Orthopedie bij annatommie: snelle behandeling van bewegingsklachten Texels Rundvlees nu onder eigen keurmerk NIEUWS Oude degen voor Oudheidkamer Patiënt de heer Derks en dokter De Boer KORT NIEUWS KETEN VAN PRODUCENTEN, VERWERKERS EN VERKOPERS Texelse Vleesveehouders hebben de handen ineen geslagen. Ze hebben een keten ge vormd, waarbij productie, verwerking en verkoop compleet op het eiland worden ge houden. Texelse Rundvlees wordt voortaan onder een beschermd keurmerk verkocht. Vleesveehouders op het eiland hebben zich verenigd om samen een duurzaam en kwalitatief goed stuk vlees te produ ceren. Samen met de slachterij in Oude- schild zorgen ze dat hun product op Texel wordt verwerkt en vermarkt door slagerij en en restaurants op het eiland. Als offici eel startsein van de keten werd deze week het eerste schildje aan de muur van res taurant Catharinahoeve geschroefd. Om meer bekendheid aan het Texelse rund vlees te geven komen er bij de deelne mende veehouders gelijksoortige bordjes in het land en bij de slachter en slager aan de muur. Joost Hoogenbosch van Catha rinahoeve: 'Een goeie zaak dat de vlees veehouders aan de weg timmeren. Texels Rundvlees is van hoge kwaliteit, maar nog niet zo bekend als ons lamsvlees. Als klanten het certificaat zien, weten ze dat als ze hier Texels Rundvlees bestellen ze het ook daadwerkelijk krijgen. Dat stimu leert.'Isabel van de Star van de Vereniging van Texelse Vleesvee houders: 'De tijd is er rijp voor. Mensen willen weten wat ze eten en waar het vandaan komt. Texels rundvlees is een eerlijk stuk vlees.' Slager Peter Haker beaamt: 'Mensen worden zich steeds bewuster van de herkomst.' Producent Maarten Hoogenbosch: 'Er verdwijnt nu teveel Texels rundvlees in de grote massa, terwijl het een bijzon der goede kwaliteit heeft, duurzaam, een hoog gehalte aan gezonde en een laag ge halte aan schadelijke vetten. Hierdoor is Texels rundvlees gezonder en smaakvoller dan vergelijkbaar vlees in de supermarkt.' Het keurmerk is geen wassen neus. 'Vleesveehouders die hun handtekening zetten, moeten zich conformeren aan het reglement. We zijn daar een half jaar mee bezig geweest en er staan best pittige dingen in.' Zoals de bepaling dat preventief geen antibiotica mag worden gebruikt, dat de koeien zoveel mogelijk natuurlijk kuddegedrag kunnen vertonen en dat ze 210 dagen per jaar 12 uur per dag een vrije uitloop hebben. Eis is ook dat alle geslachte zoogkoeien op Texel ge boren dienen te zijn of er minimaal twee jaar hebben gelopen op bedrijven die vol doen aan de criteria voor dierenwelzijn. Uitgangspunt daarbij is het tweesterren- nivau van het Beter Leven Keurmerk van de Dierenbescherming. Vleesveehouder Werner Dros benadrukt de waarde van de slachterij van Cor Boschma in Oudeschild. 'Hoe dichterbij de slachterij, des te min der stress hebben de dieren. Daarom is het van groot belang dat we dit op Texel houden.' Texels Rundvlees is afkomstig van rund veehouders over het hele eiland, inclu sief de duinen. Het komt van rassen zoals Galloway, Schotse Hooglander, Lakenvel- der, Piemontese, Limousin, Charolais en Blonde d'Aquitaine. Elk met een eigen specifieke smaak en eigenschappen. Het kan worden geproefd en gekocht bij ver schillende restaurants en slagerijen over het hele eiland, herkenbaar aan het logo bij de deur of op de menukaart. Wie dat wil kan via facebookopde hoogte worden gehouden van de laatste ontwikkelingen. De Oudheidkamer in Den Burg heeft on langs uit een erfenis een degen gekregen. Het betreft een geschenk van de gemeen te Texel uit 1830 aan Johannes Ludovicus Kikkert, voor zijn deelname aan de oorlog tegen de Belgen. De degen was in het be zit van de weduwe van een van de naza ten van Kikkert. De degen bevat de inscriptie 'Het bestuur van het Eiland Texel aan de Luitenant J.L. Kikkert Veldtogt tegen Belgie 1831, 32 en 33'. Kikkert, die later notaris werd en onder andere bekend is geworden door zijn inzet voor de bouw van een vuurto ren, trad eind 1830 in dienst. De Belgische Opstand begon in 1830 en was gekant tegen het autoritaire bewind van koning Willem I. De in 1830 eenzijdig uitgeroe pen onafhankelijkheid van de Zuidelijke Nederlanden werd door het noordelijke deel pas in 1839 erkend. Door de opstand van de Belgen werd het patriottisme in de noordelijke provincies aangewakkerd en ook de jonge Johannes Kikkert bleek gevoelig voor deze sentimenten. Boven dien was Kikkert avontuurlijk aangelegd en leek het hem waarschijnlijk een uitda ging om deel te nemen aan de oorlog. Hij had als Tweede Luitenant van de Noord- Hollandse Mobiele Schutterij het bevel over een groep dienstplichtige schutters. De degen is aan Kikkert gegeven voordat hij ten strijde trok. De inscriptie moet dus later zijn aangebracht, in elk geval het ge deelte met de jaartallen. De degen was niet bedoeld om als wapen te gebruiken, maar als eerbetoon. De Oudheidkamer heeft hem gekregen uit de erfenis van de echtgenote van een van de nazaten van Kikkert. De degen is ongeveer een meter lang. Om de kling zit een eenvoudige le ren schede, het handvat is van koper. De degen krijgt een plek aan de muur in het voorhuis. Vlak nadat de Oudheidkamer de degen van Kikkert verwierf, kreeg het museum een mailtje van de conservator van het Legermuseum uit Huis ter Heide met de vraag: 'In onze collectie bevindt zich een degen met als opschrift "Geschenk van 't Eiland Texel aan S. Ran 1831". Heeft u wellicht enig idee bij welke gelegenheid S. Ran deze degen van het bestuur van het eiland zou kunnen hebben gekregen?' Hieruit blijkt dat er meer van dit soort de gens in omloop zijn. Nico Kremer blijft als trainer bij SVO Dankzij inspanningen van voorzitter Jan Bloem kan Nico Kremer ook volgend jaar aanblijven alstrainervan voetbalclub SVO uit Oosterend. Het is voor teams vanaf de vierde klasse verplicht een trainer in dienst te hebben met een trainerslicentie C. Aangezien Kremer (nog) niet over deze papieren beschikt, vroeg en kreeg SVO ie der jaar dispensatie bij de KNVB. Door de nieuwe, strengere regels en controle leek echter een probleem te ontstaan, ook om dat scheidsrechters opdracht hebben elke week de trainerslicentie te tonen en op het digitale wedstrijdformulier zichtbaar te maken. Ook na de nodige correspon dentie leek de KNVB niet te vermurwen. Het is aan de doortastende voorzitter te danken dat de KNVB voor SVO een uit zondering maakte, mede in verband met de eilandsituatie, waardoor het lastig en kostbaar is een trainer te krijgen. De dispensatie is alleen voor het komen sei zoen, vanaf seizoen 2015-'16 moet ook SVO over een bevoegde trainer beschik ken. Over de uitvoering hiervan is de club nog in overleg. Waddenfonds steunt haven Willemsoord Dankzij een bijdrage van het Wadden fonds wordt de jachthaven van Willems oord straks veel beter bereikbaar voor schepen die Den Helder aan willen doen en zal de Museumhaven zich extra kun nen profileren. Om de levendigheid en dynamiek in de ha ven van Den Helder te vergroten hebben acht partijen zich verenigd in het project 'Willemsoord, De Poort naar de Wadden'. Onder aanvoering van Zeestad BV hebben ze samen een plan gemaakt om van Wil lemsoord een voor toeristen aantrekke lijke 'Waddenhotspot'te maken. De toe komstplannen behelzen onder meer het herstel van de Boerenverdrietsluis, een bezoekerscentrum, een Huis van de Zee, arrangementen, een vis-educatiecentrum en het restaureren en herbestemmen van de forten. De Museumhaven wil toonaan gevende schepen in de spotlights zetten, werkplaatsen open stellen en het varend erfgoed inzetten op Wadtochten. Sebas van Liere uit Den Burg is aan het Soma College Harderwijk geslaagd voor de opleiding Machinist. Hij vervolgt zijn studie aan hetzelfde college waar hij de eenjarige opleiding voor Kader Functio naris gaat volgen. Robbert Jan Postma uit de Cocksdorp is na de MTS petroleum en gas nu afgestu deerd als werktuigbouwkundig ingenieur aan hogeschool Inholland te Alkmaar. Hij blijft werkzaam op de onderhoudsafde- ling van Wintershall Noordzee. Francis Blom is geslaagd voor de opleiding tot doktersassistente aan het Nova Colle ge in Haarlem. Zij gaat nu aan de slag bij Oogheelkundig Centrum Hoofddorp. Yasmijn van Rongen uit Den Burg heeft aan het ROC in Den Helder het MBO-di- ploma Bedrijfsadministrateur behaald. Vaak ontdekt u pas hoe belangrijk een goed functionerend bewegingsapparaat is, als er iets misgaat. De 77-jarige Piet Derks sukkelde jaren met zijn knie. Tot dat hij een bezoek bracht aan de ortho pedisch chirurg van annatommie (centra voor orthopedie, MRI en fysiotherapie). Derks was ooit een fanatiek voetballer. Een schop tegen zijn knie betekende een abrupt eind van zijn 'voetbalcarrière'. Hij vertelt: "De arts die me destijds behandel de verbood me nog langer te voetballen. Volgens hem zou ik mijn hele leven mank lopen als ik opnieuw een schop tegen die knie zou krijgen. Helaas krijgt Derks niet veel later toch last van zijn knie. "Ik was dus abrupt met sporten gestopt en blijkbaar heeft dat mijn knie geen goed gedaan. Het was duidelijk een slijtage van mijn knie. Ik kreeg op den duur last van hevige pijnen. Sliep slecht en zelfs bij korte wandelingen ondervond ik veel last. Mijn huisarts adviseerde me om naar annatommie te gaan. Hij had daar hele goede ervaringen mee en verwees me uiteindelijk door. Binnen een week kon ik al bij annatommie terecht om de knie door specialisten te laten nakijken." Derks werd onderzocht door orthopedisch chirurg De Boer. Die laat meteen een scan van de bewuste knie maken. Derks: "Dat ging allemaal in één moeite door omdat ze bij annatommie over een eigen MRI- s can beschikken. Zodoende wist ik vrijwel meteen waar ik aan toe was. Dokter de Boer legde me heel rustig en in heldere bewoordingen uit wat er aan mijn knie mankeerde en wat de behandelmogelijk- heden waren. Er bleek een scheurtje in de buitenste meniscus te zitten en er was sprake van slijtage in de knie." Een kijkoperatie was noodzakelijk. Binnen twee weken vond de kijkoperatie, vlak bij het centrum plaats. Een deel van de meniscus wordt verwijderd. "De operatie is goed gegaan, maar de pijn bleef. Uiteindelijk heb ik een kunstknie gekregen. Inmiddels ben ik helemaal van de pijn af. Ik kan weer gewoon wandelen en 's-nachts verga ik niet meer van de pijn. Er zijn echt periodes geweest waarbij ik het niet meer zag zitten. Maar ik ben ontzettend blij dat mijn huisarts me heeft doorverwezen naar annatommie. Daar ben ik op een hele snelle, professionele, maar bovenal persoonlijke wijze behandeld. Soms vroeg ik aan de orthopeed wel twintig keer hetzelfde, maar men had alle geduld van de wereld om me precies uit te leggen hoe het zat. Dat is heel prettig want in een 'normaal' ziekenhuis voel je je toch vaak een nummer waar alles snel-snel- snel moet." Bij annatommie wordt wekelijks geope reerd door orthopedisch chirurgen in Amsterdam, Rotterdam, Renswoude en vanaf september in Beekbergen. Voor kruisbanden, slijmbeursontsteking, menis cus, gewrichtsslijtage (knie- en heuppro these), rugklachten en alle andere letsels aan het bewegingsapparaat kan iedereen bij annatommie terecht. Diagnose in één dag is hun specialiteit en binnen 3 weken wordt er al geopereerd. Voor meer informatie: www.annatommie.nl of bel 0900 266 2866 tommie Isabel van der Star van de Vereniging van Texelse vleesveehouder, slager Peter Haker en Joost I enbosch van restaurant Catharinahoeve bij de introductie van het keurmerk Texels Rundvlees. Hl ER GRAAST UW

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 5