w TEXELSE COURANT H Kadaver potvis goud waard voor Ecomare GlasGarage Texel HEMA Groen 7ivartsTexeh in het harL, Ruiken aan stukje amber uit potvis Razende Bol NoodaanlandingTESO bij steiger 3 tegenover TNO in marinehaven Vier nieuwe teammanagers gemeentelijke organisatie m OPROEP! Sterretje gezocht! Tel: 0222 - 32 15 15 '/Pclikaarr Catering .txl ■HHH Geen hinder werk iBPl aan veerhaven 'Den Haag' prijst £9*| vasthoudendheid §1 vanTESO. 1 Zichtbaar zijn voor de gasten te doen in Hotel Noordzee. Moord aan boord van Texelse boot Thrillerauteur kiest eiland als decor voor drie TRUCKER PARTY! OPGERICHT j^y>EPTEMBE^88^^276^^^M J DONDERDAG 4 APRIL 2013 Bioloog Pierre Bonnet laat bezoekers van Ecomare ruiken aan een stukje amber. De rest van de 83 kilogram van deze waardevolle geurdrager uit de potvis die eind vorig jaar dood op de Razende Bol aanspoelde ligt in een kluis, 'niet in Ecomare', benadrukt direc teur Martin Fröberg. Replica's van de brokken amber worden getoond bij het skelet van de potvis. (Foto Gerard Timmerman) Minder auto's en caravans met Pasen TESO heeft met de paasdagen 6,25 pro cent minder auto's overgezet dan vorig jaar. Bij caravans en aanhangers is zelfs sprake van een daling van 12 procent. Een vroege paas, het koude weer en wel licht een stukje van de recessie noemt Riewert Pol van TESO als mogelijke oor zaak van de reden dat van donderdag tot en met maandag 20.307 auto's zijn over gezet, terwijl dat er in de vergelijkbare periode vorig jaar 21.663 waren. Voordeel was wel dat de wachttijden tot een mini mum beperkt bleven. Zonder rijbewijs en met slok op in sloot De politie heeft zaterdagnacht een 18-ja- rige jongen uit Oudeschild aangehouden die langs de Hoornderweg met de auto in de sloot was beland. Hij had geen rijbe wijs en had teveel alcohol achter de kie- De jongen was de macht over het stuur kwijtgeraakt. Toen de politie ter plaatse kwam, bleek de auto verdwenen, maar er stonden wel sporen. De jongen bleek op een feestje op een boerderij. Hij blies 495 ug/l. Dit is ver boven de grens van de grens van 90 ug/l voor beginnend be- Aannemer Van den Biggelaar uit Veiddriel begint half september met de aanleg van de noodaanlanding voor TESO aan steiger 3 in de marinehaven in Den Helder. Vertegenwoordigers van de gemeenten Texel en Den Helder, TESO, Rijkswater staat en de aannemer namen er gisteren alvast een kijkje tijdens de officiële start van de vervanging van de lange fuikwand in de Helderse veerhaven. De noodaan landing komt te bestaan uit een zoge heten damwandkuip die parallel aan de steiger wordt gebouwd. Daarop komt een hefinrichting waaraan een brug wordt ge hangen als de noodaanlanding nodig is. De brug ligt in Lauwersoogen kan binnen twee dagen in de marinehaven zijn. Dan kan in ieder geval het benedendek van de boot worden gebruikt als de veerhaven om wat voor reden dan ook onklaar is. Er komen palen bij de constructie als rem- mingwerk. Van den Biggelaar verwacht de aanleg in acht tot twaalf weken te rea liseren. Volgens omgevingsmanager Mar tin van Leusden wordt ernaar gestreefd dat TESO de noodaanlanding in december al voor een oefening kan gebruiken. 'Een natuurlijk legaat.' Dat zegt Ecomare- directeur Martin Fröberg over de 83 kilo amber die te voorschijn is gekomen uit het kadaver van de potvis die eind vorig jaar aanspoelde op de Razende Bol. De verkoopwaarde wordt geschat op enkele tonnen. 'Drijvend goud' wordt amber wel ge noemd. Het wordt al eeuwen lang door de parfumindustrie gebruikt als geurdra ger, waarvoor volgens kenners nog geen vergelijkbaar synthetisch alternatief is gevonden. Het gebeurt maar zelden dat amber wordt aangetroffen, slechts in één op de honderd potvislichamen en dan meestal in kleine hoeveelheden. Het is ontstaan in het darmkanaal, waarschijn lijk om scherpe onderdelen van eten zon der schade uit te poepen. Doordat potvis sen wel naar drie kilometer diepte kunnen duiken, wordt ambergris samengeperst tot harde klonten. Uit de potvis kwamen vijf brokken amber tevoorschijn. Bij de ontleding van het dier bij de NlOZ-haven was al duidelijk dat het om amber ging. Dat het nu pas bekend is gemaakt, komt doordat Ecomare eerst replica's van de brokken heeft laten maken. Ze lagen een tijd in een loods in het oosten van het land en men wilde dieven niet op het spoor zetten. Inmiddels liggen ze veilig achter slot en grendel. Zodra het nieuws bekend werd, kwamen amber-experts uit Frank rijk om het te bekijken. De kwaliteit wordt als goed beoordeeld, de verkoopwaarde aanzienlijk. Over het bedrag verschillen de berichten. TV-presentator Matthijs van Nieuwkerk sprak over een miljoen euro, een half miloen is ook genoemd, maar Ecomare houdt het op enkele tonnen. Het is voor Ecomare niet allemaal schone winst, met de berging, het ontleden, weer opbouwen en andere werkzaamheden is volgens Fröberg circa een ton gemoeid. Overigens is nog niet helemaal zeker of Ecomare de schat te gelde gaat maken. 'Het is te kostbaar om tentoon te stel len', laat Ecomare weten. Ook omdat het museum lastig is te beveiligen. Een klein stukje van de amber blijft wel op Texel en wordt tentoon gesteld bij het skelet van de potvis, dat in de voormalige zaal van het nationaal park de komende maanden wordt opgebouwd. Ook vanuit weten schappelijk oogpunt is de vondst van uit zonderlijk belang. Daarom zijn de brokken bij de faculteit voor Diergeneeskunde van de Universiteit van Utrecht onder de CT- scan en het röntgenapparaat onderzocht. Volgens de gemeente is de gevonden am ber geen kwestie voor de strandvonderij is. Die zou formeel de taak hebben om de rechtmatige eigenaar op te sporen, maar dat is wat lastig bij een aangespoelde dode potvis. Het ministerie van Economi sche Zaken heeft laten weten dat de op brengst ten goede kan komen aan Ecoma re, voor educatie en voorlichting over de wadden en de Noordzee. Fröberg wil het geld gebruiken voor nieuwe exposities en educatieve projecten, niet voor de exploi tatie van het centrum. Behalve een mogelijke geldopbrengst, levert de vondst Ecomare ook veel publi citeit op. Dinsdagavond schoven Pierre Bonnet en Kees Groenewoudaan bij De Wereld Draait Dooren Hart van Nederland bracht het onderwerp. Ook diverse andere media hebben zich gemeld bij Ecomare. steiger 3 in de marinehaven waar de noodaanlanding van TE De gemeente heeft vier nieuwe team managers aangesteld. Zij komen op de leidinggevende posities die vrijkwamen, nadat in maart de functies van alle afde lingshoofden en teamleiders vervielen. De vier nieuwe managers zijn Carla Kers bergen en Danielle van Zundert, die bei den op Texel wonen, Eduard Mesritz uit Bronkhorst en Gerrit Berkelder uit De venter. De andere twee managers wor den Onno Werkman en Bert Huisman die al leidinggevende functies binnen de gemeente hadden. De verandering is on derdeel van een reorganisatie van de ge meentelijke organisatie. Kersbergen (1967), hoofd educatie bij Ecomare, krijgt vanaf 1 juni het team Beleid onder haar hoede. Volgens inte rim-directeur Jan Legters heeft zij ruime ervaring als leidinggevende en weet zij hoe beleidsmakers en projectleiders den ken. Kersbergen zorgde bij Ecomare onder meer voor de invoering van de duurzame leerlijn voor de Texelse basisscholen. Van Zundert )1973) woont sinds enige tijd op Texel. Zij gaat vanaf half mei het team Facilitair leiden. Van Zundert is nu nog manager Kinderopvang bij de Stich ting Kinderopvang Den Helder - Texel. Daarvoor was ze adjunctdirecteur van een school. Berkelder (1955) neemt vanaf mei het team Leefomgeving (Gemeentewerken) op zich. Hij is momenteel actief als stra tegisch adviseur bij de gemeente Lochem. Van 2005 tot 2010 was hij wethouder voor GroenLinks in Deventer. In de jaren negentig zat hij in het bestuur van die partij. Volgens Legters heeft hij de gave rust en vertrouwen uit te stralen. Mesritz (1959) is sinds deze week team- managerDienstverlening. Indierolwordt hij verantwoordelijk voor de zogeheten 'gemeentewinkel', een nieuwe benaming voor de plek waar Texelaars terecht kun nen voor diensten van de gemeente. Mes ritz is communicatiedeskundige en heeft ruime ervaring in dienstverlening bij zo wel de overheid als het bedrijfsleven. 1-1=1'1 De stichting AED Texel nodigt vrijwilligers en andere belang stellenden uit voor een voorlichtingsavond over het netwerk van AED's op Texel op woensdag 10 april in 'Stayokay', aanvang 20.00 uur. www.depelikaancatering.nl www.depelikaan.nl Tel. 0222 31 72 02 7 dagen per week open Den Burg - Texel 1 Bekendmakingen op pagina 12 Folders bij deze krant Niet gehad? Af te halen op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 1