De koning te rijk in Het Noorden AANGESPOELD Tri-atlete Martine Dogger duikt Glijbaanrace in Molenkoog zaterdag vanaf de Orion in zee Zicht op Texelse starterslening iamm OUD-DOCENT LOI SCHRIJFT HISTORISCH SPEL Voor menig Leidenaar is Texel een uithoek. Niet voor Jacques Wirtz, die naar Het Noorden verhuisde. Hij is er de koning te rijk, maar heeft nu wat anders aan zijn hoofd. Hij schreef het historisch spel van Ooste rend Present en is bijna dag en nacht in touw. De beschutte tuin aan de Stuifweg waar Jacques Wirtz en Judy Weggelaar acht jaar geleden vanuit Leiden neerstreken is als een oase in de weidse polder. Veel bloe men, planten, bomen, struiken en dieren en het geurt er naar de zomer. Ze houden van hun tuin en zijn graag en veel buiten. Ook taal is hier een regelmatig onderwerp van gesprek. Zij studeerde Nederlands, hij Engelse Taal en Letterkunde. Jacques: 'Ik ben altijd met tekst bezig geweest.' Hij begon als hoofddocent, groeide door tot cursuscoördinator om zijn loopbaan bij de LOI te eindigen als senior projectleider. 'Ik begon met het opzetten en onderhouden van cursussen Engels. Later kwamen daar andere cursussen bij. Ik heb dertig jaar bij de LOI gewerkt. Toen het saai dreigde te worden kreeg ik het aanbod voor de LOI samen met hogeschool Windesheim schriftelijke lerarenopleidingen te maken. Ik heb ook een opleiding Theologie opge zet. Erg leuk, er zitten veel maatschappe lijk relevante elementen in de opleiding en ook filosofie.' Over hun keus voor het eiland: 'Judy ging van jongs af aan naar Texel op vakantie.' Wijzend naar de tuin en de geiten, kippen en andere dieren in hun weiland achter het erf. 'Judy wilde altijd dieren en de tuin had ook haar grote liefde. Toen ik met pre pensioen ging dachten we eerst aan Wal cheren, maar het werd Texel. Een u ithoek? Onze kinderen voelden het eerst wel zo, maar nu zijn ze allemaal gek van het ei land. We zochten een huis. Toen de ma kelaar belde was Judy met een vriendin op Texel. Ze ging langs en was er meteen verrukt van. "Ik heb nu toch een plekje ge vonden", zei ze. Het kwam veel te vroeg, ik had mijn baan nog niet opgezegd. Maar ik was er ook gek van. De onderhandelingen voerden we op de terugweg in de auto. Dat was acht jaar geleden.' 'We raakten snel ingeburgerd. In 2008 meldde ik me aan voor de poldercom missie van Oosterend Present. Als pen ningmeester leerde ik veel mensen ken nen. Bij het etentje na afloop zaten we hier met 22 man. In de aanloop van deze Oosterend Present raakte ik met Daan (van Loenhout) en Ewald (Witte) aan de praat. Of het historisch spel niet wat voor mij was? Daan bracht mij in contact met Aya (Düringdie het spel regisseert). "Wie schrijft dat stuk?", was toen de vraag. Ik had wel ervaring met schrijven. Voor cur sussen schreef ik tussen de tekst nogal 'We zijn dag en nacht in touw voor spel Oosterend present' wat dialogen en deed redactie- en coör- dinatiewerk. Voor het stuk waren er al ideeën. We hebben ervoor gekozen het in de Franse tijd te laten spelen, ook van wege de aankleding. Ik heb me georiën teerd op die tijd. Ik leende het boek 't Lant van Texsel van JaapKees (Drijver) en raad pleegde internetbronnen. Ik las over de verovering van de Schans op de Fransen, die echt door Oosterenders is ingenomen. Dat was een mooie setting.' Zo ontstond 'Opstand in Oosterend', over hoe de Oos terenders de Fransen verdreven, precies 200 jaar geleden. 'Ik bedacht drie verhaal lijnen, over smokkelaars, een semafoor en een liefdesverhaal. Een semafoor is een mast met ballen waarmee boodschappen pijlsnel werden doorgeseind. Ik had geen idee dat het bestond, veel moderner dan ik dacht. Als je schrijft moetje inde scène zitten, het plaatje voor je zien. Anders kloppen de dialogen niet. Ook de positie van de personages moet goed zijn. De ti ming moet kloppen en het moet uitvoer baar zijn. Er doen tweehonderd spelers mee en om die allemaal een rol te geven heb je veel scènes nodig. Dat alles maakt het gecompliceerd, maar wel erg leuk om te doen. Ik heb het de decorjongens niet makkelijk gemaakt. Ze bouwen wat af. Smokkelaars hebben een schip nodig. Dat maken ze in de schuur bij Ewald. Ik dacht dat ze een botter bouwden, maar nee, het was een blazer, met een iets hogere voorplecht. Hij wordt groot, er moeten vier man in kunnen. De Schans ook een hele klus. De kleding wordt ook prachtig. En dan is er nog de muziek.' Al geruime tijd zijn de repetities aan de gang en onlangs zijn de geluidsopnames gemaakt. Hierbij heeft Jacques een coör dinerende en assisterende rol. 'Aya doet de regie erg goed, je kunt merken dat ze ervaring heeft.' Bijna dag en nacht zijn ze ermee in touw. Gekscherend: 'We heb ben al vastgesteld dat we na afloop in een diep gat zullen vallen.' Gera rd Timmerman Zwemmen doet ze al van jongs af aan, hardlopen ook al een hele tijd. 'Dat fiet sen kan ik er nog wel bij doen, dan kan ik meedoen aan de achtste triatlon', ver telt Martine Dogger. Ze pakt haar sport serieus aan en laat zich adviseren door niemand minder dan top triatlon atleet Frank Heidoorn. Het was op Sommeltjespop dat ze door een eilandgenoot werd gevraagd of ze zin had om als zwemster in een trio mee te doen aan de kwart triatlon. 'Erg leuk om te doen, maar na het zwemmen stond je weer aan de kant.' Vorig jaar schafte ze een racefiets aan en startte voor het eerst op alle drie onderdelen. Ze volbracht de achtste triatlon in ongeveer anderhalf uur. Niet de snelste tijd, maar dat was ook niet haar ambitie. 'Ik sport op recreatief niveau, niet om te winnen.'Maar de orga nisatie beloonde haar enthousiasme en inzet wel met de Rob Teisman Trofee, de prijs voor de meest bijzondere prestatie door een Texelaar. Ook zaterdag is ze er bij, wederom voor de achtste triatlon (500 meter zwemmen, 20 kilometer fietsen en vijf kilometer hardlopen). 'Op 1 mei zijn we met ons groepje begon nen te zwemmen in zee. Eerst kleine stuk jes, want het was nog koud. Zwemmen in open water is hartstikke leuk. Zondag, de dag na de triatlon, gaan we naar de over kant om daar in open water te zwemmen.' Over adviezen van Frank Heidoorn: 'Ik vind het lastig om me op de juiste manier qua training voor te bereiden en om die training ook in te passen in alle andere dingen die ik doe (waaronder haar werk als diëtiste). Ik vind het zwemmen het leukst en het hardlopen het minst leuk en dan heb ik de neiging om veel te gaan zwemmen en het hardlopen voor me uit te schuiven. Door de trainingsadviezen en de planning die ik toegestuurd krijg, dwing ik mezelf om alles te doen. En door de kennis en ervaring van Frank bereid ik me op de beste manier voor.' Meedoen aan de achtste vindt ze ge weldig. 'Ook omdat de wissels allemaal op dezelfde locatie bij het surfstrandje plaatsvinden. Dat is ook voor publiek leuk om te zien.' De kwart triatlon start zater dag om 12.15 uur bij Dijkmanshuizen. Zo'n twintig kinderen hebben woensdag middag meegedaan aan een glijbaan- wedstrijd in zwembad Molenkoog in Den Burg. Ze moesten zo snel mogelijk naar bene den glijden en daarna in de rest van het bad een hindernisparcours afleggen. Bij de meisjes ging de eerste plaats naar Sanne de Best, gevolgd door Wieke Bakker en Nathalie Langeveld. Bij de jongste jon gens eindigde Widlum de Wit als eerste. De raad neemt binnenkort een besluit over het instellen van startersleningen. Het college stelt de raad voor hiervoor drie ton opzij te zetten. Hiermee kunnen minimaal twintig starters aan een wo ning worden geholpen. Onlangs deed Denise Betsema in de Texelse Courant een beroep op de raad om snel een starters lening in te stellen. Hierbij komt maximaal €30.000,- als ex tra lening bovenop de hypotheek. Dat kan de doorslag geven om de bank over de streep te halen. De starters lening heeft een rentevaste periode van 15 jaar. De eerste driejaar wordt geen rente en aflos sing betaald. Als daarna het inkomen is gestegen, gaat de betaling van rente en aflossing in. Is dit niet het geval, dan kan een her- Tweede werd Jantje de Wit en derde was Luka Rintsema. Bij de jongens tot en met elf jaar waren Sietse Vermeulen en Tom van den Velden de nummers een en twee. Bij de jongens vanaf twaalf jaar won Dace Wijsman en werd Luc de Wolf tweede. Een eerste prijs was er ook voor Sander Zijm die als snelste van de glijbaan naar bene den kwam. Komende zondag om 14.00 uur wordt de serie zomeractiviteiten in Molenkoog vervolgd met een wedstrijd watertrappelen. toetsing worden aangevraagd en wordt een maandlast betaald die past bij het inkomen. De gemeente sluit een over eenkomst af met het Stimuleringsfonds Volkshuisvesting Nederlandse gemeen ten (SVn). Uitgaande van enerzijds een maximum bedrag van 30.000 per star- terslening en anderzijds de rijksbijdrage van 50 miljoen, kunnen er met een ge meentelijke storting van 300.000 (die dus verdubbeld wordt door het Rijk) een 20-tal startersleningen van 30.000 ver strekt worden. De maximale leeftijd van een starter is gezet op 40 jaar en ook star tende niet Texelaars kunnen van de rege ling gebruik maken, mits ze een huis op Texel willen kopen. De eerste gegadigden hebben zich al gemeld. In een motie vroeg de raad het college te onderzoeken of de starterslening een effectief middel is om starters een betere kans te geven. Zomercross van atletiekvereniging Atletiek Vereniging Texel (AVT) houdt zondag 14juli bij Bos en Duin aan de Bak- kenweg de eerste zomercross van het sei zoen. Inschrijven kan vanaf 10.00 uur, de start is 10.30 uur. De jongste deelnemers, tot en met 12 jaar, lopen een parcours van 1000 meter; voor de oudere jeugd is een ronde van 2 kilometer uitgezet. Volwassenen kunnen kiezen uit 4,3 of 8,6 km. Het parcours is onverhard met een enkel heuveltje. Deelname kost €1,50 voor de jeugd en €3,- voor volwassenen. Alle deelnemers krijgen een blijvende herinnering en voor de jeugd zijn er prijzen te verdienen. Ook dingt iedere deelnemer mee in de loterij die na afloop wordt gehouden. De uit slagen worden gepubliceerd op www. avtexel.nl. Molenkoog ontvangt 20.000ste bezoeker De 6-jarige Damian van den Braak uit Oudeschild werd vrijdagmiddag verwel komd als 20.000ste bezoeker van zwem bad Molenkoog. Damian was met zijn vriend Duco Zijm en diens moeder en broertje mee naar het zwembad aan de Slingerweg in Den Burg en kreeg van badmeester Lars Veldhuis een slagroomtaart overhandigd. Hoewel het voorseizoen extreem koud was, heeft Molenkoog niet te klagen over gebrek aan belangstelling. De 20.000ste bezoe ker werd vorig jaar weliswaar enkele da gen eerder welkom geheten, het mooie weer in het afgelopen weekend maakte deze achterstand helemaal goed. Ten opzichte van vorig jaar zijn er met name meer abonnementen en meer zwemles sen verkocht. Waren er vorig jaar bijna 250 les kinderen, inmiddels zijn dat er 280. Ook zijn er dit jaar meer abonne menten verkocht. Dagelijks worden door heel wat vaste bezoekers, waaronder ook een groeiend aantal jongeren en toeris ten, baantjes getrokken. De speciale uren hiervoor zijn door de week uitgebreid tot drie uur per dag. op de achtste triatlon.

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 7