Spelen met water op natuurspeelplein NIEUWS hu 4 Eindexamen doen in raadzaal www.texelsecourant.nl VRIJDAG 31 MEI 2013 NIEUWE SPEELPLAATS THIJSSESCHOOL OFFICIEEL GEOPEND Het begon met een idee om een paar bomen te planten op het schoolplein van de Thijsseschool in Den Burg. Het eindigde met een realisatie van een complete natuur speelplein op meerdere plekken rondom het gebouw aan de Keesomlaan. Kinderen in actie tijdens de officiële opening van de 1 natuurspeeltuin van de Thijsseschool. De nieuwe speelplaats werd dinsdagmid dag officieel in gebruik genomen. De kin deren zongen gezamenlijk hetThijsselied en leerlingen Lucas de Smidt en Pieter de Wit onthulden de naam (Thijsse Na- tuurplein). Leerlingen Britt van den Berg, Sieme Boomstra, Maren Eelman en Mette Lüder mochten namens de school een cheque van €10.000,- van de Raboton- commissie in ontvangst nemen. Ouders, kinderen en medewerkers zijn ruim een jaar beziggeweest de speel plaats te realiseren. Het grootste deel ligt op het plein langs de Keesomlaan. Waar eerst gewoon een plat plein was, is nu een verhoging van grond met een waterloop waar kinderen met water kun nen spelen, een tweepersoonsglijbaan en een grote kuil waarin klassen kunnen zitten. Het geheel is aangekleed met on bewerkt robiniahout waarmee kinderen kunnen spelen. Ook een boom die een tijd geleden omwaaide op de ijsbaan is in het landschap opgenomen. Op een andere deel van het plein is een natuurhoek gemaakt met een waterloop en twee betonnen zeehonden en bij de zandbak is een natuurlijke verhoging ge- Joyce Pool opnieuw genomineerd Het jeugdboek 'De castraat' van de Texel se schrijfster Joyce Pool is opgenomen op de shortlist van de Thea Beckmanprijs. Dat maakte uitgeverij Lemniscaat deze week bekend. De Thea Beckmanprijs wordt iedere jaar uitgereikt voor het beste Nederlandsta lige historische jeugdboek. Daarbij wor den het ene jaar de boeken voor kinderen tot twaalf jaar beoordeeld en het volgend jaar de boeken voor oudere kinderen. Uit alle boeken voor deze doelgroep die de afgelopen twee jaar verschenen, stelde een onafhankelijke jury enkele weken geleden een longlist van dertien boeken samen. Daaruit zijn nu de vijf kansheb bers geselecteerd, waaronder dus 'De castraat', over Angelo Montegne, de zoon van een leerlooier uit het zeventiende- eeuwse Italië, die de kans krijgt om naar het conservatorium te gaan, maar daar voor een hoge prijs moet betalen. Het boek, dat in februari verscheen, werd zowel door de pers als door het publiek lovend ontvangen. Ook vorig jaar kwam een boek van Joyce Pool op de shortlist terecht, het betrof toen 'Kamp in de Jun gle', dat verscheen bij uitgeverij Leopold. De Thea Beckmanprijs wordt in het derde weekend van september uitgereikt in his torisch themapark Archeon in Alphen aan de Rijn. komen. Het water in de waterlopen is vol gens André van den Berg, voorzitter van de schoolpleincommissie, bewust kraan water omdat de hygiëneregels dat voor schrijven. Bij het piratenschip is de grond opgehoogd, zodat het lijkt of het schip over de golven vaart. Kenmerkend aan het speelplein is het hergebruik van materialen. Zo werden een paar duizend tegels van het school plein weggehaald, schoongemaakt (hiel pen de kinderen bij mee) en in de nieuwe natuurspeelplaats verwerkt. Directeur Ike van Houselt van de Thijsseschool zette dinsdag André van den Berg, Elda Pano- to, Wanda van Alen, Peter Kries, Marieke Mast, Wieb van den Berg en Jan Kooij dinsdag in het zonnetje voor alle inspan ningen. Voor Kooij was de realisatie tegelijker tijd zijn proeve van bekwaamheid voor een opleiding groot groenbeheer die hij de afgelopen jaren volgde. Mast was de eerste die met ideeën kwam voor het na tuurspeelplein. Dat werd volgens Van den Berg mede ingegeven door een natuurlij ke paadjedat er al was ineen stukje groen langs het oude plein paralel aan de Kees- Restauratie boet kost circa negentig mille De restauratie van de boet bij de Ko- tex in Den Burg gaat naar verwachting €87.000,- kosten. De raad mag oordelen of hij dat geld ervoor over heeft. De kosten komen naar voren uit een ra ming die het college op verzoek van de raad heeft laten maken. Jaarlijks zal vol gens de raming €1500,- nodig zijn om de boet maatschappelijk goed te laten func tioneren. Het college is verdeeld. Wethouder Frans Visman (monumenten) is voorstander van herstel en vindt dat de kosten ten laste van de algemene middelen kunnen komen. De rest van het college adviseert de raad toch nog eens goed na te denken overeen restauratie in verband met de kosten. De raad stelde in februari op initiatief van D66 dat de boet moet worden hersteld, omdat die op een prominente plaats in Den Burg staat. Als het tot restauratie komt, moet er een nieuwe bestemming voor de boet wor den gevonden. Het college wil, voordat het tot een restauratie komt, in overleg met het bestuur van de Kotex de huidige huurovereenkomst beëindigen, zodat het college de handen vrij heeft een nieuwe bestemming te zoeken. Bedoeling is dat de raad zich op 3 juli uitlaat over de vraag wat te gaan doen. om laan. Dat paadje is gebleven en onder deel van het nieuwe geheel geworden. De realisatie kostte circa €20.000,-. De Rabotoncommissie zorgde voor de helft, school en ouderraad hielpen mee, het jeugdfonds van het Texelfonds droeg bij en er werd een al bestaand budget voor onderhoud aan het plein aangewend. Natuuroever voor kanaal 't Noorden Kanaal 't Noorden langs de Zwinweg is de afgelopen tijd voorzien van een nieuwe natuuroever. Hollands Noorderkwartier laat in totaal zeven kilometer flauwe oever aanleggen om zoet water langer vast te houden en om een rijker planten- en dierenleven te laten ontstaan. Op de foto is een stuk nieuw aangelegde natuuroever tegenover De Bol te zien. In de verte boerderij Hoogezand en op voor grond (bij de auto) Veelust. Daar zijn ook werkzaamheden bezig. Hollands Noorderkwartier verwacht in de loop van het jaar met de werkzaamheden klaar te zijn. Het werk wordt uitgevoerd door Ooms Construction. Ambachtsmarkt Het Maartenhuis houdt elke dinsdag van 14.00 tot 16.00.een ambachtsmarkt met verkoop, demonstraties, kinderactiviteit en rondleiding. Negen leerlingen van de OSG hebben gistermiddag onverwacht eindexamen Frans gedaan in de raadzaal van het ge meentehuis in Den Burg. De negen VWO'ers zouden eigenlijk woensdag al het eindexamen gemaakt moeten hebben, maar dat werd landelijk afgelast, nadat het eindexamen dinsdag via internet was uitgelekt. De OSG kon gisteren niet meer in de Bur gemeester De Koninghal terecht, omdat de zaal alweer voor andere gebruikers moest worden klaargemaakt. Volgens rector Henk de Vries moest een alterna- Volgens Van den Berg zou de realisatie in werkelijkheid liefst €180.000,- hebben gekost, maar dankzij korte lijnen wisten de initiatiefnemers her en der anderen te motiveren om materialen (bv een partij basaltblokken) beschikbaar te stellen. De kosten werden ook gedrukt door veel zelf te doen Houtkachel '99' toch toegestaan Het college heeft in oktober 2011 terecht toestemming verleend aan TexelEnergie om maximaal vijf jaar lang een houtge stookte kachel aan de Hallerweg in Den Burg te plaatsen. Dat staat in een oordeel van de Raad van State die zich over de bezwaren van om wonenden boog. Het rechtscollege in Den Haag volgt een uitspraak die de rechtbank in Alkmaar eind 2012 deed. De Raad van State stelt dat burgemeester en wethou ders aannemelijk hebben gemaakt dat er behoefte is aan een houtgestookte instal latie voor de 99 woningen in de omgeving van de Lieuwstraat en dat belangen van omwonenden zorgvuldig zijn afgewogen. Een brief van Woontij maakte volgens de Raad van State duidelijk dat de huidige verwarmingsinstallatie van de huizen in de winter te weinig capaciteit heeft. Directeur Brendan de Graaf van Texel Energie liet vrijdag tijdens de algemene ledenvergadering weten dat de uitspraak van de Raad van State nader wordt bestu deerd, voordat de energiecoöperatie ver dere stappen onderneemt. tieve plek worden gevonden en dat werd de raadzaal. Daardoor zaten donderdagmiddag even geen raadsleden achter de tafels, maar werd er gezwoegd door de leerlingen onder toeziend oog van een paar surveil lerende leraren. Coördinator Bart Udding maakte van de nood een deugd en merkte op dat de leerlingen de unieke kans kre gen 'in het hart van de democratie'eind examen te doen. Frans is de laatste van de examens. Woensdag 12 juni wordt de uitslag van VMBOen MAVO bekend en donderdag 13 juni de resultaten van HAVO en VWO. De kinderen zijn blij met de nieuwe voor ziening. Lucas de Smidt (10) en Rafhaël Nooij (9) waren dinsdag na het officiële gedeelte al meteen druk bezig met de waterloop, hadden eigenlijk niet echt tijd voor praatje en maakten op die manier ook wel duidelijk dat de natuurspeel plaats een aanwinst is. TexelEnergie bezig met zonneweide TexelEnergie is bezig met de ontwikke ling van een zonneweide waarop 3200 zonnepanelen moeten komen te staan. Dat maakte directeur Brendan de Graaf bekend tijdens de algemene ledenver gadering in Question Plaza in Den Burg. Volgens De Graaf bestaat de kans dat een zonneweide financieel aantrekkelijker wordt, doordat er mogelijk regelgeving gaat veranderen. Mogelijk komt er een belastingvoordeel op het leveren van een energie van zonneweides en dan wordt het volgens De Graaf rendabel een derge lijk project op te starten. TexelEnergie denkt aan een veld ter groot te van 3200 panelen bij het vliegveld. 'Dat levert voldoende op om een dorp als De Waal van elektriciteit te voorzien.' Vlieg velden zijn geen ongebruikelijke plekken voor zonneweides; een reis door Amerika leerde De Graaf dat de combinatie vaak voorkomt. Voordat het allemaal zover komt, moet eerst daadwerkelijk de regel geving zijn veranderd en een vergunning door de gemeente zijn afgegeven. De Graaf merkte op dat het nieuwe be stemmingsplan Buitengebied vooralsnog niet alle deuren openzet voor ontwikke lingen op gebied van energie en dat baar de hem zorgen. TexelEnergie diende een zienswijze in en volgens De Graaf lijkt er meer ruimte voor eigen energiewinning te ontstaan. 'Het is nu aan de gemeente raad of er ook meer ruimte gaat komen.' De directeur van de coöperatie wees erop dat het belangrijk is voor de geloofwaar digheid van Texel dat verder invulling gegeven kan worden aan de ambitie om zelfvoorzienend te worden op gebied van energie. De afgelopen jaren kwam het voor op Texel dat plannen op energiege bied struikelden over ruimtelijke zaken in de bestemmingsplannen. Op het moment ziet het er voor de plan nen van Texel Energie om bijAvantiaan de Schorrenweg een biovergister te bouwen niet rooskleurig uit. Volgens De Graaf staat een financiële toezegging van twee ton op de tocht als het plan niet snel wordt gerealiseerd. TexelEnergie heeft tijdelijk een projectleider in de arm ge nomen om ervoor te zorgen dat er alsnog een vergunning komt. De Graaf ging ook even in op de gelui den die de laatste tijd klinken om minder strak om te gaan met de ambitie vanaf 2020 zelfvoorzienend te zijn. Volgens De Graaf moet de ontwikkeling naar zelf voorzienend er wel degelijk zijn, maar kan het geen kwaad iets soepeler met het jaartal om te gaan. Wil Texel de ambitie echt waarmaken, doen moeten volgens De Graaf alle vormen van duurzame ener gie worden benut, ook windenergie. Hij gaf zich er rekenschap van dat de kansen daarvoor op het moment niet groot zijn. Overzicht van kanaal 't Noorden

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 5