LINTJES Kinderen begonnen de dag met Koningsontbijt en Koningsspelen G-team wint in Grootebroek SV De Koog wint van Sint Boys Kerkbanken opvallend transport Ria Manse-Woerlee Lid in de Orde van Oranje-Nassau De Texelse Vereniging van Logiesverstrek- kers, de Vereniging van Klein Logiesver- strekkers, de Texelse Hotel Vereniging, Koninklijke Horeca Nederland afdeling Texel, het Toeristisch Kennis Instituut, de Stichting Erfpachters Texel en de Stich ting Coeghe van Harry Wuis. Allemaal hadden ze de afgelopen jaren Ria Manse in huis die het secretariaat bijhield. Deels betaald, maar ook deels als vrijwilligers werk en dat werd vrijdag beloond met een koninklijke onderscheiding. Door haar inzet was Manse sinds 1990 een steunpilaar voor veel bestuurders in de toeristische sector. Ze was rap en accu raat met het maken van notulen, prees burgemeester Francine Oiskes die zelf de inzet van Manse aan den lijve had onder vonden. Manse kreeg lof toegedicht van Iwan Groothuis en Harry Wuis. Groothuis, oud waarnemend voorzitter van TVL en oud-voorzitter van het Texels Onderne mers Platform, merkte op dat hij Manse inmiddels voor de vierde keer aan het toe spreken was. Hij vond de onderscheiding welverdiend en noemde Manse iemand die de boel bij elkaar hield. 'Je inzet was constructief en je hebt altijd extra werk verricht.' Groothuis verhaalde hoe Manse vóór een vergadering steevast even bij hem langs kwam en hem bijpraatte over lopende ontwikkelingen. Hij benadrukte dat veel bestuurders en oud-bestuurders die met Manse hebben samengewerkt naar de uitreiking waren gekomen. Wuis omschreef Manse als het geheugen van velen en noemde haar rol als secretaris en kwartiermaker onmisbaar. 'Je hebt nooit een bijeenkomst laten schieten en je had voor bestuursleden altijd een attentie als ze jarig waren.' Speciale aandacht was er voor haar man Rob Manse die een paar jaar geleden ernstig ziek werd, maar bij de uitreiking aanwezig kon zijn. Ria Witte-Kuip Lid in de Orde van Oranje-Nassau 'Altoos in de weer' stond er op een span doek dat kleinkinderen van Ria Witte vrij dag bij zich hadden in de raadzaal. Het was niet uit de lucht gegrepen; Witte kreeg voor een lange lijst aan activiteiten een koninklijke onderscheiding. Ze was van 1972 tot 1980 lid van het schoolbe stuur van de Jozefschool en sinds 1977 is ze op vele fronten actief binnen de Rooms-katholieke parochie op Texel. Ze organiseerde jarenlang kindernevendien- sten, bereidde kinderen voor op het Heilig Vormsel, werd lid van de Parochieraad, verzorgde woord- en communievierin gen als de priester er niet was en sinds 1992 is ze actief voor de oecumenische contactgroep Rügen-Texel. Sinds 1980 zit ze via het Katholiek Vrouwengilde bij de bakcommissie en sinds 1998 brengt ze gemiddeld één week per maand warme maaltijden rond in Den Burg. Burgemees ter Giskes omschreef Witte als een nijver persoon en toonde bewondering voor het feit dat ze soms uitvaartdiensten leidt in de kerk. Dat de bakcommissie een goede aan haar heeft, kwam meermalen voorbij. Pastor Franklin Brigitha vertelde op sma kelijke wijze hoe Witte soms 'Gré Braad slee' wordt genoemd en roemde haar in stelling. 'Je staat zo positief in het leven.' Haar broer Jos Kuip en dochter Margot Witte vertelden gezamenlijk hoe Witte altijd in de weer is. Haar dochter kon zich niet anders herinneren dan dat haar moe der vroeger op de Jozefschool altijd wel ergens aan het helpen was. De uitsmijter was voor pastor Brigitha die met gevoel voor opbouw, timing en humor vertelde dat hij Witte iets ging geven dat niemand anders in de raadzaal zou kunnen geven. De pastor liet even een stilte vallen en zei daarna vanuit het niets dat hij Witte drie 'negerzoenen' ging geven, waarna Brigit ha niet meer stuk kon bij de aanwezigen in de zaal. Ria van derVis-Boks Lid in de Orde van Oranje-Nassau 'Het is knap om je in te zetten voor men- sendienietdi reet i n je gezi chtsve Id I igge n, maar voor wie je toch telkens bezig blijft'. Die waarderende woorden sprak Corrie Timmer bij de uitreiking van de koninklij ke onderscheiding aan Ria van der Vis. Al sinds 1990 zamelt zij op Texel namens de werkgroep Hulp Oost-Europa goederen in voor mensen in Oost-Europese landen die het slecht hebben getroffen. Twee keer per jaar wordt alles in een vrachtwagen geladen en gaan de goederen naar Roe menië en sinds een aantal jaar ook Mol davië. Via plaatselijke contacten van Van der Vis worden de goederen ter plekke verspreid en bestaat de zekerheid dat ze daar komen waar ze moeten zijn. Burge meester Giskes omschreef Van der Vis als de motor achter het geheel en prees haar inspanningen zich voor anderen in te zet ten. Timmer liet weten dat het geloof één van haar drijfveren is en had ook lovende woorden voor haar man Arie als steun en toeverlaat. Marjet van der Vis verhaalde eveneens hoe haar moeder haar leven in dienst stelt van de hulp aan anderen. Zelf gaf Van der Vis aan op basis haar gevoel en liefde voor de medemens te doen wat ze doet. Ze vertelde hoe ze ooit een vrouw uit Roemenië had ontmoet met wie ze meteen verwantschap voelde en hoe daar de hulpacties uit voort waren gekomen. In alle bescheidenheid liet ze in een toe spraak haar eigen rol naar de achtergrond verdwijnen en zette ze het belang van de hulp in Roemenië en Moldavië op de voor grond. Veel indruk maakte een verhaal dat Van der Vis vertelde over een oude vrouw in Roemenië die elke ochtend in de vuilnisbakken op zoek moest naar eten en hoe blij ze was dat ze op een gegeven mo ment een pak crackers optafel had staan die voor haar waren. Henk Troost Lid in de Orde van Oranje-Nassau Het was even schrikken voor Troost toen hij de raadzaal inliep en besefte dat hij een koninklijke onderscheiding zou krij gen. Hij had het niet verwacht. Troost kreeg de onderscheiding voor zijn inzet voor de loodsbotter Texelstroom en de kerk. Hij was van 1966 tot 1978 diaken van de hervormde kerk in Den Hoorn en van 1984 tot 1992 was hij ouderling van de hervormde gemeente in Den Burg. In die rol gaf hij mee leiding aan de kerk, samen met de predikant bood hij pasto rale zorg en zorgde hij voor de diensten op zondag. Sinds 1992 is Troost lid van de Schuilhutcommissie van de gezamenlijke Texelse kerken. Hij is betrokken bij onder meer het organiseren van zomerdiensten en dia-avonden voor toeristen en het on derhoud van gebouwen. Fridjof Blanken, vrijwilliger op de Texel stroom, omschreef Troost en zijn vrouw Trijntje als twee constante factoren van de historische loodsbotter. 'Bestuurders en vrijwilligers komen en gaan', aldus Blanken, 'maar werkende Troosten zul len altijd bestaan.' Bram Guiljam noemde Troost namens de gezamenlijke kerken op het eiland een trouw en betrouwbaar man. 'Hij is zorgzaam voor iedereen en hij heeft het milieu hoog in het vaan del staan.' Guiljam verhaalde hoe Troost soms door weer en wind op de fiets naar een vergadering komt en zich vervol gens - als er bezorgd wordt gevraagd of het allemaal wel te doen was - oprecht afvraagt welke wind er wordt bedoeld. Guiljam had nagedacht over een Bijbelse vergelijkingen was daarbij op Noach uit gekomen. Een van de betekenissen van die naam is 'troost' en ook Noach hield zich intensief met vaartuigen bezig. Troost was ontroerd door alle aandacht die hij kreeg. Ben Daalder Ridder in de Orde van Oranje-Nassau Een bruggenbouwer, een man met visie die op tijd zag wanneer bakens moesten worden verzet en een man met het ver mogen anderen te overtuigen. Kwalifica ties die Ben Daalder ten deel vielen bij de uitreiking van de koninklijke onderschei ding voor zijn vele werk voor de visserij sector. Daalder was jarenlang (1983-1989 en 1995-2010) voorzitter van de lande lijke Federatie van Visserij verenigingen en voorzitter de Texelse visserij vereniging DETV (1995-2012). Daarnaast is hij al ja ren actief bij het Texels Christelijk Man nenkoor, de Rotary, was hij mede-oprich ter van het CDA op Texel en diverse malen bestuurlijk betrokken bij de haven van Oudeschild. Sinds 2012 is hij kerkrent- meester van de Protestantse Gemeente in Den Burg en voorzitter van het Lucht vaart- en Oorlogsmuseum. Visserijvoor man Jaap Hennekeij van VisNed stelde dat Daalder de kottersector veel diensten heeft bewezen en dat hij een man van zijn woord is. Wim Eelman, al sinds de lagere school bevriend met Daalder, omschreef hem als een man die over de dijk durft te kijken. 'Je zult niet nalaten vandaag te doen wat morgen misschien al te laat is.' Broer Hans Daalder gebruikte wat relati verende woorden en merkte op dat Daal der bijna nooit thuis was.'Je familie zag je meer op televisie dan in het echt.'Daalder zelf zette meteen zijn vrouw Gery in het zonnetje en zei dat het wonder was dat zij niet bij hem was weggelopen, omdat hij zo vaak van huis was. Het kwam ook ter sprake dat hij eigenlijk bij zijn afscheid van de Federatie van Visserijverenigingen in 2010 al een onderscheiding had ver diend, maar een akkefietje met een mo toragent dat eindigde bij de rechtbank stond toen een lintje in de weg. Vrijdag kreeg Daalder echter alsnog de verdiende koninklijke waardering voor al zijn in spanningen. Ouder-kindtoernooi Schaalmodellen Tennisvereniging Heri Hod ie houdt op Hemelvaartsdag, donderdag 9 mei, een ouder-kindtoernooi. Deelname is gratis. Aanmelden kan tot maandag 6 mei bij Joke Hooijschuur (tel. 316648, nfo@bik- kelement.nl) en Mieke van den Bent (tel. 06-30098954, ravdbent@texel.com). Het toernooi begint rond 15.00 uur. Het is mo gelijk voor de gelegenheid een ouder (of kind) te 'adopteren'. Het leeftijdsverschil dient dan wel minimaal twintig jaar te zijn. Deelname is gratis. Voor een kleine presentatie in het kader van Sail is de bibliotheek op zoek naar schaalmodellen van windjammers, bar ken, klippers, twee- of driemasters en an dere historische schepen. Deze modellen worden tot half september tentoonge steld in een afgesloten vitrinekast. Hobbyisten die hun boten in bruikleen willen geven, kunnen contact via tel. 312743 of e-mail texel@kopgroepbiblio- theken.nl. Ook op Texel verschillende basisscholen vrijdag de dag met een Koningsontbijt om vervolgens mee te doen met de Ko ningsspelen. Het ontbijt, waarvoor de ingrediënten donderdag al waren afgehaald bij Jumbo supermarkt in Den Burg, werd in Ooste rend samen gehouden door De Akker en de Jacob Daaiderschool. Dit als opmaat voor verdere samenwerking die na de zomer zijn beslag zal krijgen. Ook op de Drijverschool in Den Hoorn kregen ont bijt en spelen een extra lading, omdat de gemeenteraad net een dag tevoren had besloten tot fusie en opheffing van de school. Voor de kinderen was dat ech ter geen belemmering om zich met volle overgave op het ontbijt en de spelen te storten. Het G-team van Texel'94 heeft de uitwed strijd tegen Zouaven G1 met 1-4 gewon nen. 'Nadat we de thuiswedstrijd met 5-1 had den gewonnen, speelden we zaterdag uit tegen Zouaven in Grootebroek. Scheids rechter was Joop Kruk, die voorheen al tijd ons ging fluiten bij KGB. We speelden 8-8. Zouaven had negen spelers, Texel '94 twaalf. Alleen Martijn Verbeeke was afwe zig. Al vrij snel scoorde Mitchell Kampstra via de buitenkant van zijn voetbalschoen zo over de lange keeper in de kruising na een pass van Jeffrey Stendert 0 -1. Daar na verprutste Texel '94 vele kansen. Zo schoten Jeffrey Stendert en Ricardo Blom steeds naast het doel en de keeper hield ze tegen. Even daarna uit een corner over links van Paul Bakker en deze kwam voor de voeten van Ricardo Blom die hem sim pel langs de keeper schoot 0-2. Kees van der Vis schoot ook vaa k te hoog en de kee per hield de hoge ballen tegen. Dit was de ruststand. Daarna scoorde Ricardo Blom 0-3 met een laag schot zo langs de kee per uit een pass van Paul Bakker. Daarna maakte Ricardo Blom ook nog de 0-4 door een combinatie met Mitchell Kampstra. Even daarna verdedigde Jos Bakker ver keerd uit door de bal niet goed weg te werken waardoor Zouaven tegen kon sco ren Dit was een jonge voetballer die hem goed langs Peter Breuer in doel schoot 1-4. Daarna uit een goede pass van Paul Bakker kwam de bal voor de voeten van Jan Frans Haveman die hem met zijn knie naast het doel schoot. Eindstand 1-4 voor Texel'94. Zaterdag 4 mei spelen we thuis tegen Zwaagdijk de laatste competitiewedstrijd die op 20 april niet doorging.' SV De Koog heeft zondag de wedstrijd te gen Sint Boys eenvoudig weten te winnen. Al kort na het begin van de tweede helft had de ploeg drie doelpunten voorsprong en was niet meer in te halen. De Koog kwam al na acht minuten op voorsprong door een afstandschot van Bartjan Grisnigt dat door de keeper van Sint Boys verkeerd werd beoordeeld. Een klein kwa rt ie r late r wa s het wee r ra a k toen Fotoque Camera het slordig uitverdedigen van Sint Boys afstrafte en 2-0 scoorde. De Koog had zelfs voor rust al op 3-0 kunnen staan, ware het niet dat Benny Bakkenes de hem toegekende strafschop miste. De 3-0 kwam nu kort na rust op het score bord, toen De Koog nog even gas gaf en Robin Schoo de voorsprong verder kon uitbouwen. Sint Boys wist nog terug te ko men tot 3-1, maar de laatste fase van de wedstrijd wilde niet echt spannend meer worden. Coach Jan Loewtoonde zich na af loop zeer tevreden. 'We hebben het eerste ha If uur een voorsprong gepakt en zijn niet meer in de problemen geweest.' Alle ruim dertig kerkbanken die na de vei ling van de RK Parochie Texel overbleven, zijn alsnog verkocht. De opbrengst van de veiling is hierdoor €2.000,- hoger uit gevallen en bedraagt nu circa €13.000,-. In tweede instantie bleek er veel belang stelling te bestaan voor de banken. Deels stammen deze uit de tijd dat de Johan nes de Doperkerk van Den Burg werd ge bouwd, 150jaar geleden. Dankzij de hout soort en behandeling verkeren de banken nog in goede staat. Deze week bezorgden veilingmeester Hank Witte, die was over stelpt met telefoontjes, en Cees Huisman van het parochiebestuur de banken bij Texelse particulieren en bedrijven. Een opvallend transport, waarvoor ze diverse keren heen en weer moesten rijden.

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 5