'Sprong Voorwaarts' zelf niet verzilverd 2 EERST Henk de Vries: rustpunt in storm Iongezouten Lezing over Gouden Eeuw in bieb www.texelsecourant.nl DINSDAG 19 MAART 2013 DIRECTEUR KAAP SKIL MAAKTE IN VOC-JAAR VLIEGENDE START Toen Esther Banki in 2002 aan haar nieuwe baan als directeur van het Maritiem en Juttersmuseum (MJM), nu Kaap Skil, begon, stond ze voor een imposante uitdaging. Onder haar leiding moest het museum 'De Grote Sprong Voorwaarts' maken. Ambitie van het museum was het aantal bezoekers opkrikken naar 100.000 per jaar. Ze sprong in een rijdende trein, maar wel eentje waar de vaart wat uit was ge raakt. Het conflict met de jutters had een zware wissel op het museum getrokken. Niet alleen was een groot deel van de jutterscollectie, alsmede de historische reddingssloep Joan Hodshon, naar Flora verhuisd, Oudeschild had er ook een con current had bij gekregen. Banki wilde er openlijk geen oordeel over vellen, maar beschouwde de jutterij wel als een waar devol onderdeel. 'Het aardige van dit mu seum is dat er zoveel verschillende dingen zijn. De molen, de visserij, de maritieme geschiedenis, de VOC, archeologische schatten en het buitenmuseum.' Bij haar komst waren het vissershuisje in aan bouw en de schuren naast het museum aangekocht. Die kwamen mooi van pas voor de grote maquette van de Texelse Rede die in 2002 zou arriveren en waar voor haar voorganger Benno van Tilburg de contacten had gelegd. Het maritieme erfgoed was Banki, die kunsthistorie, cultuur en museologie had gestudeerd en was aangenomen vanwe ge haar 'brede museale achtergrond', niet onbekend. Daarvoor werkte ze acht jaar in het Gemeentemuseum van Maassluis, waar de haringvisserij belangrijk was ge weest. En ook werkte ze als conservator van het Visserij museum in Vlaardingen. Banki trad aan in het VOC-jaar. Een thema waarop het museum in Oudeschild en de Oudheidkamer in Den Burg waarvan ze ook directeur was op meerdere manieren inspeelde. Zoals met de expositie van de brieven die Aagje Luytsen stuurde aan haar man, die stuurman was op de VOC. Hoogtepunt was de komst van kroonprins Willem Alexander en Maxima naar Oude schild en het museum, die was gekoppeld aan de komst van de Duyfken. 'Goed luisteren naar de Texelaars, want die hebben hier al een hele geschiedenis achter de rug', zag ze bij haar komst als één van haar taken. Medewerkers, vrij willigers en al dan niet betrokken Oude schilders zorgden voor ideeën en input, maar bij tijd en wijle kon het ook stor men. Zoals bij de nieuwbouwplannen van het museum. Oudeschilders met het hart op de tong staken hun onvrede over het ontwerp niet onder stoelen of banken. Er werd zelfs een enquête gehouden tegen de komset van 'glazen paleizen'. Ook mo lenaars uitten met het oog op de wind- va I hun onvrede over de hoogte van de nieuwbouw. Het is de verdienste van Ban ki dat ze voet bij stuk hield, de benodigde fondsen realiseerde, draagvlak vond voor het huidige entreegebouw en proble men bij de bouw afhandelde. Inmiddels krijgt de nieuwbouw zelfs internationale waardering, evenals de maquette, het on- derwaterarcheologische deel en de ont vangst- en restauratieruimte en lijkt zelfs in Oudeschild de kritiek te verstommen. Haar vertrek, aangekondigd in een sum mier persbericht, laat heel wat vragen on beantwoord. De 100.000 bezoekers zijn nog niet ge haald, de Grote Sprong Voorwaarts is wel gemaakt. Maar de smakelijke vruchten zal Banki er zelf niet meer van plukken. Gerard Timmerman Training assertiviteit bij Texels Welzijn Texels Welzijn houdt vanaf 11 april een training assertiviteit. Mensen kunnen tegen problemen in de omgang met anderen aanlopen en moeite hebben voor zichzelf op te komen. Moeilijk 'nee' kunnen zeggen of grenzen aangeven, hoge eisen stellen aan zich zelf en een gebrek aan zelfvertrouwen zijn voorbeelden van problemen waar mensen mee kampen. Niet kunnen niet reageren zoals ze eigenlijk zouden willen, waarbij een gevoel van spanning of onte vredenheid achterblijft. Voor wie zichzelf hierin herkent en wil leren beter voor zichzelf op te komen kan vanaf april deelnemen aan detraining as sertiviteit die het maatschappelijk werk van Texels Welzijn aanbiedt. Detraining bestaat uit 10 bijeenkomsten, steeds op donderdagmorgen van 9.00u - ll.OOu in De Buureton (Beatrixlaan 43 Den Burg), en start op 11 april 2013. De kosten voor de training bedragen 20,- (inclusief cursusmateriaal en koffie/ thee). Voorafgaande aan detraining vindt met iedere deelnemer een individueel kennismakingsgesprek plaats. Voor meer informatie en/ of aanmelding: Barbara Pieterse of Maaike Schoo (maatschappe lijk werkers Texels Welzijn): telefonisch via 0222 312696 of per mail welzijn@ texelswelzijn.nl 'Doe voor twee jaar proef met campers' De parkeerplaatsen voor campers zouden in eerste instantie voor een periode van twee jaar gerealiseerd kunnen worden. Daarna kan bekeken worden of voortzet ting wenselijk is. Dat stelt Van Heerwaarden voor in zijn advies aan de gemeenteraad voor twintig camperplaatsen op de haven. Hij bestrijdt de gedachte dat dergelijke plaatsen con currerend zijn voor campings. 'Ze hebben juist een aantrekkende werking op het toerisme. Het zal nieuwe toeristen aan trekken, waarbij een deel dat langer wil verblijven een camping zal uitzoeken.' Vorig jaar is al bekeken of er overnach tingsplaatsen voor campers bij de Wad denhaven ingericht konden worden. De Stichting Waddenhaven Texel wilde daar niet in mee. De stichting vond camper plaatsen storend voor het specifieke ka rakter van de haven en dat er geen nood zaak was. Het zou ook in strijd zijn met het standpunt van de gemeenteraad om geen nieuwe toeristische slaapplaatsen meer te realiseren. Het NKC (Nederlandse Kampeerauto Club) adviseert door te blijven zoeken naar geschikte locaties op Texel. Volgens de organisatie kan een goede promotie van toekomstige camperlocaties op Texel de toeloop van campers naar het eiland alleen maar vergroten. Aan stormen geen gebrek voor Henk de Vries in ruim twintig jaar rectorschap op Texel. Talrijke keren sprong hij in de bres voor het bestaansrecht van de OSG of an dere dagelijkse ongemakken van de scho lengemeenschap. Een terugblik in de historie leert dat de eind dit schooljaar vertrekkende De Vries al direct na zijn komst naar Texel in 1992 met bouw bezig was. Destijds ging het om nieuwbouw bij de oude LTS, waardoor de oude landbouwschool en huishoud school in Den Burg afgestoten konden worden. De school werd daardoor destijds geconcentreerd aan de Haffelderweg en de Emmalaan. Het klapstuk volgde met de verbouw en nieuwbouw van het schoolgebouw aan de Haffelderweg, waardoor de hele school op één plek geconcentreerd werd. Het was een roerig en langdurig proces, waarin De Vries zich kenmerkte door de rust zelve te blijven. Hij verhulde echter niet soms slapeloze nachten te hebben. De Vries ging er echter voor en nam onder meer een stevig conflict met het college voor lief om een goed uitgeruste school te krijgen. Presentator Hans Goedkoop van het te levisieprogramma Andere Tijden hield zondag een lezing in de bibliotheek van Kopwerk in Den Burg. De presentator ging in op het programma 'De Gouden Eeuw' dat op televisie is uit gezonden. Het idee ontstond, nadat pre mier Balkenende had gesproken over de 'VOC-mentaliteit'. Goedkoop zette uiteen hoe de zeventiende eeuw in latere eeu wen op verschillende manieren is beleefd en dat er veel overeenkomsten tussen toen en nu zijn. Een daarvan was dat de zeventiende eeuw feitelijk één grote crisis In zijn beginjaren had de rector vooral de naweeën van de fusie tussen de RSG en het LBO (Lager Beroeps Onderwijs) tot de OSG op zijn bord. Die fusie werd vlak voor zijn komst beklonken. De school verkeer de daarna in roerige tijden. Hij had eveneens te maken met het Mi nisterie van Onderwijs waar nog wel eens moest worden uitgelegd dat een school voor voortgezet onderwijs op een eiland zo zijn specifieke eigenschappen heeft. Het leidde onder meer in 2001 tot 2,5 ex tra fte, al raakte de OSG de extra banen in 2012 ook weer kwijt. De Vries moest eveneens toezien dat de afdeling bouw van het VMBO niet was voort te zetten. Dit tot grote teleurstelling van de Texelse bouwwereld. Tussen de bedrijven door had de rector ook twintig jaar te maken met de dage lijkse sores op school. Niet onbelangrijk in dat verband: de OSG heeft vijf dagen in de week zo'n beetje het gehele puberend deel van de Texelse bevolking in huis en dat is een groep die dynamiek met zich meebrengt. In zo'n ambiance moet je wel de rust zelve kunnen zijn en blijven om stand te houden. Dat is De Vries over het algemeen altijd goed afgegaan. was waarin de mensen continu het beste in het zichzelf moesten aanspreken om het hoofd boven water te houden. Op ba sis daarvan durfde Goed koop de voorspel ling te doen dat Nederland uit de huidige crisis uiteindelijk ook beter tevoorschijn zal komen. Goedkoop was op uitnodiging van Maaike Vonk van de bibliotheek en Esther Banki van Kaap Skil op Texel. Hij bleek banden met het eiland te hebben; zijn schoon moeder komt van Texel. Goedkoop liet weten dat ze bij Andere Tijden aan het nadenken zijn een uitzending te maken over de Russenoorlog. Zo Texel, je bent er zo! Met deze slagzin haakte de VW aan bij het SBS6 product: De speld in de hooiberg. Dat programma is gelukkig afgelopen. Annie heeft er twee keer naar gekeken, de eerste en de laat ste keer. Nou, ik kan u verzekeren dat de redactiepot smartengeld leeg is. Wat een ellende. Als ik nog zo'n opdracht krijg, kap ik er mee. En dan hoor je als klap op de vuurpijl dat die blonde dame, zeg maar die speld, in die hooiberg dus, allang weer met de Noorderzon vertrokken is. Die dacht ook van: Texel, je bent er zo, maar je bent er ook zo weer van af. Ja, van het eiland wel jongedame, maar van dat ima go niet hoor. Dat zal je nog lang heugen. Jij had beter met je klompen van het ijs kunnen blijven. En voor de gelukkigen die het programma gemist hebben: het is zeg maar net zoiets als 'Wie is de mol', maar dan voor mensen die ze niet alle 24 in een kratje hebben. Alhoewel, dat is aambeien met slagroom. Het heeft de zender ook niks opgeleverd, want de ledenwerfactie is totaal verkeerd uitgepakt. De zender wilde naar een verdubbeling van het aan tal kijkers, leder lid brengt een lid in, was de slogan, maar dat werd anders geïnter preteerd hier ten eilande. Een complete orgie was het gevolg, waar we met zijn allen van hebben mogen genieten, omdat de deelnemers aan het slotfestijn zwijg plicht hadden. Zwijgplicht? In Engeland zeggen ze: 'My lips are sealed'. Nou, ik kan u verzekeren, die lippen waren helemaal niet verzegeld. Die dames dachten heel wat anders toen ze de opdracht kregen van de regisseur om de boer op te gaan. Maar ja, er is geen ijs, of het kost mensen- vleis. En nu? Wat moet ons geoormerkte ijsboerke nu? Een nieuwe creatie op de markt brengen? Scharrelijs. Gesponsorde ijsjes verkopen wellicht? Dit ijsje wordt mede mogelijk gemaakt door Texel. Of zijn lievelingsgerecht in een sterrenres taurant gaan verkopen: tomatensoep. En hoe zullen vrouwen zich voelen, als ze in de rij staan? Voor een ijsje welteverstaan. Bekeken van top tot teen en een klap op de kont toe. Annie kan er niet op wach ten! Maar goed, ik zeg maar zo: Texel, je bent er geweest. Zo. Annie@texelsecourant.nl VAKANTIES VOOR LICHAMELI|K GEHANDICAPTE MENSEN Abbewaal 27, 1791 WX Den Burg Tel. 32 70 25 Rabobank 36.25.73.360 >p Texel. (Foto Archief Texelse Hattum) Hans Goedkoop spreekt in de bibliotheek

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 2