msmmmm mmrmm büi OPINIE www.texelsecourant.nl VRIJDAG 31 MEI 2013 personen in een huis? Dat had je gedacht! Koffie of toch thee Wanneer je mij echt voor het blok wilt zetten, wanneer je het me echt moei lijk wilt maken, stel me dan een keu zevraag. Ik zal een voorbeeld geven. De vraag: 'wil je koffie of thee?' Dan hoop ik dat de vraagsteller even tijd heeft, want op dat moment weet ik het even niet meer. Heb ik zin in thee, vraag ik mezelf dan af, of word ik gelukkiger van koffie. Moeilijker vraag dan een (moei lijke) wiskundige vergelijking. Na lang denken kies ik voor beide. Helemaal fijn, koffie. Dan komt de volgende drempel. Wat voor koffie had je gewild? Alle op ties vliegen in mijn hoofd voorbij. Ein de-lijk is er een antwoord: het wordt cappuccino. Of espresso. Of toch latte, dat weet ik even niet. Goed, koffie voor m'n neus, kopje heet water op de tafel. Helemaal klaar. Of niet? Nee! Dan heeft de thee namelijk (grr) nog een smaakje nodig. Pickwick had mij zoveel tijd kun nen besparen door slechts één smaak op de markt te brengen. Maar waar ik met dit verhaal naar toe wil, is dat ik nogal besluiteloos ben. Het liefst over en met alles. Van wat ik wil eten tot de kleur kleding die ik aan zal trekken (van daar dat ik vaak ook de meest onmo gelijke kleurcombinaties draag). Geen idee over wat ik nou wil gaan worden. Mensen in mijn omgeving weten dat ik zo ongeveer elke twee weken wissel van zowel baan als van studie. 'Oh', zeggen ze dan: 'dit keer wilde je wel drie weken hetzelfde worden. Nu was het vast echt serieus'. In restaurants of andere drink gelegenheden was ik altijd vet irritant. Ik was zo'n kind dat altijd aan de bedie ner vroeg wat ze allemaal hadden. Ver volgens noemde hij hun hele kaart op, omdat ik niet tevreden leek, om vervol gens na lang getwijfeld te hebben het allereerste te kiezen wat hij noemde. Heel handig dus. Maar aan de besluite loosheid zitten naar mijn idee zeker ook voordelen. Zoals: het wordt niet snel saai, met elke keer een andere keuze. Je wordt niet erg voorspelbaar. Je blijft lekker scherp door alle gedachten. Ja, eigenlijk vind ik het niet erg om beslui teloos te zijn. Het past bij me. Of toch niet... daar ben ik nog niet uit. Katja Schraag FORUM is een podium voor lezers en menin gen. Bijdragen over actuele onderwerpen zijn welkom mits bondig geformuleerd en worden alleen in behandeling genomen als ze onder tekend en - ook bij e-mail - voorzien zijn van naam, adres en telefoonnummer waar u over dag te bereiken bent. De tekst niet als bijlage bij de e-mail verzenden. De redactie behoudt zich het recht voor artikelen en brieven te re digeren en in te korten. Kijk ook voor de aan wijzingen in de colofon. De auteurs verlenen impliciet toestemming voor openbaarmaking en verveelvoudiging van hun bijdragen in (elek tronische) uitgaven van de Texelse Courant. T (0222) 36 26 20 E-mail: redactie@texelsecourant.nl Er moest op korte termijn geld beschik baar komen voor zandsuppletie op het strand ter hoogte van camping Koger- strand, de Muy en de Slufter. Dat stelden 24 samenwerkende organisaties in een brief aan het provinciebestuur. De nood zaak van de suppletie werd uitgebreid beschreven in de Texelse Courant van 31 mei 1983, die vandaag precies dertig jaar geleden verscheen. Het stoppen van de voortschrijdende kustafslag werd gezien als noodzaak voor zowel de economie als de natuur en de actie werd dan ook door zeer uiteenlopende organisaties onderschreven, zoals de Vereniging tot Behoud van de Waddenzee en De Koog Promotion, om maar twee uitersten te noemen. De ongeveer tien miljoen gul den kostende suppletie werd gezien als tijdelijke oplossing, in afwachting van de finitieve maatregelen die op dat moment in onderzoek waren en waarvoor het Rijk verantwoordelijk was. Ook op de voorpagina de klacht van de raadsfractie van Pakt (de samenwerkende progressieve partijen) over het niet voor mindervaliden toegankelijk zijn van de veerboot. Pakt sprak over een 'ongehoor de situatie, in een tijd dat maatschappe lijk alles in het werk wordt gesteld om allerlei gebouwen en voorzieningen zo goed mogelijk toegankelijk te maken voor slecht ter been zijnden.' Texelse Stenen... Prinses Beatrix onthulde op de Boulevard van Scheve ningen het vissers na men mo nument.1366 vissers keerden niet terug van zee, hun namen zijn voor altijd gegrift in de gedenksteen. Vrouwen, kinderen, andere familieleden zochten en vonden de naam van hun dierbaren. Het kreeg een plaats, een naam op een steen. De ge liefde die bleef in de golven. Ja, het beroep van zeeman, een ambacht van oudsher, heeft ook zijn donkere kant. Beelden vanaf de kotters van de familie Kramer van Urk hadden een hoog kijk cijfergehalte. Een kijkje in het vissersbe- staan. In weer en wind wordt gevaren, gewerkt, af en aan. Met man en macht wordt geprobeerd de vis zo duurzaam mogelijk aan boord te krijgen en zo wei nig mogelijk ga so lie te verstoken, om het hoofd boven water te houden. Dat de vis- serijtak in zwaar weer zit werd ook schrij nend duidelijk in de documentaire over de vissers. 'Vangst is goed, we zitten bij de Texelse Stenen, Richard weer beter, zonnig weer, medicijnkist nagelopen, dikke kus', kreeg ik vanmorgen gemaild vanaf zee. Een ge ruststelling als er goed bericht komt. Dit keer deed het me denken aan 2011. Het jaar dat we 2 x 12 stenen, Texelse ste nen, met Texelse namen de Alp d'Huez op hebben gereden. Het was in begin 2011 dat mijn oudste broer belde met de ake- Bestemmingsplan Sinds jaar en dag komen wij vier tot vijf keer per jaar uitwaaien op Texel. Zeilend wordt de haven van Oudeschild aange daan. Fietsen het eiland rond om al het lekkers wat op Texel voorhanden is te verzamelen (tasty tour) en een heerlijke maaltijd te bereiden. Producten als wijn en bier, vis en vlees, kaas en melkproduc ten, groenten, fruit en zo nog meer - van Texelse ondernemers, ledereen weet dat een beroep als agrariër wegens noodza kelijke schaalvergroting op een eiland als Texel niet of nauwelijks meer uit te oefe nen valt, omdat regelgeving hen dat be let. Maar van wie komt dan al dat lekkers? Fietsend door het duingebied bij De Koog zien we een vakantiepark van een grote landelijke onderneming. Retro-architec- tuur en niet Texels in een kwetsbare dui nomgeving. Een golfterrein. De TESO laat een nieuwe grotere veerboot bouwen. Er ligt een gigantisch cruiseschip op de rede van Texel met 516 passagiers, die het ei land aandoen. Dit wijst alles op schaalver groting. De Texelse Courant: 'Het ontwerp bestem mingsplan voor het buitengebied heeft maar liefst 390 zienswijzen opgeroepen.' Als agrariërs noodgedwongen hun agrari sche bestemming moeten opgeven, kun nen zij prima hun boerderij ombouwen voor bijvoorbeeld logies, kamperen bij de boer, zorgboerderij of paardenbedrijf. Im- lige boodschap dat hij darmkanker had. Ik ging na de operatie naar Zeeland, zat met hem te praten in de tuin, een stoma, kilos lichter, het ging aan mijn hart. De sterke snelle fietser, mijn grote broer was een schim. Je wilt een daad stellen. Mijn va der, mijn neef, vriendinnen, patiënten, 24 namen op mooie gezochte Texelse stenen, langs ons strand, gingen in de rugzak mee naar boven. Volgende week gaan op 5 en 6 juni weer vele fietsers, ook Texelaars, om hoog, sommige zelfs zes keer. De top be reiken op 1800 meter is een allemachtige strijd, een klus dat kan ik u verzekeren. Mijn broer zei: 'Dat ga je niet halen zus.' Maar opgeven is geen optie.lk telde de haarspeldbochten, ging regelmatig staan om liters te drinken, op adem te komen, en moed te verzamelen. We werden door massa's toeschouwers de Nederlandse berg opgestuwd, de steile wand, met die pe afgronden hebben we beklommen, je wilt voor iedereen een morgen, zeker voor je broer, en het lijkt wel of je extra kracht krijgt om dan die draak te verslaan. Ik hoop dat u gul geeft, dat de fietsers nog meer ophalen, dan de 25 miljoen die wij met z'n allen in 2011 hebben vergaard. Ik zal stil staan bij de Texelse namen op de Texelse stenen, mijn broer is weer kalm aan begonnen met fietsen. Hopelijk is dat in de toekomst voor alle kankerpatiënten weggelegd. Zeker geen kalme reis, maar wel weer een veilige thuishaven... Jozien mers ruimtelijk verandert er niets en er kan een eerlijk inkomen worden gegene reerd. De Wet algemene bepalingen omgevings- recht (Wabo) regelt de omgevingsvergun- ning. Deze Wet heeft tot doel het aantal wetten en regels op het gebied van de •fysieke leefomgeving flink te verminde ren en te verbeteren, die leidt tot betere dienstverlening aan bedrijven en bur gers, minder administratieve lasten voor bedrijven en burgers, kortere procedures en voorschriften die op elkaar zijn afge stemd. De Wet is deregulerend, dus lan delijk. Texelse burgers en bedrijven mer ken nog onvoldoende dat de regeldruk afneemt. Het besluit over het nieuwe be stemmingsplan Buitengebied is nog een week opgeschoven en staat nu gepland in een extra raadsvergadering die woensdag 12juni wordt gehouden. Ik wens het gemeentebestuur veel wijs heid om het plan zo aan te passen, dat het mogelijk wordt voor de Texelaars om goed in hun levensonderhoud te kunnen voor zien en dit niet alleen aan grote landelijke en Europese bedrijven te gunnen. Henk Koopmans, Oostzaan Bremakker Met plezier staan wij nu al jaren op cam ping De Bremakker, vroeger met de tent, maar nu zijn wij al weer enige tijd de trotse bezitter van een chalet op het Ak kerveld. Wij hebben jaren op de wachtlijst gestaan en hoewel er op andere parken ook mogelijkheden waren, hebben we toch met geduld gewacht op onze hui dige plaats. Namelijk een ruim opgezette plaats in prachtige natuur, echt een unie ke stek. Onze verwachting was dat het lege ter rein naast ons inmiddels ook bewoond zou zijn, omdat wij bekend waren met de huidige plannen van de familie Koning. Iets waar wij ons totaal geen zorgen over maken want wij hebben aan onze eigen plek gezien hoe mooi het gaat worden. Als trouwe Texelgangers hebben wij, on der andere in deze krant, wel kunnen vol gen waarom de plannen nog steeds niet gerealiseerd zijn, maar begrijpen doen we het nog steeds niet. Natuurlijk vinden wij als bezoekers ook dat het eiland mooi moet blijven en niet te druk moet wor den. Echter overal zien wij kleine mini- campings zonder boomsingel, megastal- len, bungalowparken als eenheidsworst en ga zo maar door. Maar als je naar De Bremakker kijkt zie je met moeite een schim van chalets in de natuur. Een prach tige camping. Natuurlijk zit ook wel een stukje eigen belang bij deze ingezonden brief. Ook wij snappen dat als de uitbreidingsplannen niet doorgaan, er een grote kans is dat de mooie waterpartijen verdwijnen wegens ruimtegebrek. Wij kunnen er niet bij dat door vage regeltjes straks iets dat mooi is, minder mooi gemaakt moet worden. Dat zou toch Texel op zijn smalst zijn. Wij hopen in ieder geval nog jaren van onze mooie plek te kunnen genieten en met ons vele anderen. Gewone campings zijn er al genoeg. Familie Eerenvelt. Loods Gefeliciteerd! De school gaat jammer genoeg dicht, maar dankzij het Wadden fondsgeld zal Den Hoorn toch weer gaan bruisen. Het wordt daar nog heel druk. De Hoornders gaan gasten leiden naar een nog niet bestaand schapenmuseum, wollig en mekkerend, naar een nog te bouwen loodsbaken met periscoop, naar een al gerealiseerde maar voor de scheep vaart helaas onbruikbare havensluis mid den in het boerenland, en op de top van een nieuw op te werpen duin dat daar op die plek ooit al lag. Toch heb ik wat prangende vragen. Wat is een natuurlijke strandopgang? Word je daar door de ijve rige stienepikkers over de zeereep op het strand gegooid of zo? Hoe vul je een veer haven landschappelijk in? Kan de boot er daarna nog wel behoorlijk aanmeren? En wat vindt de TESO daar dan van? En het dorpsplein, dat is naar mijn idee al be hoorlijk volgeplempt door Inn de Onip. Is tussen de plantenbakken, rottende pompoenen en Parijse tafeltjes nog wel plaats voor een ingevuld landschap? En die windmolen, die had zeker op de Rom melpot moeten komen te staan? Die ging zeker niet door omdat zeer daaropteuge waren? Woel muis Zebra? Tijdens ons rondje hoorde ik mijn baasje zeggen: 'He, een zebra?' Ik dacht, wat leuk, een ezel met zwarte en witte stre pen, maar nee hoor, volgens de baas is het iets anders. Het zijn witte strepen op zwart asfalt en als je als voetganger (twee voeten) aanstalten maakt om daar over te steken, moeten de auto's je voorrang ver lenen. Heeft iets te maken met veiligheid, zegt mijn baasje. Ik kon in ieder geval weer iets nieuws leren. Dat was voor mij niet zo heel moeilijk. Ik wacht altijd op de stoep op het commando 'over'om over te steken. Voor mij, als viervoeter is dat geen probleem. Nu zijn er laatst nog twee ze bra's bijgekomen, die zijn iets moeilijker, want de stoep is ook ineens plat gewor den. Er zijn ook nog nep-zebra's, maar die heten volgens de baas verkeersremmers. Slim als ik ben, heb ik dat natuurlijk heel snel door. Ik heb alleen gemerkt dat au tomobilisten dat nog steeds heel moeilijk vinden, zo'n zebra. Ze denken dat ze gas moeten geven om er zo snel mogelijk voorbij te komen. Lekker veilig? De politie zou hier eens bij moeten staan, dan ver dienen ze er goed aan, want het kost wel €340,- als je geen voorrang verleent. Dus aan al die mensen in de auto zou ik willen zeggen, pas op bij een zebra, er kunnen tweevoeters maar ook viervoe ters oversteken. namens Rainbow von Schloss Bladen horst (viervoeter), Nora Bekking. Bestemmingsplan Vorige stelling: Heeft de gemeenteraad volgens u vol doende tijd, kennis en kunde om goed te kunnen oordelen over de zienswijzen over de bestemmingsplannen Buitengebied en De Koog? aantal stemmen: 251 Nieuwe stelling: Moet de gemeente €90.000,- beschikbaar stellen voor het opknappen van de scha- penboet bij Kotex? IWAT IK ZEGGEN WOU ENGELSE INVASIE OP VLIEGVELD Pakt-fractie benadert Rijkswaterstaat: Veerboot moet weer toegankelijk worden voor minder validen Ook het bezoek van veertig Engelse vliegtuigen, op doorreis naar Borkum, was op voorpaginanieuws. doen beroep erde Staten

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 9