MMS Zoeken naar vernieuwing onderwijs TEXELSE COURANT NIEUWS "Jazz on the Waves" ■PB Restaurant Pure €34,50 per persoon. 0222-312000 Theater Diner W W W.TEXELSECOU RANT. N L DINSDAG 28 MEI 2013 ON DERWIJSPLATFORM START MET INSPIRATIE-AVOND Met de manier van denken die een probleem heeft veroorzaakt, los je een probleem niet. Die befaamde uitspraak van Einstein zweefde woensdagavond regelmatig boven de markt tijdens de inspiratie-avond van het nieuwe platform Operatie Onderwijs Texel. Circa honderd mensen waren op de avond in De Hollebol afgekomen. Het was de eerste grote bijeenkomst van het platform dat lerares Eva Mondeel van de Thijsseschool in het leven heeft geroepen om vernieuwingen in het onderwijs op gang te brengen. De inspiratie-avond was niet bedoeld om meteen een lijstje met concrete vernieu wingen samen te stellen, maar vooral om het nadenken over vernieuwingen te stimuleren. In de geest van de uitspraak van Einstein werd vooral denken op een nieuwe manier beoogd. Achterliggende gedachte was dat de samenleving in ver andering is en dat het onderwijs daarop moet inspelen, zodat het niet achterop raakt. Martijn Aslander, deskundige op het ge bied van veranderingen door de sociale media, maakte duidelijk dat het snel kan gaan. Hij ging met name in op de rol van social media in de samenleving. Die ma ken het steeds makkelijker kennis met el kaar te delen, waardoor dat meer en meer gemeengoed wordt. 'Heb je een vraag, dan deel je die en dan krijg je vanzelf ant woord', aldus Aslander. Als mogelijk voorbeeld voor een vernieu wing in het onderwijs noemde hij de website www.instructables.com waarop tal van handleidingen staan, zodat men sen zelf dingen kunnen bouwen. 'Dat kun je kinderen laten doen. Dat is leuker dan het vak techniek leren. De site biedt de mogelijkheid kennis te delen en waar no dig aanvullingen toe te voegen.' Aan de hand van een verhaal over de 16-jarige tiener Jack Andraka in Amerika zette Aslander uiteen hoe ver het leren via internet al kan gaan. Andraka deed vanaf zijn 13de onderzoek op internet naar alvleesklierkanker en ontwikkelde op die manier een methode om goedko per en beter dan voorheen de ziekte te signaleren. 'En dat is geen incident meer. We leven in een digitale renaissance die al zo'n tien jaar bezig is, maar wat nu steeds duidelijker begint te worden.' Aslander noemde de 3D-printer als ander voorbeeld van hoe snel de ontwikkelin gen kunnen gaan. Nu nog nieuw, maar vermoedelijk over een paar jaar ook ge meengoed. Hij liet zien hoe via internet afbeeldingen (van bijvoorbeeld niet-be staande Legoblokjes) worden verspreid en vervolgens driedimensionaal geprint. De lezing inspireerde in ieder geval tot de gedachte dat voorbij gaan aan de 'digi tale renaissance' geen optie is. Aslander maakte eveneens duidelijk dat het komen tot vernieuwingen in gang wordt gezet als als er inderdaad op een andere manier dan gebruikelijk wordt gedacht. De aanwezigen hoefden woensdagavond nog niet direct te reageren op de lezing van Aslander. Wie wilde, kon ideeën of suggesties in een ideeëntas doen of iets op de ramen van De Hollebol schrijven. Dat was vergelijkbaar met circa ander halve week geleden toen Eva Mondeel en wethouder Hennie Huisman (onderwijs) met afneembare stiften op de Dokter Wagemaker waren. Voorbijgangers kon den toen ideeën over de toekomst op de ramen van de boot schrijven en dat was de aftrap van het nieuwe onderwijs plat form. Dinsdag 11 juni komt er een vervolgbij- eenkomst. Volgens Mondeel is het nu zaak om 'schouders te vinden die vernieu wingen in het onderwijs willen dragen.' Als beeld voor de toekomst schetste ze een situatie dat ouders ervoor kiezen op Texel te gaan wonen, omdat daar leuk on derwijs voor de kinderen is. Mondeel had de steun van wethouder Huisman die in vernieuwing ook kansen zag voor het be houd van de leefbaarheid en het aantrek ken van jonge gezinnen. Het platform Operatie Onderwijs Texel staat in principe los van het proces waar in raad en onderwijs ai een tijd bezig zijn tot een integraal huisvestingsplan voor de scholen te komen. Dat loopt naar ver wachting nog even. Het plan is nog niet in het college aan de orde geweest en het is niet concreet bekend wanneer het in de raad komt. Gitaarleerlingen van Hans Hopman ge ven zaterdag 1 juni een uitvoering in de tuin van De Zes 15 in Den Burg. Er komen verschillende muziekstijlen aan bod, ge speeld op gitaar, ukelele, basgitaar en pia no. De voorspeelmiddag begint om 14.00 uur, de toegang is gratis. Ladiesnight Hij kan ruim honderd kilometer per dag rijden, 's Avonds wordt hij aan een stek ker gehangen (380 Volt) om opgeladen te worden voor de volgende dag. De gemeente heeft sinds een paar we ken een tweede elektrische wagen en die werd recent officieel aan de buitenwereld getoond. Parkeerwachter Corina Timmer rijdt er mee en ze is blij met de wagen. Hij rijdt goed volgens haar en is veel stiller dan een auto op benzine. Zo stil dat ze bewust langzaam optrekt als ze wegrijdt en goed om zich heen kijkt of iedereen de auto in de gaten heeft. De gemeente kocht de auto, nadat de gemeenteraad in februari €52.600,- voor de aanschaf van twee elektrische wagens beschikbaar had gesteld. De stichting Urgenda gaf via de 'proeftuin elektrisch vervoer' een subsidie van €15.500,- voor de twee nieuwe wagens. De andere, be stemd voor toezichthouders van de ge meente, volgt nog. In 2011 kreeg de gemeente de allereerste elektrische auto (voor de plaagdierbestrij- ding) en die kende in het begin nog wat kuren. De elektrische wagen voor de par keerwachter heeft daar geen last heeft. De gemeente wil met de aanschaf het rijden met elektrische auto's bevorderen. In Cinema Texel wordt woensdag 19 juni een ladiesnight gehouden, met de voorpremière van 'Love And Honor', een romantisch drama over twee jonge Viet- nam-soldaten die tijdens hun verlof door een anti-oorlogsbeweging in Amerika moeten kiezen tussen de liefde en het le ger. De voorstelling begint om 19.30 uur, bezoekers zijn welkom vanaf 19.00 uur voor een welkomstdrankje, en de kraam pjes met beauty en weiness. De toegang bedraagt €12,50. Voorspeelavond pianoleerlingen In de voorspeelruimte van Artex aan de Wilhelminalaan in Den Burg verzorgen donderdag 30 mei pianoleerlingen van Artex een voorspeelavond. De leerlingen van Margot Bierman laten uiteenlopende stukken horen, van klassiek tot jazz en pop. Ook worden er enkele stukken voor vier handen gespeeld. De voorspeelavond begint om 19.00 uur, de toegang is gratis. Vrijdag j, zaterdag 8 en zondag 9 juni: Kijk voor het programma op www.jazzonthewavestexeln I V0L3 ons ook op: fj j-acebook.com/lUeafcerkLlfl2 fcuJifcfcer.com/KLlfl2 Klif 12 Den Hoorn - w>w>w>.kltfl2,nl - (o222) 319 633 Mei maandmenu 3-gangen Varkensprocureur; bereid op chefs wijze geserveerd meteen truffeltapenade en eenjus van paprika en ma rjoleln Djovan parelhoen Gebakken parelhoenfl let met een gekonfijt parelhoenboutje en marmelade van sinaasappel en Texelse Jutter geserveerd met gebakken aardappelen en ve rse asperges Cheesecake van rlcotta en dtroen opgemaakt met een design van rood fruit en rum kroka nt IJ s van Labora De prijs van het menu bedraagt Er Is ook een vegeta rlsche varia nt verkrijgbaar. DORPSSTRAAT 10 DE KOOG 0222-367020 Niet langer meer 2,- 3D toeslag maar nog maar 1 Dit geldt voor alle 3D voorstellingen! Nieuw: Fammeticket! Met vier personen naar een middagvoorstelling voor maar 26 Deze week o.a. in C nema Texel me Hangover Part m ©©W® Fast Futious 6 Mystety Movie Epic 3D (NL) O©® Voor een veilige avond uit! Wethouder Eric Hercules spreekt met parkeerwachter i Nieuwe elektrische wagen voor gemeente Leerlingenconcert bij Hans Hopman "Rondom de oaereld met Theater en Tapas" donderdag 3o rvtel/eja donderdag 6 juni V

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 7