TEXELSE COURANT Uur van de waarheid meierblis Den Burg Cjroen rwartsjexeh in het harL, Paralympiër bekijkt aangepast sporten op Texel Pechtold: 'Wees een voorbeeld voor anderen, geen probleem' Texel 2010 in actie tegen nieuw contract voor exploitatie abri's Timmer IMSlbiisES Slagerszoon eet bij anderen Simon Dros een jaar lang bij iemand anders aan tafel Taxichauffeur reed Beatrix Martien van de Wetering liet Oranjes het eiland Eenakterfestival boeiend geheel Afwisseling van hilariteit en serieuze voorstel lingen in Klif 12 Het Laatste nieuws het Eerst! I 24 uur per dag 7 dagen per week www.texelsecourant.nl Volg het nieuws op Twitter ©TexelseCourant Ontvang het laatste nieuws op Facebook, Like ons! f facebook.com/texelsecourant T OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887, NR. 12766 Verschijnt dinsdag en vrijdag DINSDAG 16 APRIL 2013 Puur op arm kracht klom Paralympisch kampioen tafeltennis en rolstoelten nis Monique Kalkman zondagochtend naar boven bij de klimwand van Morten Eschweiler op vakantiepark De Krim. Kalkman, ambassadeur van de Nationale Sport Week, was op het eiland om de mogelijkheden voor aangepast sporten voor mensen met een handicap te onderzoeken. Meer hierover elders in deze krant. Texelaars naar kroningsfeest Marjet van der Vis en Sjoukje Dijkstra van Keukencentrum Texel zijn uitgenodigd voor de inhuldiging van koning Willem- Alexander op 30 april. Ze zijn gevraagd door de Commissaris van de Koningin. Aanleiding is de verkie zing tot Ondernemer van het Jaar door de provincie. Het keukencentrum won in de categorie MKB. Toen de uitnodiging bin nenkwam dachten ze eerst dat het een grapje was. Bij de gemeente zijn geen andere Texelaars bekend die zijn uitgeno digd. Meer op pagina 10. Herinneringen aan het Koninklijk Huis In de aanloop naar de troonswisseling is de redactie van de Texelse Courant op zoek naar mensen die bijzondere herin neringen hebben aan de koningin of de aanstaande koning. Inmiddels zijn er al diverse verhalen en foto's binnen geko men, maar er zijn er vast nog meer. Ook mensen die een 'Droom voor Texel' hebben, als boodschap voor de nieuwe koning, kunnen deze inzenden. Aan het eind van de maand worden zowel de dro men als de herinneringen gepubliceerd. Stuur uw droom of herinneringen naar re- d actie@texe Iseco u ra nt .n I. Als Texel laat zien dat het bestuurlijk de eigen broek kan ophouden, mag het wat D66 betreft zelfstandig blijven. Dat liet partijleider Alexander Pechtold zaterdag weten bij zijn bezoek aan Texel. Wethouder Eric Hercules stelde hem vragen over het onderwerp. D66 is voor stander van grotere gemeenten, maar sluit volgens Pechtold op basis van geo grafische ligging uitzonderingen niet uit. Pechtold gaf het advies samen te werken met anderen en te laten zien dat het eiland als gemeente bestuurlijk zelf standig kan functioneren. 'Laat zien dat je bestuurskracht hebt'. Als voorbeeld haalde hij TESO aan. Als Texel in staat is een eigen boot te laten varen, moet het volgens Pechtold ook mogelijk zijn een eigen bestuur in de benen te houden. 'Zorg ervoor dat je een voorbeeld bent en geen probleem.' Pechtold wees er met een grap op dat hij als minister van Bestuur lijke Vernieuwing betrokken was bij het besluit Bonaire, Sint-Eustatius en Saba 'bijzondere gemeenten'van Nederland te laten worden en dus niet onbekend is met bijzondere gemeenten. Krijgt Den Burg nu een meierblis of niet?, is een vraag die regelmatig klinkt. Van avond zal het duidelijk worden. Dan schuift de dorpscommissie van Den Burg aan voor overleg met de gemeente en één of meer grondeigenaren om te kijken wat er mogelijk is. 'We zijn op zoek naar een landeigenaar met een groot hart', zegt Jos de Wolf, voorzitter van de dorpscommissie. 'Het is een lastig verhaal. De oude blis werd elk jaar stilzwijgend verlengd. Zodra je dat afblaast, heb je het niet in de hand. De gemeente wil er eigenlijk niet verant woordelijk voor zijn, maar wordt er wel mee geconfronteerd. Als dorpscommissie kregen we in de laatste week van maart te horen dat het niet door ging op de oude locatie. Dan is het kort dag om nog wat anders te regelen. Er lopen wat contacten met grondeigenaren, maar het zal niet meevallen. Grondeigenaren staan niet te trappelen. Aan de andere kant heb ik in de wandelgangen gehoord dat ook de buitendorpen er niet op zitten te wachten dat er in plaats van honderd man ineens driehonderd man komt. Want dat geeft ook drie keer zoveel rotzooi. De verant woordelijkheid voor de meierblis ligt na tuurlijk bij de bezoeker zelf. Ik heb het idee dat er de laatste jaren meer rotzooi is dan in het verleden. Mensen horen zelf hun rommel op te ruimen. Dan heb je het over een gedragsverandering. In mijn beleving kwamen we voorheen met wat ijzerdraad en wat piepers naar de meierblis en dat was het wel zo'n beetje.Tegenwoordig ko men mensen met hele kisten bier aanzet ten, de grotere dan. Ik geloof niet dat dit vroeger ook zo was. Het is jammer dat het nu is afgeblazen. Een groep volwassenen heeft zich het feest dat eigenlijk bedoeld is voor kinderen toegeëigend, zeker in de laatste uurtjes. We willen en kunnen daar niet als politieagentje tussen gaan lopen. Het werkt niet, bovendien is het donker en zie je niet alles.' De dorpscommissie is naarstig op zoek gegaan naar een andere plek. 'Het is las tig zoeken. Veel grond van de gemeente is verpacht. We dachten aan het oude Boys- veld, maar daar zitten de modelvliegers die er niets voor voelen. Dan zoek je het in verband met de rook aan de oostkant van Den Burg, maar ook daar staan de pachters niet te trappelen. In ieder geval hebben we nog een mogelijke optie open.' Dinsdagavond zal tijdens het overleg blij ken of dat mogelijkheden biedt. Den Burg is niet de enige piekwaar de mei erblis voor problemen zorgt. De gemeente maakte onlangs bekend dat die van pol der Het Noorden op de huidige plek niet meer terugkeert. Het bord over de 1 april grap zorgde voor wat verwarring, maar de blis komt daar toch echt niet. Vooralsnog zijn er weinig tekenen dat de meierblis ergens anders komt. 'Vorig jaar mocht hij ook niet doorgaan, dus we zijn er al een beetje aan gewend', zegt Menno Timmer, die met zijn kinderen toen die van Ooste rend bezocht.'Mede door die biertent trok de blis van Het Noorden steeds meer bui tenstaanders. Ik voelde me de laatste ja ren bijna een vreemde. Toen ik als kind de rook over het PH-hotel zag trekken, dacht ik wel: Ik ben blij dat het mijn hotel niet is.' Texel 2010 verzet zich tegen een nieuwe overeenkomst die het college wil afslui ten met Texelse Media voor de exploitatie van bushokjes. Het verzet spitst zich toe op het zogehe ten 'matchingsrecht' dat in een overeen komst tussen de gemeente en toen nog Dral Media uit 1995 zat. Volgens dat recht mocht Texelse Media enige tijd geleden een verbeterde aanbieding doen voor de exploitatie van de bushokjes, nadat het bedrijf bij een nieuwe aanbesteding niet als beste naar voren was gekomen. De gemeente besteedde de exploitatie aan, omdat de oude overeenkomst ten einde was. Zes bedrijven werd gevraagd een of ferte te doen. Fractievoorzitter Gerbrand Poster is het er principieel niet mee eens dat Texelse Me dia door het matchingsrecht opnieuw een offerte mocht doen. Hij kaartte zijn kritiek aan in een commissievergadering en mor genavond komt het opnieuw aan de orde in de raadsvergadering. Poster staat lijnrecht tegenover wet houder Edo Kooiman (Texel 2010) die de hernieuwde aanbieding tijdens de com missievergadering verdedigde. Volgens Kooiman leerde juridisch onderzoek dat de gemeente niet onder het matchings recht uit kon. Volgens Poster had dat wel gekund. Hij haalde daarvoor een betoog aan van de website van het Nationaal Adviesbureau Buitenreclame. Daar wordt gesteld dat matchingsrecht in strijd lijkt met het aanbestedingsrecht, omdat de exploi tant met dat recht de mogelijkheid krijgt 'het beste bod te evenaren teneinde een opdracht te verwerven'. Poster: 'Die ex ploitant heeft daardoor een bevoorrechte positie ten opzichte van de andere in schrijvers.' Kooiman hield vast aan de stelling dat de gemeente niet onder het matchingsrecht uit kon. Het recht is niet meer opgeno men in de nieuwe overeen komst. Texelse Media betaalt daarin jaarlijks tien mille aan de gemeente voor de exploitatie. iu£ fo/wtfe öfvccixUiöt: SNELCODE: 592 Vo.or.!dë lekkerste aanbiedingen! De Echte Bakker Iedëïefdinsdae in deze krant Garage Dros www.texelseautopagina.nl De nieuwe Vakantiekrant verschijnt 26 april Adverteerders: Wijzigingen en nieuwe advertenties kunt u uiterlijk vrijdag 19 april aan ons doorgeven. Tel. 0222 - 36 26 00 Spinbaan 6 Den Burg Alexander Pechtold in gesprek met Texelaars in Hotel Den Burg.

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 1