TEXELSE COURANT I ikts Texel in de greep van aanvoer drinkwater Catering HEMA Iedere avond weer genieten op A^terras! Cjrocn C2wartsjexeh in het harL, Oosterend schuift aan voor gezamenlijk feestmaal Ongekende diversiteit op druk bezochte Texelse Landbouwdag Tweede ambulance verzekerd door nieuwe wijze financiering D/e Pelikaan .txl Mooie weer komt precies op tijd Texel ontvangt toeristen met open armen Vijf jaar werk in cockpit 'Connie' Nieuwe aanwinst in Luchtvaarmu seum Texel Horizontoer strijkt neer op Texel Varend theater- en muziekfestival bevolkt Den Burg 9- Den Burg -Reserveren: 0222-312871 OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887, NR. 12793 Verschijnt dinsdag en vrijdag VRIJDAG 26 JULI 2013 X Oosterend Present ging donderdag officieel van start. Met versierde huizen en straten, straattheater, een muzikale optocht van de fanfare, het Historisch Spel en een gezamenlijke feestmaaltijd in de Peperstraat. Vele honderden gekostumeerde inwoners van het dorp schoven zij aan zij aan voor het feestelijke maal, met - uiteraard - vis als hoofdmenu. Meer op pagina 9 en in de agenda. Texelse aan boord van gezonken schip Aan boord van het schip Astrid dat woens dagmiddag bij Cork aan de Ierse kust op de rotsen is gelopen zat Sarah van der Vis uit Oosterend. De 25-jarige Texelse die in Groningen tandheelkunde studeert wist zich met de andere opvarenden tijdig in veiligheid te stellen en maakt het goed. 'De reddings operatieverliep goed, e r was o p geoefe n d Ze maakt het goed, maar is wel al haar bezittingen die ze aan boord had kwijt', vertelt haar moeder Nellie van Leeuwen. Meer over Sarah van der Vis en de Astrid elders in deze krant. Extra inspectie dijken op droogtescheuren Wegens de aanhoudende droogte voert hoogheemraadschap Hollands Noorder kwartier extra inspecties uit op 180 km dijken in Noord-Holland. De specialisten van Waterkeringen Wegen controleren de dijken op droogte- schade, zoals scheuren, veranderingen in de begroeiing en toenemend kwelwater. Eerste indruk: de dijken en kades zijn nog steeds in prima conditie. Beter weer had de Landbouwdag Texel donderdag in Den Hoorn niet kunnen treffen. Droog, wat bewolkt en geen uit gesproken strandweer. Het evenement trok veel belangstelling. Dat verdiende de 29ste Landbouwdag ook, voorzitter Cor de Lugt en al die vrij willigers, standhouders en anderen die in de weer waren geweest om deze grootse jaarlijkse presentatie van de landbouwte organiseren hadden bergen werk verzet. Er waren ongekend veel kramen, een keur aan Texelse producten, er stond voor vele miljoenen euro's aan landbouwmachines, de mooiste draf- en andere paarden lie pen rond, de schapenfokkers waren pre sent en wat al niet meer. Mark Poldner, commercieel directeur van Rabobank Noord-Holland Noord had de eer de Landbouwdag te openen. Nadat hij in een hypermoderne draaibare trac tor van Gerard Rikken berg van AT Texel bij de vlag was afgezet, sprak hij in zijn openingswoord lovende woorden over de Texelselandbouw, de kwa liteit, de diversi teit en de vooruitstrevende aanpak van de Texelse boeren. Drinkwaterbedrijf PWN heeft sinds dins dag meer dan twee miljoen liter water aangevoerd in tankwagens om de drink watervoorziening op het eiland op peil te houden. Dinsdag begon PWN met de aanvoer van twintig tankwagens van elk 30.000 liter. Woensdag kwamen er 28 tankwagens naar het eiland en gisteren tien. Voor van daag (vrijdag) stonden ook tien wagens gepland. Het drinkwaterbedrijf begon met de aan voer van extra drinkwater om te voorko men dat Texel tijdens de warme dagen een tekort zou krijgen. Ook werd opgeroe pen het verbruik van water te verminde ren. Volgens een woordvoerder van PWN had dat resultaat. 'Dinsdag werd nog 7,5 miljoen liter water verbruikt en woensdag was dat gedaald naar bijna 6,5 miljoen liter.' Het waterverbruik van donderdag was gistermiddag nog niet voorhanden. Ter vergelijking: twee weken geleden stond het verbruik op een dag op circa 4,5 miljoen liter. Het aangevoerde water ging naar de drinkwaterkelder in Den Burg. Die heeft een capaciteit van 10 miljoen liter. Vol gens de woordvoerder wordt de kelder met het transport van vrijdag tot de rand gevuld, zodat er ook in het weekend vol doende is. 'Volgende week beoordelen we hoe het verder moet.' De watertransporten komen voort uit de combinatie van het warme weer en het feit dat één de twee zinkerleidingen in het Marsdiep sinds eind juni stuk is. De tweede leiding is volgens PWN nog eens extra gecontroleerd en in orde bevonden. De zinkerleidingen bestaan sinds 1988 en zijn beiden zeven kilometer lang. Ze zijn gemaakt van kunststof (polyetheen) en hebben een diameter van 35,5 centime ter. Via de overgebleven leiding kan PWN in een tijdsbestek van 24 uur 6,9 miljoen liter water naar de drinkwaterkelder transporteren. PWN hoopt de gebroken leiding in novem ber gerepareerd te hebben. Het bedrijf heeft samen met een aannemer een plan van aanpak gemaakt om op de bodem van het Mrasdiep tweehonderd meter leiding te vervangen. Dat neemt tijd in beslag. Er moeten speciale koppelingen worden ge maakt en duikers moeten op een diepte van 25 meter aan de slag. 'Zij kunnen on geveer dertig minuten per duik werken en dan alleen bij de kentering van eb en vloed.'Er moeten voor de werkzaam heden ook vergunningen bij diverse overheden worden aangevraagd. De afgelopen dagen was op meerdere plekken op het eiland te horen dat de druk van het water soms lager was dan gebrui kelijk. Volgens PWN kan dat het geval zijn geweest op plekken aan het einde van het netwerk, maar heeft er verder gewoon druk op de leiding gestaan. Het drinkwaterverhaal werd opgepikt door de landelijke media, waardoor Texel geregeld in het landelijke nieuws opdook. Het leidde er onder meer toe dat bedrij ven van de overkant zich geroepen voel den op Texel gratis flessen drinkwater uit te delen. Een daarvan was Marie-Stella- Maris, maar die organisatie vroeg ook meteen aandacht voor mensen elders op de wereld die geen toegang tot schoon drinkwater hebben. De aanwezigheid van de tweede ambu lance op Texel is de komende jaren verze kerd. Het ministerie van Volksgezondheid voert vanaf 2014 een nieuwe manier van financiering in die gunstig uitpakt. Dat heeft Martin Smeekes, directeur ambulancezorg van de veiligheidsregio Noord-Holland Noord, woensdag bekend gemaakt. Minister Edith Schippers van Volksgezondheid heeft een financiering laten opstellen die niet langer gebaseerd is op het aantal ritten, maar op beschik baarheid. Daarnaast heeft de minister €7,7 miljoen extra uitgetrokken voor am bulancezorg in Nederland. Dat betekent dat de veiligheidsregio de komende jaren voldoende geld krijgt om op Texel zeven dagen in de week 24 uur per uur twee ambulances beschikbaar te hebben. Smeekes trok een vergelijking met de beroepsbrandweer. Die wordt ook gefinancierd op basis van beschikbaar heid en niet op basis van de hoeveelheid branden in een gebied. De tweede ambulance stond in 2011 op de nominatie buiten de zomermaanden om vervangen te worden door een zoge heten rapid res ponder. De op Texel om streden bezuiniging ging van tafel, nadat de Inspectie voor de Volksgezondheid zich met de zaak had beziggehouden. De veiligheidsregio bleef intussen voor de taak staan in drie jaar tijd fors te bezui nigen. Volgens Smeekes werd dat gedaan met onder meer uitstel van investeringen, versobering en het aanspreken van reser ves. De tweede ambulance op Texel bleef in het achterhoofd voor geval er geen en kele andere mogelijkheid meer was. Van zo'n situatie is nu geen sprake meer. Burgemeester Francine Giskes zei blij te zijn met de nieuwe wijze van financie ring die in ieder geval in 2014 en 2015 van kracht is. 'Er zijn cruciale stappen ge maakt.' In 2016 volgen nieuwe plannen van het ministerie van Volksgezondheid. Meer over de ontwikkelingen rond de tweede ambulance elders in deze krant. SNELCODE: 632 Garage Westend www.texelseautopagina.nl Heerlijk genieten op locatie f www.depelikaancatering.nl www.depelikaan.nl Tel. 0222 31 72 02 DUURZAAM MILIEUVRIENDELIJK AUTOSCHADEHERSTEL DUURZAAM ALS EERSTE OP TEXEL GECERTIFICEERD AD Q Graaf Spuiterij D J Den Burg Zondags geopend van 12.00 tot 16.00 uur Den Burg - Texel Bekendmakingen op pagina 8 Folders bij deze krant "1EYEI BODY BREIN ICACL strandfestival 2013 Niet gehad? Af te halen op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 1