Buurtprotest tegen Koger begraafplaats 2 EERST Leon zet Toekomst in beweging Rebecca mag in principe uitbreiden Zitmaaierrace Oosterend Present www.texelsecourant.nl VRIJDAG 31 MEI 2013 'VIES STUKJE GROND. IK ZOU ER NIET BEGRAVEN WILLEN WORDEN' Al jaren klinkt vanuit De Koog de roep om een eigen begraafplaats. Maar nu de ge meente op het punt staat de locatie aan de Kamerstraat te verankeren in het bestem mingsplan, komen buurtbewoners in opstand. Binnen de raad is twijfel gerezen. Niet omdat de politiek Kogers hun ei gen laatste rustplaats niet gunt. Het be treft de plek. 'Een vies, smerig nat stukje grond, ik zou er niet begraven willen wor den', vertelde een buurtbewoner, één van de twaalf Kogers die hierover een ziens wijze hadden ingediend. Het probleem zit hem vooral in de waterafvoer op het betreffende terrein van Staatsbosbeheer. Afstroom uit de duinen zorgt voor grote drang in het gebied, wat al jaren voor overlast zorgt. Water dat onder huizen doorstroomt en bewoners die met pom pen in de weer zijn om de boel onder huis droogte houden. De beoogde begraafplaats komt mid den in dat zompige terrein. De afvoer van het water van het beoogde terrein gaat via een slootje en dat kan gevaar opleveren voor de gezondheid van de be woners, werd gedoeld op de stoffen die vrijkomen bij de lijkvertering. 'Alles wat iemand de laatste twintig jaar heeft ge geten, stroomt door dat slootje', zei een bezwaarmaker. Ander argument dat een paar weken geleden in de Pelikaan ter tafel kwam was dat de afstand naar het te bebouwen terrein aan de Epelaan (Ko ger Hoop) te klein is volgens de wet. Dat laatste wordt tegengesproken door het college: 'De Inspectie Milieuhygiëne ad viseert een afstand tussen woningen en begraafplaatsen bij nieuwe situaties van ten minste 20 tot 30 meter. Deze afstand wordt ruimschoots gehaald bij deze loca tie. Er is geen wettelijke afstand bekend.' Wethouder Edo Kooiman sprak in De Pe likaan zijn verbazing uit over de weer stand. 'Er is al twintig jaar behoefte aan een begraafsplaats in De Koog, het zou me verbazen als die behoefte er nu niet meer is.' Joop Groeskamp (TB) trok zich de kritiek uit de buurt aan en vroeg woensdagavond bij de bespreking van de zienswijzen door de raad aandacht voor de grondsituatie. 'Het is al jaren bekend dat in dat gebied regelmatig sprake is van wateroverlast. Uit bodem- en afwateringsonderzoek zou zomaar kunnen blijken dat een oplossing voor dit probleem duur uitpakt en dat het realiseren van een begraafplaats op die plek om die reden niet gewenst is. Het college zegt: eerst bestemmen en dan kij ken of we het waterprobleem kunnen op lossen. Maar wij vragen ons af of het niet beter is om eerst een bodem- en afwa teringsonderzoek te doen, zodat je meer zekerheid hebt of je een begraafplaats op die plek kunt realiseren.' Kooiman: 'Het college heeft deze bestem ming gekozen in verband met de wens vanuit de dorpscommissie van De Koog voor een eigen begraafplaats. Samen zijn we tot een locatie gekomen. Ook wij hebben vragen over de bodem, de afwa tering, de infrastructuur en het parkeren. Opname in het bestemmingsplan wil niet zeggen dat de begraafplaats er daadwer kelijk komt. Daar is een lange procedure aan verbonden. Cees Hoogerheide (D66) zag mogelijkheden het drangwater om de begraafsplaats te leiden. Gerbrand Poster (TX2010) voorzag dat de waarde van omliggende woningen zou kelderen. Kooiman beweerde het tegen- overgstelde: 'De vrije sectorwoningen van Kooger Hoop naast de beoogde begraaf plaats zijn allemaal al verkocht.' Op 12 juni neemt de raad een defintief besluit. Een exclusieve VIP-hoek, gratis seizoen- gasten, een verbouwing, populaire dj's en vooral veel enthousiasme. Daarmee ver wacht Leon Zijm, de nieuwe bedrijfsleider van De Toekomst, de Koger discotheek vol te krijgen. Vooruitlopend op het seizoen gooit hij de zaak elke zaterdag open. Leon Zijm (29) kent zijn pappenheimers. Hij draait al dertien jaar mee in de natte horeca. Altijd achter de bar, maar nu toe aan het grote werk. 'Ik wilde hogerop.' Dat moment kwam tien jaar nadat Toe- komst-exploitanten Paul van Dijk en Nico Grünmann per parachute letterlijk in het diepe sprongen. Hun reis naar de Oos tenrijkse kroeg waar Zijm in de winter de kost verdiende, had meer resultaat dan ze zelf hadden durven dromen. Van Dijk: 'We hebben goede jaren gehad, met veel jong publiek. De frisfeesten die mijn zoon Boy hier organiseert zijn ook een succes. Maar De Toekomst was ook toe aan wat nieuws.'Zijm: 'Vrienden van mijn leeftijd gingen hier niet naartoe, dus ik ook niet. Het publiek was te jong.' Hij staat bekend als een gangmaker. 'Met Pinksteren ben ik voor het eerst open gegaan. Via Face- book nodigde ik vrienden en bekenden uit. Man, het was hier druk en gezellig.' 200 Texelaars en net zoveel seizoenwer kers kregen een gratis seizoenkaart. Zijm: 'De Toekomst is niet langer een toeristen zaak, de loper ligt uit voor Texelaars. Za terdag mogen ze gratis naar binnen en op vertoon van hun ID-kaart krijgen ze een seizoenkaart. Ook seizoenwerkers krijgen er één.' 'The place to be' is de VIP-hoek, waar je kunt loungen, de drank per fles kunt be stellen en het beste uitzicht hebt op de dansvloer. Om het exclusief te houden betaal je daar entree. Dankzij een samen werking met disco K'danz! uit Schagen, ook van Grünmann, draait De Toekomst mee in een circuit waar bekende dj's van Lose Your Mind van Jeroen Seitsma achter de draaitafel staan. 'Elke week andere dj's. Door hun bekendheid trekken ze ook fans van de overkant.' Zaterdag, als deelne mers aan het Tevoko Buitentoernooi zich verspreiden door De Koog, is er een party met muziek uit de jaren negentig, in een eigentijds jasje. Er staat de komende zo mer nog veel meer op het programma, ook 'grote namen'. Ook in de periode daarna wil Zijm op zaterdagen open blij ven. 'Heb je een leuk idee, kom gerust.' Een bebouwingsvlak achter Hotel Rebec ca in De Waal mag een stukje verschoven worden voor uitbreiding van het hotel. Burgemeester en wethouders hebben besloten in principe medewerking te ver lenen aan een procedure om het bebou wingsvlakte verplaatsen. Het komt er vol gens wethouder Edo Kooiman op neer dat het Groeneweggetje beter wordt ontzien. Het college verbindt wel een aantal voor waarden aan een positief principebesluit; er worden in het nieuwe bouwblok maxi maal tien slaapplaatsen toegestaan, het nu nog bestaande bouwblok komt te ver vallen, bomen die gekapt worden moeten worden gecompenseerd en er moeten bomen blijven langs de dorpsrand en het buitengebied. De 'bijzondere, landschap pelijke, natuurlijke en cultuurhistorische waarden'rondom het Groeneweggetje en de dorpsrand mogen volgens het college niet worden aangetast. Het college ver leent geen medewerking aan een tweede ontsluiting. Hoogleraar Corina Brussaard van het NIOZ wordt bij zonder hoogleraar Virale Ecologie aan de Faculteit der Natuurwetenschappen, Wis kunde en Informatica van de Universiteit van Amsterdam. Brussaard, die sinds 2000 bij het NIOZ werkt, houdt zich bezig met de rol van virussen in zee. Haar onderzoeksgroep houdt zich momenteel bezig met de inter actie tussen virussen en hun gastheren in relatie tot klimaatverandering. Als bijzon der hoogleraar gaat Brussaard de samen werking tussen het NIOZ en de Universi teit van Amsterdam verder versterken en ze gaat onderwijs verzorgen. Waddenfonds De stichting Urgenda krijgt €137.792,-van het Waddenfonds voor het experiment met de elektrische deelauto's dat eerder dit jaar van start is gegaan. De stichting heeft een paar elektrische auto's op het eiland neergezet en iedereen die meedoet aan het experiment kan de auto huren op het moment dat hij/zij even een auto nodig heeft. De afgelopen tijd is in totaal €16 miljoen uit het Waddenfonds naar ze ven projecten op Texel gegaan. Dan gaat het om de zandige versterking van de PH-dijk (€12,2 miljoen), de automooring voor TESO (zes ton), een waterspeelplaats in Oudeschild (vijftig mille), duurzame openbare verlichting (€1,3 miljoen) en het loodsen project in Den Hoorn (€1,4 mil joen). Daarnaast is €153.168,- uitgetrok ken voor een project om vaarrecreanten op de Waddenzee over het waddengebied te laten vertellen. Oosterend Present is vrijdag 26 ju li het to neel van een grote zitmaaierrace. De win naar mag zich Texels kampioen noemen. Het belooft er snel aan toe te gaan op het speciale parcours dat organisator Pieter- Jan Kampstra en zijn mede-vrijwilligers met strobalen beveiligen. 'We verwach ten toptijden, dus het zou kunnen dat er wel eens iemand uit de bocht vliegt.' Spektakel is één, maar veiligheid gaat bo ven alles. Onder geen beding mag daarom het mes nog aan de machine zitten en bij de volwassenen moet er een dodemans- knop op zitten, om te voorkomen dat het apparaat zonder bestuurder het publiek in dendert. 's Morgens rijdt een speciale jeugdca- tegorie (tot en met vijftien jaar) door de Strender arena, 's middags doen de grote mannen (en vrouwen) het nog eens dun netjes over. De jeugd moet de orginele motor en overbrenging laten zitten, bij de volwassenen mag er van alles worden verwisseld. Wat wellicht betekent dat er complete motoren zullen worden verwis seld. Opgave Pieter-Jan Kampstra, email pj- kampstra@online.nl. Bij hem zijn ook de regels op te vragen. Burgerlijke stand terug in de krant Na ongeveer 25 jaar keert de rubriek Bur gerlijke Stand weer terug in deze krant. Het betreft een proef. Eind jaren tachtig verdween dit wekelijk se bericht uit de krant, toen de gemeente stopte met het toesturen van deze gege vens naar de redactie. Dit tot teleurstel ling van veel lezers. Herhaaldelijk be reikte ons het verzoek tot hervatting van de rubriek. Reden om dit aan te kaarten tijdens het periodieke informele overleg tussen Texelse journalisten en het college van b en w. Dat geeft aan dat de privacy wetgeving het de gemeente verhindert gegevens zonder toestemming van de betrokkenen beschikbaar te stellen. Als oplossing is gekozen dat de gemeente bij elke aangifte van geboorte, huwelijk en overlijden aan de aangever vraagt of er bezwaar bestaat tegen publiceren. Waar dat niet het geval is, verstrekt de gemeen te de informatie aan de media. Voorals nog eens per week, gegevens die wij elke vrijdag publiceren. Deze werkwijze betekent dat wij alleen die geboortes, huwelijken en overlijdens kunnen vermelden waarbij geen bezwaar bestaat tegen publicatie. Wie er dus be lang aan hecht dat de informatie wél in krant komt, dient bij aangifte dus in te stemmen met publicatie. Verder is het zo dat bij kinderen die in het Gemini zieken huis worden geboren, in Den Helder aan gifte moet worden gedaan. De redactie onderzoekt of deze gegevens toegankelijk zijn. Gezien bovenvermelde factoren en het gegeven dat Familieberichten doorgaans een completer overzicht bieden, be schouwt de redactie de terugkeer van de rubriek als proef. Burgerlijke stand Huwelijk geregistreerd partnerschap Week 20: A. Berends en E. Polman, Zutphen. E. Bakker en S. Schiphorst, Den Burg. Week 21: HJ. de Waal en A. Spitz, Gemert-Bakel. Geboorte: Geen opgaves. Overlijden: Geen opgaves. Spektakel tijdens de zitmaaierra

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 2