mm OPINIE 9 te vrijheid is je laten ;n aan gedragsregels" www.texelsecourant.nl WOENSDAG 8 MEI 2013 TXL Examens Nog minder dan een week. Dan zitten ik en nog duizenden andere leerlingen in de examenzaal het eerste examen te maken. Sinds twee weken ben ik echt zenuwachtig en speelt de stress toch een beetje op. Overeen week zit ik er al en dan? Dan moet ik examens maken en heel goed presteren. Dat maakt ze nuwachtig. Ik ben een twijfelaar en kan ontzettend piekeren over dingen. Wat als ik niet goed genoeg geleerd heb? Wat als ik op het examen een black out krijg? Wat als het examen zo ontzettend moeilijk is dat ik het heel slecht maak? Vragen die ik mezelf toch een paar keer per dag stel. Examenstress is een nor maal en bekend verschijnsel voor bijna iedereen, al maakt de een zich wat drukker dan de ander. Ik val denk ik on der het kopje 'maakt zich heel erg druk'. Ik drink zelfs geluksthee (ja ja, ik word er zelfs bijgelovig van). En het belang rijkste: negatieve gedachten omzetten in positieve. Dus voor iedereen: waarom zou je het examen niet redden? Je hebt het zes jaar (voor sommigen vier of vijf jaar) op school gered. Waarom zou je niet goed genoeg hebben geleerd? In principe leer je al zes jaar, dus je weet wel datje het grootste deel kent. Eigen lijk is examen gewoon, doe ontzettend je best, bereid je goed voor en gewoon losgaan op het examen. Alles proberen in te vullen en simpelweg je hersens gebruiken. En voor de examenstress zijn ook nog wel wat trucjes te beden ken; geluksthee (ik werd er wel rustig van hoor!), andere soorten thee die kal merend werken, lekker naar de sauna gaan, leuke dingen doen tussendoor en bananen eten voor je examens (goed voor rust en concentratie). Zelf vind ik mediteren ook wel goed voor rust en concentratie, dus dat raad ik ook aan. En misschien een laatste rare tip, maar ik ga het zelf ook proberen, probeer toch een beetje te genieten van je examens. Als het goed is, is het de laatste keer dat je een middelbare-schoolexamen maakt, dus weer iets om af te sluiten je leven. Tot over twee weken I Emily Westdorp Eieren FORUM is een podium voor lezers en menin gen. Bijdragen over actuele onderwerpen zijn welkom mits bondig geformuleerd en worden alleen in behandeling genomen als ze onder tekend en - ook bij e-mail - voorzien zijn van naam, adres en telefoonnummer waar u over dag te bereiken bent. De tekst niet als bijlage bij de e-mail verzenden. De redactie behoudt zich het recht voor artikelen en brieven te re digeren en in te korten. Kijk ook voor de aan wijzingen in de colofon. De auteurs verlenen impliciet toestemming voor openbaarmaking en verveelvoudiging van hun bijdragen in (elek tronische) uitgaven van de Texelse Courant. T (0222) 36 26 20 E-mail: redactie@texelsecourant.nl Ik ben op zoek naar een groot kippenhok, een degelijk, met een flinke ren. Kippen moeten kunnen skarrelen en, het liefst als het nog niet te veul kwaad ken, door de tuun strunen. 's Morgens vroeg, zo uit je bed, een stel verse eitjes uit het kippen hok halen, heerlijk. Scrambles eggs, u kent ze vast wel. Het verzorgde English break fast. Ja, wil je moeder Jozien een plezier doen, dan is dat de verrassing bij uitstek. De oudste zoon wist dat al vroeg, op de kleuterschool en De Bruinvis werd gebor duurd en geschilderd dat het een lieve lust was, maar hij dook het kippenhok in en klikte de eitjes van de Ridderhennen in de koekenpan. Met rode konen en glunde rende ogen kwam hij dan de slaapkamer binnen, zo trots als een haan, en pikte op het bed graag een graantje mee. Het zijn de kleine dingen die het doen in het leven. Moederdag, op zich al een voor recht om moeder te zijn, en dan blij zijn met iets datje samen deelt, want dat de appel niet ver van de stam valt, bleek later. Als de oudste thuis kwam vaneen avondje stappen, dook hij steevast in het kippen hok, om met de maten voor het naar bed gaan nog flink wat omeletjes te bakken. Dan kon het dus zijn dat ik 's zondagsmor gens mis greep. 'Kleinigheidjes hou je', zei hij dan lakoniek, 'morgen nieuwe ronde, nieuwe kansen, mam.' Ja, elke dag kun je plukken, in mei leggen alle vogels een ei, morgen is het Hemel vaart. Als je in de morgen heel vroeg op staat, kun je genieten van het ontwaken van de natuur, de vogels, hun geluiden, het fluitekruid dat langs de bermen weer opbloeit. Mijn vader had het gebruik om op Hemelvaart te gaan dauwtrappen. Een prachtig gebruik. Ik was een vroege vogel, voor dag en dauw wakker, en vond het heerlijk om samen met hem die uurtjes in de natuur te beleven. Vaak was het nog windstil en wist hij de namen te benoe men van alle vogelgeluiden, de kleuren, snavels, noem maar op. Oualitytime... Dat de mensen graag weer een kijkje ne men in de natuur, blijkt wel uit het aantal bezoekers van de website 'Volg de vos'. In De Wereld Draait Door zitten vaak aan geschoven Luc Enting en Arjen Postma. Zij hebben een webcam in de Oostvaar- dersplassen, bij het nest van moeder vos. Je ziet de kleine vosjes nu skarrelen in de nacht. Prachtig... een aanrader. In de Ach terhoek hebben de natuurmannen een oehoe-echtpaar getraceerd. U kunt ze volge in hun hofmakeri en er zijn kijkers die er voor op blijven. Ik hou het maar bij onze echt eigen Texel se veugels en spring in de vroegte op het fietsie met Hemelvaart. Wie weet kom ik u tegen, met de verrekijker op de buuk. Geen vossen hier. Beter, anders waren er nog meer kapers op de kust in het kippen hok. Een heel fijne moederdag Jozien WAT IK ZEGGEN WOU Waardering Op 27 april bracht een Engelse familie een bezoek aan Texel om het graf van hun neef Howard Beck te bezoeken. Het wad die dag zeventig jaar geleden dat zijn vlieg tuig bij de vuurtoren in zee stortte. Drie bemanningsleden, waaronder Howard, spoelden aan bij paal 20 en 22, de piloot spoelde aan op Vlieland en een ander be manningslid bij Esbjerg in Denemarken. Twee zijn nog steeds vermist. Van 5 tot 7 mei was de Canadese fami lie Savage uit Edmonton op bezoek en ik ben met hen op 6 mei naar de voor hen belangrijke plaatsen geweest. Audrey Sa vages oom, George Dalton, kwam op 13 Juni 1943 om in de PH-polder, nadat zijn Halifax een noodlanding maakte achter het bosje van Daan Welboren. Wij bezoch ten eerst de steen op de plek van de crash en maakten vervolgens een toer over het eiland. De familie vond het heel indruk wekkende de vele bloemen te zien bij de monumenten die we tegenkwamen. Na het Luchtvaart- en Oorlogsmuseum te hebben bezocht, zijn we naar de begraaf plaats van de Geallieerden gegaan, waar ze bloemen plaatsten op het graf. Audrey was heel emotioneel omdat zij nu, in plaats van haar moeder en oma, als eer ste in de gelegenheid was dit graf, zo ver van Canada, te bezoeken. Ze waren over weldigd door de vele aandacht die er nog steeds aan hun dierbaren wordt gegeven. Uit vrees voor agressie van cafébezoekers besloten de twee krakers van het pand Zwaan straat 4, twee meisjes van 17 en 18 jaar, het inmiddels dichtgetimmerde pand te ontruimen. Dat meldt de Texelse Courant van 8 mei 1984, die vandaag 29 jaar geleden verscheen. De krakers liepen daarmee vooruit op een brief van de ge meente, waarin ze werden gesommeerd het pand voor 17 mei leeg op te leveren. De krakers besloten gevolg aan deze op roep te geven na een gesprek met jeugd werken Jan Kramer. Bij de gemeente be stond de vrees dat de krakers versterking van de vaste wal zouden krijgen, wat tot geweld zou kunen leiden. Dat was niet ondenkbaar, want de krakers waren al eerder belaagd door uitgaande jongeren. In dezelfde krant wordt aandacht besteed aan het promotieconcert voor het jazzfes tival, dat ruim 400 bezoekers naar De Lin deboom trok. Zij genoten van optredens van The Platters - hoewel die, volgens de krant, 'weinig met jazz hebben uit te staan'- en 'De Onderlinge van 1975'. Het programma werd gepresenteerd dooreen 'rap pratende' Hans van Williggenburg. Voorpaginanieuws zijn de onthulling van het Lancastermonument bij Oosterend en de opening van de motorcrossbaan in Eierland. bgsv/ieger bij onthulling monument: Motorcrossbaan bij vliegveld Lang verwacht toch gekomen Omdat ik al 35 jaar door mijn vrouw uit huis gestuurd ben, vind ik het erg kinderachtig v« meente dat ze mijn kippenhok geen woonbestemming geven. HERDENKING Enkele voordrachten door scholieren tij dens de herdenkingsbijeenkomst in De Burght op 4 mei: Vrijheid Oorlog Ze vond in het LOMT en in de compute op de begraafplaats zelfs de foto en het ver haal van haar oom. En dit in haar eigen taal. Omdat haar waardering is gericht tot alle Texelaars, wil ik dit graag doorgeven. Bram van Dijk, Oosterend. 'Vrijheid spreek je af' Fragment uit de toespraak van burge meester Giskes tijdens de herdenkingsbij eenkomst op 4 mei. 'Vrijheid krijgt vorm - praktisch en juri disch - in afspraken, regels en verdragen. 'Verdragen van vrijheid' heeft een dub bele betekenis. Het woord "verdragen" verwijst natuurlijk naar afspraken die op papier met handtekeningen zijn bezegeld. Maar het werkwoord "verdragen" duidt er ook op dat vrijheid letterlijk door mensen verdragen of ondergaan moet worden, omdat zij zich aan gemaakte afspraken dienen te houden. Verdragen brengen vrede en vrijheid, maar betekenen ook beteugeling, matiging en onthouding. Vrij zijn doe je nooit alleen, altijd samen. En daar zijn afspraken voor nodig. Vrijheid spreek je af.' Het is oorlog, ledereen is bang. Het is niet leuk en het duurt zo lang. We kunnen niet naar buiten. En eten elke dag aardappel met spruiten. We horen een knal. Het is in de gang. En iedereen is verschrikkelijk bang. Ik loop er naartoe. En word opeens verschrikkelijk moe. Terwijl ik gaap val ik in een diepe slaap. Ik word wakker en lig op m'n zij. En ik hoor mensen schreeuwen De oorlog is voorbij Voordracht Felix Marseille, leerling Thijsseschool (gemaakt door Daan Krau- se) Oorlog Oorlog, oorlog is niet fijn. Oorlog is echt geen gijn! Leiders en zijn mannen, hadden valse plannen. Soldaten met geweren lopen te marche ren. Duizenden mensen gaan dood, en slaken hun laatste noot. Waarom moet dit toch gebeuren? Zoveel mensen, die moeten treuren. Voordracht Lyanne Bousma, leerling Thijsseschool (gemaakt door Jasmijn Bap tist) In het klein Als ik uit school kom dan ben ik vrij maar dat betekent niet dat alles kan dat alles mag soms mag iets niet of moet er wat (huiswerk bijvoorbeeld) dat hebben we afgesproken samen. In het groot 1945 Hotel de wereld de oorlog is voorbij het verdrag getekend een verdrag dat vormgeeft aan vrijheid praktisch en juridisch vrij zijn doe je niet alleen altijd samen met zelfopgelegde beperkingen die ontplooiing mogelijk maken 2013 We herdenken staan ook stil bij afspraken die onze vrijheid borgen en vieren we vieren de afspraak die de oorlog beëindigde die vrijheid in deed luiden want vrijheid is niet vanzelfsprekend vrijheid, spreek je af. Voordracht Michelle van Bennekom, leer ling van 3 HAVO/VWO van OSG de Hoge- berg Blis Leeftijdsgrens Zo, daar kunnen de skeetetrekkers van Den Burg nog heel wat leren van de hete spijkers zoekende dorpsjeugd van De Waal. En er valt nog meer lering te trek ken uit het goedbedoelde alternatief van Werner aan de Hallerweg. Het was daar zonder wanklank maar ook zonder sjeu, een kil vuur zogezeid. Een echte meierblis is te vergelijken met een zonnestelsel. Het grote centrale vuur is, net als de zon, te heet om bij te zitten. Dat geeft warmte, licht en cachet op afstand. De bijblisjes zijn hoofdzaak voor een geslaagde mei erblis. Zij bieden, net als sommige pla neten in ons zonnestelsel, die gerieflijke gelegenheden tot knus samenzijn, het verbranden van snoep en broodjes, en het beschaafd nuttigen van diverse dranken, begeleid door hemels harpgetokkel en ijdel gesnap. Zo'n hek om de meierblis, een door en door anarchistisch gebeuren, is beslist niet Texels! Een grote puinzooi achterlaten was dat, tot dit jaar tenmin ste, helaas wel. Wie weet komt het vol gend jaar helemaal in orde, maar geef dan gelegenheid voor de bijblisjes, en neem een voorbeeld aan De Waal. Woelmuis Vorige stelling: Texel vergrijst. Is het daarom een goed idee om een leeftijdsgrens in te stellen voor mensen van de overkant die hier een huis willen kopen? aantal stemmen: 421 Nieuwe stelling: Het college werkt wel mee aan toeristi sche appartementen in stolpen, maar niet in andere boerderijen met cultuurhistori sche waarde. Een juist besluit of niet?

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 9