'Verhalen in de wind' blijkt populair festival 8 NIEUWS Texelse Dag van het Schaap Zomerse activeiten Zonnebloem www.texelsecourant.nl VRIJDAG 31 MEI 2013 AL SNEL VEEL AANMELDINGEN VOOR TWEEJAARLIJKS FESTIVAL In acht huiskamers in De Waal wordt zaterdag 31 augustus het tweejaarlijks vertelfes tival 'Verhalen in de wind' gehouden. Medewerking wordt verleend door acht vertel lers met zeer uiteenlopende achtergrond. Het is de zesde keer dat Verhalen in de wind wordt gehouden, maar voor de eer ste keer dat het vanuit de bevolking van De Waal wordt georganiseerd. Want hoe wel het steeds de bedoeling was de het een zelfstandig festival zou worden, was het tot dusver een project van de cultu rele organisatie Windkracht 7, onderdeel van de toenmalige SWOT. Dat het festival in een behoefte voorziet, blijkt echter niet alleen uit het enthousi asme waarmee de organisatie door de be- wone rs va n De Wa a I is o pgepa kt, m a a r ook de enthousaste reacties van de vertellers, die blijkbaar graag naar het kleinschalig festival inTexels kleinste dorp komen. 'We hebben vijf vertellers aangeschreven en kregen 35 reacties', vertelt Bert Kooijman, een van de organisatoren. Een van de charmes van 'Verhalen in de wind' blijkt de kleinschaligheid. 'De vertellers treden op in huiskamers, dus voor een zeer se lect publiek. Dat maakt de voorstellingen heel intiem en zorgt voor een goed con tact tussen verteller en publiek', probeert hij de beweegredenen van de vertellers te doorgronden. 'Daarbij is de wereld van verhalenvertellers niet zo groot en spreekt het zich snel rond.' Bij Verhalen in de wind mogen bezoekers maximaal drie huiskamers bezoeken, waar telkens een verhaal van ongeveer ene half uur wordt verteld. De voorstellingen beginnen om 14.30 uur, 15.30 uur en 16.30 uur. Na af loop van de laatste voorstelling wordt een buffetdiner aangeboden in het dorpshuis, waar alle vertellers om beurten een ver haal van ongeveertien minuten vertellen. Het is mogelijk voor alle onderdelen van het festival apart kaartjes te kopen, dus voor de middag- en de avondvoorstelling. Hoewel alle vertellers (natuurlijk) hun ei gen verhaal hebben, zijn er volgens Kooij man toch wel enkele uitschieters te noe men. 'Door de enorme populariteit van het festival hadden we het min of meer voor het uitkiezen'. Als uitschieter noemt hij onder meer Frans Koenigs, die voor het festival uit Zweden komt. Deze verteller was zeven jaar geleden gestopt met het vertellen van verhalen, maar is inmiddels weer begonnen. En Madeleine Nieuw- laat, die mag ook niet ongenoemd blijven. Deze Vlaamse verteller is een veelgeziene gast op festivals en evenementen, zowel binnen als buiten en in zowel binnen- als buitenland. Ook Jo Uneputty lijkt een bij zonder verhaal te vertellen te hebben, af komstig als ze is uit de Molukse cultuur. Maar ook de andere vertellers, Nancy Wil- tink, Hans van Woerkom, AnneMargriet Veldhorst, Fred uit het Broek en Godfried Beumers, zullen het publiek weten te boeien. Zelfs in de tien minuten die ze tijdens de avondvoorstelling tot hun be schikking hebben. Het verhalenfestival wordt gehouden op zaterdag 31 augus tus, maar gezien de kleinschaligheid is het aantal plaatsen beperkt. Reserveren kan via www.verhalenindewind.word- press.com. De prijs van de verschillende kaartjes varieert tussen €7,50 en €22,50. De middagvoorstellingen beginnen om 14.30 uur, de avondvoorstelling om 19.00 uur. Het buffetdiner begint om 18.00 uur. Tussen de optredens door belooft de or ganisatie een gezellige sfeer op straat, zo dat bezoeker zich ook tijdens het wisselen van lokatie niet hoeven te vervelen. De stichting Hoornder Donderdagen houdt donderdag 11 juli weer de Texelse Dag van het Schaap. Op het terrein naast het kerkje van Den Hoorn worden de hele dag activiteiten ontplooid die gerelateerd zijn aan scha pen en schapenhouderij. De dag wordt om 11.00 uur geopend door de oud-Texel- se schapenboeren en schapenmelkster Mar van Maldegem-Benit. Om 14.00 uur wordt het programma vervolgd met de kampioenschappen schapenscheren en -melken. Tussendoor wordt een lunch ge houden (alleen voor genodigden), waarbij voor het sterkste verhaal een kruik Jut- tertje wordt uitgeloofd. Om 14.30 uur en 16.00 uur gaat een boerenommetje van start en geeft Maarten 't Hart een rond leiding door een schapenboet. De middag besluit met woltrappen en boter karnen. Verder zijn er de hele middag doorlopend demonstraties schapen scheren, hoef- bekappen, vilten, spinnen en weven en wordt er uitleg gegeven over schapenras sen, huiden en lamsproducten. Een slager laat zien hoe een Texels lam wordt uitge beend. Ook zijn er aan de schapenhoude rij gerelateerde producten te zien zoals dekbedden, dekstiften, afrasteringen en een scanapparaat. Markt van de Smaakbelevenis In samenwerking met Landgoed De Bon te Belevenis en diverse andere partijen verzorgt Slowfood Texel zondag 30 juni de vierde editie van de Markt van Smaak belevenis. Thema van dit jaar is 'Smaken Verschil len', reden om mensen op te roepen hun lekkerste (Texelse) smaakmoment te de len via Facebook en zo kans te maken op een Texels slowfoodpakket. De tien meest opvallende smaak belevenissen worden tijdens het evenement in het zonnetje gezet. De Markt van de Smaakbelevenis wordt gehouden bij De Bonte Belevenis aan de Rommelpot nabij Den Hoorn en duurt van 11.00 tot 16.30 uur. Het evene ment is bedoeld om bezoekers kennis te laten maken met de bijzondere ingrediën ten en grondstoffen die in het Waddenge bied - en op Texel - te vinden zijn. De week van Ralf Vlaming Ralf Vlaming, die voor zijn werk enige tijd naar Japan gaat, houdt op verzoek van de redactie vanaf maandag 3 juni een weblog bij. Een deel van wat hij schrijft, wordt in deze krant gepubliceerd, de complete tekst is te lezen via www.texel- secourant.nl. Commandeur ter walvisvaart In het Walvisvaarderhuisje aan de Heren straat in Den Hoorn is dinsdag 4 juni voor de eerste keer de voorstelling 'Comman deur ter walvisvaart' te zien, een vertel ling die het publiek meeneemt naar 1755. Verteller Ina Schama kruipt in de huid van Trijntje, Klaas en Simon die over hun leven vertellen, over hun huis in Den Hoorn en over de walvisvaart, met alle ontberingen die daar bij horen. Aansluitend verzorgt maritiem historicus Ineke Vonk-Uitgeest een lezing over de historische walvisvaart in de 18de eeuw. Zij neemt het publiek mee op reis van Den Hoorn naar het hoge Noorden. De bijeenkomst duurt van 15.30 tot 17.00 uur, de toegang bedraagt €7,50. Er is plaats voor maximaal 15 personen, aanmelden kan via walvisvaardershuis- je@gmail.com of tel. 06-11241438. Wortels van zeegras helpen tegen erosie 'Zeegras heeft een belangrijke functie bij het tegengaan van kusterosie door golven, ook als het intensief begraasd wordt', concluderen Marjolijn Christianen en Jim van Belzen van het NIOZ in het tijdschrift PLOS ONE. Het blijkt dat de ondergrondse wortels van het (door schildpadden) kort gegraas de zeegras ook kunnen zorgen voor een belangrijke afname van de kusterosie, in tegenstelling tot wat tot nu toe werd ge dacht. Dit heeft belangrijke gevolgen voor de rol die zeegrasvelden kunnen hebben als de golfslag toeneemt door de klimaat verandering. De onderzoekers adviseren om de waarde van zeegrasvelden niet langer in te schatten op basis van de hoe veelheid bovengrondse bladeren, maar juist ook op basis van ondergrondse bio massa (de wortels). Zeegrasvelden die er op het eerste gezicht niet heel weelderig uitzien, kunnen heel belangrijk zijn voor de kustbescherming. Het onderzoek is gefinancierd vanuit het EU-project THE SEUS, waarin het NIOZ onderzoekt hoe de Europese kustgebieden op een duurzame manier klimaatproof gemaakt kunnen worden door gebruik te maken van kus- tecosystemen. Het is de verwachting dat deze systemen steeds belangrijker wor den, omdat steeds vakeren steeds zwaar dere stormen zullen optreden. De Zonnebloem heeft voor komende zo mer een tweetal activiteiten op het pro gramma staan. Liefhebbers wordt ver zocht zich vooraf op te geven. Het eerste evenement van De Zonne bloem is het optreden van muziekgroep Harmonia op woensdag 19 juni. Dit op treden vindt plaats in het gebouwtje van KTF aan de Emmalaan. Harmonia is een koorensemble uit de Oekraïne en verzorgt een optreden met muziek uit het moe derland. Het concert begint om 14.00 uur, de toegang bedraagt €5,-. Woensdag 10 juli gaat De Zonnebloem naar het Wereld Dansfestival in Schagen, waar groepen uit onder meer Argentinië en de Filipijnen te zien zijn. De optredens vinden plaats in de Spartahal in Schagen en zijn voor iedereen goed toegankelijk, zonodig met hulp van vrijwilligers. Deel nemers vertrekken om 11,.00 uur met een aangepaste bus, vanaf het parkeer terrein bij Kaczor aan de Keesomlaan in Den Burg. Deelname kost €15,-, inclusief lunchpakket en koffie of thee met cake. Voor beide evenementen is het nodig zich van tevoren aan te melden. Dat kan bij Ine Witte (tel. 314104) en Ria Bosken (tel. 315848). Olmpjesavontuur weer groot succes De kinderen van Olmenhoeve togen za terdag naar Het Vierkant Stuk in de Den nen om het voorjaar te vieren. Ruim honderd kinderen en hun ouders genoten daar van uiteenlopende activi teiten. Er waren voor de kinderen tal van simpele en leuke opdrachten. Zo konden ze blikken gooien, schelpen zoeken en een Sommeltje maken en beschilderen. 'Alle maal om de fantasie en ontwikkeling van de kinderen te stimuleren', zegt Janine Bakker van Olmenhoeve. Voor het eerst waren ook de kinderen en de leidsters van Stichting Peuterplezier Texel mee. GGZ en Brijder samen Met het idee gezamenlijk betere zorg te kunnen bieden, zijn GGZ Noord-Holland- Noord en Brijder Verslavingszorg een samenwerkingsverband aangegaan. Cli ënten kunnen door de samenwerking rekenen op een geïntegreerd hulpaanbod vanuit de verslavingszorg en de psychia trie. Hierdoor kan volgens de organisatie de zorg doelgerichter en efficiënter wor den aangeboden. De samenwerking is in eerste instantie aangegaan voor driejaar. Ondersteuning voor soortenbescherming Maatregelen die kunnen leiden tot een betere bescherming van zeldzame plan ten en dieren, kunnen een beroep doen op subsidiëring door Landschap Noord- Holland. Bijna alle maatregelen die in aanmerking komen voor een bijdrage, hebben betrek king op maken van (extra) schuil-, voed sel-, of voortplantingsplaatsen voor aan aantal met name genoemde soorten zo als lepelblad, bittervoorn en boerenzwa luw. Informatie over de subsidieregeling is te vinden op http://www.landschap- noordholland.nl. Cursus leren Erica Keijser verzorgt bij voldoende be langstelling vanaf vrijdag 7 juni een leer- training voor kinderen van 10 tot 14 jaar. Zij leren in vijf groepstrainingen leren met alle zintuigen. Keijser is opgeleid tot 'Ik leer leren'-trainer. Er wordt gewerkt aan leerstijlen en -strategieën, faalangst, concentreren en planning. De lessen wor den gegeven in Staykay in Den Burg. Aan melden kan via tel. 06-23659934, Meer informatie is te vinden via www.twister- coaching.nl. het verhalenfestival Verhalen in de wind gehoudc Zonnebloem bezoekt onder i

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 8