TEXELSE COURANT Cultureel centrum in pand Rabobank Cjrocn rwarLsJexeh in het harL, Plantsoen rond monument wordt omgevormd tot fietsenstalling Leerlingen uit Oosterend kiezen samen nieuwe naam: 'Vliekotter' Smaakpapillen grondig getest op smaakmarkt I Laatste diploma's voor OSG-rector Henk de Vries Ruige Pinda's wordt kampioen pannavoetbal Henk Dekker neemt afscheid van onderwijs Live muziek! 7 juli Op héf 'errils v^n Texel! Live@ plaits Stenenplaats 10 Den Burg, tel. 312871 OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887, NR. 12786 Verschijnt dinsdag en vrijdag DINSDAG 2 JULI 2013 Tanks benzineopslag worden verwijderd In de Kotterstraat in Oosterend werd vrij dag een begin gemaakt met het verwij deren van de ondergrondse opslagtanks van het voormalige benzinestation van de firma Rentenaar. De bovengrondse pompinstallatie was al enige tijd geleden weggehaald, voor het verwijderen van de ondergrondse tanks en leidingen werd het terrein opengegraven. De ontstane ruimte wordt opgevuld met grond en zand en vervolgens geplaveid. Al eerder heeft onderzoek uitgewezen dat er op het terrein van de voormalige smederij geen sprake is van bodemvervuiling. Emotioneel afscheid leerlingen De Akker Het was een emotioneel moment, waarbij menigeen een traantje wegpinkte, toen vrijdagmorgen leerkrachten en leerlingen van De Akker in Oosterend gezamenlijk op het schoolplein afscheid namen van het oude gebouw. 'Er was eens een kleine dorpsschool in Oosterend, vertelden ze el kaar het verhaal. 'De kinderen, ouders en leerkrachten werkten er fijn samen, maar de school werd steeds kleiner. De Akker gaat nu samen met de Daalderschool nieuwe geschiedenis schrijven. Het ver haal van De Akker is uit, het boek gaat nu echt dicht.' Tot verbazing van de omwonenden is maandag een begin gemaakt met het tot fietsenstalling omvormen van het plant soen rond het Esperantomonument, op de kruising van de Kogerstraat en De Zes in Den Burg. Al langere tijd is er sprake van parkeer overlast door fietsers aan de Kogerstraat, reden voor de dorpscommissie van Den Burg om de gemeente te vragen actie te ondernemen. Dit gebeurde maandag toen medewerkers van de gemeente voortvarend aan de slag gingen om de ruimte rond het monument vrij te maken. De omwonenden werden donderdag middag per brief van deze plannen op de hoogte gebracht. 'We voelen ons door dit late tijdstip wel een beetje gepasseerd', zegt Theun de Winter, een van de woord voerders. Hoewel het parkeerprobleem niet wordt onderschat, bestaat de vrees dat het monument, in de jaren dertig neergezet als eerbetoon aan de wereld hulptaal Esperanto en één van de eerste twee in Nederland, wordt beschadigd. Ook zitten de omwonenden niet te wach ten op een fietsenstalling voor de deur. Artex, de bibliotheek en de Historische Vereniging samen in één gebouw op de Oroeneplaats, het pand waarin nu de Ra bobank is gevestigd. Dat is het plan dat directeur Pauline Folkerts van Artex don derdag voorlegde aan de leden van de ge meenteraad. 'Het plan ontstond eigenlijk toen Henk Bleeker in de Texelse Courant verklaarde dat het gebouw van de Rabobank eigen lijk te groot wordt', verklaart Folkerts des gevraagd. 'Mijn eerste gedachte was toen dat ons gebouw de laatste jaren veel te klein is geworden.' Maar het gaat Folkerts niet alleen om huisversting. 'Je moet het plan vooral zien als onderdeel van de ont wikkeling van de Groeneplaats. Nu staat er een bankgebouw, dat 's avonds donker is en waar zelfs het aantal pin-transac- ties terugloopt. Stel dat je dat gebouw gebruikt om Artex, de bibliotheek en de Historische Vereniging in onder te bren gen. Dan spreek je ineens over honderden mensen die daar wekelijks in- en uitlo pen. En niet alleen overdag, maar juist juist ook 's avonds. Daarmeen breng je de levendigheid terug in het centrum, wat weer tot gevolg heeft dat de woningen die aan de andere kant van het plein ge bouwd worden, meer in trek komen.' Met een eventuele verhuizing naar de Groene plaats wordt bovendien een intensievere samenwerking tussen de drie partners mogelijk. 'We zitten nu natuurlijk alle drie al in de richting van cultuureducatie.' Samenwerking tussen de bibliotheek en Artex is al eerder ter sprake geweest, een verhuizing naar de Groeneplaats biedt ook mogelijkheden voor samenwerking met de Historische Vereniging. De nieuwe lokatie biedt ook meer mogelijkheden op het gebied van congressen en vakantieac tiviteiten, zoals het Vlaams weekend dat Artex ieder jaar organiseert. 'Het pand is groot genoeg om ruimte te bieden aan een vestzaktheater - als opvolger van de bestaande voorspeelruimte -en een goed- geoutilleerde danszaal. Daarmee kunnen we ook ruimer programmeren en ons te gelijk ook beter profileren. En de lokatie leent zich natuurlijk bij uitstek om als spil te fungeren voor festivals en evenemen ten waarbij het hele centrum van Den Burg is betrokken. Niet alleen voor de ei gen bevolking dus, maar ook gericht op de gasten. Sterker, met het Vlaams weekend trekken we al mensen die speciaal hier voor naar het eiland komen. Dat zal alleen maar meer en beter worden als we een meer geschikte ruimte hebben.' De Rabobank heeft inmiddels aangege ven positief te staan tegenover het plan, waaraan uiteraard nog de nodige haken en ogen kleven. Artex, dat nu niet over een eigen gebouw beschikt, maar het pand aan het Schilderend huurt van de gemeente, zou in de voorgestelde con structie het bankgebouw aankopen en in delen verhuren aan de bibliotheek en de Historische Vereniging, die onder voorbe houd medewerking heeft toegezegd. De verbouwing van anderhalf miljoen zou gedekt moeten worden uit fondsen. 'Ik heb al positieve reacties gehad', vertelt Folkerts, 'maar veel hangt af van de mede werking van de gemeente.' De bibliotheek, die wel over een eigen gebouw beschikt, zou dit dan moeten kunnen verkopen. De nieuwe basisschool in Oosterend, de fusieschool van De Akker en de Jacob Daalderschool, gaat Vliekotter heten. De naam is gekozen door de groepen 8 van beide scholen. De naam verwijst naar de straatnamen van de locaties van de scho len. Alle leerlingen, docenten en ouders kon den namen in sturen. Uit alle namen heb ben de leerlingen deze naam gekozen. Van de nieuwe school, die zich vooralsnog vestigt in het gebouw van de Jacob Daal derschool aan de Vliestraat, wordt Helga Roersma de directeur. Zij was al locatielei der op De Akker. Henk Dekker, die direc teur was van de Jacob Daalderschool en de Jan Drijverschool, stopt met het vak. Ook op veel van de andere basisscholen veran dert er een hoop. Albert Hoven, die met pensioen gaat, wordt op De Bruinvis in Oudeschild opgevolgd door Marieke Bol, die locatieleider was op de Lubertischool in De Koog. Haar plaats wordt ingevuld door Nick Slijderink, tot op heden docent op de Kompasschool. Nel Kant, directrice van de Durperhonk in De Cocksdorp ver trekt ook. Zij combineerde deze functie met haar functie als algemeen directeur van stichting Schooltij, een functie die ze blijft vervullen. 'Ik had het te druk met mijn bovenschoolse werk. Daaarnaast wil ik ook weer gewoon een werkweek van 40 uur. Dat is de laatste jaren wel anders geweest.' Haar functie als schoolhoofd wordt overgenomen door Ingeborg Hal- sema, die tot nog toe docent was. Op de overige scholen verandert er weinig. 'Er zijn natuurlijk een hoop veranderingen door mensen die met pensioen gaan, de fusie en het sluiten van de Jan Drijver- school. Hierdoor komen er functies vrij en dat eindigt nu in deze stoelendans', legt Nel Kant uit. Naast de direct zichtbare veranderingen gaan Schooltij en Kopwerk intensiever samenwerken. 'Dat gebeurt al door de fusie in Oosterend, maar we wil len nu kijken waar we elkaar kunnen on dersteunen.' yoTor'de lekkerste aanbiedingen! Timmer De Echte Bakker I edereid i ri sdagji mdezeikra nt Het Laatste nieuws het Eerst! 24 uur per dag 7 dagen per week www. texe lsecourant.nl u Volg het nieuws op Twitter ©TexelseCourant Ontvang het laatste nieuws op Facebook C Like ons! facebook.com/texelsecourant Folders bij deze krant Niet gehad? Af te halen op Spinbaan 6 De smaakpapillen werden stevig getest op de Markt van de Smaakbelevenis die zondag gehouden werd op Landgoed de Bonte Be levenis bij Den Hoorn. Bezoekers kwamen massaal af op de vierde editie van het evenement. Op de foto letten de deelnemers goed op bij een workshop in de chocolaterie. Een uitgebreide fotoreportage vindt u elders in deze krant. SNELCODE: 592 Garage Dros ■I www.texelseautopagina.nl

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 1