Het kasteel ter Coulster OUD NIEUWS II II 6 JUNI 1952'~m~4 Buijten Heijloo op de Hofstede Ype- steijn genaamt, onthield zig te dien tijde zekeren Bardeus (Mr. Willem Barde- sius), een Heer, bij de welke zelf Nobel niet vreemt was. Deze had de gewoon te alle avonden op seker uur met zijn koets van Alkmaar derwaarts te rijden: en men meende hem derhalven op den weg aan te treffen, met zijn eigen koets naar de zeekant te brengen, en een mag- tig losgeld te bedingen. Dog dit mis lukte, om dat Bardeus naar den Haag was: maar zulks was de waaghalzen on- bekent, des gaanse terug na Ypesteijn. Nobel zelf klopt aan: en eischt het nederlaten van de Valbrug, onder voor wending van den Heer noodig te moe ten spreken: maar door de meijt berigt, dat men er bij nagt noijt op deed, en den Heer van huijs was: 't geen hij ge loofde om dat men hem niet op de ge wone tijt ontmoet had: scheijt misnoegt van daar. Om evenwel geen vergeefse landtogt gedaan te willen hebben, be- sluijt hij dat men na de Nieuwpoort zal keeren, en daar een rijken boer, Dop genaamt, van den bedde ligten. Dit werd in 't werk gestelt, en men bind Dop de handen op den rug en dwingt hem mede te gaan. Ondertusschen slaat het wijf op de ketel, en maakt al de buurt over end. De boeren zetten de wijkenden na, in zulker voegen, datze ten lesten den gevangen verlieten en hen maar poogden te redden. Aan strant gekomen vonden niet alleen geen boot; maar ook het schip was zeewaard in I11 verband met het overschot aan nieuws van vorige week, plaatsen we hieronder enige berichten en verslagjes, die nog voor plaatsing in aanmerking komen. en den aanbrekenden dag ontdekten hen hier en daar hoopen volks, door 't ge- rugt dezer landingh bij een geschoolt. Doe ontsonk hen de moet: en afgemat van den weg, vonden best zig ter veij- liger plaats terust te begeven. Op een eenzame streek, tusschen Kas- terkom en de duijnen stond een huijs, derwaarts begevende zig. Twee wierd de wagt op de werf betrouwt, de ande ren begaven zig tot slapen. Onderwijl zend de boerin, voor gevaar door de vreemdelingen bekommert, haar dog- tertje van 7 of 8 jaren na den akker, waar henen haar man al voor d'aan- komst dezer bende was gereden. Zelf had hij dezelve ontmoet, en hen met verdagtheijt aangezien; en nu door 't kind van 's moeders vrees verwittigt, besluyt hij in sijn veijligheijt te ver zorgen. Hij wend dan de wagen na Kasterkom, daar hij de Schout de zaak ontdekt, en terstont met eenige uijtgelezen mannen te hulp krijgt. Met dezen aan de werf gekomen, vind hij de wagt van slujjme- ring bevangen. Die werd dan eerst aan getast, en tot zwijgen geparst: doe wier den de andere die in huijs en in slaap waren zonder moeijte gevangen. Nobel alleen had zig op de darsch gelegt, en te laat ontwaakt, ontfeijnsde vergeefs zijn verbaastheijt, hij wierd gevangen en gebonden, en 'met zijn geselschap naar Haarlem gebragt. Die van Haarlem besorgt, dat de Duijn- kerkers hun burgers bij gelegentheyt ROODGEEL. HSV ICSV I 2—2 2e Pinksterdag speelde HSV I in de 2e ronde van de KNVB-beker een betaald zouden zetten 't geen dezen mogt wedervaren, schreven derhalven na 't Hoff, en verkregen dat men hen na den Hage zoude voeren. Daar zittende, wilde Bardeus Nobel in de gevangenis bezoeken; hij deed het: maar geen taal van hem krijgende, ver laat hem met deernis. En korts daar na betaalde hij met zijn togtgenoten zijne reukeloosheijt met den hals. In 1706, den 12en September, werd de Coulster bezocht door den eerzamen Dokter Smits, "door een wel beplante laan daar naar toe wandelende." Vol gends zijne opgave, bevond hy het "niet seer groot, met roode pannen gedekt, in een vierkante vijver staande, en op deze wijze het lusthof verdeelende". Theophilus kleinzoon, Willem Maurits van Cats, zoon van Joris van Cats en van eene dochter van Justinus van Nassau, was toen Heer van Heylo, en Vrijheer van Hoogtwoude, Eertswou- de en Veenhuyzen, en bewoonde den Coulster. By zijn kinderloos overlijden in 1745 schonk hy de Heerlykheid aan zijn verwijderden bloedverwant Jonk heer Jacob van Cats, Raad en Schepen der stad Alckmaer, en sints Vrijheer van V'eenhuijsen, Heer van Heylo en Oesdom, en van den Coulster. In 1788 de Heerlijkheid aan Mr. Fran cois Bergeon gekomen zijnde, deed deze het landhuis voor een groot deel sloo- pen, zoodat er weinig meer dan de voorpoort overbleef. De Heer Louis Anton van Ooyen in 1793 door aan koop eigenaar geworden, deed het jaar daaraanvolgend een nieuw gebouw, ge- wedstrijd tegen haar oude rivaal, de 3e klasser CSV uit Castricum. De harde wind die dwars over het veld stond deed veel afbreuk aan het spel, zodat er voor de vrij talrijke toeschouwers weinig te genieten viel. CSV wint de toss en HSV trapt af met de hinderlijke wind in hun nadeel. Er ontwikkelt zich een gelijkopgaande strijd, verschillende aanvallen worden ondernomen, maar beide verdedigingen blijven vooralsnog de situatie meester. Na een kwartier krijgen de Heilooërs een klein veldover- wicht, een felle kogel van Haanraads wordt keurig door de Heer gestopt ter wijl een 2-tal corners ook al niet het ge wenste resultaat opleveren. Dan heeft CSV meer succes. De midvoor, in bui tenspelpositie, geeft een goede pass naar zijn vrij staande r. buiten die met een goed schot zijn club de leiding geeft. Na een serie HSV-aanvallen is het weer CSV dat succes heeft, een zacht rollertje van de r. buiten stuit juist over Apeldoorns handen in het net 0-2. Kort hierna breekt de rust aan met een ge flatteerde voorsprong der bezoekers. Na de thee zijn het direct de Rood- KINDERHOEKJE. Hier zijn de oplossingen der opgaven uit de krant van 16 Mei. 1. De gevraagde woorden waren: vo gelnestjes, oliejas, elastiek, tuingereed schap, baggermolen, andijvie, lever worst, wolkenkrabber, eensgezindheid, drooglijn, schoorsteenveger, tandarts, ratelslang, ijswafel, donderbui. De eer ste letters van deze 15 woorden vormen het woord voetbalwedstrijd. 2. We hebben de letters van hét alfa bet genummerd: h is 1, i is 2, j is 3 enz. 24-17-22-24-5-5-24-7-13-2-24 was dan excellentie. 3. De gevraagde jongensnamen waren: Barend, Simon, Klaas, Thomas, Jozef, Oscar, Paul, Adolf. Hier zijn de nieuwe puzzles. We tekenen weer een rechthoek van 6 bij 9 ruiten. In de witte hokjes komen de getallen 1 tot 42 en de bijbehorend let ters. De zwarte hokjes dienen alleen om de woorden te scheiden. Er zijn dus 12 woorden. 10-37-4-12 Aan elke poot heeft het paard er een 3-33-7-32 In de duinen geplant, ook hoofddeksel 21-29-18-8-27-5-35-16 25 December 24-34-14-13-26-2-38 Doen de golven tegen 't schip enz. 17-25-15-36 Zachte veertjes 39-9-30-41-1-6 Krijgen we door brand en water 40-31-42-22-23 Op je bed r-r r- UITKIJKPOST heel van hout, maar verwijderd van den oorspronkelyken grondslag, ophalen, en de overblijfselen van het landslot tot een arbeiderswoning inrichten. De volgende bezitter, de Heer Daniel Carel de Dieu deed het houten gebouw in 1807 afbreken en in zijn geheel weder opzetten op de lustplaats Mariënstein, aan den noordelyken ingang van Heylo, waar het nog door Mevrouw de Wedu we Tinne van Egmond bewoond wordt. Jonkheer Mr. Gysbert Fontein Ver- schuir, gehuwd met de dochter des Hee- ren De Dieu, Jonkvrouwe Cornelia Frederica, werd in 1805 eigenaar van den Coulster, en later Heer van Heilo en Oesdom. Hy deed in 1810 tegen den stal van het voormalig"kasteel een huis bouwen, dat in vervolg van tijd'meer werd vergroot en uitgebreid; aan de laatste overblijfselen van de burcht-zelf liet hy een boerenwoning stichten, die er thands nog gevonden wordt, schoon de vijvers en grachten nagenoeg ge dempt zijn. Jonkheer Daniel Carel de Dieu Fontein Verschuur, zijn zoon, en, sints zijn vader in 1830 overleed, bezitter der Heerlyk heid, heeft het gebouw tegen den stal geheel doen afbreken, op verlangen zijner moeder, de toenmalige eigena resse; zoo dat er tegenwoordig eigenlyk geen sprake meer van den Coulster kan zijn, hoewel de grond der lustplaats, die in zijn geheel eene oppervlakte van om streeks 14 bunders beslaat, en het eigen dom van Mr. Gijsberts jongsten zoon (Jonkheer Giesbrecht Cornelis) gewor den is, nog altijd dien naam blijft voeren. gelen die een offensief inzetten en reeds na enkele minuten heeft Bugter succes met een kopbal na goed doorzetten van Schuyt. 10 minuten na de hervatting een hevige schermutseling voor het Castri- cumse doel, een driemaal ingekopte bal belandt tenslotte bij Mors die met een prachtig diagonaal schot de partijen op gelijke voet brengt. Nu zijn het de Hei looërs die een gewonnen wedstrijd spe len, maar talloze kansen worden om zeep gebracht. Tot 2 maal toe wordt in vrije positie tegen de doelman gescho ten en enkele harde schoten van v. d. Maat scheren langs het houtwerk. Dan zet CSV de buitenspelval open, wat de nodige opluchting brengt daar de HSV- ers nogal eens onoplettend zijn. De ar biter hanteert nu herhaaldelijk zijn fluit wat het spel niet ten goede komt. De wedstrijd gaat dan ook als de bekende nachtkaars uit. Door deze onbesliste eindiging moest de wedstrijd verlengd worden. Daar de scheidsrechter niet met deze reglementaire beslissing op de hoogte was, werd de kleedkamer opge zocht. De wedstrijd zal nu op een nader tijdstip worden overgespeeld. 20-11-19-28 Als moeder twee stuk ken goed aan elkaar naait. Bij goede invulling lees je nog eens 2 regels uit het versje van Vondel over de vogels. 8 woorden en de 2 vers regels! 3 p. II. Vul in dit figuurtje nog eens 4 woorden in: van links naar recht lezen we dezelfde als van boven naar bene den. 1zit in een wiel 2. staat in de drukkerij 3. vierkante decameter 4. blijft over van verbrande turf. 1 p. III. Wij geven hier 6 zinnen, waarin jongens- en meisjesnamen verborgen zijn. Een voorbeeld voor wie het niet begrijpt. Heeft die knaap iets gedaan? De dik ge drukte letters (ze volgen altijd op el kaar) geven de naam Piet. Het cijfer achter elke zin geeft aan hoeveel letters de naam heeft. Volg deze sloot tot de brug (4) Hij tekent met Oostindische inkt (2 na men, elk 4 1.) Je moet die kar elke dag schoonmaken (5) Hij heeft gewoond in Alkmaar (4) Zeg, pa, u lust toch wel taartjes? (6) Er vielen appels van de boom (4) Misschien vind je nog meer namen dan de gevraagde. Die mag je natuurlijk ook noemen. 2 p. Oplossingen komen in de krant van 20 Juni en worden uiterlijk 17 Juni inge wacht. LOODDIEFSTAL-DADER GEPAKT. De 22-jarige B. uit Amsterdam, geen onbekende van de politie, is te Oudorp gearresteerd. B. was juist van plan het kerkhof te verlaten, waar hij zink had weggenomen. B. heeft enige weken geleden Heiloo als werkterrein gehad, n.l. de R.K. Begraafplaats. DE EERSTE AARDBEIEN. Maandag werd aan de veiling St. Willibrordus door de tuinder Nic. Sombroek de eerste aard beien van de koude grond aangevoerd. De prijs was 0.59 per doosje. Koper Jan v. d. Pol. In opdracht van het C.B. zijn aan de veiling St. Willibrordus drastische maatregelen inge voerd. Kopers krijgen tot 7 dagen crediet. Zo nodig korter termijn. De veiling kan beboet worden wanneer zij aan de voorschriften niet de hand houdt. KERKELIJK NIEUWS. Evenals het vorig jaar (toen voor de eerste maal) zal op 31 Mei de gehele dag op Kapel gebeden worden. 's Avonds is een massale lichtprocessie over het bedevaartsterrein. Ver leden jaar namen hieraan ruim 2000 pelgrims deel. Waarschijnlijk zal Mgr. Huibers een be zoek komen brengen. „DE LAATSTE ROMAN VAN WILLIAM STRONG". De toneelgroep van de Willibrordusstichting voerde enkele malen het detectivestuk in drie bedrijven op: De laatste roman van William Strong", o.a. Zaterdagavond voor patiënten, doktoren en broeders. Dit stuk van de auteur P. Dumain Dubois werd geregisseerd door broeder Almarus. Het kreeg een goede vertolking. Een roman schrijver, die niet erg bekend is, heeft er be hoefte aan de aandacht op zich gevestigt te zien. Zijn secretaris en 'n uitgever zullen een sl.unt uithalen. Het geval wordt echter net echt en Strong dreigt er het „slachtoffer' van te worden. Natuurlijk komt alles weer op z'n pootjes terecht, óok al zijn daar enkele bedrijven voor nodig. Strikt objectief genomen, kunnen we dit toneel spelen als ander amateurstoneel beoordelen. Als zodanig was het spel van de heer P. Frans als schrijver prima, Ferd. Netcher was een goede detective en A. de Jong een echte, op sensatie beluste journalist, die met bravour te werk ging. J. Nelis was de onervaren politie commissaris en R. de Barbanson een goéde secretaris. Een sluwe uitgever vond een beste vertolking in C. Lindeman en die van tuinman door W. IJff, die niet van humor ontbloot was. Als geheel een toneelavond waarvan genoten is. CHR. JONGE MANNEN VERBOND AFD. HEILOO. Op Vrijdagavond 23 Mei speelde een elftal van de jongensclubs van het C.J.M.V. een voetbal wedstrijd tegen een jongensclub van dit Ver bond uit Alkmaar. De uitslag, 83 voor de jongens uit Heiloo, zou doen vermoeden dat het een éénzijdige wedstrijd is geweest; dit was echter niet het geval. De Heilooërs wisten de kansen beter te benutten, terwijl de achterhoede der Alkmaarders na de rust, die met een 53 voorsprong inging, niet veel kans tot doelpunten meer gaf. De doelpunten voor de Heilooërs werden ge maakt door Kees Roest (4 x), Henk Huijzer (2 x), Bob Heeringa en Daan v. Staalduinen. De opstelling van onze jongens was: Kees Relh doel; Hans Degenaar en Benno Huijzer backs; Klaas Heeringa, Piet Pilkes en Rob Broekman midden; Karei Timmens, Daan van Staalduinen, Kees Roest, Bob Heeringa en Henk Huijzer voor. ATHLETIEK. DOVES behaalde prijzen in Enkhuizen en Velsen. Tijdens de Hemelvaartsdag te Enkhuizen ge houden wedstrijden behaalden Doves-leden de volgende resultaten: Jongens B: 80 m hardl. Ie pr. R. Konijn; 600 m hardl. 3e pr. J. de Groot; hoogspringen 2e pr. R. Koelemeij. jongens A: verspringen 3e pr. J. Jonk; 4 x 100 m estafette 2e pr. Doves. Heren: 800 m kl. D le pr. M. Meyer; hoogspr. kl. C 3e pr. C. Pool. Dames: hoogspr. kl. D 2e pr. T. de Graaf; discus kl. D 3e pr. T. de Graaf. De jongens estafetteploeg bestaande uit Rong Konijn, Henk v. d. Pol, Joop Jonk en Theo van Hees, had in haar serie jammer genoeg geen tegenstand, maar liep toch in de nieuwe club-recordtijd van 49,2 sec. Prima jongens! Zondag j.l. behaalden enkele Doves-athleten te Velsen enige prijzen en wel: C. Pool: le pr. hoogspr. heren C; C. Pool: 3e pr. 800 m heren D; M. Meyer: 2e pr. 800 m heren C; N. Blees: 3e p. hoogspringen dames D. NIEUWE FONTEIN KLAAR. De nieuwe fontein voor het Raadhuis heeft Woensdagmiddag proef gespoten. Jammer dat het plantsoentje er omheen zo klein is en daar door de middelste straal (de hoofdstraal dus) in haar capaciteit getemperd moet worden, wil len passerenden, bij enige wind, tenminste niet natgespoten worden. We willen hopen dat deze nieuwe fontein, een geschenk van de bevolking aan Jkhr. v. Foreest bij zijn ambtsjubileum als burgemeester (1905- 1930) dikwijls in gebruik gesteld zal worden. Het doet feestelijk aan. Boven de herdenkingssteen heeft men nu aan gebracht (aan Zuidzijde) het familiewapen van Foreest en aan de Noordzijde het wapen van Heiloo. OPBRENGST COLLECTE. Dc opbrengst van de gehouden collecte, waar van de baten ten goede kwamen aan de strijd tegen drankmisbruik, heeft 127 gulden opge bracht. Een bedrag, waar de organisatoren lang niet ontevreden over zijn. Dank, ook aan de 15 collectrices. LIMMEN—H.S.V. 0—6 Dinsdag 20 Mei werd in het kader van de ju bileumbeker een wedstrijd gespeeld tussen de oude rivalen Limmen en H.S.V. Daar er verschillende spelers verhinderd waren, moest H.S.V. de strijd met een viertal invallers aanvangen, maar dit bleek geen bezwaar om de Limmers in eigen huis te verslaan. De rood gelen waren hun tegenstanders steeds iets te vlug af en daar de Limmen-voorhoede een ont stellend gebrek aan schutters vertoonde, is de zege geen moment in gevaar geweest. H.S.V.—DE RIJP 5—0 Vrijdag speelde H.S.V. haar tweede bekerwed strijd tegen De Rijp. Hoewel het vertoonde spel kwalitatief heel wat minder was als de vorige ontmoeting, konden de Rijpers toch niet ver hinderen, dat hun doel vijf maal doorboord werd. H.S.V.—MEERVOGELS 3—2 Zondag j.l. speelde H.S.V. voor een talrijk publiek haar derde bekerwedstrijd tegen de buren uit Akersloot. Wie gedacht had, dat ook deze wedstrijd voor de Heilooërs een walk over zou worden, kwam bedrogen uit. Een „ge laden Meervogels-elftal kon pas enkele mi nuten vóór het einde tot capitulatie gedwongen worden. Door deze laatste overwinning is H.S.V. als nummer één geëindigd in de voorronde van de jubileumbeker. Op Maandag Tweede Pinksterdag volgen de afvalwedstrijden, met als eerste ontmoeting

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1952 | | pagina 4