RAADSVERGADERING ONAFHANKELIJK NIEUWSBLAD VOOR HEILOO _j LUILAK-VUUR WERD SUCCES Luilak-viering trok weinig jeugd op de straat Het idee van een luilak-vuur, voortge komen uit de Foresters jeugdcommis sie, heeft grote weerklank gevonden bij Heiloo's jeugd. Zeker 1000 jongens en meisjes en vele ouders waren Vrijdagavond naar het Foresters-veld getrokken, de meesten achter het fanfare-corps „Eensgezind heid". Een meters hoge brandstapel was ge vormd. Dagen te voren waren tientallen handwagens vol brandbaar materiaal aangevoerd. De jeugd keek dan ook verlangend uit naar het moment dat ,,de fik" er in ging, en vele ouderen met hen. Voorzitter W. J. v. d. Meer (van de Foresters) hield die aandacht nog enige ogenblikken gespannen door in 't kort uiteen te zetten wat zo ongeveer de be tekenis is van de Luilak-viering en hoe op verschillende plaatsen, geheel ver schillend, het wordt gevierd. Hij gaf daar voorbeelden van o.a. Haarlem en de Zaanstreek. In de laatste plaats ont aardde het wel in vuurtje stoken, wat de politie veel last bezorgde. De heer v. d. Meer veronderstelde dat in Heiloo het op behoorlijker wijze gebeurde. Het is dan ook ten jullie pleziere dat mor genochtend 2 muziekcorpsen door het dorp trekken. Zorgen jullie er voor, dat het lawaai van potten en pannen en deksels het ge luid van de trompetten en trommels nog overstemt. Hierna gaf de groep welpen en verken ners der R.K. Padvinders nog meer ro mantiek aan dit gebeuren door een ne ger-yell uit te voeren, van verschillende kanten het vuur aan te steken en het dansen van de zevensprong door de welpen. Binnen enkele ogenblikken ontstond een reusachtig vuur, dat vele enthou siaste belangstellenden achteruit deed deinzen door de grote hitte. De heer v. d. Meer hield bij dit vuur een soort sportpraatje, dat propaganda was van de beste soort. Hij wees op de be langrijke plaats van de sportbeoefening, ook bij de karaktervorming van de jeugd. Het grootste genoegen van de sportbe oefening is niet gelegen in de overwin ning, maar veel meer in de beoefening zelf. Daarbij stimuleert de sport kame raadschap, clubliefde en vooral: een ge zond lichaam. Aan het slot van dit „praatje bij het vuur" vond de heer v. d. Meer het erg verleidelijk een pleidooi te houden voor een meer positieve Ge meente-bemoeiing met de sport. Sport en speelterreinen zijn niet minder van belang dan parken en plantsoenen. Een gemeentebestuur met gevoel voor ver antwoordelijkheid kan zich dan ook niet geheel afzijdig houden. Om circa kwart over tien ging de brandweersirene door het dorp. Dit be tekende het einde van de pret. Brand weerlieden ontrolden slangen en enige ogenblikken later was dit grootse vuur een smeulende massa. Het had zijn werk gedaan. Jammer was het dat de andere ochtend practisch geen kinderen op de straat waren. Beide muziekcorpsen marcheerden door het dorp, daarbij de voorgeschreven routes negerend en beide als einddoel het Forestersveld. Dat dachten ze ten minste. St. Cecilia marcheerde weer af en daarbij nam ze een flink aantal van de toch al weinige Luilak-vierders mee. Het resultaat op 't veld was dus matig. Welpjes speelden tegen elkaar (de rooien tegen de blauwen). De luilak-viering (op Zaterdagmorgen) is dus in 't water gevallen. Dat is of kan nooit de bedoeling zijn geweest van de Vrijdag 30 Mei kwam de raad in voltal lige zitting bijéén, ter afhandeling van één uit 21 punten bestaande agenda. Niettegenstaande deze lange agenda, meende de voorzitter, burgemeester Kalff, dat de vergadering e^n vlot ver loop kon hebben, daar zich vele hamer stukken op deze agenda voordeden. De eerste 4 agendapunten gingen al direct bij hamerslag. Over het verzoek van een aantal plaatselijke verenigingen om rond de muzieknis een afsluiting te maken. De klachten, die in genoemd verzoek genoemd worden, onderschrijft het col lege. Bij de uitvoeringen, welke de ver enigingen in de muzieknis geven, onder vinden zij van de jeugd nog al veel over last. Ook komt het geregeld voor dat be zoekers dezer uitvoeringen hun rijwielen meevoeren, waardoor aan de beplantin gen veel schade wordt toegebracht. Een en ander zal voorkomen kunnen worden door een hekwerk om de muziek nis te plaatsen, voorzien van puntdraad, langs dit hek zullen dan klimrozen ge plant worden. De kosten worden be groot op totaal 840. De heer de Jaeger maakt ernstig be zwaar tegen deze wijze van afrastering, spr. meent dat de jeugd toch wel binnen de afrastering weet te komen. Spr. zou een zeer ernstig beroep op het onderwij zend personeel willen doen, om de jeugd zo nodig tot vervelens toe op hun wan daden te wijzen. De heer OI luier is ook niet enthousiast, maar ziet toch geen andere oplossing om de jeugd te keren. Weth. Rus: deze afrastering en enig po- litie-toezicht zullen wel afdoende zijn, de heer Bolten zag in deze afrastering toch wel zijn voordeel, het zou de rust tijdens de uitvoeringen bevorderen. De heer de jager: U bedoelt veilig ge borgen in een hok met puntdraad. De heer de Vries: uit deze discussies blijkt weer eens duidelijk wat wij hier missen. De jeugd wordt zo zoetjes aan van ieder bepaald terrein verdreven. Wij zullen naar recreatieoorden voor de jeugd dienen uit te zien. Spr. is er dan van overtuigd dat de vernielzucht zal af nemen. De heer Bosnia meent dat men met deze afrastering alleen er nog niet is; want het meeste rumoer komt uit de Nieuwe- laan. Spr. zou dan ook gaarne zien, dat tijdens de uitvoeringen deze laan voor ieder verkeer gesloten zal blijven, ook voor rijwielen aan de hand meegevoerd. Ook de standplaats van ijswagens e.d. niet in de directe omgeving van de nis. Spr. is het verder geheel eens met de heer de Vries over het uitzien naar speel tuinen voor de jeugd. Hierna geeft de raad zijn goedkeuring aan het voorstel. Na deze discussies rustte de raad weer wat uit en gaf aan de thans volgende 7 agendapunten zonder veel bezwaar haar goedkeuring. Onder deze agendapunten was o.a. de aankoop van een perceel bouwterrein van de Ver. voor Volkshuisvesting, aan de Noordergeeststraat. Door de heer Rozema uit Amsterdam is hier een plan ontworpen voor de bouw van 26 woningen. In totaal is voor dit plan 8240 m2 grond nodig, waarvan 2490 m2 voor aanleg van wegen. De gemeente zal deze percelen nog bouwrijp moeten maken. De kosten hier- organisatoren die veel werk hebben ver zet om de uitwassen van de vieringen te voorkomen. Zij wilden leiding geven, het een en ander in banen leiden. Het succes van het luilak-vuur was eclatant, zo iets dergelijks kan en mag niet ten koste gaan van de folklore zelf. Wij zijn er dan ook van overtuigd dat de organi satoren een modus zullen vinden, die zowel het een als het ander ten goede komt. Dat een vervroegd naar huis gaan een van de belangrijkste bijdragen kan zijn daartoe, daarvan zijn wij allen over tuigd. Het zal dan tevens de ctuders der kinderen meer bevredigen. van worden geschat op 3.62 per m2, kosten aankoop grond 1.38 per m2. De heer Rozema is bereid 5.zijnde de totale kosten per m2 voor deze grond te betalen. Het voorstel van het college tot het aan gaan van een geldlening met de Bank voor Nederlandse Gemeenten te den Haag als aandeel in de Nationale lenin gen voor de wonningbouw, werd door de raad aanvaard. Het bedrag van de drie leningen, waar voor voorkeur voor de gemeente Heiloo is of wordt uitgesproken, wordt thans door de Bank ter leen aangeboden. Het juiste eindbedrag is evenwel nog niet be kend, tot heden zijn deze bedragen, 23.500 uit beide obligatieleningen en 19.675 uit de rentespaarbrieflening, totaal derhalve 43.175. De heer de Jager zou namens de raad de geldgevers een woord van dank willen brengen. De heer Bosma berekende dat mogelijk voor dit bedrag een 5-tal woningen ge bouwd kon worden. Voorts informeerde deze spr. hoe het nu stond met het beschikbare bouwvo lume. De voorzitter: in Haarlem zal gepro beerd worden een nieuw bouwvoor- schot te verkrijgen, maar waarschuwt er voor dat men alleen met bouwvolume er niet is, er zal ook geld beschikbaar moeten zijn. Het voorstel van het college om een tweetal wegen te onttrekken aan het openbaar verkeer, ondervond aanvan kelijk nog al enige tegenkanting bij de raad maar werd ten slotte toch aan vaard. In de motivering van dit voor stel staat dat de zgn. notweg naar de Kooi, welke weg bestaat uit een groten deels onverhard karrespoor, welke slechts gebruikt wordt door eigenaren en gebruikers van de gronden welke aan deze weg grenzen. Door verkeer met veel te zwaar beladen auto's, waartegen deze weg niet be stand is, wordt deze geregeld ernstig beschadigd. Daar deze weg geen algemeen belang, doch slechts een particulier belang dient, komt het het college onjuist voor, dat de gemeente steeds weer grote be dragen aan onderhoud voor deze weg moet besteden. Door onttrekking van deze weg aan het openbaar verkeer, wordt de gemeente van de onderhoudsplicht ontheven. Het is voorts wel de bedoeling van het col lege de eigenaren of gebruikers van deze gronden desgewenst van enig on- derhoudsmateriaal te voorzien. Een enigszins gelijkluidende motivering horen wij bij het voorstel van de tweede aan het openbaar verkeer te onttrekken weg n.l. de zgn. Lange Westerdijk. Aan deze weg wonen 2 gezinnen. De heer de Vries wijst erop dat de ge meente ook aan de eenzaam wonenden zijn verplichtingen heeft, belangrijk zijn deze wegen niet, maar dat onttrekt ons niet tot de verplichting van onderhoud. Ook de heer Bolten zou voor een goed begaanbare weg willen blijven zorgen. Weth. Schuit: wanneer in dit voorstel niet een bepaling was opgenomen, waar bij de gemeente voor e.v. onderhouds- materiaal blijft zorgen, zou spr. zijn goedkeuring aan dit voorstel niet gege ven hebben. De heer Bosma: ik ben van mening dat DE HEER EGAS SPRAK VOOR P. v/d A. VROUWEN Op Woensdag (28 Mei) sprak voor de Vrouwenbond van de Partij van de Ar beid onze plaatsgenoot de heer Egas van de Wiarda Beekman Stichting over de positie van de Middenstand. Met zeer veel interesse werd door een flink aantal dames geluisterd naar deze causerie, 'n Aantal gestelde vragen werd uitvoerig beantwoord, zodat het onderwerp van verschillende kanten be licht kon worden. Opgewekt werd zich op te geven voor een te houden excursie naar de Ringers deze weg nog nooit goed geweest is, ge zien het feit dat deze weg zo gauw wordt stukgereden. Weth. Rus: wanneer de gebruikers zelf meer belang bij de weg hebben, om deze in goede staat te brengen, dan zal de zware bevrachting zelf meer rege lend optreden. De heer Groot gelooft niet aan moed willige vernieling, doch deze wegen drijven op het water. Spr. meende dat twee jaar geleden door de bewoners al eens om puin gevraagd is. De heer Vahl: laat dan eerst de weg in orde maken en deze dan aan het open baar verkeer onttrekken. De heer de Jager: 45 jaar geleden was dit al een slechte weg en zal dit wel al tijd blijven. Nadat de voorzitter de strekking van dit voorstel heeft verduidelijkt en er op wijst dat deze wegen trots de onttrek king gemeentewegen blijven, waarop de raad steeds kan terugkomen, aanvaard men het voorstel. Het hierna volgende voorstel van het college tot herziening der beloning voor de schoolschoonmakers werd alsnog op verzoek van het college verschoven naar een volgende vergadering. De heer de Vries: dit staat nu reeds vanaf Dec. op stapel, het wordt thans wel eens tijd een uitspraak te doen. De heer Bosma zou in ieder geval de e.v. tot stand te brengen verhogingen laten ingaan per 1 Jan. 1952. De nog verder over dit onderwerp ge voerde discussie, zal bij de verdere be handeling wel weer ter sprake komen, dus laten we die hier achterwege. Vervolgens werden met algemene stem men tot leden der tot nieuw leven ge roepen comm. voor sociale zaken, be noemd mej. J. M. Akkerman en de he ren: J. Bolten, K. Hareman, Joh. de Vries en C. J. Vahl. De laatste 4 agendapunten gingen in vlot tempo. Uit een opsomming welke de voorzitter gaf over de wijziging ge meentebegroting 1952 hoorden wij dat de straatverlichting thans jaarlijks rond 10.000 gaat kosten en dat de gemeen te van Alkmaar een vergoeding van 575.heeft ontvangen voor geleden schade, door de brandweer, bij de ver leende assistentie bij de brand in huize „Westerlicht". Daar bij de opsomming van een reeks cijfers, ook de fontein ter sprake kwam, meende de heer de Jager een woord van dank aan de heer Torken, de ontwerper van deze hernieuwde fontein, niet te mogen onthouden. Fontein en bloem bakken doen zeer fraai aan; de raad on derschreef gaarne deze woorden. In de commissie van schatters van gron den in het gemeentelijk grondbedrijf werden benoemd de heren: Bos uit Alk maar, Bijl uit Bergen en Eekhof uit Heiloo. Bij de aanvullende agenda benoemde de raad nog in de comm. tot nazien van de gemeenterekening de heren Hareman, Bosma en Zuurbier. Vervolgens circuleerde nog een teke ning bij de raadsleden, over de uit te voeren werken, ter verfraaiing van de vijver en omgeving in plan West. De heer Bosma vroeg naar aanleiding van de daar aangebrachte bronbema ling, of deze zo maar aan iemand ge gund is. Spr. vraagt, is dit wel een er kend adres of zo maar de één of andere beunhaas. De voorzitter zal één en ander eens met de heer Torken bespreken. De raad kon zich verder, na nog enige wensen ten aanzien van dit plan geuit te hebben, hiermede volledig verenigen. Tenslotte besloot de raad de stichting badhuis een crediet van 4 a 500. toe te staan voor het aanbrengen van een wachtkamertje. chocoladefabrieken te Alkmaar op een nog nader te bepalen dag. Zij die alsnog willen meegaan kunnen zich opgeven bij de secretaresse van de Vrouwenbond, Mevr. Wieringa, Wil- librordusweg 12 of bij Mevr. Moll, Wil- librordusweg 2. 7do JAARGANG No. 45 6"°JUNI][1952 Radacbie- on Administratiodres B m B Jy Rechte Hondsbosschelaan 22. Ab 4k B 9 B B ABONNEMENTSPRIJS: Telefoon 4190 CK2200) Heiloo B B tB** BJf ÊjBB É&flk /Bm mr^ Per drie maanden f 1.25 Girorekening Nummer 140847 mjj jte B ttj Bs JBB Per half jaar f 2.35 Uitgave: drukkerii ..Uitkijkpost" B JB S SLJj^ jÊtb/ÊV W%Losse nummers f OJ2 Verschijnt 1 x per week WJf ^Üjr ^gf -v «vI

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1952 | | pagina 1