Afscheid tijdperk maar ook een nieuw begin 2 EERST Iongezouten Geslaagd bij' opleiding Gollards www.texelsecourant.nl DINSDAG 9 JULI 2013 LANDBOUWCENTRALE TEXEL: VERTROUWEN IN GOEDE TOEKOMST De afsluiting van bijna een eeuw coöperatief landbouwondernemerschap, maar ook het begin van een nieuw tijdperk van dienstverlening. Ondernemersfamilies Van der Star en Langeveld presenteerden zaterdag hun nieuwe Landbouwcentrale Texel. 11 LANDBOUW |U#j CENTRALE Een afscheid en een nieuw begin. Een de finitieve streep onder Aankoop Centrale Texel, waarvan de voorloper in 1915 werd opgericht en die lang geleden is opge gaan in de ook alweer gefuseerde lande lijke coöperatie Agrifirm. Ook een eind aan de Coöperatieve Aardappelbewaar plaats (CAB) Texel voor opslag van poot- goed die in 1959 werd opgericht. Maar in de nieuwe Landbouwcentrale Texel blijft de depotfunctie voor kunstmest en be strijdingsmiddelen aan het Meyertebos (waar Agrifirm ruimte huurt en de depot functie verzorgt) en houdt ook opslag van pootgoed z'n vertrouwde plek. 'Behalve de naam en het eigendom verandert er ei genlijk niets', concludeerden Aris van der Star en Arnold Langeveld. Uitgangspunt is dat hun bedrijven worden versterkt in hun continuïteit en dat de landbouw op Texel de vertrouwde centrale positie be houdt. Maar aan die nuchtere constatering ging wel heel wat vooraf. Toen in oktober 2012 bekend werd dat Agrifirm nadacht over het sluiten van lokale vestigingen, gingen bij Langeveld de alarmbellen rinkelen. 'Wat er ook mocht gebeuren, Meyertebos Rotary schenkt aan goede doelen Rotary Club Texel heeft €27.000,- aan goede doelen geschonken. Circa €16.000,- werd door de Rotarians zelf opgebracht en €11.000,- via acties. De Rotary doneerde €9.000,- aan het Tes- selhuus en daarmee kan een volledig va kantieweek worden gefinancierd in het aangepaste vakantiehuis in De Koog voor mensen met ernstige vormen van spier ziekten en reuma. Daarnaast werd volgens Cor Kossen van Rotaiy Texel een renteloze lening van €5000,- verstrekt aan de Skuul, zodat daar een busje kan worden aangeschaft. 'En we hebben aardappels en kerstpaketten geschonken aan de Stichting Broodnodig op Texel.' Andere organisaties die een bijdrage kre gen waren de Stichting Kerken en Minima, Reumavereniging Texel, Stichting Nieuw- Guinea van Harry de Graaf, de KNRM, Stichting Paardrijden voor Gehandicap ten, Stichting AED Texel, de werkgroep Hulp Oost-Europa van Ria van der Vis, de stichting Light for World die oogoperaties in ontwikkelingslanden laat uitvoeren en de Rotary Foundation. De laatste or ganisatie spant zich ervoor in om polio definitief de wereld uit te krijgen. Rotary Texel haalde het geld onder meer op met de kledinginzameling in de containers die verspreid op het eiland staan. moet de centrale plaats blijven vervullen.' Meerdere opties passeerden de revue, waarvan overname van de gebouwen van Agrifirm, inclusief de CAB overbleef. Dat de VOF Langeveld bij de overname samenwerkt met loonbedrijf Van der Star lag voor beide ondernemers tamelijk voor de hand. Beide bedrijven hebben al sinds 1983 een uitstekende zakelijke relatie. Dertig jaar waarin beide ondernemingen een stevige ontwikkeling doormaakten. Van der Star groeide uit tot een indruk wekkend loonbedrijf, Langeveld bouwde het akkerbouwbedrijf flink uit en combi neert dat met toeristisch ondernemers schap. Maar er is meer nodig dan de juiste 'klik'. Twee bedrijven met vertrou wen in hun opvolging en vertrouwen in de toekomst van de land- en tuinbouw. 'Ook omdat wij hier beschikken over een prachtig potentieel aan jonge boeren, die met een frisse en open blik in de wereld staan! En vooral met beide benen op de grond', sprak Langeveld namens beide fa milies. Bij de presentatie was de schuur bomvol en de ondernemers kregen van vele kan ten lof toegezwaaid. 'We zijn blij dat twee Voedselstraat Strender markt Oosterend Present treft momenteel voor bereidingen voor de grote markt die za terdag 27 juli van 10.00 tot 16.00 uur wordt gehouden. De markt begint in het centrum, loopt door in de Kotterstraat en op het feestterrein achter de Slotskolk. Opgave is nog mogelijk. Voor de vijftig kramen die er komen is de dorpskern, bekend van de kerst- en rommelmarkten, te klein. 'Historisch en uniek', vertelt slager Rob Maas van de organisatie. Bijzonder onderdeel is de Voedselstraat. Daar krijgen bezoe kers antwoord op de vraag: hoe smaakt Texel? Maas: 'De markt wordt ingericht door boeren en vissers. Samen produce ren ze veel voedsel en daar zijn ze terecht trots op. Het lijkt zo vanzelfsprekend, al die producten in de supermarkt. Dat het niet zo vanzelfsprekend is laten zij zien. Hoe modern hun productiemiddelen ook zijn, ze blijven afhankelijk van de natuur.' Zaterdagmiddag om 14.00 uur start een pannatoernooi voor vissers en boeren. Bedrijven kunnen zich opgeven om mee te spelen via: markt@Oosterendpresent. nl of 06-51347618. Op de warenmarkt is nog plaats voor enkele kramen. Opgave bij Ewald Witte, tel. 06-30942471. ondernemers bereid zijn deze service over te nemen', sprak Nico Kikkert als oud voorzitter en en directeur van de CAB. Over de hoofden van de aanwezigen deed Kikkert een oproep aan de politiek om het landbouwareaal in stand te houden. 'Boeren hebben ruimte nodig.' Vincent Roelofs van Agrifirm memoreerde de vele Kinderen tekenen op 'Schoolbordvolvo' Landal Sluftervallei kreeg bezoek van de Schoolbordvolvo, een project van Bram Schins en Ben Schattenberg uit Maas tricht. De Schoolbordvolvo is gespoten met school bord verf, waardoor het mogelijk is er met krijt teksten en tekeningen op te zetten. De bezoekers die zich niet door het warme weer naar het strand had den laten drijven, leefden zich uit op de zwarte wagen. Met waterballonnen en -pistolen waren de krijtlagen weer net zo snel weg, zodat het spel opnieuw kon beginnen. De Schoolbordvolvo is een uit 1974 daterende auto, voorzien van een B20-motor en een versnellingsbak met overdrive. De viercilindermotor levert met de enkele Stromberg-carburateur een ver mogen van ongeveer 90 pk. De auto rijdt op LPG, dat veel minder schadelijk is voor het milieu dan benzine of diesel. Het war me weer verhinderde de organisatie niet om de lange reis uit Maastricht te maken en 'al is de Zweedse auto gebouwd voor kou, 'hij liet ons ook met deze hitte niet in de steek'. Veertien Texelaars hebben woensdag middag in De Gollards in Den Burg hun diploma gekregen voor de opleiding Hel pende Zorg en Welzijn. De geslaagden zijn Marjolein Bonne, Sandra Kulk, Mia Groenhof, Lisa Zegers, Lisanne Amsing, Janca Verschoor, Joke Brons, Alexandra Kuntzl, Ellen Mulder, Barbara van der Voort, Jet Eelman, Dory Broekman, Ineke de Best, Kelly van der Park. Daarnaast slaagden ook Naomie Biesmans, Paula van den Heuvel en Diana Prouk uit Den Helder aan de opleiding op Texel. ontwikkelingen in de sector. De woorden fusie, reorganisatie, schaalvergroting, technische ontwikkeling, duurzaamheid, maatschappelijk ondernemerschap en schaalvergroting gingen door de zaal. We hebben alle vertrouwen in de toe komst en de nieuwe rol die Agrifirm hier kan spelen.' Oerbacteriën maken niet de dienst uit Sabine Lengger van het NIOZ ontdekte dat de hoeveelheid levende oerbacte riën diep in de aarde zwaar overschat is. Zij hoopt op 11 juli op haar onderzoek te promoveren aan de Universiteit Utrecht. Microben overheersen het leven op Aarde en zijn alomtegenwoordig in alle milieus, zowel op land als in zee. Recente studies laten zien dat zij niet alleen aan de opper vlakte voorkomen, maar ook diep binnen in de Aarde, tot enkele kilometers diep, in sedimenten en gesteenten. Naar schat ting leven er minstens zoveel microben in de Aarde als erop. Deze overvloedige mi- crobiële wereld wordt ook wel de 'diepe bi osfeer' ge noe m d Veel studies hebben geprobeerd te onder zoeken wat voor soort microben er diep in de Aarde leven. Helaas blijken veel van de genetische technieken voor onderzoek aan microben daar niet te werken, door dat sediment en gesteente genetische analyses verstoren. Daarom kijken onder zoekers naar vetten uit celmembranen in plaats van naar DNA. De groep ging een jaar geleden aan de slag met de opleiding die bij De Gollards en verpleeghuis Hollewal werd gegeven. Normaliter wordt de opleiding verzorgd bij het ROC in Den Helder (in samenwer king met de Omring), maar met behulp van extra geld uit de AWBZ kon hij een keer op Texel worden aangeboden. Dit kwam voort uit de beleidsvisie Richting voor Economie. De geslaagden gaan volgens Tamara Kuij- per, manager zorg en welzijn van Omring nu verder met een opleiding tot Verzor gende IG. Daarnaast werken ze in de thuiszorg in De Gollards en De Hollewal. Er werd afscheid genomen van Johan Hin, die in zijn 38-jarige dienstverband elk schuurtje en stukkie land op Texel weet te benoemen. En ook Gea van Gijssel kreeg bloemen voor haar jarenlange adminis tratieve dienstverlening. Bedrijfsleider Kees Vermuë blijft op zijn post, als aan spreekpunt voor de Landbouwcentrale Leuk Manlief zit te lezen. Dat mag op zich al in de krant, maar hij zit nu in de Kampioen te bladeren en dan wordt het oppassen geblazen. Straks gaat hij nog die laarzen bestellen. Van die stomme dingen waar mee elke vegetarische woudloper loopt. 'Zeker lid van de ANWB? Ja, hoe weet u dat? Oh, zomaar.'Zo gaat dat. En ze lopen er alleen mee als het mooi weer is, anders worden ze nat. Die laarzen. Maar goed, hij leest een artikel over Texel. Heel origi neel heet de rubriek 'Wad leuk'. We zien een stereotiep gecast leuk gezinnetje, met natuurlijk twee kids. Zij in een gele streepjesjurk en blauwe streepjestrui. Hij loopt óf bloot óf in hetzelfde shirt. Je bent man of niet. Dochterlief loopt in het roze. De zoon in het blauw. Daar is over nage dacht. En daar gaan ze. Op zoek naar pit tige familie-activiteiten. Zo gaan ze aan boord van een stoere garnalenkotter. Dan zetten ze daar een foto bij waarop het zoontje een ondermaats minischolletje in zijn hand heeft, in plaats van een garnaal. Valt die fotograaf door de mand? Maar ja, wat wil je, als je nooit anders dan vissticks en Surimi eet. Straks krijgt mijn kleinkind een boete van 95 euro omdat die wurm een wurmpje in zijn schepnet heeft zit ten. En dat mag niet van de garnalen- politie. Verder gaan ze schatten jutten, smullen op het strand en zoete broodjes bakken. Om het echt spannend te maken, gaan ze een heuse Jutters pannen koek oppeuzelen. Nou, ik kan u verzekeren, An nie heeft al heel wat afgejutterd in haar leven, maar een komkommer heb ik nog nooit gejut. Logisch natuurlijk, want die zitten allemaal in die pannenkoek. Een fantastische combi: pannenkoek met komkommer... Of verklappen we nu het geheim van de kok? Maar het mooiste wordt bewaard tot het laatst. Pak alvast je Scrabble bord en noteer hoeveel pun ten het volgende negentien letterwoord oplevert: Onderwaterkijkruiten. Echt waar: 'Ecomare is een soort vijfsterren- spa voor onfortuinlijke (baby)zeehondjes. Tip: bekijk de capriolen van bruinvissen door grote onderwaterkijkruiten.'Tja, en zo zijn er wel 101 pittige exploreractivi teiten. Het is om moe van te worden. En weet je wat zo leuk is. Dat je thuis heel gemakkelijk dat eilandgevoel kunt creë ren. Gewoon, door wat pasteltinten aan te brengen. Zeg maar candy colors. Want pastel is dé tint op Texel. Pastel is eiland- familyfun. Leuk toch? An n ie@texe Iseco u ra nt .n I Dorpsmaaltijd In De Cocksdorp wordt op dinsdag 24 sep tember voor het eerst een dorpsmaaltijd gehouden. Deelname kost €8,50.

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 2