msmsmvm OPINIE 0 NIEMAND KAN ZE Texels Bioscoop TEGENHOUDEN www.texelsecourant.nl VRIJDAG 12 JULI 2013 Over strand in de krant Het leven op het strand. Dat begon voor mij allemaal zo'n vijfjaar geleden toen mijn ouders een strandpaviljoen koch ten. Na deze aanschaf zijn mijn ouders, mijn zusje en ik in een hokje naast het paviljoen gaan wonen. Hartstikke leuk, twee slaapkamers en een badkamer, en ook nog handig naast het bedrijf. Wat een geromantiseerd idee had ik toen nog over wonen op het strand! Elke dag wakker worden met zonlicht en meeuwgeluiden. Zand tussen je tenen wanneer je buiten kwam. Mijn geromantiseerde idee werd echter snel onderuitgehaald toen ik erachter kwam dat we nog steeds in Nederland woon den: het land waar de zon niet vaak schijnt. En het zand tussen jetenen was wel heel leuk, maar de combinatie te nen plus zand ging 's avonds ook mee je bed in. Daar ging mijn romantische idee. Toch was het vaak ook wel erg leuk om op het strand te wonen, 's Avonds zwemmen (of overdag, kon ook), vrien den maken met mensen van de cam ping achter ons. Wanneer ik schoolva kantie had, voelde op het strand wonen dan ook echt als vakantie. We hebben drie jaar op het strand gewoond, onder tussen wonen we er niet meer. Eigenlijk is er niks veranderd, behalve het feit dat we nu thuis slapen en niet meer op het strand. Want ook nu nog kom ik bijna elke dag op het strand. Om te werken, te eten of gewoon om een beetje mijn ouders lastig te vallen. Het strandpavil joen is wel een beetje onze woonkamer geworden. Een heel gezellige woonka mer. Want wie kan nou zeggen dat er de hele dag bezoek is in zijn of haar woon kamer? En nog multicultureel ook! Het ene moment komt er iemand uit Neder land koffie drinken en dan weer tref je een Duitser met voorkeur naar bier. Het kan niet op. ledereen komt ook wel even een praatje met je maken. Je leert veel mensen kennen en je sluit vriendschap pen voor het leven met de mensen die bij mijn ouders werken. Voor mij is het strand echt ideaal, en waarschijnlijk zal ik er altijd met het zelfde leuke idee als dat ik nu heb op terug kijken. Want ja, op het strand, daar is altijd wel wat aan de hand. Katja Schraag FORUM is een podium voor lezers en menin gen. Bijdragen over actuele onderwerpen zijn welkom mits bondig geformuleerd en worden alleen in behandeling genomen als ze onder tekend en - ook bij e-mail - voorzien zijn van naam, adres en telefoonnummer waar u over dag te bereiken bent. De tekst niet als bijlage bij de e-mail verzenden. De redactie behoudt zich het recht voor artikelen en brieven te re digeren en in te korten. Kijk ook voor de aan wijzingen in de colofon. De auteurs verlenen impliciet toestemming voor openbaarmaking en verveelvoudiging van hun bijdragen in (elek tronische) uitgaven van de Texelse Courant. T (0222) 36 26 20 E-mail: redactie@texelsecourant.nl Drijfmest 'We moeten het lef hebben een streep te trekken door alternatieven', aldus WD-ka- merlid Lodders in de Texelse Courant van 9 juli. Het gaat hier over de stuifbestrijding. Alleen op Texel mag dit jaar nog drijfmest worden uitgereden om verstuiving van akkerland tegen te gaan. Lodders is bang voor de alternatieven, want ook zonder drijfmest is het goed mogelijk om de stuif tegen te gaan. Alleen zijn die andere me thoden duurder. Drijfmest zorgt voor enorm veel stank en uitstoot van ammoniak, die de gezond heid van de bewoners bedreigt en toeris ten in het voorjaar van het eiland verdrijft. Wanneer je dan als politiek schone alter natieven onmogelijk wilt maken, heb je inderdaad lef... Want er zijn goede alternatieven voor drijfmest, bleek uit onderzoek van Wage- ningen Universiteit. Bij veldproeven werd de stuif het meest effectief bestreden met houtmulch (vermalen hout). Cellu lose is een tweede schone methode. Beide methoden brengen ook nog eens veel or ganische stof in de bodem, die de grond gezonder maakt en verstuiven ook op ter mijn beperkt. Maar die metoden kosten meer per hectare. Wanneer je die kosten niet op wilt bren gen, is er nog een mogelijkheid, zoals de boeren op Texel al eeuwenlang weten: schapen houden. Schapenland verstuift niet en is een prachtig visitekaartje voor het Texels toerisme. Wil je schapenland omwerken tot akkers om er meer winst uit te slepen, neem dan de extra kosten van schone stuifbestrijding voor eigen re kening en wentel de problemen niet af op de gemeenschap. Niek Vermeulen, Den Hoorn. Witte Punt De grasmat door het baken beschadigd? Als de heren eens goed om zich heen ke ken. Stekels in overvloed, restanten vuil en plastic. Ja, dan zou je zeggen: erzit wel iets van waarheid in. D. Westdorp, Oudeschild. Naschrift. In het artikel van dinsdag is de reactie van het hoogheemraadschap weggevallen. 'We hebben als regels dat we bouwwer ken op de dijk, zoals deze, niet vergunnen. Korte tijd, bijvoorbeeld een paar weken, gedogen we, maar niet blijvend. Als er geen gras kan groeien, is dat nadelig voor de stevigheid van de dijk.' Ook de 'verre kijker op de PH-polder' bij De Schans (die overigens op het verharde deel stond) mocht daarom maar korte tijd op de dijk staan. NDERSBEKEKEN De Vriendschap Zondagmorgen. Na een fietstocht kijken we uit over het wad bij Vlieland, een ther- moskan koffie, zelfgemaakte boterkoek, wie doet je wat. Voor ons liggen bootjes voor anker, lepelaars schuiven heen en weer en de aalscholver laat zijn zondagse jas drogen alsof hij ons de zegen geeft. We zijn niet aan het werken ook niet naar de kerk, vanmorgen vroeg ingescheept, het is prachtig weer, blote benen, slippers en zonnebrand. Naast onze bank aan het water ligt een steen met een gedicht: Het rosse dorp verbleekt in het eerste dagen/ als een plaat waarover water loopt/ Onder Veegen sterren walmende lantaarns/ Hangt de landingssteiger over het wad/ Voor het einde ligt de veerboot en de stad/ aan de overkant,na een paar uur varens. Vlieland brengt vroeger een beetje bij ons terug, er zijn misschien geen walmende lantaarns meer, maar de sfeer en de bijna autoloze omgeving geven het gevoel van rust, toch echt zondag. Door de mooie dorpsstraat met aan weerszijden bomen- hagen fietsen we naar de vuurtoren. De stoute schoenen aan. Wat een klimpartij! De in verhouding kleine toren staat op een joekel van een duin, tweehonderd treden, vooruit maar met de geit, boven is de beloning. Een prachtig uitzicht, zelfs de vuurtoren van Terschei ling is zichtbaar. 'Maandagmorgen ramde de groote vrachtauto van Gebr. W., uit Eierland, een granieten stoeppaal, staande voor het gebouw van de NV Rotterdamsche Bankvereeniging in Den Burg.' Een klein berichtje in de Texelsche Courant van 12 juli 1939, die vandaag 74 jaar geleden verscheen en die vol stond met nieuws uit een wereld die op instorten stond. Onrust in het Verre Oosten, strijd tussen Japan, China en Rusland, problemen bij Danzig en een Mexico dat aansluiting zoekt bij Duitsland. Maar nog een week restte voor de grote atletiekdag in Den Cocksdorp, waar de Texelsche Sportbond zich voor het eerst zou presenteren en de Vereni ging van Oud-leerlingen van de Lagere Landbouwschool hield een excursie langs verschillende proefvelden. De ouden van dagen kregen een rondrit over het eiland en SV Texel hield een gymnastiekdemon- stratie, vooraf gegaan door een rondgang met fanfare door Den Burg. Er werd op een goede opkomst gehoopt, temeer daar de opbrengst was bestemd voor een mu ziektent in het park. Zangvereniging Cres cendo uit Eierland behaalde een derde prijs op het concours in Schoorl en in De Koog werd het nieuwe postkantoor ge opend. En het ongeluk in de Binnenburg, hoe liep het daarmee af? 'De paal was wel 30 cm dik, maar de stoot was zoo hevig, dat hij afknapte als een rietje...' Zt KUIVItN op MAANDAG Openbare Vergadering Adverteeren doet verkoopen Vrijdag 14 Juli Consultatiebureau voor Zuigelingen IenutotÏiwÉ uur Toegang kosteloos voor alle kinderen tot anderhalf jaar Vrijwillige bijdragen een net meisje Het wordt zomer LifjChcfi. EN*AUT BOEkII AND r plm. 10 HA best land. Waternood. voor het bezorgen van water IJ- WITTE. Tekfoon pa. Kitvil 58 BHANDSMA'S Bloembol I en- Sorteermachi ne „AL IDA" N.V. Enkhuizer Con struct ie werkplaats DEN BURG - Tel. 27 I KNIPPATROON 1 Gebreid werd de Texelsche Courant door veel ondernemers gezien om hun publiek te bereiken. De jachthaven ligt vol met bootjes, zeil schepen, reddingbootjes varen af en aan. Zwaaiende mensen aan dek, het vakan tiegevoel is goed. Op het strand heerlijk zwemmen en genieten van het lome ge voel nadien. Manlief valt in slaap, ik klets gezellig wat met mijn vriendin. Als de veerpont aan komt varen, zo vlakbij langs ons, neem ik een foto van haar. Het is net of de pont op haar rug drijft, grap pig. Wat een mensen, het is straks gedaan met de rust, we springen weer op de fiets. Jemig, de tijd is omgevlogen, we moeten hard op de pedalen, anders zijn we te laat bij het Posthuys. De truck met passagiers staat al startklaar als wij bezweet aan ko men spurten, Texels kwartiertje kennen ze op Vlieland niet volgens mij. De truck laat de motor goed ronken, over de hoge duinen met mul zand, het lukt altijd weer. Voor ons ligt aan de handge maakte van ruwhout getimmerde steiger 'De Vriendschap' al klaar, een lange slin ger van mensen neemt afscheid van het vriendelijke eiland. We zien het dorp, de duinen verbleken, de nieuwe landings steiger op het strand. Na een half uur va ren zetten we weer voet op eigen bodem, Texelse vissers aan de kant. De aloude verbinding voor brieven geschreven met de hand, was voor ons een dag met De Vriendschap. Verbinding in het mooiste verband. Monument In de namiddag van donderdag 27 juni gleed een officieel uitziende envelop door mijn brievenbus, waarop ik het logo van de gemeente '.txl' ontwaarde in de fraaie kleurstelling rood op geel - het zoveelste bewijs dat bij onze lokale overheid het groen-zwarte Texelse hart niet of nau welijks klopt. (Zou Icesave hebben bijge- dagen aan de ongetwijfeld kostbare ver nieuwde huisstijl van de gemeente?) 'Onheil...,' was mijn eerste gedachte toen ik de adressering las: 'Aan de bewoner(s)/ gebruiker(s) van dit pand.' Mijn voorge voel bleek te kloppen. De 'manager Leef omgeving' G.A.J. Berkelder deelde mee: 'In de loop van volgende week wordt gestart met het opknappen en het uit breiden van de fietsenstalling op de hoek van de Kogerstraat met De Zes.' Jaja, op knappen. Al jaren strijden wij, met name mijn overbuurman en goede vriend Klaas Smidt en ik, voor het in ere herstellen van het Esperantoplantsoen, sinds daar voor het eerst een aanslag op werd gepleegd met een slordig, de verpaupering al in zich dragend, hekwerk van palen en plan ken, waartegen de badgasten hun fiets kunnen neerzetten. Onze hoofdstad Am sterdam heeft pas echt te maken met een fietsenprobleem, twaalf maanden per jaar, bijvoorbeeld tegenover het Centraal Station en op het Leidseplein. Maar denk niet dat daar ooit een fietsenstalling in het Kleine-Gartmanplantsoen zou kun nen worden aangelegd. Natuurlijk niet. De gemeente Texel echter zit nergens mee. Op ons eiland van rust, natuur en ruimte wordt ook zonder gewetenswroe ging de vroeger zo statige Wilhelmina- laan (waar ik heb leren lopen en praten) afgesloten om grootgrutter Albert Heijn een parkeerplaats aan te bieden. Waar de Texelse overheid zijn lompe voet neerzet, daar zal nooit gras meer groeien. De volgende dag, vrijdag 28 juni dus, heb ik meteen de in de brief als contactper soon vermelde B.F. Dennenberggebeld om hem te vragen van wie dit onzalige idee is - het zou om 'een lang gekoesterde wens van de dorpscommissie van Den Burg en van de gemeente' gaan. Wie zijn dat en waar wonen zij? Niet in de Kogerstraat in elk geval. En waarom zijn wij, de direct betrokken buurtbewoners, niet in het overleg betrokken? Waar is onze demo cratisch gegarandeerde inspraak geble ven? Deze prangende vragen kon ik niet stellen, want de heer Dennenberg was - natuurlijk - niet op het gemeentehuis aanwezig. Ook de dagen na het weekend, toen de sloop van ons plantsoen al in volle gang was, waren beide plichtsgetrouwe ambtenaren Dennenberg Berkelder on bereikbaar. Zoiets heet je snor drukken, zeer waarschijnlijk wegens gebrek aan steekhoudende argumenten. Machteloze woede en verontwaardiging maken zich van mij meester. Zouden beide wakkere ambtenaren en de vindingrijke leden van de dorpscommissie wèl acte de présence geven als onze burgemeester, die ik ove rigens hoog in mijn vaandel heb staan, de fietsenstalling feestelijk opent? Ik hoop, en verwacht trouwens, dat zij voor die eer bedankt. Theun de Winter, Kogerstraat. Monument Naar aanleiding van het stukje in de krant over de fietsenstalling bij het Esperanto- monument, het volgende. Het laatste stukje plantsoen - dat er al jaren treurig bij ligt -, gaat op de schop, het groen verdwijnt, het historisch monu ment straks alleen nog decor voor de vele fietsen. Onbegrijpelijk, laten we zuinig zijn op dit stukje grond, omlijst het monument met natuurschoon, het is het waard. Nel Coliou den Braven, dochter van een Esperantocursist. WttK 17 JULI A.S. Veldslag in New Ms iw«ik boohllllm Mr. Moto speelt i De MAR Monument Tja, wat is mijn oordeel. Heeft de ge meente immoreel een plantsoen laten verharden? Dat raakt de kern niet, Klaas. Harry wilde de bomen ook laten kappen, en in de jaren dertig was het een kale boel rond het monument. Ik heb dat met eigen ogen gezien, vorig jaar op een film bij de Historische Vereniging. Even heel cynisch: Heeft de Duitse bezetter na de sloop van het monument een fraai plantsoen op die plek aangelegd? Dat had ik wél im moreel gevonden. Het gaat hier om de combinatie monument en fietsenstalling, die wringt. Het zit de Esperantisten niet mee. Hun monument wordt ordinair ge schonden door achteloos neergepleurde fietsen, en hun hoogverheven ideaal is niet meer omstreden, maar uitzichtloos achterhaald in onze global village. Dat is ook nog niet zo erg, de wereld verandert nu eemaal. Het grootste bezwaar is dit: Het monument heeft een grote histori sche waarde voor Texel. Dat is iets waar de gemeente kennelijk geen boodschap aan heeft. Dat kan je niet met een hand jevol gebakken klinkers verhullen, Edo. Wil je deze plek recht doen, dan moeten de fietsen weg, want die schaden de sfeer rond het monument. Monument Vorige stelling: Het plantsoen rond het Esperantomonu- ment aan de Kogerstraat wordt geplaveid ten behoeve van een fietsenstalling. Is dit een terechte actie of niet? aantal stemmen: 254 Nieuwe stelling: Is het een goed plan als Texel 2010 en Texels Belang samen de verkiezingen in gaan?

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 9