mrnmrn mrmmm mmmiv OPINIE Zomer genbouwplaats g van start Texelfonds Samen werken aan de Texelse samenleving www.texelsecourant.nl VRIJDAG 5 JULI 2013 Ik heb de eerste muggenbult op m'n been alweer gespot. Helaas, met het mooie weer komen deze beestjes ook weer aanvliegen. Gelukkig voor mij (ik heb aantrekkingskracht voor muggen), zijn ze (nog) niet met zoveel. Vanmor gen werd ik voor het eerst wakker met het idee dat het zomer is. Aan het weer is het nog niet echt te merken, maar aan de toeristen die je nu overal ziet fietsen en maar liefst 50 kilometer per uur rijden (jaja) merkje dat het seizoen langzaam begint. Zomer is voor mij de tijd om uit te rusten, geld te verdienen, feestjes te bouwen en heel veel ijsjes eten. Maar ook proberen bruin te wor den, op terrasjes zitten en leuke dingen met vriendinnen doen. Helaas verleg gen de seizoenen zich een beetje, ei genlijk zou je kunnen zeggen dat het nu herfst is, veel regen, harde wind, onge veer 12 graden. Zouden we dan in sep tember 30 graden met veel zon krijgen? Het zou me niet verbazen als we straks zomervakantie in oktober hebben en de herfstvakantie in augustus. Is ook weer eens wat anders. Beetje jammer is dat wij ais toeristeneiland dus afhankelijk zijn van toeristen en deze een bezoek aan het eiland in de zomer dan maar verruilen voor een weekje Turkije. In de zomer zou je warme nachten moeten hebben waar strandfeesten georgani seerd kunnen worden tot 's ochtends vroeg waar je nog gewoon in een jurkje kunt lopen. Nee, ik neem tegenwoordig, zelfs in deze tijd, m'n winterjas mee, het is 's nachts gewoon koud. Niks leuke strandfeestjes in een mooie jurk, maar in je winterjas verlangen naar je warme bed. Ik verlang naar een warme zomer, overdag lekker 24 graden, hele dag zon, 's avonds nog lekker warm zodat je nog tot een uur of elf buiten kan zitten. Ik zwijmel nu al weg bij het idee. Ach, de komende dagen ziet het er mooi uit; hopen dat dat zo een beetje blijft. Ik geniet al van één mooie dag. Klinkt aar dig depressief, maar elke mooie dag is meegenomen. En om één dingetje ben ik toch wel blij; gelukkig kunnen we niks aan het weer veranderen. Hopelijk wordt een prachtige zomer! Met of zon der mooi weer. Emily Westdorp FORUM is een podium voor lezers en menin gen. Bijdragen over actuele onderwerpen zijn welkom mits bondig geformuleerd en worden alleen in behandeling genomen als ze onder tekend en - ook bij e-mail - voorzien zijn van naam, adres en telefoonnummer waar u over dag te bereiken bent. De tekst niet als bijlage bij de e-mail verzenden. De redactie behoudt zich het recht voor artikelen en brieven te re digeren en in te korten. Kijk ook voor de aan wijzingen in de colofon. De auteurs verlenen impliciet toestemming voor openbaarmaking en verveelvoudiging van hun bijdragen in (elek tronische) uitgaven van de Texelse Courant. T (0222) 36 26 20 E-mail: redactie@texelsecourant.nl Monument Mijn vermoeden sinds enige jaren, dat de gemeente opzettelijk en doelbewust in de Kogerstraat één van de weinige plant soenen die Den Burg nog rijk is (nota bene mét monument!) heeft verwaarloosd - in een tijd waarin ook de Texelse poli tieke lucht is bezwangerd van het woord 'groen' -, om het vervolgens fasegewijs te annexeren voor een ordinaire fietsenstal ling, is donderdag 27 juni bewaarheid in een aan de buurt verzonden brief. Daarin wordt aangekondigd dat de daad bij de gedachte zal worden gevoegd door - zoals ze het hier op Texel noemen - 'volk van de overkant' zonder énige historische en/of emotionele binding met het eiland Texel. Onderstaande twee brieven geven de aan dachtige lezer van de Texelse Courant een realistisch beeld van de traditionele inter actie tussen gemeenteambtenaren en de Texelse belastingbetaler. De eerste brief noem ik: 'De wijsvinger van Ereburger Harry de Graaf' (30 juli 2008 en formeel nooit beantwoord); de tweede brief noem ik: 'De middelvinger van de gemeente ambtenaar'. Aan u, beste lezer, het oordeel. Klaas Smidt, Den Burg. Aan Burgemeester Wethouders De Koog, 30 ju li 2008 Geacht college, Gebruikmakend van mijn prerogatief om mij gevraagd of ongevraagd te bemoeien met zaken die voor economie, natuur, landschap, samenleving en historie van Texel van belang kunnen zijn, vraag ik u aandacht voor het volgende. Op de hoek Kogerstraat-De Zes in Den Burg staat sinds 1935 het monument dat aandacht vraagt voor het Esperanto als wereldhulptaal. In 1941 werd het op last van de Duitsers (die niets moesten heb ben van deze door een Jood ontworpen taal) gesloopt, maar in 1950 weer opge bouwd. Het strekt de gemeente Texel tot eer dat het enige jaren geleden zorgde voor renovatie, zodat het er op dit mo ment in bouwkundige opzicht prima bij staat, afgezien van de vastgelopen wind wijzer. Terecht, want Texel speelde een hoofdrol in de Esperantobeweging. Vooral door toedoen van de broers Gijs en Joh an Duinker, uitgevers van de Texelsche Cou rant, die later tijdens de Russenoorlog van 1945 jammerlijk omkwamen, hebben honderden Texelaars de taal geleerd met de intentie aldus bij te dragen aan inter nationaal begrip. Of dat realistisch was, laat ik in het midden. Feit is dat het monu ment een getuigenis is van een gedachte goed dat op Texel breed werd onderschre ven, meer dan in enige andere gemeente in Nederland. Vorige week mocht ik meewerken aan een Amerikaans televisieprogramma over het Esperanto, gemaakt door de interna tionaal succesvolle documentairemaker Sam Green uit San Francisco. Aanleiding was het Espera ntocongres dat die week in Rotterdam werd gehouden. De voortrek kersrol van Texel moest daarbij in beeld worden gebracht. Toen de cameraploeg bij het monument aan de Kogerstraat ar riveerde was de eerste reactie: waarom zit dit monument zo verstopt? Door het hoge geboomte er omheen, de struiken en de haveloze rijwielstalling er vlak voor was het monument als geheel niet behoorlijk in beeld te krijgen. Ik begreep dat zoiets in de USA ondenk baar is. Een nationaal of lokaal monument moet daar onbelemmerd gezien kunnen worden, wat me logisch lijkt, want daar voor is een monument bedoeld. Naar aan leiding daarvan mijn advies: maak ruimte voor het monument, dus kap de bomen of vervang de struiken door laag struweel, zodat ieder het monument en de teksten daarop probleemloos kan bekijken. Dat betekent herstel van de situatie van eind jaren dertig, toen het monument domi neerde en niet het geboomte. En ver plaats die rijwielstalling naar een andere plek. Mij bleek dat buurtbewoners dit van harte onderschrijven. De opening van restaurant Calluna op re creatieterrein Het Kerckeland, elf aanmel dingen om mee te spelen op Texelpop, vernielingen aan een opslagcontainer voor surf materialen op het strand bij paal 28 en de komst van een eigen politie agent, de 25-jarige Frans ter Smette, naar Oosterend. Zomaar een greep uit het nieuws in de Texelse Courant van 5 juli 1983, vandaag precies 30 jaar geleden. Calluna was geen klein gebouw, het nieuwe restaurant bood plaats aan 150 personen. De zaal kon met schuifwanden worden opgedeeld, zodat ook bruiloften, partijen en recepties konden worden bediend. Het gebouw, een ontwerp van architect Lody Trap uit Alkmaar (een oud- Texelaar) was een initiatief van de firma Prins-Jellema, die al enige jaren met het plan bezig was. De benoeming van een eigen agent voor Texels één na grootste dorp werd mogelijk door de pensionering van opperwachtmeester Van de Berg. De nieuwe agent kende het eiland van zijn tijd op de Mok en woonde een groot deel van zijn leven op Terschelling. Voorpaginanieuws was de start van de bouw van acht woningen aan de Stolp- weg, een zogeheten 'leerlingenbouw plaats', uitgevoerd door tien oud-leer lingen van het Beroepsonderwijs Texel, onder verwantwoordelijkheid van de firma Drijver Bouw. sloegen eerste paal Kleuren tv/vit familie Bakke Bromfietser teg graafmachine Hoogachtend, Harry de Graaf Aan de bewoners van dit pand Gemeente Texel, 26 juni 2013 Geachte mevrouw, heer, In de loop van volgende week wordt ge start met het opknappen en het uitbrei den van de fietsenstalling op de hoek van de Kogerstraat met De Zes. Het werk be staat uit het aanbrengen van een tegel verharding. Hierbij wordt tevens de fiet senstalling enigszins verdiept, zodat er twee fietsen achter elkaar kunnen staan en wordt de fietsenstalling circa 10 meter verlengd. Verder willen we het Esperantomonu- ment wat fraaier aankleden. Vóór het monument komt bestrating van gebak ken klinkers met een paadje naar de Ko gerstraat. De uitvoering is een lang gekoesterde wens van de dorpscommissie van Den Burg en van de gemeente. We verwachten dat met deze uitvoering de gehele hoek van de Kogertstraat/De Zes flink opknapt. Hoogachtend, burgemeester en wethouders, namens dezen, de manager Leefomgeving, de heer G.A.J. Berkelder Den Burg, 3 juli 2013 Een gemeentelijke overheid die in deze tijd een plantsoen laat verharden, is mijns inziens immoreel bezig! Met dank voor plaatsing, Klaas Smidt Den Burg Genezing Ik was de jongste in een groot gezin, en als mijn zussen en broers boven mij een kinderziekte hadden, zei dokter Siebinga: 'Laat ze er maar bij, des te gauwer heb ben ze het allemaal doorgemaakt. Dat is de natuur, die moet zijn gang gaan.' In de kamer kwam een stretcher, op de bank beddengoed zodat moeders niet de hele tijd naar boven hoefde om de kinderen te verzorgen en van hun natje en droogje te voorzien. De velours overgordijnen gingen een beetje dicht, zodat het wat donker bleef en er stond een kan water op tafelMijn moeder droeg altijd al een soort wit jas- schort in haar huishoudelijk werk, ja dat kun je je nu niet meer voorstellen, maar het maakte het ziekenboegje compleet. Tijden veranderen, het toch nog hoge per centage van complicaties bij kinderziek tes - zoals longontsteking, hersenvlies ontsteking en zelfs sterfgevallen - maakte dat het ministerie van Volksgezondheid in samenwerking met alle consultatiebu reaus een programma verwezenlijkte. In vier fasen worden de Nederlandse kin deren ingeënt, de eerste veertien maan den is de DKTP de koploper, dan volgt de BMR (Bof, Mazelen, Rode hond). Met 4 jaar weer de DKTP, en met 9 jaar weer de BMR en DTP. De kinderen zijn een beetje hangerig, koortsig, maar al snel de vacci natie, het inbrengen van verzwakt virus, te boven. Eigenlijk boots je de situatie in de huiskamer bij ons vroeger thuis een beetje na Zij het in veel mindere mate. Je kunt redetwisten over de noodzaak, er zijn argumenten om het te laten. In 2008 dook de mazelen op in een An troposofische gemeenschap in Den Haag. In 1999 waren er 2300 kindertjes ziek in de Bijbelgordel. Deze week zaten er maar 6 van de 30 kleuters in de klas in Barne- veld, en duikt het virus toch steeds weer op Dat is jammer, helemaal als het kind doodziek in het ziekenhuis een hele strijd moet leveren. Dat wil geen ouder, en ze ker onze lieve Heer niet. Hij werd gehaald door Jaïrus, Hij baande zich een weg door vele mensen die hem wilde spreken en aanraken. Bij het huis van Jaïrus aange komen, ging hij naar binnen en vond het dochtertje slapende, hij wekte haar en zij ging spelende heen. Kinderen wil je graag gezond en wel zien opgroeien, de bof bij jongens en rode hond tijdens zwangerschap hebben ook ernstige gevolgen, die je levenslang dupe ren. En er is een factor die over het hoofd wordt gezien, de baby tot 14 maanden heeft maternale antistoffen, dat wil zeg gen van de moeder. Wat nu, als moeder niet is ingeënt, en ook de kinderziekte niet heeft doorgemaakt? Dan hebben we een groot probleem. Want welk kind is het kwetsbaarst? Precies, dat moeten we niet willen, denk ik. Het zou het kind van de rekening zijn. Eeuwig zonde. Postbus 56 1790 AB, Den Burg Huizen in park In de krant van 18 juni jl. staat een mooie foto met als onderschrift: 'Het college houdt geen rekening meer met de komst van nieuwe woningen in het park.' Dit is een goed bericht. Want hoewel ik er niet ben geboren, vind ik toch dat Den Burg zuinig moet zijn op zijn groen. Ik denk dat de toeristen deze brink wel weten te waarderen. Jan Drijver Ermelo Zonnedijk Vorige stelling: Is een 'zonnedijk' rond een bedrijventer rein een goed idee? A, 4Tï£ «W* VAKANTIES VOOR LICHAMELIJK GEHANDICAPTE MENSEN Abbewaal 27, 1791 WX Den Burg Tel. 32 70 25 Rabobank 36.25.73.360 aantal stemmen: 195 Nieuwe stelling: Het plantsoen rond het Esperantomonu- ment aan de Kogerstraat wordt geplaveid ten behoeve van een fietsenstalling. Is dit een terechte actie of niet?

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 7