Sportweek is vooral een Texels feestje 2 EERST Hans de Winter vindt opvolger 'Strandkoning'van strandafval Avondvullend Sport Brein Diner Iongezouten www.texelsecourant.nl DINSDAG 30 APRIL 2013 SCEPSIS EN ENTHOUSIASME STRIJDEN OM VOORKEUR Geen grote drukte, wel een doorlopende en wisselende belangstelling voor de 'grande finale' van de Nationale Sportweek zaterdag. De aanloop spreidde zich over de dag en over de talrijke sportactiviteiten die in Den Burg werden gehouden. Maar zelden was er op één dag zóveel te gelijk te doen. Tientallen Texelse clubs en een veelvoud aan vrijwilligers hadden zich ingespannen om hun club te presenteren en er iets bijzonders van te maken. Zo was de MAB Club present met een grote stand en konden ritjes worden gemaakt in mini-stockcars en op een trial motor. Bij de 'vertical bike'kon per fiets de strijd met de zwaartekracht worden aangegaan en verderop was een tienkamp. De arena van Atletiekvereniging Texel trok honderen deelnemers, de ATB-dinic had veel be langstelling evenals de schietsportvereni ging. Maar voor de dikke banden race voor de jongste categorie stapten slechts drie jochies op de fiets. Ook weinig animo voor het kolfen, maar de kaatsbond was goed te spreken. Druk was het bij de basketbal- dinic, bij het Beweegplein in de sporthal liep het lekker en bij Deuce sloegen velen een balletje. Per onderdeel wisselende de belangstelling, de ene sport blijkt popu lairder dan de andere. Rond het enorme podium met groot vi deoscherm op het plein bij het gemeen tehuis heerste, maar het plein was dun bezet en er werd geklaagd over het la waai. Verschillende acts, variërend van touwtjespringen tot allerlei soorten pop, wisselden elkaar in hoog tem po af, de be langstelling varieerde. De touwtjessprin gers kregen de handen op elkaar, maar de dames van Lois Lane hebben niet vaak zo weinig publiek getrokken. Erwaren vooral Texelaars op de been, het lijkt onwaar schijnlijk dat veel overkanters speciaal de boot hadden genomen om de 'grande finale' op Texel mee te maken. Oorzaak is wellicht dat de landelijke publiciteit die de NOC'NSF vooraf had beloofd, was uitgebleven. Maar ook op Texel liet de be kendheid te wensen over, terwijl de lokale pers er toch regelmatig over had geschre ven. Wel waren kritische geluiden te ho ren over de pr van het evenement, maar volgens de Sportraad heeft het in de lo kale media niet aan aandacht ontbroken. Tekenend was dat bekende ambassa deurs van de sportweek, zoals Marco Bor- sato, Frits Wester en Ria Valk die in Tilburg wel bij de opening waren, zich niet lieten zien. Ook NOC'NSF-voorzitter André Bol huis liet zich excuseren. In hoeverre meer mensen gaan sporten, is moeilijk te meten. Landelijk hebben 870.000 mensen, verdeeld over 186 ge meentes, meegedaan aan de sportweek. Over Texel zijn geen cijfers bekend. Vraag is in hoeverre de finale heeft bijgedragen om Texel als sporteiland beter op de kaart te zetten. Uit het geringe aantal niet- Texelaars en het uitblijven van landelijke publiciteit kun je concluderen van niet. 'Maar onderschat niet het aantal landelij ke contacten dat in de aanloop naar en tij dens de sportweek is gelegd', doelt Albert Hoven van de Sportraad op het effect op termijn. Paralympiër Monique Kalkman sprak vol enthousiasme over de moge lijkheden van Texel. Er staan gesprekken met haar bond en die van niet-gehan dicapte sporters op het programma om Texel aantrekkelijker te maken en te pro moten als trainingseiland. Het podium, de acts, bewaking en andere faciliteiten werden bekostigd door de NOC'NSF. Van de €65.000,- die Texel overmaakte, komt volgens Hoven €30.000,- via de provincie terug naar het eiland. Een mantel van visnet, een kroon van ny- lontouw, schoenen van jerrycans en een sjaal van plastic. Zo zouden de strandko- ningen er uit kunnen zien die komen te staan bij de strandslagen van Paal 9, 12, 15,17,21 en 28. 'Hou mijn koninkrijk schoon!', is de slogan van de actie van de landelijke campagne 'MyBeach'die stichting De Noordzee voert voor een schoon strand. Bezoekers wor den uitgedaagd afval op te ruimen dat ze op het strand vinden. Met de gejutte spullen kunnen ze bij de strandopgang een figuur-de 'strandkoning' - aankleden. De officiële 'kroning' is op vrijdag 28 juni. De actie wordt ondersteund door StifT Texel en de provincie Noord-Holland en is gekoppeld aan een actie voor het mi lieu en schone stranden. Aan de actie is een fotowedstrijd verbonden. Meer infor matie hierover is te vinden op Facebook/ strandtexel. Nadine Mögling beste gastvrouw Nadine Mögling van sterrestaurant Bij ief in Den Hoorn heeft de jaarlijkse D'Couvert-prijs gewonnen. Deze titel, een initiatief van vakblad Cu linaire Saisonnier, wordt toegekend aan de beste gastvrouw of gastheer van Ne derland én Vlaanderen. Restaurantgasten konden via de website van het magazine en social media kandidaten voordragen. Mögling werd uit een shortlist gekozen door haar voorgangers en uitgever Carine Koreman-Van Steen van Culinaire Saison nier. Muziekles voor 55+ In samenwerking met Artex biedt Texels Welzijn vanaf half mei introductielessen voor ouderen die een muziekinstrument willen leren bespelen. De cursus bestaat uit vijf lessen, deelnemers krijgen een in strument in bruikleen. Noten kunnen le zen is niet noodzakelijk. De lessen worden gegeven in De Buureton aan de Beatrix- laan in Den Burg, deelname kost €80,-. Aanmelden kan via tel. 312696 of e-mail welzijn@texelswelzijn.nl. Raadscommisie In verband met de behandeling van het bestemmingsplan De Koog vergadert de raadscommissie op maandag 13 en dins dag 14 mei niet in het raadhuis, maar in hotel Greenside in De Koog. Aan de orde komt ook de openbare orde. De vergade ringen beginnen om 19.30 uur, de agenda is te vinden op www.texel.nl. De 37-jarige Arthur Kelbrick neemt per 1 mei de tandartsenpraktijk van Hans en Cora de Winter aan de Witte Kruislaan in Den Burg over. De Winter (65) was al enige tijd op zoek naar een opvolger en verstuurde daarvoor zelfs ansichtkaarten naar andere tandart sen. Vorig jaar kwam hij in contact met Kelbrick. Die werkte toen nog in de tand artsenpraktijk van zijn vader in Gorredijk en had belangstelling in een eigen prak tijk. Texel sprak hem en zijn vrouw aan. 'We zijn echte buitenmensen, dus het lijkt ons prachtig hier te wonen.' Kelbrick groeide op in Zuid-Afrika en volg de in de Verenigde Staten een opleiding tot tandarts. Daarna volgde hij een 3-ja- rige studie in Kaapstad waarbij hij zich specialiseerde in wortelkanaalbehande lingen. Negen jaar geleden vestigde de familie Kelbrick zich in Friesland. Keibrick verwacht niet dat wonen op TexeI een grote overstap zal zijn. 'In Zuid-Afrika woonde ik op het platteland en dat beviel goed. Ik heb niets met grote steden.' De nieuwe tandarts heeft een jonge zoon en zijn vrouw is in verwachting van de twee de. De familie Kelbrick woont inmiddels Het was stevig doorhappen voor de deel nemers aan het Sport Brein Diner vrij dagavond in Paal 17 Zomers. Het menu omvatte zeven gangen met Texelse pro ducten en een avondvullend programma. De opbrengst van het diner gaat naar de Dorian Foundation en de Hersenstichting. Deanimo stemde tot tevredenheid Het was een sfeervolle avond, die werd geopend door Hennie Huisman. Uit han den van Marc van Rijsselberghe ontving ze het eerste vriendencertificaat van de foundation. Dorian zat nog in het vlieg tuig en kon er daarom niet bij zijn, maar via een beeldverbinding sprak hij zijn op Texel in een huurhuis. De Winter wil zich na zijn vertrek bekwa men in plaatlassen en er ligt een boot klaar om te varen. Hij ging in 1974 aan de slag als tandarts op Texel en zorgde toen voor verjonging in het tandartsen bestand. In 1979 kwam zijn vrouw Cora erbij als assistente. De Winter trad in de voetsporen van tandarts Ten Hooi en be gon samen met tandarts Rijkaart een praktijk, al snel aangevuld met Gert-Jan van der Meent. Zij bliezen destijds de schooltandheelkunde nieuw leven in waaruit de jeugdtandverzorging bij de scholen is voortgekomen. De Winter was naast zijn werk actief als voorzitter van de dorpscommissie in De Waal, hij zette zich in voor PAKT, was als penningmeester van de MAB Club betrokken bij de realisatie van de crossbaan in Eierland en hielp van uit de kerkvoogdij mee bij de vorming van de gemeente Waal, Koog, Hoorn. Het voelt volgens De Winter vreemd straks weinig meer op de agenda te heb ben. Het doet hem goed dat een jonge tandarts hem opvolgt. Hij wijst erop dat er aan de praktijk verder niets verandert en dat Ellie Witte assistente blijft. Er wor den weer nieuwe patiënten aangenomen. dank uit. Zijn vader vertelde dat de Do rian Foundation zich in gaat zetten voor een professionele tandem voor Larissa Klaassen, die met Kim van Dijk naar de Paralympics wil. Onderwijl werden al lerlei gerechten opgediend, variërend van Texelse kokkels, shiitake, weiderund tot lamskotelet en kaas. Het diner was gesponsord door Paal 17, Body Brein, Hoeve Vrij en Blij, De Texelse Visspecialist, Wezenspyk, De Pelikaan, Albert Schagen en Stiehl Entertainment. Er was een illu- sionistenact, Paralympiër Monique Kalk man vertelde haar levensverhaal en Lois Lane trad tweemaal op. Motivatie Hadden we eindelijk - na veel politiek ge steggel -de finale van de Nationale Sport week te pakken, werden de dag ervoor de Koningsspelen gehouden. En daar deden maar liefst 1,3 miljoen kinderen aan mee. Daar kunnen we niet tegen op. Je zou er de kluts van kwijtraken. Alhoewel, die sport werd niet bedreven. Klutsen. Je kon wel meedoen aan kaatsen, kolven, koprol len en knikkeren. En de dikkebandenrace. Overal was wel een kliniek voor. Zo heeft Annie meegedaan aan de frisbeeclinic. Elke zwalkende sjokker, elke bejaarde wielrenner, iedere verdwaalde wandelaar werd zaterdag op een daverend applaus getrakteerd, op het gevaar af dat we an ders een wereldberoemd sporter tekort zouden hebben gedaan. Maar goed, Texel staat weer op de kaart, en daar gaat het tenslotte om. En om het bewegen natuur lijk, want anders groeien we dicht. De één doet het door te gaan touwtjespringen, de ander bijvoorbeeld door te voetballen. De kranten stonden vol van onze Robin van Persie, die met zijn clubje kampioen van Engeland is geworden. Die jongen is toch wel zo gewoon gebleven. Hij zei dat hij zijn hart had laten spreken toen hij koos voor die club, in plaats van zijn portemonnee. Nu verdient hij slechts een kwart miljoen euro per week. Een kwart miljoen. Per week! Ben je dan een watje. Alhoewel, Annie moet voor dat bedrag zowat een heel jaar haar columns zien te vullen. Onze eigen Dorian heeft het ook moeilijk. Hij ging ervan uit dat hij einde lijk zijn klomp met zeiltje kon weggooien. Omdat zijn sport geen Olympisch num mer meer was. Maar nee hoor, nu moet hij nog vier jaar lang de motivatie opbren gen om vanuit Honolulu aan zijn vorm te werken. Dat is mooi balen. Je zou er een crisis van krijgen. Degene die pas echt gemotiveerd is, is onze Koning. Sinds van daag staat hij, samen met Koningin Maxi ma, aan het hoofd van ons land. Dat valt niet mee hoor, om op je 46ste aan een n ieuwe baan te beginnen. Voor misschien wel de komende dertig jaar. En voor zijn inkomen komt een gemiddeld voetbal lertje niet eens zijn bed uit. Vanaf deze plaats dus een Oranje-opsteker voor het Koningshuis. Veel succes Willem Alexan der. En ik wil van jou graag een lintje. Als dat geen inkoppertje is? Annie@texelsecourant.nl Pinkstermarkt In het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp wordt zondag 19 mei van 13.00 tot 18.00 uur een Pinkstermarkt gehouden. Plaatsen reserveren kan via het-eitje@ hotmail.nl of tel. 316507. De nieuwe tandarts Arthur Kelbrick (rechts) in overleg met Hans de Winter.

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 2