Maria Tesselschade, de mythische muze 2 EERST Atelier MooiZo werkt met wol Het Cafeetj'e heeft Wall of Fame www.texelsecourant.nl DINSDAG 11 JUNI 2013 EXPOSITIE IN KAAP SKIL IN SAMENWERKING MET MUIDERSLOT Een mythische muze, een voorbeeld van vrouwelijke creativiteit, kunstzinnig, zelf standig, aanbeden en bemind, maar ook dienstbaar aan mannen. Aldus het beeld van Maria Tesselschade, middelpunt van de nieuwe expositie in Kaap Skil. Carla Bruni en Jacky Kennedy, legendari sche stijliconen uit de recente geschiede nis. De beroemdheid van Maria Tessel schade Roemersdr. Visscher (1594-1649) is van veel langer geleden. Zo is ze het stralend middelpunt op de beroemde schoolprent 'Een zomermiddag met de Muiderkring'die J.H. Isings in 1928 maak te, een blik op het rijke vaderlandse ver leden waarmee kinderen generaties lang opgroeiden. Zij was de zielsverwant van niemand minder dan P.C. Hooft (even eens afgebeeld op de schoolplaat) en een graag geziene gast op het Hoge Huys van Muiden. Artistiek getalenteerd, muzikaal, ze borduurde, graveerde glas en deed aan bloemsierkunst. Hoog ontwikkeld, die haar pennenvruchten ondertekende met haar motto: Eek syn waerom (Elk zijn waarom), oftewel: ieder heeft zijn be weegredenen (wraak, eer, winst, etc.). Een toonbeeld van emancipatie. Haar faam groeide met de eeuwen, haar zedigheid, schoonheid en intelligentie namen my- tische proporties aan en maakten haar voor veel mannen onweerstaanbaar. 'Ook mijn voorbeeld', vertelde Yvonne Mole naar, hoofd collectie en presentatie van KNRM op pad De Beursplein 5 en de Francine Kroesen van de KNRM zijn afgelopen weekend drie keer in actie gekomen voor schepen die vastzaten. De Francine Kroesen uit Oudeschild ging twee keer op pad. Vrijdagavond voer de reddingboot uit voor een zeiljacht met twee personen aan boord dat was vastge lopen op De Bollen. Door de lage water stand was het volgens de KNRM een hele klus om het jacht loste krijgen. Zondagmiddag werd de Francine Kroe sen opnieuw te hulp geroepen, nu voor een zeiljacht van circa tien meter (met vijf man aan boord) dat in de buurt van De Bollen was vastgelopen. Het schip stak volgens schipper Sidny van Zon zo diep dat vlottrekken er niet bij was. Besloten werd te wachten op hoog water en toen kon het schip op eigen kracht loskomen. De opvarenden waren op weg van Den Oever naar Oudeschild. De Beursplein 5 uit De Cocksdorp werd vrijdagavond laat op pad gestuurd voor een vaartuig dat in de Eierlandsche Gron den tussen Texel en Vlieland was ge strand. Het was een splinternieuw Noors jacht, op weg van Frankrijk naar Noorwe gen, met twee personen aan boord. Twee bemanningsleden van de Beursplein stapten over, waarna het Noorse jacht werd losgetrokken. Nadat het schip naar ruimer water was begeleid, kon het ver der varen. het Muiderslot, bij de opening van de expositie 'Tessel Schade, een ramp met een Gouden randje'. Voor de eerste in een reeks Schatkamertentoonstellingen in het Muiderslot zocht ze samenwerking. Die werd gevonden op het eiland waar het onderwerp haar naam aan heeft te danken. Het verhaal is bij velen bekend en staat op de fles van het drankje dat haar naam draagt. De stormnacht op kerst avond 1593, toen op de Rede van Texel 44 schepen met man en muis vergingen. Ook schepen van de Amsterdamse graanhan delaar, reder en dichter Roemer Visscher. Zijn dochter Maria die op 25 maart 1594 werd geboren, gaf hij indachtig deze ge beurtenis de tweede naam Tesselschade. Zo kwamen de Texelse geschiedenis en die van het Muiderslot samen. En konden kennis, museumstukken en netwerken worden gebundeld, om met elkaar de expositie naar een hoger plan te tillen. 'Een verrijking en de mogelijkheid voor een kijkje in de keuken van een ander museum', zei Maarten Roeper, conserva tor en educator van Kaap Skil. Molenaar vertelde over een maandenlange samen werking. Die resulteerde in een tentoon- Overlast vandalen 'Het seizoen is nog niet goed begonnen maar het is nu al zichtbaar en hoorbaar dat bezoekers van camping Kogerstrand hun hun handen niet thuis kunnen hou den van andermans goederen.' Dat zegt Maria van Dam, bewoonster van de Epelaan. Ze stuurde foto's met daarop een Jumbo-karretje in de tuin aan de Epe laan en een makelaarsbord 'te koop' op een invaliden-vervoersauto bij het Texel- huus. Ook zijn palen en een dwarsbalk uit de grond getrokken bij de ingang van het bos- en duingebied op de hoek Ruy- slaan/Epelaan. Ook zijn kapotte palen neergegooid bij toegang tot het fietspad Ruyslaan/Epelaan. 'Waar moet dat heen en wat gaat de gemeente er aan doen?, Waar is hettoezichtcq.de politie om in te grijpen en waarom is het beleid van 2012 niet doorgezet?', richt ze zich tot lezers van deze krant en de gemeenteraad. Nieuwe loodsboot bij oude loodsbotter Oud en nieuw ontmoeten elkaar don derdag 20 juni. Op de eerste dag van Sail komt de nieuwste loodsboot Lynx van het Loodswezen naar Oudeschild. Zij meert af bij loodsbotter Texel stroom en zet pas sagiers over. Dat gebeurt rond 10.00 tot 10.30 uur. stelling die de afgelopen periode in het Muiderslot was te zien en vanaf dit week end tot in september in Kaap Skil. Met tal van historische objecten, beschikbaar ge steld door ruim twintig bruikleengevers, reproducties van foto- en kaartmateriaal waarop de spullen zijn geplaatst, en veel achtergrondinformatie. Opgetekend in De poncho die ze draagt heeft ze zelf ont worpen en gemaakt, evenals het zitkus sentje en tal van andere spullen. Van echt Texelse schapenwol. In Atelier MooiZO, op Witte Kruislaan 1, werkt Miranda Hoogenbosch alleen met eerlijke, biolo gische producten. Van de wegwerpmaatschappij moet deze creatieve Texelse niets hebben. 'Waar het kan, doe ik aan hergebruik.' Mooi voor beeld is de Texelse schapenwol, die ze gebruikt voor allerlei producten. Het is dezelfde wol waarmee mensen worden ingepakt voor Woolness. Eén wasbeurt en het is prima wol om te weven, vilten en haken of stroppen. 'Je kunt alles met wol', wijst ze om zich heen op kussens, de schapenvacht, de zitbal en haar poncho. 'Wol is een natuurproduct, is zacht, krie belt niet, is warm en isolerend, reukloos, makkelijk om mee te werken en met van alles te combineren.'Creativiteit en hand werken is Miranda met de paplepel inge goten. 'Mijn moeder is creatief, op mijn zesde zat ik al achter de naaimachine.'Als gastouder begon ze met naailessen. 'Nu heb ik dertig meiden op naailes.' Op een workshop vilten en stroppen raakte ze Frans Kaercher, ooit oprichter van Het Ca feetje in Oosterend, onthult de 'Wall of Fame', een plechtige handeling waarmee hij meteen Het Cafeetje heropent. De foto's aan de muur van het eetcafé in Oosterend tonen een beeld uit een grijs verleden. Een eregalerij van exploitanten, medewerkers en notoire vaste klanten. Met initiatiefnemers Frans en Hennie Kaercher, die het pand Kerkstraat 7 van Gé Koot kochten en het woonhuis en de leeg staande winkel verbouwden en er samen met samen met Annelies Schoo en Wim van Heeringen een café begonnen. Al Ier- een schoolschrift, zoals de de expositie is gemaakt in het decor van een schoolklas. Een verwijzing naar de schoolprent van Isings. Een leerzame tentoonstelling die met zorg en toewijding is gemaakt en die in veel opzichten bijzonder is. Met een au thentieke scheepskist, kaartpasser, een met Ans Kikkert aan de praat. Ans: 'Je kunt zoveel met wol en ik had allerlei ideeën voor nieuwe producten, maar kwam daar zelf niet aan toe.' Miranda wilde het graag overnemen. Ans: 'Ze barst van de ideeën.' De voorbeelden zijn uitgestald in haar atelier, waar ze ook workshops geeft en een collectie biologische stoffen, knopen en andere handwerkspullen beheert. Onder meer de lijn Get Hooked. 'Origi nele stoffen, mooi geweven met prach tige lijnen. En alleen eerlijke producten.' Haar atelier is elke woensdag en vrijdag geopend. Ook staat ze op de maandag- markt, woensdag op de zomermarkt en donderdag in Den Hoorn. In haar atelier verzorgt ze naailessen en creatieve work shops voor volwassenen en kinderen.' Bij zonder is ook de workshop die ze in juli en augustus elke zaterdag van 10.00 tot 13.00 uur verzorgt op boerderij Scholle- boe van Frank Gorter. Deelnemers maken een rondje over de boerderij, zien de scha pendrijver aan het werk en bekijken wol onder de microscoop. Aansluitend leren ze wol weven, vilten, stroppen en droog- vilten, waarbij de wol met behulp van een naald wordt bewerkt. Meer informatie op www.ate I ie r-mooizo.n I. lei gezichten passeren de revue, zoals dat van Roland Visser en ook de voorlaatste uitbater Arjan Trap ontbreekt niet. Vele malen werd de zaak verbouwd, ook nu werd de zaak grondig aangepakt. En ook ditmaal was Annelies Schoo van de par tij. De Oosterendse verhaalt hoe ze voor de zesde keer het schouwtje schuurt en schildert. 'Herhaling is de moeder van de perfectie!'Voor de feestelijke heropening vrijdag van Het Cafeetje, dat wordt ge ëxploiteerd door Vinnie Witte en Ma rijn de Wolf, leek het alsof het hele dorp was uitgelopen. Het eetcafé zat bomvol en er werd tot in de kleine uurtjes doorgefeest. modieuze schoen en andere voorwerpen uit het wrak Scheurrak SO 1, dat vrij ze ker in 1593 verging. Onderwateracheo- loog Arent Vos schrijft er over het in het informatieve, goed gedocumenteerde en fraai geïllustreerde boekje Tessel Schade, een ramp meteen Gouden randje,te koop voor €8,95 bij Kaap Skil. Stuiversroman Annie schreef vorige week over haar reis naar 'de overkant'. Naar het verpleeghuis, weet u nog? Wat een impact. Maar de te rugreis loog er ook niet om. Wat was ik blij toen ik in de haven aankwam, bij Texels Eigen Stoomboot Onderneming. Mijn Texel. Mijn boot. Het TESO-loket in de ha ven van Den Helder voelde als een warme deken. Maar toen... Er werd mij gesom meerd via het draaischijfje te betalen, in plaats van via het open raampje. 'Me vrouw, kunt u het geld aan uw kant van de cirkel leggen?' Zo ging dat. 'Oh, nou ja, sorry hoor, ik dacht, het raampje staat open, ons kent ons, dus...' Maar het werd nog erger. Ik betaalde gepast. Mooier kan niet. Dacht ik. Maar oh wee, er zaten twee stuivers tussen. Voor de goede orde: het betreft hier euromunten. Een wettig be taalmiddel. Met daarop het hoofd van Koningin Beatrix. Gedateerd, dat wel, maar ja, de kop van Alexander is nog niet geprint op die munt. Omdat die er niet op past, zo wordt gefluisterd. Maar goed, die stuivers van mij werden dus geweigerd. Door deTESO. 'Nee mevrouw, die munten veroorzaken ballast in mijn geldlade.' He laas pindakaas. Gelukkig bood de persoon achter mij uitkomst door genereus aan te bieden een briefje van vijf euro te willen wisselen, in ruil voor munten, inclusief stuivers. Die wilde wel stuivertje wis selen. Maar anders? Dan had ik kunnen wachten tot ik een ons woog. Ik gaf geen cent meer voor mijn overtocht. Ik was, zoals de Engelsen dat zo mooi zeggen, totaal flabbergasted. Stomverbaasd, ont steld, sprakeloos, overdonderd. En weet je waar ik toen aan moest denken? Aan die TESO-aandelen van vijf gulden. Die af en toe geveild worden. Voor duizenden euro's. Zullen we daar eens mee kappen? En zullen we het erin wrijven dat stuivers ook geld zijn? TESO: Texels Eigen Stuiver Ontwijker. Nou vergeet het maar. We zullen ze met gelijke munt betalen. Een stuivertje kan soms raar rollen, ook voor deTESO. Doet u ook een duit in het zakje? Dan zullen we eens kijken of ze eieren voor hun geld kiezen. En over die ballast gesproken. Straks wordt de TESO net als die luchtvaartmaatschappijen. Dan moet je voor elk bagagestuk apart betalen. Is het kwartje nu gevallen? Annie@texelsecourant.nl Vrijwilligers Festival Midzomerschans heeft nog be hoefte aan enkele vrijwilligers voor kassa, publieksbegeleiding en hand- en span diensten. 'Met meer locaties hebben we ook meer mensen nodig', aldus de orga nisatie. Aanmelden kan via deelnemers@ midzomerschans.nl. Miranda Hoogenbosch te midden van de spullen die Frans Kaercher bij de onthulling van de Wall of Fame.

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 2