gglïïS- {.KROM TAX JANSEN GESLOTEN HOEKSTRA KORTING De gezamelijke slagers van Heiloo Telef. 4626 Voor DRUKWERK Drukkerij „Uitkijkpost" opchih*h»«Jeh 6 JUNI 1952 Flink OCHTEND-MEISJE of WERKSTER gevraagd. Aan melden na 8 uur s'avonds Mvr. Bleeker, Straatw. 172 h Te koop: Beste consumptie- aardapp (Noorderlingen) N. SOMBROEK, Oroenew. 6 Te koop in Heiloo: 2 WOONHUIZEN, vrij te aanvaarden. Inlichtingen bij: P. Kaandorp, Aannemer Heerenweg 167 Heiloo Telefoon K 2200-4876 WEGENS VACANTIE van 9 t. e. m. 15 Juni Banketbakkerij Straatweg 358 - Telef. 4175 Te koop voor zelf bewoning (behoudens goedkeuring) BURGER WOONHUIS te bevr. Holleweg 27, Heiloo Filiaal Alkmaar Deze week is onze reclame 100 gr. Tongenworst en 100 gr. Gek. worst f 0.65 Maandagsmorgens gesloten K. Spaans - Straatweg 6 SERVIESGOED TAFELGEREI WARENHUIS OPSTELLEN Ochtendwandeling. Wij schreven enige weken geleden, we de twee beste opstellen zouden opnemen in de „Uitkijkpost" Door omstandigheden zijn we hier eerst nu toe in de gelegenheid. Hier zijn ze dan: DE EXCURSIE. Op Zondag zou ik een excursie mee maken, Dat was al om vier uur 's mor gens. Ja, ja dat was me 'n hele gebeur tenis. Ik lag nog te slapen toen mijn Moeder me zachtjes riep, dat deed ze, om mijn andere broers niet wakker te maken. Ik waste me vlug en kleedde me, toen ging ik naar beneden om te eten. Ik nam een paar koude pannekoe ken mee, want ik zou wel eens honger kunnen krijgen. Daar werd gebeld, het was Jankees Halebos. Even later kwam Hans Bakker ook nog. Toen ik zo wat klaar was met eten, kwam er opeens een fiets om het huis aanrijden. Het was meneer Pijning. Toen gingen we weg. Op de spoorbaan vlak bij mijn huis zouden we vertrekken. Toen alle mensen er waren gingen we weg. We gingen eerst het bos in. Al gauw hoor den we een Nachtegaal, een koolmees en een Fitis. Toen hoorden we opeens een vogeltje zingen, dat een sprinkhaan rietzanger was, vertelde meneer Donia. Die vogel was erg zeldzaam in Heiloo. Vervolgens kwamen we in het overbos en hoorden we een roodborstje zingen en een Winterkoninkje. Toen kwamen we op de Westerweg waar we in een struik een grasmus zagen. De Wester weg liepen we een heel eind af, tot we aan een weggetje kwamen, dat het wei land in ging. In het weiland zagen we: Kieviten, Scholeksters, Grutto's, Klu ten, Leeuwerikken enz. Toen we het land verder in gingen, zagen we Water hoentjes zwemmen en Dodaars. Die kwamen even boven en Floep! daar waren ze weer weg. Daar zagen we een Reiger staan, dat was erg mooi; hij stond zo statig. Toen zag meneer Donia door zijn kijker een heleboel Kempha nen bij elkaar zitten. Dat vonden we zo prachtig, dat we vol bewondering ble ven staan. We zagen de kragen van de vogels schitteren, dat was een mooi ge zicht. Toen dat voorbij was, kwamen we bij een bruggetje, dat was zó glib berig, dat meneer Jansen in het water plonsde. We moesten allemaal erg lachen. Meneer Jansen ging gauw naar een boerderij. Meneer Donia zei dat we maar door moesten lopen. Tot onze gro te verrassing zagen we vlakbij de hoge brug nog een riethennest, met één ei er in. Toen we eindelijk op het eindpunt kwamen, bedankten we de heer Donia vriendelijk voor de fijne ochtend die hij ons bezorgd had. Ruud Köhne. HEILOO NIEUWE WINKEL RIJKER Zo is Zaterdag Heiloo weer een win kel rijker geworden. Smederij Zeeman aan de Holleweg heeft de zaak uitge breid met een fraaie winkel. Een rijke sortering merkhaarden als die van Jaarsma, Davo, Etna, Dru en Tromp zijn óf in de winkel aanwezig, óf bij bestelling verkrijgbaar. Voorts zagen we de soliede Jaarsma hete lucht kachels, voordelig en practisch in het gebruik. De heer Zeeman heeft een depót van Buta-gas en dus kan men bij hem te recht voor Butagascomforen. Alle soorten wasmachines, o.a. Hoover en AEG vindt men in deze zaak, die thans ook voorzien is van verschillende soorten huishoudelijke artikelen. De firma Heyne heeft van een stuk smederij een zeer aantrekkelijke winkel gemaakt. De fa. Muhren zorgde voor het schilderwerk in lichte kleuren, waardoor de winkel fris en ruim aan doet. Het stucadoorswerk verrichtte de fa. den Nijs, terwijl de fa. Pante- koek voor de electrische verlichting zorgde. Jan Heyne maakte voor deze nieuwe zaak een fraaie toonbank vitrine, kortom, het geheel betekent weer 'n aanwinst voor onze gemeente. De smederij zelf is uitgebreid en ge moderniseerd. De travaille (om paar den te beslaan) is ondergebracht in het voorste (oude) gedeelte van de sme derij. Alzo voor de heer Zeeman even zovele veranderingen als verbeteringen. KLAAS KOOMEN VOOR DE RADIO. In de uitzending van a.s. Zaterdag 7 Juni, „Amateurs zetten hun beste been tje voor", treedt ook Klaas Koomen weer op. De uitzending vangt aan om 15.15 uur (kwart over drie). Wie Klaas wil beluisteren, stemme dus af op Hilversum II (De Vara) op Zaterdag a.s. DE BONTE AVONDEN DE POLDER IN. Na de causerie over water-, weide- en moerasvogels op Zaterdagavond 3 Mei, heeft het Instituut er direct 's Zondags morgens een ochtendwandeling naar de Egmondermeer op laten volgen. De causerie en de excursie stonden onder leiding van de ons allen welbekende en gewaardeerde heer Donia. Twee jaar geleden ben ik op een zelfde tocht mee- geweest, en omdat deze zo mooi was, besloot ik na de late Zaterdagavond, toch maar de volgende dag, vroeg m'n bed uit te kruipen om aan de wande ling deel te nemen. Het was nog donker toen we van huis gingen. Alles rook lekker fris, na het buitje van de vorige avond, 't Weer was ons goed gezind. Op de hoek Kerk- laan-Westerweg verzamelden we ons. Precies om 4 uur gingen we op pad, de één met een tas „vol" brood, een ander met een kijker, om de vogels beter te kunnen onderscheiden of te observeren. Eerst sloegen we een paadje door 't beschermde, haast ongerepte Overbos in. We liepen achter elkaar in één lange rij, zo stil mogelijk, 't Was hier één koor, van de meest uitéénlopende vogel soorten afkomstig. Ze stoorden zich ge woonweg niet aan het geschuifel en geritsel, dat wij mensen maakten, zij waren maar aan 't piepen, tjilpen en roepen. Zo konden we verscheidene nachtegalen hun helder en afwisselend gezang horen zingen. Lijsters en merels probeerden elkaar te overstemmen en als leek kon je de verschillende gelui den haast niet meer uit elkaar houden, al noemde meneer Donia telkens hun afkomst op. Eén vogeltje had echter een mooi te onderscheiden stemmetje; hei was de sprinkhaan rietzanger, die' z'n naam zegt 't al, net als een sprinkhaan sjirpt, maar dan doet dit beestje 't met z'n snavel. Ergens in een beukenboom zat een roodborstje zachtjes te fluiten. Ook 't fijne, hoge geluid van het winterkonink je klonk door 't bos. De wielewaal liet zich jammer genoeg niet horen. Ook de lokroep van meneer Donia liet hij on beantwoord. Spoedig kwamen we weer op de Wes terweg uit, die we tot even voor Alk maar hielden en daarna sloegen we een zijweg in, naar de Egmondermeer. Al dadelijk kregen we een aardig tafereel tje te zien, al was dat niet van vogels. Een pas geboren kalf liep nog bij z'n moeder, 't kon nog nauwelijks lopen. De zon kwam nu op, langzaam wierp elk steeltje en bloempje z'n schaduw en begon de eerste leeuwerik jubelend om hoog te stijgen. Een paar kieviten suis den op enige kap- en stormmeeuwen af, die blijkbaar te dicht bij hun nest kwamen, waar óf eieren óf jongen in moesten zitten. Ook 't visdiefie bleef af en toe recht boven de sloot staan, liet zich vallen en had meestal wel een visje te pakken. Toen we een eindje 't land in waren, zagen we 'n reiger doodstil op een paal staan om zich in 't opkomende zonnetje te koesteren of omdat hij waarschijnlijk een visje wilde hebben. Even verder op kregen de mensen de eerste kemp haantjes in de kijker. Daar moesten we op af! Onze leider vertelde nog even, hij deed eigenlijk niet anders, dat men een kemphaan en een tureluurtje moei lijk onderscheiden kan, ze verschillen echter degelijk, 't Tureluurtje is kaneel- bruin met grote, ronde vlekken aan de bovenkant. Over de zwarte vleugels loopt achter een witte band. De poten zijn rood. 't Kemphennetje is donkerder en ovaler van kieur. Bij 't dichterbij komen vloog de reiger met z'n losse, lome vleugelslag op, de hals ingetrokken(!) om een veiliger plekje te zoeken, want wat wilden die rare mensen hier toch? Die zagen nu een paar kemphaantjes met elkaar aan 't schijnvechten of zoals men ook wel zegt aan 't walsen. Op hun ranke, hoge pootjes liepen ze op elkaar af, de prach tig gekleurde kraag wijd op en 't kopje met de lange snavel recht vooruit. Zo dra ze elkaar genaderd waren, grepen ze elkaar te pakken of wipten ze opeens terug om dadelijk weer opnieuw te be ginnen. Dit doen ze vaak om hun uit verkorene te lokken of elkaar in pracht en sierlijkheid te overtreffen. We sloe gen dit aantrekkelijke toneeltje enige tijd gade, maar zodra we te dicht bij kwamen vlogen ze op, keerden echter weer terug wanneer we ons rustig hiel den; dat valt met een gezelschap niet mee. In de verte kraaide een fazanten haan, 't leek wel op een schorre (kip pen) haan. Ondertussen liepen er al mensen met een boterham in de hand. De tijd schoot al weer op. Bij een smal bruggetje floot de grote karekiet tussen het riet z'n karre, -karre-kiet-kiet Toch was al niet meer zoveel leven en uitbundigheid in 't land te bemerken dan toen de zon nog niet opgekomen was. Over een sloot wiekten een paar wilde eenden. In een groepje zaten voor ons uit: een blauwe reiger, een scholekster," kieviten en weer kemphaantjes, alle vredig verenigd. Opeens moesten we allemaal stoppen, want meneer Donia had wat in 't oog, of beter gezegd in de kijker gekregen. Hij sloop vooruit, bleef staan in de houding van een fotograaf en beduidde ons daarna bij hem te ko men. Hij had een dodaars ontdekt. Dit beestje lijkt uit de verte wel op een waterhoentje, 't Heeft 'n prachtig, lak- rood snaveltje en een afgenotte staart. Het duikt onder en komt tien m. verder weer boven, maar verdwijnt een paar tellen later weer. Bij een boerderij, die omgeven was door hoge bomen, werd ons gewezen op 't geluid van de spotvogel. Dit kleine, geelachtige zangvogeltje boots op be drieglijke wijze de geluiden van andere vogels na. Z'n liedje is zeer afwisselend en wordt haastig gezongen. Op een paal zat een vertegenwoordiger van de stelt lopers: de grutto. De grutto of griet heeft bijzonder lange poten. Meestal treft men hem zittend op een paal aan. Vliegt hij op dan roept ie prachtig z'n naam grutto, grutto We liepen verder, zagen nog wel eens een wulp of kluut, maar de levendig heid nam af. Bij een bruggetje hielden we even halt, want enigen van ons waren 't land ingelopen op zoek naar een kievitennest. Ik was er niet bij, maar ik hoorde dat ze het gevonden hebben. Nadat we allen weer bij elkaar waren, ging 't verder en kwam 't mooi ste van de hele morgen: Op de dijk was een verzamelplaats van kemp hanen. Er zaten er zeker wel een der tigtal. We kwamen een beetje dichter bij, op 70 meter afstand bleef de groep staan en nu konden we de „spiegelge vechten" prachtig zien. Haantjes met helder witte, bruine, blauwe en goud gele opgezette kragen waren met elkaar aan 't kempen. Hier en daar zat een wijfje er tussen en door. Tegen het groene gras staken ze prachtig af, voor al door een kijker gezien. Meneer Donia sloop nu langzaam nog dichter bij tot op 30 meter en wij konden niet nalaten hem te volgen, met de kans dat alles foetsjie zou gaan. Maar nee, nadat de meesten eerst opvlogen, kwamen ze langzaam bij groepjes van uit 't land terug, 't Was nu werkelijk een zeld zaam mooi gezicht. We gingen echter voort en kwamen bij de kampplaats. Hele pieken waren kaal, hier en daar lag een donzig veertje. We waren nog geen 40 meter voorbij of daar streken de strijdlustigen alweer neer. Bij 't passeren van 'n nogal conservatief, noodlijdend bruggetje had iemand 't on geluk van de loopplank af te glijden, pardoes in de slootkant. Er moést wel een lach opgaan ondanks de schade en het frisse (ongewenste) bad. Iedereen werd voorzichtig de plank afgeloodst, daarna ging de stoet richting Zeeweg. Hier vonden we 't nest van een water hoentje met één roodbruin gevlekt ei er in. 't Laatste stuk van deze leerzame wan deling ging langs de prachtige zeeweg. In de bosjes zitten tal van verschillende vogels. Vooral de nachtegaal is hier talrijk. De kleine groengele fitis zit vaak boven in een wilgenboom te kwetteren. De geelgors en de tjiftjaf broeden er ook. Maar al te vlug waren we nu aan 't einde van de excursie. Bij de Wester weg bedankte meneer Majolée meneer Donia namens ons allen voor deze pret tige en bovenal leerzame tocht. Daarna gingen we allen ons weegs. HORST DE BEURS. Op 20 Juni a.s. hopen a onze geliefde Ouders en Grootouders P. AVIS A. AVIS-DAMMES hun 40-Jarige echtvereni- ging te herdenken. Dat ze nog lang gespaard mo- js gen blijven, is de wens X van hun Kinderen en a a Kleinkinderen. a Heiloo, 6 Juni 1952 S Receptie Zondag 22 Juni, K van 35 uur, v. Doornstraat 13. MET EE^_ ALKMAAR Langestraat 64 Telefoon 2160 Voor BRUILOFT of PARTIJ verhuren wij: Kennemerstraatweg 113 Tel. 4115 Rechte Hondshosseltiim 1'i Fel. 4190 Heiloo FORESTERS JEUGD WEER NAAR ZUID-LIMBURG. De Foresters jeugd is van 20 tot en met 26 Juli te gast in Treebeek. Van 3 tot en met 9 Aug. komen de jeugdige vrienden van Tree beek naar Heiloo. DE AVOND-VIERDAAGSE (AVIDA) Er wordt al druk gewerkt aan de avond-vier daagse (AVIDA). Dit jaar wordt deze gehou den van Woensdag 16 tot en met Zaterdag 19 Juli. Binnenkort hopen wij op 't een en ander uit voeriger terug te komen. Zoals wij reeds eerder schreven, worden ook dit jaar weer een drietal bonte avonden ge houden onder auspiciën van de V.V.V. Ze worden gehouden op de Woensdagen 11 Juni, 25 Juni en 9 Juli. Mocht door slecht weer uitstellen nodig zijn, dan worden ze resp. ge houden op 18 Juni, 2 Juli of 23 Juli. Er zullen aan medewerken de Muziekvereni gingen „Eensgezindheid" en „St. Cecilia", de Gymnastiekverenigingen „Klimop" en „Doves", de Zangvereniging „Zang en Vriendschap", het R.K. Kerkkoor en „Nieuw Leven" (gemengd en kinderkoor), de Kinderballetgroep en hoogst waarschijnlijk het Hawaiian Ensemble „de Waiki Loa's" (uit Limmen). De indeling is als volgt: op 11 Juni St. Cecilia, Klimop, Zang en Vriendschap en Kinderballet groep. 25 Juni Eensgezindheid, Doves, Klimop en Waiki Loa's en op 9 Juli Nieuw Leven, Ker- koor, Doves, St. Cecilia en Kinderballetgroep. Het ligt in de bedoeling om weer voor 25 cent een programma aan te bieden met een stoel als zitplaats. Alle drie de avonden zullen de muziekcorpsen 'n half uur van te voren door het dorp trekken om het bezoek aan de bonte avonden te ani-

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1952 | | pagina 3