'Samen werken aan vrede en veiligheid' 2 EERST 'Graf is voor ons een fijne plaats' IMARES trekt andere conclusies Kolos meert af op Rede van Texel www.texelsecourant.nl WOENSDAG 8 MEI 2013 'VOOR WIE HET MEEMAAKTE IS DE OORLOG NOG NIET VOORBIJ' 'Niet omzien in wrok, dat hebben de tantes ook niet gedaan. Maar samen werken aan vrede en veiligheid.' Woorden recht uit het hart van Lia Duinker, telg uit een Gronin ger verzetsfamilie die in de oorlog de hoogste tol betaalde. Herdenkingen zijn vaker onderhevig aan discussie, op Texel was dat niet anders. Maar op 4 mei viel geen onvertogen woord en ook Indië-veteraan Aad Bak ker zat in de zo goed als volle kerk, waar de burgemeester stilstond bij het thema 'Vrijheid spreek je af'en dat die afspraken ook onderhoud nodig hebben. Lia Duinker vertelde het verhaal van de Groningers Rentje en Marti nes, twee broers van haar oma. Martines was bur gemeester, maar weigerde dit onder de bezetters, waarna hij aan het verzet deel nam. Rentje zat ook in het verzet, net als zwager Willem en ook de vrouwen hielpen mee. 'Uit overtuiging.' Duinker vertelde hoe Duitse soldaten de boerde rij vlak voor de bevrijding omsingelden en Rentje, Martinus en Willem oppakten en ter dood brachten. Een broer in de Haarlemmermeer met een boerderij vol onderduikers werd ook opgepakt, maar kon het navertellen, 'ledereen heeft zijn eigen oorlog en iedereen heeft zijn eigen verhaal.' Voor de tantes was die oorlog nooit overgegaan. 'Tante Trui bleef met zes kinderen achter, tante Heika had drie kleine jongens, tante Fre vier meiden, en hoe moest dat allemaal?' Praktisch gezien kwam het wel goed. 'Maar in mei 1945 schrijft tante Heika: mijn leven is gebro ken en de echte vreugde kan nooit meer terugkomen.' Hadden de tantes er spijt van gehad, dat ze in verzet zijn gekomen? 'Nee. Ze vonden het heel vanzelfsprekend dat je verzet pleegde tegen een onrecht matige bezetter. Het was je plicht, het hoorde zo, en dat deed je gewoon.' Geen verhaal met een goede afloop: 'Oorlogen lopen niet goed af. Dat is een besef dat langzaam groeit, dat vrijheid een prijs heeft, dat principes niet vrijblijvend zijn.' Helemaal onbesproken bleef Nederlands- Indië niet. Het was immers de herdenking van de slachtoffer van de Tweede Wereld oorlog, maar ook van daarna. Duinker: 'Ook de jongens zoals mijn vader, die zijn opgegroeid in de crisisjaren en de oor logstijden die daarna naar Indië moesten voor nog een oorlog. Wij hoorden alleen de leuke verhalen. De laatste keer ben ik met mijn vader mee geweest naar de reü nie van zijn eenheid. Daar zaten mannen op leeftijd, het sambaIkruis op de revers, mannen die meer dan vijftig jaar geleden van een hele kouwe kermis thuisgekomen waren, omdat ze een onmogelijke oorlog in waren gestuurd. Mannen die ook na al die jaren elkaar begrepen. Mannen zoals mijn vader, die vuurgevechten hadden ge leverd met de vijand, en daarbij mensen hadden gedood, ondanks dat ze vroeger hadden geleerd: Gij zult niet doden. En die daar steeds meer last van kregen. 'Voor de mensen die het meegemaakt hebben is de oorlog nog steeds niet voor bij.' Haar verhaal maakte diepe indruk. Er waren voordrachten van scholieren en muzikale bijdragen van Colet Nierop en Janneke Gerritsen. Groot was de deel name aan de stille tocht naar de begraaf plaats. Er werden kransen gelegd bij de oorlogsmonumenten, door ambassadeur Gvineria van Georgië, leden van het co mité 4 en 5 mei, veteranen, Huug Snoek, burgmeester Giskes, de commandant van de Joost Dourleinkazerne, scholieren en leden van Scouting. Dirk Bousma blies Last Post en het Reveille. Begeleid door KTF klonk tot slot het Wilhelmus. Zaterdag 4 mei was het precies veertig jaar geleden dat de Groningse huisarts Auke van der Meij overleed. Sindsdien staat zijn urn op de begraafplaats in Den Burg. Elk jaar op Dodenherdenking be zoekt zijn familie het graf. 'Het is voor ons gek genoeg een fijne plaats geworden', zegt dochter Evelien. De familie maakt bepaald geen sombere indruk. 'We maken hier zelfs familie foto's', vertelt Evelien. Moeder Feikje, de weduwe, inmiddels 83, herinnert zich de vele familievakanties op Texel. 'Als we op de camping iemand misten, dan maakten we ons geen zorgen. "Die is even naar papa", zeiden we dan. En als één van de kleinkinderen verkering krijgt, dan wordt die eerst voorgesteld aan papa. Bij ons hoort dat er gewoon bij.' Het begon allemaal ruim veertig jaar ge leden, toen het Groninger gezin bedacht om vakantie op Texel te vieren. Zoals zo- velen, raakten ze verkocht aan het eiland. Ook toen de huisarts ziek werd, bleven ze komen. Evelien: 'Hoe ziek ook, kon hij er toch van genieten.Tijdens een wandeling over de begraafplaats sprak hij de wens uit dat dit zijn laatste rustplaats zou zijn. Hij vond het hier zo vredig en rustig. Hij heeft ook zelf zijn plekje uitgezocht.' Sindsdien gaan de kinderen elk jaar op Dodenherdenking langs bij het graf en niet zelden gaan ook de kleinkinderen mee. De weduwe, die slecht ter been is, is er dit keer ook bij. 'Vader en moeder heb ben in de oorlog beiden het nodige mee gemaakt. Op 4 mei komt dit alles weer tezamen.' Texel is voor deze Groninger familie meer dan alleen de begraafplaats van vader. 'Het eiland is belangrijk voor ons, in veel opzichten. Het zit bij ons in het bloed. Omdat de sterfdag gelijktijdig met Do denherdenking valt en ai die mensen hier dan komen, dacht ik als kind dat ze mijn vader herdachten. Later kwam ik er wel achter dat ze hier ter nagedachtenis van de slachtoffers uit de oorlog komen. Mijn man en ik hebben op Texel verkering ge kregen. En toen de kleinkinderen geboren zijn, hebben we ze meegenomen naar het graf. Als er iets bijzonders is, en we zijn op Texel, dan gaan we dat eerst even aan papa vertellen of laten zien.' Feikje: 'Op een keer zaten hier wat oudere mannen. Toen we weg gingen zeiden ze. "Wij pas sen wel op uw man hoor." In tegenstelling tot eerdere berichten, achten het NI0Z en IMARES Wageningen UR het niet wetenschappelijk bewezen dat mosselzaadvisserij geen schade toe brengt aan de mosselbanken in de Wad denzee. De afgelopen zes jaar is onderzoek gedaan naar de gevolgen van mosselzaadvisserij en mosselkweek op de natuurwaarden van mosselbanken. Naar aanleiding van dit onderzoek verstuurde IMARES op 15 april een persbericht waaruit foutieve conclusies konden worden getrokken. De resultaten van het onderzoek staan niet ter discussie, wel de interpretatie hiervan In het onderzoek werden plekken waar mosselzaad werd gevist vergeleken met plekken waar dit niet gebeurde. Omdat veel van deze plaatsen in zogenaamd in stabiele gebieden lagen, verdwenen veel mosselen en andere dieren uit de gesloten percelen. Het aantal plekken waar mosse len bleven liggen, was klein (slechts 3 van de 36 proefgebieden), maar toont wel aan dat meerjarige wilde mosselbanken zich goed kunnen ontwikkelen als visserij ach terwege blijft. Ook werden mosselpercelen vergeleken met 'wilde' mosselbanken. De conclu sie dat de dieren net zo goed gedijen op kweekpercelen als op wilde banken, sug gereert dat mosselpercelen goed zijn voor de natuur. Dit kan zo zijn, maar ligt met name aan het feit dat de mosselpercelen in gebieden met een hoger zoutgehalte lagen, waar van nature meer soorten le ven. De onderzochte wilde mosselbanken liggen in minder zoute gebieden die van nature minder soorten bevatten. Niet on derzocht is, wat er gebeurt als delen van de Waddenzee, en dan met name natuur lijk moddelbanken, met rust zouden wor den gelaten. Dan zou in deze gebieden gedurende langere tijd geen menselijke activiteit moeten worden toegestaan die invloed heeft op mosselbanken. Een der gelijk onderzoek is uiteraard onuitvoer baar. Het NIOZ en IMARES concluderen dus dat op grond van het onderzoek niet gesteld kan worden dat de mosselzaadvisserij geen schade doet aan de mosselbanken in de Waddenzee. Beste strandpaviljoen Op www.strandpaviljoen2013.nl kan het publiek zich uitspreken over het beste strandpaviljoen. Samen met een onaf hankelijk onderzoek en bezoekjes van 'mysteiy guests' leiden deze stemmen uit eindelijk tot het uitroepen van het beste paviljoen. De winnaar wordt op 4 juli be kend gemaakt bij DeZeemeeuw in Noord- wijk, vorig jaar publiekswinnaar. Ook zijn er prijzen voor het beste paviljoen per pro vincie, het schoonste paviljoen en het bes te paviljoen volgens de Duitse bezoekers. Opmerkelijk beeld op de Rede van Texel, waar het circa 225 meter lange cruise schip 'Europa 2' zaterdag tijdelijk voor anker ging. Het schip deed Texel een dagje aan, met naar verluidt als aanleiding de werelderf- goedstatus van de Waddenzee. Het luxe vijfsterrrenschip omvat onder meer zeven passagiersdekken, herbergt 258 suites en biedt plaats aan 516 pas sagiers en 363 bemanningsleden. Het ge registreerde (gros) tonnage is 40.000 ton. Veel te omvangrijk en met te grote diep gang om de haven in te kunnen, reden waarom op de Waddenzee tussen Oude- schild en de Schans bleef liggen. Speciale tendervaartuigen die pendelden tussen het schip en Oudeschild waarmee passagiers werden afgezet op de kade voeren af en aan. Het schip van de Duitse rederij Hapag- Lloyd was 29 april voor een proefvaart van de werf vertrokken. Onder de opvarenden zaten diverse journalisten. Zaterdag aan het einde van de middag voer het schip door naar de haven van Antwerpen. Het schip zal later bij terugkomst in Duitsland gedoopt worden, meldt een correspon dent. Het nieuws over het schip deed snel de ronde, ook omdat de kolos van grote afstand te zien was. Menigeen nam zater dag een kijkje op de dijk. Het cru iseschip Europa 2 was van grote afstand te zien. 1 Honderd Vorst aan de grond. Maxima vijf graden. Hoe lang zal het nog duren voordat we weer gewoon lezen wat er staat, in plaats van terug te denken aan de kroning? Hoe mooi het ook was. Voor mij was het hoog tepunt de ontmoeting van de gebroeders Van Buuren. Toen Willem en Armin elkaar de hand schudden, schoot ik vol. Maar we moeten over tot de orde van de dag, want dit is de honderdste column van Annie. Honderd weken achter elkaar een 'On gezouten' mening. Honderd weken Texel, bekeken door een vergrootglas, waardoor een vertekend beeld ontstaat. Dat is de clou. Als je de stilte uit Kerstmis weghaalt, houd je een kermis over. En dan vinden sommigen het jammer dat er geen twee de pretpark op het eiland komt, maar goed beschouwd is ons hele eiland één kermis. Een kleintje weliswaar, want als er een cruiseschipje afmeert, ligt heel Texel in de schaduw. Het is een feest om terug te blikken. Het kan niet anders dan dat de uitgave van de gebundelde columns van Annie een bestseller wordt. De ware lec tuur voor op het toilet. Annie: om je te bescheuren. De meningen over Annie zijn verdeeld. De één lacht er om, de ander wordt boos. Zo gaat dat met columnisten. Maar ja, ik kan altijd nog een lied gaan schrijven, dat is tenminste veilig. Wat op valt in de columns is de inventiviteit van ondernemers. Of het nu gaat om een te- ge Hoos well nescenter, een luxe spa resort, een maïsdoolhof, slapen op het strand, een bed-and-breakfast met doorgeefluik of een ayurvedisch zorghotel. Ideeën zat. Als zoete broodjes verkopen we alles waar zout in zit en waar Texel voor staat. Tot op het schaapachtige aan toe. Niks is zo goed als de producten van het Texelse land. An nie vindt het geweldig, maar betreurt het politieke gehannes eromheen, waarbij men constant leeft tussen hoop en wan hoop. Ja maar, neetenzij: daar kun je niks mee. Hoop doet beven. Dus wat dat be treft, is duidelijkheid gewenst. Dan weet je tenminste waar je aan toe bent. Hoog tepunt was de beloning die het lelijkste gebouw van Texel, De Karseboom, kreeg in de vorm van een geweldige facelift. Zo draagt Annie haar steentje bij. Week na week. Alles loopt in het honderd. Annie@texelsecourant.nl Collecte Longfonds Het Longfonds (voorheen Astmafonds) is op zoek naar collectanten voor de jaar lijkse collecte, die van 13 tot en met 18 mei wordt gehouden. Er wordt met name gezocht naar mensen voor Den Hoorn en Den Burg. Vrijwilligers kunnen zich mel den bij Ingrid Witte, tel. 06-53398566.

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 2