Observatorium vervult langgekoesterde wens 2 EERST Duindoorns en brandnetelpasta College past subsidieregels aan Nieuwe politiechef team Texel Iongezouten www.texelsecourant.nl DINSDAG 28 MEI 2013 INDRUKWEKKEND MOMENT ALS HET SCHUIFDAK ZICH OPENT Met de officiële opening van een observatorium en sterrenzaal aan het veldcentrum van Ecomare is vrijdag een langgekoesterde wens voor een permanente plek voor de telescopen in vervulling gegaan. Het Texelse observatorium is in vele op zichten bijzonder. Zoals de aanwezigheid van duisternis, een belangrijke voorwaar de om sterren te kunnen zien. Vrijwel nergens in Nederlands is het zo donker als in de Texelse duinen. De vrijwilligers van Volkssterrenwacht De Jager noemden hun stek in de duinen waar ze vele jaren hun zware telescopen heen sjouwden niet voor niets Het Zwarte Gat. Het was voorzitter Cees Ribbens die veel Texelaars met zijn rubriek 'Bericht uit de Ruimte' ruim twintig jaar geleden in deze krant enthousiast maakte voor de wonderen van het heelal. De wens voor een perma nent observatorium leeft al lang bij Volks sterrenwacht De Jager. Er zouden nog vele jaren overheen gaan, voor het zover was. Dat observatorium en sterren zaal er nu dan toch zijn gekomen is het resultaat van een gezamenlijke inspanning van subsidiegevers en projectteam. Het was een indrukwekkend moment om te zien hoe met een symbolische druk op de knop het imposante dak van het observatorium zich langzaam opende. Op het platform staan meerdere kijkers opgesteld, die voortaan niet meer van hun plaats hoeven. Sterren kijken is, in verband met de noodzakelijk duisternis, vooral een herfst en winterse aangele genheid. Het kan dan behoorlijk fris zijn, voortaan staan de liefhebbers beschut. Nieuw is de zonnekijker, gesponsord door het Tesselfonds. Dankzij deze zonnekij ker kan het observatorium ook overdag worden gebruikt. Bijzonder is ook de lift waarmee minder validen naar boven kun nen. De sterrenzaal doet onder meer dienst als ontvangst- en presentatie ruimte en voor het geven van lezingen. Eén wand van deze zaal is volledig bedekt meteen schil dering van ons zonnestelsel, gemaakt door Rob Smidt. Op een andere wand hangt een grote draaibare sterrenkaart, gemaakt door Expotise. Ecomare-directeur Martin Fröberg ver telde hoe met komst van de sterrenzaal en het observatorium, die onderdeel zijn van het Veldwerkcentrum van Ecomare, de mogelijkheden voor educatie verder zijn uitgebreid. Carla Kersbergen, hoofd educatieve dienst van Ecomare: 'Overdag kan de zaal gebruikt worden voor school- groepen, 's avonds kunnen er lezingen en cursussen in gegeven worden. Ook is het een mooie startplek voor de 20 kijkavon- den en 70 nachtexcursies die al ingepland staan.' Het komend najaar wordt er een cursus Sterrenkijken voor beginners geor ganiseerd. Professor Kees de Jager hield een boeiend betoog over de geschiedenis van de ster renwachten wereldwijd, en de belang rijke rol die Nederlanders daarin gespeeld hebben. Cees Ribbens vertelde hoe een jongensdroom in vervulling ging. De realisatie is mogelijk gemaakt door bij dragen van het Waddenfonds, Provincie Noord-Holland, Stichting Toeristisch In vesteringsfonds Texel (met gelden uit de toeristenbelasting) en Stichting Samen Één Texel. De bouwopdracht is uitgevoerd door aannemer Bink Bouw uit Broek op Langedijk met hulp van diverse onderaan nemers en de installatie-opdracht door de Texelse installatiebedrijven CVI en IBS. De bouw is begeleid door installatieadvies bureau Klijnstra en ITZ-architecten. Het college van b en w heeft de regels voor het verlenen van subsidies aange past. Clubs, verenigingen en andere orga nisaties kunnen geen eenmalige subsidies meer aanvragen voor zaken die onder de reguliere activiteiten van een organisatie vallen. Dat betekent dat bijvoorbeeld een fanfare bij de gemeente geen éénmalige subsidie meer hoeft aan te vragen voor de aan schaf van instrumenten. Voor investerin gen in en onderhoud aan gebouwen van sportvereniging geldt hetzelfde. Volgens het college zijn dat zaken die onder de jaarlijkse subsidie vallen. De subsidie verordening kende tot voorheen een ge meentelijke investeringssubsidie voor de aanschaf van bijvoorbeeld nieuw materi aal, maar die regeling bestaat niet meer. De gemeente werkt sinds 2011 in de al gemene subsidieverordening met twee soorten subsidies: de jaarlijkse subsidie en de éénmalige subsidie. In de laatste besluitvoming heeft het college bepaald dat een éénmalige subsidie wordt ver strekt voor 'kosten van activiteiten met een bijzondere en/of incidentele aard en uitsluitend betrekking heeft op de kosten die resteren na aftrek van derden.' Kosten voor eten, drinken en verblijf komen ook niet voor een eenmalige subsidie in aan merking. De jaarlijkse subsidie wordt verstrekt 'ter ondersteuning van de organisatie en heeft betrekking op kosten die behoren tot de reguliere exploitatatie van de aan vrager.' De aanpassing geldt voor subsi dies op het gebied van sport, kunst en cultuur en maatschappelijke organisaties. De subsidieverordening is de afgelopen jaren een aantal keer gewijzigd, waarbij de gemeentelijke investeringssubsidie is vervallen. Werelderfgoedweken Met 23 zeer uiteenlopende excursies be steedt de Waddenvereniging aandacht aan de Werelderfgoedweken, die van 1 juni tot en met 15 september worden ge houden. De eerste werelderfgoedexcursie wordt gehouden op zondag 2 juni als vanaf de haven van Lauwersoog beginnende groot- waterkajakkers naar Engelsmanplaat varen. Op Engelmansplaat wordt een rondleiding gegeven door een gids van de vereniging. Belangstellenden kunnen zich aannmelden via de site van de vereniging. De excursies over de Waddenzee, in 2009 uitgeroepen tot Werelderfgoed, worden verzordg door speciaal opgeleide gidsen en aangeboden in samenwerking met lokale ondernemers. Opvallend daarbij is dat van de excursies er niet één op Texel begint. Een volledig overzicht is te vinden op www.waddenvereniging.nl. Snoepjes van zuring, duindoornsap en een broodje weiderund. Ingrediënten op de Dag van het Nationaal Park, die zon dag in het teken stond van 'Voeding uit de natuur'. De markt op het Turfveld trok redelijke belangstelling en de beschutting en nu en dan een waterig zonnetje verhoogden de sfeer tijdens de natuursmaakmarkt van nationaal park Duinen van Texel. Me nigeen combineerde de markt met een ritje op de fiets. Er kon worden geproefd in meerdere stalletjes, zoals van Texels duindoornsap. Menigeen had geen idee van het bestaan, maar kon de smaak wel waarderen. In de stand van Slowfood Texel legde Annette van Ruitenburg uit hoe je van zevenblad, door velen als een hardnekkig onkruid beschouwd, heer lijke soep, stamppot en zelfs pesto kunt maken. 'Voor veertig cent heb je een complete maaltijd, en nog lekker ook.' Brandnetel, nog zo'n onkruid. Maar ook eetbaar en zelfs te verwerken tot sma kelijke pasta. Een klein meisje draaide enthousiast plakjes van het groene spul. Geserveerd werd ook Texels weiderund en andere specialiteiten van Texelse (natuur) De 53-jarige Ben de Visser uit Den Helder is sinds deze maand de nieuwe groeps chef van de politie op Texel. Hij is de opvolger van Jan Kamperman die sinds 2004 groepschef op Texel is ge weest. De Visser was voorheen teamchef van de hondengeleiders van het voorma lige politiekorps Noord-Holland Noord, groepschef in Bergen en teamchef van de regionale recherche in Alkmaar. De Visser werkte als agent in Den Helder en was vroeger jeugdcoördinator in Den Helder en op Texel. De nieuwe chef is op producten. Bijzonder was ook de kruiden stand van Nieteke Roeper, die tekst en uit leg gaf over producten uit kruidentuin van de Oudheidkamer, de oudste kruidentuin van Texel. Ook anekdotes over ra barer en andere groenten van weleer waarvan vroeger jam en andere producten werden gemaakt. De smaakmarkt was met name bedoeld om de kennis over streekproduc ten en producten uit de natuur te verho gen.'Natuur moetje niet verbieden, maar beter leren kennen', verduidelijkt Van Rui tenburg. Aan de markt werd verder deel genomen door Staatsbosbeheer, Grand Hotel Opduin, Het Wilde Keukentje en hotel Greenside. Hip Shake speelt in Kastanjeboom De Texelse bluesband Hip Shake speelt za terdagmiddag 1 juni in De Kastanjeboom op de Stenen plaats in Den Burg. Het op treden duurt van 15.00 tot 18.00 uur, de toegang is gratis. De groep speelt bekend en minder bekend werk van blueslegen den zoals John Lee Hooker en Bo Diddley. het moment bezig zich in te werken in de Texelse situatie en om contacten op te doen op het eiland. De politie is aan meer veranderingen on derhevig. Sinds 1 januari zijn de voorma lige korpsen vervangen door de nationale politie, waardoor de Texelse politie sinds dien deel uitmaakt van een basisteam dat Den Helder, de nieuwe gemeente Scha- gen en Texel bestrijkt. Voorheen zat Texel in één groep met Den Helder. In de prak tijk maakt de verandering weinig verschil in het dagelijks werk van de politie. Roggesloot We leven van piek naar piek. De ene piek- ervaring na de andere. Kennelijk is dat in herent aan deze tijd. Van Alexander naar Anouk. Van Annechien naar Ajax. Van de broertjes naar de verdwenen volleybal ster. Het gaat maar door. Zowel hoogte als dieptepunten. En als er even niets is, hebben we altijd het weer nog. Nog een paar weekjes en de langste dag is voor bij. Dan wordt het 's avonds weer eerder donker. En gaan we de acht maanden te gemoet met een R erin. Annie heeft dit jaar nog geen sateetje hoeven rijgen. Ik heb nog geen verbrande speklap op mijn bordje gezien. Het ingestraalde strand huisje kan zo weer worden afgevoerd. De kachel staat roodgloeiend. Het vakantie geld gaat - op z'n Grieks: hoppa - naar de energieleverancier. De koelbox is nog niet in zijn element geweest. De BBO staat uitgeblust in de schuur. De kerstboom kan weer van zolder worden gehaa ld. Met piek. Ik snap niet dat er nog geen oproep op Feestboek is gezet om digitale kaarsjes te branden voor dat weer. Maar ja, om nu alleen voor het weer van mijn geloof te vallen door een weeklang met zo'n arm bandje in Kusadasi te gaan lopen? Dat gaat te ver. Als we het Nederlandse lief en leed vertalen naar Texelse begrippen, valt het weer natuurlijk af. OpTexel schijnt im mers altijd de zon. Ja, ja. Maar verder ma ken we hier ook van alles mee hoor. Van Klimbos tot Klifhanger. Van Sail tot Som- meltjespop. Van Breicafé naar Braderie. Van Midzomerschans tot Moke. En dan hebben we het niet eens gehad over het nieuwe voorstel om de zorgbedden in te vullen. Tenminste, dat gerucht gaat. Er is al een hengeltje uitgegooid. Woonboten in de Roggesloot. Dat worden dan zoge naamde Roggevleugelbootjes, een soort fluisterboten, bedoeld voor overspannen mensen. Die kunnen dan vanaf het terras van hun boot de hele dag naar hun dob ber staren. Afhankelijk van de stressfactor al dan niet met aas aan de haak. Een en ander is gebaseerd op de leer van Vishna- murti, de beroemde filosoof. Zijn leer gaat ervan uit dat een vis alleen op het droge nattigheid voelt. Reken maar dat het aan slaat. Een gat in de zorgmarkt. Daar vaart iedereen wel bij. Althans, zo wordt ge fluisterd. De Roggesloot: the place to be. Annie@texelsecourant.nl Markt Vrije School Vrije School Texel en peutergroep 't Ster- rekind houden vrijdag 31 mei van 15.30 tot 19.30 uur markt op de lokatie aan de Molenstraat in Den Burg. Er worden work shops gegeven en artikelen verkocht. De opbrengst is bestemd door nieuwe speel materialen. 1 groepschef van de politie op Texel.

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 2