PP Vrouwen op leeftijd raken gevoelige snaar NIEUWS Dorpshuis uit drup na hoosbui WWW.TEXELSECOURANT .NL DINSDAG 23 APRIL 2013 VERHALEN OVER CRISIS, OORLOG EN PERIODIEKE ONTHOUDING Verstelde broeken tijdens de crisisjaren, een Georgische soldaat in de keukenkast, zee water in de Ruijterstraat in 1953, een rebelse BOM-moeder en andere persoonlijke belevenissen passeerden de revue tijdens seniorentheater Leef-tijd. Niet zomaar een voorstelling met wat stukjes over vroeger, het betrof hier ver halen van elf Texelse vrouwen op leeftijd over wat ze vroeger zelf hadden meege maakt. Soms dermate persoonlijk, dat het zichtbaar emotie opriep, bij de spelers en inde zaal. Zoals het verhaal over de jonge echtgenote die bij het huwelijk van haar moeder het advies kreeg: 'Denk er om, je moet je man altijd ter wille zijn.' Toen ze het na drie kinderen wel voldoende vond en haar huisarts polste over periodieke onthouding, zei die: 'Beter dertien kinde ren dan een man die gek is.' Uiteindelijk werd het de pil, waarover ze later hoorde dat die levensgevaarlijk was. Tegenover gesteld was het verhaal over het echt paar dat geen kinderen kon krijgen. Deze vrouw deelde haar dilemma's over adop tie met het publiek, verhaalde over de vele procedures en hoe ze uiteindelijk op Schiphol een stervende baby in handen kreeg. Een kind dat het dankzij de goede zorg van haar en dokter Barnard toch red de. 'Een lelijk eendje, dat is uitgegroeid tot een prachtige jonge vrouw van dertig.' Publiek luisterde ademloos naar de bele venissen van de groep vrouwen die tijdens de voorbereiding in de Vermaning in Den Hoorn lief en leed hadden gedeeld en een vertrouwensband hadden opgebouwd. En onder begeleiding en regie van Anneke Berghuis en Karin Somers in een thea tervoorstelling hadden verwerkt. Aan doenlijke en aangrijpende verhalen over hoe ze als kind de grote depressie en de oorlog hadden beleefd. Zoals het tafereel van de schoolmeester die zijn leerlingen opdroeg hem bij een inval van de bezet ters op te sluiten in de kast, een beeld dat in silhouet werd nagebootst, waarbij de dames met strikken in hun haar en pen in de hand een klasje speelden. Zoals de pas sende sfeer ook werd opgeroepen met de cors, kleding en muziek. Het ene moment de vrolijke klanken van de Charleston, het andere het geluid van een bommenwer per. Want de meesten hadden als kind de oorlog beleefd, gevoeld hoe bij bombar dementen de grond trilde en gezien hoe een boerderij in brand werd geschoten. Aandoenlijk was het verhaal over het meisje dat over een dijkje reed, zag hoe mensen al liggend dekking zochten, maar gewoon doorfietste. Dat hoefde zij toch niet, ze woonde hier immers, verklaarde ze later. Of het verhaal over de moeder die tijdens een bombardement met haar li chaam haar baby beschermde. In gedach ten hoorden ze ook de orkaan die in 1953 de stormvloed veroorzaakte. Als meisje zag ze hoe hun vader en zelfs de dominee op zondag in hun 'daagse' broek liepen, om met zandzakken het water buiten te houden. 'Ik ben tijdens storm altijd bang gebleven.' Of het meisje dat haar moeder vroeg om alle bomen om te zagen. 'Want dan is er geen wind meer.' Er was de rebelse vrouw, die geen man had, maar wel moeder werd. 'Een bewus te keus, waarvan ik nooit spijt heb gehad. Maar ik heb het geweten en mijn zoontje ook', doelde ze op de reactes van de om geving. De verhalen werden verteld door Berth Boogaard, Nel Rommets, Nettie van de Brake, Annie Dros, El Kortenhoeven, Afke Roest, Elly Ra erna kers, Bep Mechielsen, An Barnard, Annie Bakkeren Akkie van de Kerkhof. Texelse Reede tijdelijk op Krim Bewoners van de Texelse Reede (afdeling De Waerden) hebben onverwacht een weekje op De Krim achter de rug. De groep moest een week lang het ge zinsvervangende woonhuis in Den Burg verlaten in verband met werkzaamheden aan de vloer. Via via werd contact gelegd met het vakantiepark bij De Cocksdorp, waarna één van de familiehuizen daar uitkomst bood. Bijna een week lang konden de bewoners hun intrek nemen in een familiehuis voor twintig personen, waarna er ook maar meteen een week vakantie van werd ge maakt. Er werd onder meer gebowld en gezwommen en de groep ging ook een keer uit eten op het park. 'Dit was een leuk idee van De Krim', liet Inge van Eijk, één van de bewoners van de Texelse Reede, weten. 'Dit is zo leuk dat we volgend jaar wel weer een nieuwe vloer willen hebben', aldus Sip Hemel, een andere bewoner van het gezinsvervan gend huis. Grote oefening KNRM voor kust Leerlingen van het Nautisch College in Den Heider (de zeevaartschool) hebben vrijdag een grote oefening op zee gehou den. Daar deden onder meer de KNRM uit De Cocksdorp en Oudeschild aan mee. De circa vijftig leerlingen werden aan boord van de noodsleepboot levoli Ama ranth geconfronteerd met een calami teit waarbij ze moesten optreden. Er was denkbeeldig brand uitgebroken en er wa ren zeven LOTUS-slachtoffers aan boord waar de leerlingen eerste hulp aan moes ten verlenen. De leerlingen hadden les gekregen op school hoe te handelen bij calamiteiten en nu moesten ze het in de praktijk toepassen. Zes reddingboten van de KNRM kwamen in actie om de LOTUS-slachtoffers en de leerlingen van het Nautisch College te evacueren. Er deden zo'n vijftig redders van de KNRM mee en dertig proffessio- nals van de Kustwacht en de Koninklijke Marine. De zeevaartschool houdt vaker dergelijke oefeningen. KNRM houdt Reddingbootdag De KNRM houdt zaterdag 27 april de jaar lijkse Reddingbootdag. In De Cocksdorp en Oudeschild kan van 10.00 tot 16.00 uur het werk van de Redding Maatschap pij worden bekeken. Donateurs kunnen meevaren. Bij het boothuis aan de Volharding in De Cocksdorp kunnen belangstellenden een tocht met de Beursplein 5 maken. Men sen die geen donateur zijn, kunnen ter plekke Redder aan de Wal worden. In het boothuis wordt vis gebakken die de Texel se kottervloot als dank beschikbaar stelt. In Oudeschild trekt de KNRM op met het SIGMA-team. Dat is een Snel Inzetbare Groep ter Medische Assistentie die in ac tie komt bij grootschalige ongevallen en calamiteiten. Het SIGMA-team zet een hulpverleningstent op en laat om 11.00, 13.00 en 15.00 uur zien hoe met slachtof fers wordt omgegaan. Bezoekers kunnen in Oudeschild meeva ren met de Francine Kroesen en de mu seumreddingboot Javazee uit Den Hel der die speciaal voor de Reddingbootdag naar Texel komt. Ook kan de wippertruck waarmee de KNRM hulp aan de kust ver leent worden bekeken. De KNRM is in Ou deschild te vinden bij de ingang van de verenigingshaven. Krim op 62 in Top 100 vakblad Misset Met een omzet van €14,2 miljoen in 2012 heeft De Krim de 62ste plaats gehaald in de Top 100 van grootste bedrijven en merken van Misset, het vakblad van de horeca. De Krim zakt één plaats ten opzichte van 2011 toen de omzet €14,4 miljoen was. Directeur Iwan Groothuis spreekt in het blad van een stabiel jaar qua omzet en resultaat. Met dank aan een sterk eigen vermogen en een uitstekende cashflow kon het park in 2012 investeren in hotel Molenbos, de golfbaan (uitbreiding van 9 naar 18 holes) en de aanschaf van het bungalowpark van het UWV aan de Pe- likaanweg. Misset verwijst ook naar de opening van het klimpark. Voor 2013 heeft De Krim eveneens plan nen klaarliggen. Een deel van de camping plaatsen staat een upgrade te wachten en er komt op de plek van de midgetgolfba- nen een hal voor slechtweervoorzienin- gen. Binnen komtdriedimensioneelglow- golf (golfen op een bijzonder verlichte baan) en een plek voor lasergames. Misset concludeert dat 'het lijkt of de re cessie geen vat heeft op het Waddenei land.' Groothuis stelt dat wat hem betreft 'een crisis een kans is om de zaken anders en beter te doen.' Een nieuwe vloer, nieuw schilderwerk, nieuwe toneelgordijnen en ander herstel en opknapwerk. Het was allemaal nodig in dorpshuis 't Skiltje in Oudeschild na de hevige regen bui die eind augustus delen van het dorp onderwater zette, 't Skiltje kreeg drie cen timeter water op de vloer van het dorps huis en de gymzaal, waardoor de ruimten minstens een maand lang niet gebruikt konden worden. Er waren een hoop werk zaamheden nodig om alles te herstellen en vrijdag werd de klus officieel afgeslo ten. Het dorpshuisbestuur hield een bij eenkomst in 't Skiltje voor iedereen die de afgelopen maanden meehielp bij de herstelwerkzaamheden. Gerard Zijerveld van het dorpshuisbestuur stond stil bij de schade en de hulp die van diverse kanten uit het dorp werd geboden. Dat leidde tot de aanleg van een nieuwe meeverende vloer in de gymzaal, een nieuwe scheeps- dekvloer voor het gedeelte van het dorps huis en de dorpskamer, de wanden wer den geschilderd, het plafond vernieuwd en er kwamen nieuwe toneelgordijnen. Volgens Zijerveld is het de bedoeling om op termijn ook de entree van het gebouw nog op te knappen. Bijeenkomst in het opgeknapte dorpshi i Oudeschild. 'Parken niet te dicht bij kust' Een meerderheid in de gemeenteraad zit niet te wachten op windmolenparken in zee in de buurt van de kust. Dat bleek woensdagavond tijdens de raadsvergadering. Plaatsing van windmo lenparken binnen de zogeheten 12-mijls- zone is verboden, maar minister Kamp (Economische Zaken) wil onderzoeken of de parken dichterbij de kust kunnen ko men. WD en D66 legden een motie op ta fel met het verzoek de 12-mijlszone in ere te houden, zodat windmolens op zee niet zichtbaar worden vanaf de kust. De partij deed dat in navolging van de gemeente raad van Zand voort die zich in maart te gen de plannen uitsprak. Voor de motie was voldoende steun, maar er ontstond verwarring over de aan te houden route en de precieze inhoud van de motie. Texels Belang wilde een extra argument toevoegen en dat betrof veilig heid. Volgens de partij moet voorkomen worden dat er windmolenparken komen tussen de drukke scheepvaartroute langs de eilanden en de kust. De partij wees erop dat delen van de scheepvaartroute binnen de 12-mijlszone liggen en dat er ongelukken kunnen gebeuren als er ook nog windmolenparken bijkomen. De VVD zat echter niet op die aanvulling te wachten, omdat de Texelse motie an ders zou afwijken van de motie van Zand- voort. De verwarring werd nog wat groter toen burgemeester Francine Giskes liet weten dat er in januari al namens het sa menwerkingsverband van de Waddenei landen een brief aan minister Kamp was gestuurd. Dat was bij de gemeenteraad nog niet bekend. Wethouder Eric Hercules (duurzaamheid) herinnerde de raadsleden aan de ambitie om de Waddeneilanden vanaf 2020 zelf voorzienend te laten zijn op gebied van energie. Om die overgang te realiseren zijn grote wi ndmolens nodig. De gemeen teraad ging daar verder niet in mee, om dat het onderwerp niet over windmolens op Texel zelf ging. Na een schorsing om de ontstane verwar ring weg te nemen, werden de motie van WD en D66 en de aanvulling van Texels Belang toch in elkaar geschoven. Het ge heel wordt aan de gemeenteraden van de andere eilanden voorgelegd en de bedoeling is dat er op die manier een ge zamenlijke motie van de gemeenteraden ontstaat om de realisatie van windmo lenparken binnen de 12-mijlszone tegen te gaan. Gerbrand Poster (Texel 2010), GroenLinks en de PvdA stemden tegen de motie van WD en D66. Alfred Schaat sen berg (PvdA) vond dat er eigenlijk eerst een brede discussie moet worden gevoerd over de vraag of Texel wel of geen grote windmolens wil hebben.

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 5