Oude tijden herleven tijdens Sail EVENEMENT www.texelsecourant.nl 1 *1 VRIJDAG 29 MAART 2013 X J. ïposante zeekastelen - hier gefotografeerd tijdens de Tall Ships Ra BURGEMEESTER VAN AMSTERDAM GEEFT REDE VAN TEXEL Voor het eerst sinds in 1876 het Noordzeekanaal in ge bruik werd genomen, zal de Rede van Texel fungeren als ankerplaats voor een grote variatie aan zeilschepen. Dit in het kader De Rede van Texel Live, waarmee het eiland aansluit bij nautisch evenement Sail 2013. De leden van de werkgroep zijn zonder uitzondering enthousiast en noemen Sail Den Helder2013.dat in juni wordt gehou den, 'een uitgelezen kans', die ze maxi maal willen benutten. Natuurlijk omdat de gemeente Texel het evenement onder steunt met een bijdrage van €50.000,-, maar ook omdat Sail een meer dan lande lijke uitstraling heeft en naar verwachting vele tienduizenden mensen op de been zal brengen 'We moeten proberen daar als Texel zoveel mogelijk bij aan te sluiten. Want Den Helder mag dan de schepen hebben, wij hebben de accommodatie.' Aan het woord zijn Cees de Waal, Jan Fre- derici en Hans de Porto, die samen het bestuur van de onlangs opgerichte stich ting De Rede van Texel Live vormen en zich hebben weten te verzekeren van de medewerking van vertegenwoordigers van het gemeentebestuur, het bedrijfsle ven en andere betrokken geledingen. De plannen die de stichting heeft ontwikkeld, liegen er dan ook niet om. Van een brade rie tot een muziekvoorstelling en van een Latijns-Amerikaans festival tot een kerk dienst. Zoals IJ muiden zijn pre-Sail kent voor Sail Amsterdam, zo zal Texel de voorhaven zijn voor de festiviteiten in Den Helder. Letterlijk, want de schepen die aan het evenement deelnemen, liggen de eer ste dag voor anker op de Rede van Texel. Dat is het moment waarop oude tijden herleven, want de rede was eeuwenlang een belangrijk knooppunt van komende en gaande schepen. Cijfers zijn moeilijk te geven, maar bekend is dat tussen 1 maart 1778 en 1779 1553 schepen via de Rede van Texel het land binnen kwamen en 1029 via de Vliestroom, het verlengde ervan. In totaal dus 2582 binnenkomende handelsschepen, want vissers, beurtschip pers en parlevinkers werden niet meege teld, zomin als uitgaande schepen. Het merendeel van deze vloot was afkomstig uit noordelijke landen, Noorwegen, Dene marken en Polen, een veel kleiner deel uit het zuiden (bron: Texelpedia). Het moet dus duidelijk zijn dat er gedurende het seizoen vrijwel dagelijks schepen op de rede moeten hebben gelegen en dat het een komen en een gaan was van schepen en scheepsvolk. Zo druk als in die dagen zal het niet wor den, maar met de dertig schepen die zich inmiddels hebben ingeschreven, zal toch een beeld ontstaan van hoe het er ooit vanaf de dijk bij Oudeschild moet hebben uitgezien. Alle schepen die aan Sail deel nemen, zullen donderdag 20 juni vanaf 6.00 uur 's morgens voor anker liggen op de Rede van Texel, wat betekent dat een deel dus al de avond tevoren of 's nachts zal aankomen. Vanaf de dijk zal het een fraai gezicht opleveren om de schepen op de rede te zien, een blik terug in de tijd. Di verse ondernemers en watersporters heb ben al aangeboden vaartochten naar het rede te ondernemen, zodat bezoekers als parlevinkers tussen de zeekastelen kun nen doorvaren. Net als voorheen zullen daar meerdere talen worden gesproken, want de deelnemende zeilschepen komen van over de hele wereld. De eerste officiële handeling vindt plaats op donderdag 20 juni om 9.00 uur, als op de dijk van Oudeschild de Euronext-aan- delenbeurs in Amsterdam wordt geopend. Dit gebeurt dagelijks met een gongslag, op een gong die voor de gelegenheid naar Texel wordt verhuisd. 'Met die gongslag geven we het startsein voor de opleving van de Nederlandse economie', zeggen de leden van de werkgroep, die met deze gongslag tevens de historische band tus sen Texel en de aandelenhandel onder strepen. 'Op de Rede van Texel ligt de ba kermat van de aandelenbeurs', verwijzen ze naar het VOC-verleden. Ook de band met Amsterdam wordt met deze hande ling onderstreept. Daags voor deze 'vlaggenpa rade'wordt op de haven van Oudeschild pre-Sail gehou den. In de loop van de woensdagmiddag arriveren daar twee of drie zeilschepen, die ligplaats zoeken in de haven. Of ze daar door publiek te bezoeken zijn, is nog niet bekend en hangt ook van de medewerking van de desbetreffende kapiteins af, maar zeker zullen ze van vlakbij te bekijken zijn. Tegen de achtergrond van deze klassieke zeilschepen wordt woensdagavond de cantate 'De Vliegende Hollander' van de bekende Nederlandse componist Richard Hol opgevoerd. Hierin werkt de organisa tie samen met Festival Midzomerschans, dat in dezelfde week wordt gehouden. 'De Vliegende Hollander', een stuk uit 1874, wordt speciaal voor deze gelegenheid in gestudeerd door het semi-professioneel koor Par Hasard uit Delft en professionele solisten. Het stuk, dat tot de Eerste We reldoorlog regelmatig werd opgevoerd, maar daarna van de lessenaars verdween, vertelt het verhaal van een slavenschip, dat door de zeegeest wordt vervloekt en gedoemd is voor eeuwig over de zeeën te varen en ongeluk te brengen aan alle schepen die het tegenkomt. De cantate is speciaal voor deze opvoering uit de archie ven opgediept en inmiddels wordt er druk aan gewerkt om de voorstelling voor een breed publiek aantrekkelijk te maken. Na dit spectaculaire begin wordt donder dag een braderie gehouden in samenwer king met de ondernemers van Oudeschild en ondernemersvereniging TOP. Deze gaat ongemerkt over in een Latijns-Amerikaans festival op de donderdagavond. Daarvoor heeft stichting De Rede van Texel Live zich van de medewerking weten te verzekeren van Sexteto Canyengue van bandoneon speler Ca rel Kraayenhof, bekend van het huwelijksfeest van prins Willem-Alexan- der en prinses Maxima. Met deze avond, waaraan wordt meegewerkt door Texel- Tango, wordt een hommage gebracht een de Argentijnse en Braziliaanse schepen die Sail Den Helder aandoen. De precieze invulling van de avond is nog niet be kend, maar zeker is dat het een feestelijk muzikaal evenement wordt, waarbij veel gedanst gaat worden. Donderdag over dag worden de gehele dag rondleidingen gegeven bij de maquette van de Rede van Texel; de dag wordt om 23.00 uur afge sloten met een vuurwerk vanaf het Mars diep. De rust keert weer als vrijdagmiddag in het Zeemanskerkje de Rede van Texel wordt uitgesproken, een toespraak over een maatschappelijk actueel onderwerp. Het is deels aan deze rede dat de stich ting haar naam te danken heeft, die niet alleen wil verwijzen naar 'rede' als anker plaats voor schepen, maar juist ook naar 'rede' als 'toespraak', en het ligt in de be doeling hiervan een regelmatig terugke rend gebeurtenis te maken. Deze eerste keer wordt de rede uitgesproken door Eberhard van der Laan, burgemeester van Amsterdam. Hiermee wordt nogmaals de band tussen Amsterdam en Texel beves tigd. Net als de andere festiviteiten is ook de rede gratis toegankelijk, maar omdat het aantal plaatsen in de kerk beperkt is, zullen plaatsbewijzen worden uitge geven. Deze zijn te zijner tijd af te halen bij het WV-kantoor in Den Burg. Ook bij de rest van de feestelijkheden speelt de WV een rol. In samenwerking met on dernemersvereniging TOP worden arran gementen aangeboden voor mensen die de feestelijkheden willen meemaken. Na de toespraak van burgemeester Van der Laan wordt een ondernemersbijeekomst gehouden. Terwijl op zaterdag in Den Helder de festi viteiten doorgaan met de viering van het 525-jarig bestaan van de Marine, raakt in Oudeschild de Rede van Texel Live lang zaam vervlochten met Festival Midzo merschans. De twee festiviteiten sluiten naadloos op elkaar aan, reden voor beide organisaties om al in een vroeg stadium met elkaar om tafel te gaan. Terwijl Fes tival Midzomerschans een vliegerwed strijd houdt op de Lunette, worden in de Heemskerckstraat straatactiviteiten ont plooid door de Rede van Texel Live, die za terdagavond overgaan in het Vooravond concert van Festival Midzomerschans, de uitvoering van de opera Die Zauberflöte op het buitenterrein van Kaap Skil. Dit ge beurt net als vorig jaar door de professio nele zangers van Hojotoho Zangstudio uit Monnickendam. Als op zondagmorgen op fort De Schans en drie andere locaties in het dorp de voor stellingen van Festival Midzomerschans een aanvang nemen, komen in het Zee manskerkje de kapiteins van alle zeilsche pen bij elkaar voor een kerkdienst en de 'blessing of the sails'. Hiermee loopt het zeilfestijn op zijn eind; na afloop van de dienst vertrekken de schippers naar de ha ven van het NIOZ, waar de afvaart wordt besproken. Wellicht dat onderweg nog tijd is voor een kort bezoek aan de Wezen- putten, waarbij de organisatie hoopt dat er Oudeschilders zijn die willen laten zien hoe vroeger door de Skilsloot de schepen van water uit deze putten werden voor zien. In de loop van de dag vertrekken de schepen dan door de Texelstroom naar zee, om daar koerste zetten naar hun res pectieve thuishavens of andere zeilevene- menten. Hoewel delen van het programma nog moeten worden uitgewerkt, belooft De Rede van Texel Live samen met Festival Midzomerschans voor een vijfdaags eve nement in en rond Oudeschild te zor gen, waar iedereen iets van zijn gading zal weten te vinden. Centrale punten in de feestelijkheden zijn de haven, fort de Schans en Kaap Skil, waar speciaal voor de gelegenheid in samenwerking met het Muiderslot een expositie wordt ingericht rond Maria Tesselschade, 'Lief en leed in de Gouden Eeuw'. Deze expositie is in april en mei te zien in het Muiderslot en daarna tot september bij Kaap Skil. Extra belangstelling wordt verwacht van de schooljeugd, die dit jaar de Gouden Eeuw als examenonderdeel heeft. De werkgroep rond De Rede van Texel Live bestaat uit een brede vertegenwoordi ging van maatschappelijke geledingen. Naast de genoemde bestuursleden ma ken ook Klaas van der Duim, Wouter de Waal, Martin Fröberg, Frank Bastiaans en burgemeester Giskes er deel van uit. Daar naast wordt intensief samengewerkt met de ondernemers van Oudeschild, Kaap Skil,TOP en Festival Midzomerschans. 'Sail biedt unieke kans op samenwerking die we met beide handen moeten aangrijpen' 'Met die gongslag geven we het startsein voor de opleving van de economie'

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 11