TEXELSE COURANT Ifü r 10^° p.p. Politiek neigt naar pardonregeling B&B GlasGarage Texel HEMA Cjrocn '^wartsjexeh in het harL, Machine maakt goudgeel tulpenveld kopje kleiner Kinderen Drijverschool werpen alvast blik op zanddijk PH-polder Wethouder'verdrietig'van motie voor vangnet plan Buitengebied onbeperkt eten Sterretje gezocht! Tel: 0222 - 32 15 15 1 .txl uuoonHuys Omstreden plek begraafplaats Kogers willen er niet begraven worden Natuurspeelplein Thijsseschool Op het school- q plein spelen kin deren met water Surfen op golven van jazz 'Interessante mix van verschillende muziekstijlen' De fiele week operi voor een Mfor ontbijt ;=SÉ) een goede luncti keerlij^ diner (ijj^ Stenenplaats 10 Den Burg OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887, NR. 12777 Verschijnt dinsdag en vrijdag VRIJDAG 31 MEI 2013 Vorig jaar kopte loonwerker Bram Boon op 11 mei de laatste tulpen. Dit jaar is hij nog volop bezig, zoals hij hier in polder Het Noor den het knalgele soort Strong Gold van teler Johan Hin, zodat de bollen kunnen gaan groeien. De late datum is een record, het oude dateert van 1984, toen Hin in zijn agenda noteerde dat de laatste bloemen op 24 mei van de steel gingen. Isola Bella wint zaak tegen gemeente De gemeente moet een nieuw besluit nemen over Isola Bella. Dat hebben Piet Prins en Anne Hottentot gisteren te horen gekregen van de rechter. De twee lieten dat gisterenavond weten in de raadzaal tijdens de bespreking van het bestem mingsplan Buitengebied. Volgens Prins en Hottentot moet het college van de rechter een nieuw besluit nemen op basis van het gelijkheidsbeginsel. Prins en Hot tentot deden de politieke partijen het ver zoek de uitspraak van de rechter mee te nemen bij de behandeling en vaststelling van het nieuwe bestemmingsplan. In één hamerslag 36.858 logiesbedden Met één hamerslag heeft Texel er straks 36.858 potentiële toeristische bedden bij. In de nieuwe bestemmingsplannen staat straks officieel dat elke woning in aan merking komt voor logies met ontbijt. Dat werd al toegestaan, maar stond in geen enkel bestemmingsplan. De wet zegt dat als het niet in het nieuwe plan staat, B&B straks niet meer mag. Daarom komt het in alle nieuwe plannen. Per 1 ja nuari 2012 stonden op Texel 6.143 wonin gen, met elk maximaal zes B&B-bedden. Het aantal van 36.858 is pure theorie, het aantal dat in gebruik is, is niet bekend. Kinderen van de Drijverschool in Den Hoorn hebben gisteren symbolisch alvast een blik geworpen op de toekomstige zanddijk die langs de Prins Hendrikpolder gaat komen. De kinderen onthulden samen met een aantal bestuurders een grote verrekij ker langs de huidige Waddendijk van de PH-polder. Te zien is hoe over een paar jaar naar een zanddijk met natuurge bied kan worden gekeken. De onthulling van de verrekijker volgde op de onderte kening van een realisatieovereenkomst voor de nieuwe dijk waar jarenlang naar gestreefd is. De overeenkomst werd ge tekend door hoogheemraad Kees Stam van hoogheemraadschap Hollands Noor derkwartier, gedeputeerde Joke Geldhof van de provincie Noord-Holland, burge meester Francine Giskes en Roel Feringa, directeur Algemeen Waterbeleid en Vei ligheid van het ministerie van Infrastruc tuur en Milieu. Herman Ridderinkhof van het NIOZ werd tijdens de plechtigheden meermalen genoemd als de motor achter het plan om de versterking van de PH-dijk met zand uit te voeren. Een pardonregeling voor verstrekkers van logies met ontbijt die kunnen bewij zen dat ze al jaren meer dan zes gasten ontvangen. Een soortgelijke 'uitsterfcon structie' voor toeristische verhuur van omgebouwde schuren en garages. Voor een dergelijke 'oplossing' voor dit hete hangijzer tekent zich een politieke meerderheid af. Dat gebeurde bij de be spreking van de bestemmingsplannen De Koog en Buitengebied deze week. Het betreft gevoelige materie. Enerzijds is er de politieke afspraak, opgetekend in de notitie 'Mooi Texel, meer toekomst', dat logies met ontbijt maximaal drie kamers ofwel zes bedden mag en ondergeschikt moet zijn aan de woonfunctie. Maar an derzijds is er een flink aantal particulieren dat (veel) meer dan zes bedden verhuurt, (fors) heeft geïnvesteerd en voor wie het een aanvulling is op het inkomen of er zelfs van afhankelijk is. Een dilemma dus, waarover de raad woensdagavond een paar uur debateerde. Wethouder Edo Kooiman vond dat wat teveel eer. 'Want we hebben het uiteindelijk over vier ziens wijzen.' Maar die vertegenwoordigen ook al die anderen die niet durfden uit angst te worden aangepakt, constateerde Joop Groeskamp (TB). Zijn partij had er lang over gesproken. Uitkomst was dat je dit als gemeente niet jarenlang op zijn be loop kunt laten en er zelfs toeristenbelas ting over innen, en nu alles boven de zes bedden gaat handhaven. 'Dat gaat ons te ver.' Hij stelde een overgangsregeling voor. Verhuurders die kunnen aantonen dat ze meerdere jaren achtereen meer dan zes bedden verhuren, mogen dit blijven doen. 'De overgangsregeling geldt alleen voor de huidige eigenaar of de huurder van de woning.' Gaat het over in andere handen, dan vervalt het recht. Een soortgelijk re geling stelde hij voor panden die geen re creatieve bestemming hebben, maar wel als zodanig worden gebruikt. In het ont- werp-plan houden deze panden hun oude bestemming. Ook hier geldt vaak dat de gemeente dit gebruik wel heeft 'beloond' met een hogere WOZ-waarde, een hogere OZB-heffing en toeristenbelasting. 'Wij hebben geen behoefte aan juridische pro cedures, wij vragen een redelijkeen prakti sche oplossing.' Groeskamp vond de WD, Nico Waerts, GL en TX2010 aan zijn zijde. Poster wilde het huidige gebruik zelfs be stemmen. 'Want ook de nieuwe eigenaar wil het gebruik voortzetten.' Wethouder Kooiman vond dat Groeskamp sinterklaas speelde. 'We hebben een streep gezet bij wat legaal is en wat illegaal is. Aan toe ristenbelasting en WOZ-taxatie kunnen geen rechten worden ontleend.' PvdA'er Alfred Schaatsenberg riep de raad op voet bij stuk te houden. 'Er komt nu van alles naar boven wat illegaal is neergezet. Als raad moeten we onze verantwoording ne men.' Ook Cees Hoogerheide (D66) zette een streep: 'Als we het niet uit algemeen belang doen, maar het individueel belang voorgaat, dan gaan we de verkeerde kant op.' Ben Zegeren (CDA): 'Bij logies met ont bijt gaat het helemaal niet over het aantal bedden, maar over parkeren', doelde hij op overlast. Een maximum vindt hij overbo dig. 'De meeste huizen bieden nauwelijks ruimte aan zes gasten.' Het is volgens hem niet te handhaven. Kooiman: 'We hebben anders een geval aan de Rozendijk.' Wethouder Edo Kooiman zei gisteravond 'verdrietig' te worden van een motie van de oppositie om een vangnet te maken in het nieuwe plan Buitengebied. Texels Belang, CDA en Fractie Waerts vin den dat iedereen die kan aantonen rech ten te zijn kwijtgeraakt van de gemeente alle medewerking moet krijgen om kwijt geraakte rechten in ere te herstellen. Zij willen zo mensen die door fouten worden benadeeld tegemoet komen. Wethouder Kooiman zei dat er een beeld wordt geschetst dat niet overeenkomt met de werkelijkheid. In een uitgebreid betoog somde hij tal van zaken op waar bij juist sprake is van vooruitgang. 'Er mogen bijvoorbeeld grotere zomerhuizen komen, grotere recreatieve opstallen, er is uitbreiding van kamperen bij de boer en uitbreiding van nevenfuncties voor agra rische bedrijven.' De wethouder liet weten dat een vang net niet nodig is, omdat het college zelf in actie komt als er echt sprake is van een fouten in het nieuwe bestemmingsplan. 'Dan gaan we in gesprek, dat gaat nu in de praktijk ook al zo. Deze motie is over bodig.' Volgens Kooiman is het ook een motie met veel impact omdat het college wordt opgeroepen voortaan iedereen van een verandering in een bestemmingsplan op de hoogte te brengen. Of de motie op 12 juni voldoende steun gaat krijgen, bleef gisteravond in het mid den hangen. TB (2 zetels), CDA (2 zetels) en Fractie Waerts (1) zijn vóór en de WD (2) zei bij monde van Jur Schuiringa dat het een goede motie is die nog met de achterban besproken gaat worden. Texel 2010 en PvdA (2 en 3 zetels) waren te gen de motie, evenals Jaap Vlaming van GroenLinks (1 zetel). Vlaming hechtte belang aan de uitspraak van Kooiman dat fouten in het nieuwe be stemmingsplan door het college worden rechtgezet. Cees Hoogerheide van D66 (2 zetels) hield het kruit droog en zei eerst de tekst te willen ontvangen die Kooiman had voorgelezen. L vVsg' t tart Texelnoeve Q32HÏIIICED CD CES SNELCODE: 622 www.texelseautopagina.nl 7 dagen per week open Den Burg - Texel Bekendmakingen op pagina 10 Folders bij deze krant Niet gehad? At te halen op Spinbaan 6

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 1