I LEZING OVER OUD HEILOO Pantekoek Televisie ONAFHANKELIJK NIEUWSBLAD VOOR HEILOO Voor weekend en vakantie! S)e (^reel lie JAARGANG NUMMER 40 25 MEI 1956 Redactie- en Administratie-adres Rechte Hondsbosschelaan 22, Heiloo Telefoon K 2200-4190 - Giro 140847 Uitgave: DRIJ. „UITKIJKPOST- VERSCHIJNT 1 MAAL P. WEEK ABONNEMENTSGELDEN Per drie maanden f 1,25 Per half jaarf 2,35 Per jaarf 4,55 Losse nummersf 0,12 Advertenties per mm f 0,10 (Bij contract belangrijke reductie) In het Dorpshuis sprak woensdagavond mevr. de Lange-van Foreest over Oud- Heiloo. Mevr. de Lange begon met te constateren dat in de laatste 50 jaren in Heiloo verbazingwekkend veel ver anderd is. Niet alleen is de rust geheel verloren gegaan, maar ook door de gro te groei van de bevolking hebben alle plaatsen een opvallende uitbreiding en dikwijls helaas een vernieuwing onder gaan. We weten van oud-Heiloo, dat het lieflijk was en klein, door 't hoge bos beschut en dat Willibrord er de kruisleer bracht De overlevering weet te verhalen dat de discipelen van Willibrord door onze streken kruisten, het evangelie predi kend, maar met zekerheid weten we daarover maar bitter weinig, aldus me vrouw de Lange. Daarom wilde zij zich gaarne aan de overlevering houden. Dat Willibrord ook in deze streken het Christendom gepredikt zou hebben en dat hij zelfs persoonlijk hier was waar later Heiloo groeide. Dat er op de hoge geestrug tussen al het water van de Egmonder-, de Boe- keler- en andere meren al in heel oude tijden een nederzetting geweest moet zijn, is bewezen door prof. Holwerda, die bewesten de kerk van Heiloo. dicht bij de spoorbaan indertijd Friese voor werpen uit de eerste eeuwen onzer jaartelling vond en overblijfselen van een primitieve bewoning. Omstreeks 690 moet Willibrord Heiloo bezocht hebben. Hierover is een legen de. Op één zijner tochten werden zijn gezellen dorstig, de wijnkruiken waren ledig. En daar nergens vers water was, kreeg Willibrord medelijden. Hij sprak tot zijn metgezel, die hem het liefste was, dat hij een tent op zou slaan en daaronder een kuil zou graven. De bisschop ging alleen in de tent en bad God om water. En terstond welde er water op uit de droge aarde. Vers water in overvloed, zodat allen konden drinken. De plaats waar de heilige dit wonder volbracht noemde men St. Willibror- dusput, het was omtrent Heilige Loo, dat later Heiloo genoemd werd. Het water van de bron werd als ge neeskrachtig beschouwd en menigeen kwam putten. Mevr. de Lange ging verder met te vertellen dat er vele verzen zijn ge maakt hierover. Laten we het begin van 't rijmpje van Beets noemen Hoe lieflijk ligt het klein Heiloo van 't hooge bosch beschut. Een kerk, zeer oud staat daar gebouwd, Daarachter is een put. Wij mogen aannemen dat er ten tijde van Willibrord te Heiloo een kapel ge bouwd is. Spoedig werd deze kerk zo belangrijk dat ze als moederkerk be schouwd werd. Zij stichtte in de 11e eeuw een z.g. dochterkerkje in een ge hucht van vissers tussen de meren. Dit gehucht zou 't bloeiende Alkmaar wor den, terwijl Heiloo een heel klein dorp je bleef tot 't begin der 20e eeuw. De kerk van Heiloo, onder patronaat van de H. Willibrord wordt in een oorkonde van 1063 als Mater van de kapellen Egmond, Alkmaar, Schermer Mijzen, Wognum, Oudorp en Vronen genoemd. De tegenwoordige kerk in Heiloo is oorspronkelijk in de Romaanse stijl ge bouwd, aldus ging de inleidster verder, wat men nog kan zien aan de dichtge metselde kleine ramen. Dit is het voor ste gedeelte van een veel grotere kerk waarin het koor was. Begrijpelijk is, dat toen de erediensten der r.-k. zich uitbreidden, er behalve het Romaanse gedeelte een veel grotere kerk met koor en koorbanken nodig werd. Ook is het te verklaren dat, toen de kerk in protestantse handen overging, men weer aan 't oude kerkje genoeg had. Na ruïne en tijdelijk herstel is het Ghotische deel der kerk dan ook afge broken.. Het benedengedeelte der to ren moet nog uit de 13e eeuw dateren, men vindt er nog hetzelfde druip- of tufsteen en reuzen moppen. Johannes Curtius was na de afschei ding van Egmond de eerste hervormde predikant (1633-1636). In het Oostelijk deel der bestaande kerk vond de heer Belonje onder de aangebrachte houten vloer een in 1650 gesticht overwelfde grafkelder van het geslacht van Cats van ter Coulster. De wapentjes van dit geslacht zijn nog be vestigd aan de koperen kronen in de kerk. De bouw van deze kelder (aldus de heer Belonje) moet zijn samengevallen met een vernieuwing van de kerk waar van het meer Oostelijk gelegen koor destijds als 't ware buiten gesloten was. Van het oude koor zijn de grondvesten nog op het Oostelijk kerkhof naspeur baar. In 1823 werd de kerk geheel hersteld en vernieuwd. Van de Runxputte het volgende. Van de vele bedevaartsplaatsen uit de mid deleeuwen is er een in de herinnering overgebleven en later in ere hersteld. De herinnering aan de bedevaart naar onze lieve vrouwe ter nood (onze lieve vrouwe. Troost en Hulp in onze nood) was zo sterk, dat, ook nadat de kapel die zich te Oesdom op de kruisberg bevond, in 1573 verwoest was, in 1637 het laatste brok muur was omverge haald, de katholieke inwoners van Haarlem en Amsterdam en de Kenne- mer omgeving naar het terrein bleven komen om te bidden. De toeloop was in 1704 nog zo groot dat een Heilooër reiskaartje werd uit gegeven. In de 19e eeuw hielden deze bede vaarten geleidelijk op en werden in 1830 verboden. De herleving dezer de votie begint in 1886 met een missie. In 1905 werd de oude put terug gevonden en de toeloop van pelgrims nam ge stadig toe. Een nieuwe kapel en kerk werd gebouwd. In 1509 op 17 juni, werden Heiloo en Oesdom op hun verzoek door keizer Maximiliaan verenigd. In Heiloo ont stond het Regulier klooster „De Blin ken". In dit klooster geschiedde ten tijde van Philips van Bourgondië een mirakel. (Wij hopen daar later uit voerig op terug te komen). Wanneer precies het Regulieren kloos ter te Heiloo gesticht is, is niet bekend. In 1400 is het genoemd toen mr. Gerrit van Berchem verzocht zijn leengoede ren aan het klooster te mogen afstaan. In 1571 zou de Blinken afgebroken zijn op last van de bisschop van Haarlem. Cranenbroek, zoals mevr. de Lange via een lantaarnplaatje toonde was waar schijnlijk van na de brand in 1573 het heeft veel van de vroege Renaissance stijl. Van haar stichting is niets be kend, zegt de heer Belonje in zijn arti kel over het kasteel. In bestaande stukken over Cranen broek wordt reeds het jaar 1335 ge noemd. Veel adelijke huizen van betekenis hebben in de 14e eeuw niet bestaan. Jan van der Meye, heer op Cranen broek huwde met jonkvrouwe Sybrecht van de Coulster. Van het huis de Coul ster is een aardig latijns gedicht. Hier volgt hetIk, Huis ter Coulster, be roemd vanaf den tijd van den stichter W. van Beyeren, onsterfelijker gedach- tenisse, zal in een drietal regelen mijne lotgevallen verhalen, zoals die door de noodlottige tijdsomstandigheden zijn geweest. Ik heb gevoeld dat de vijand mij belaagd heeft, zodat ik vernietigd en verdelgd werd in 1517. Ik heb de Spanjaarden gezien door het uitbreken van een godsdienst-oorlog 1573. Toch ben ik, stervende als een Phoenix herleefd door de zorgen van Cats 1643. Of het huis de Coulster voor het aan de Heeren van der Coulster kwam het kasteel is geweest van het geslacht van Heiloo is niet bekend. In de 13e eeuw en wel van 1213 tot 1234 worden Hendrik, Jacob, Dodo en Jacobus van Heiloo genoemd, daarna is dit geslacht uitgestorven. Uit de fam. Van der Coulster lichten wij Abel van der Coulster, Ridder en Raad in 's Hage en bijzonder goede vriend van de grote Erasmus en verder Floris van der Coulster die 20 kinde ren had. Uit dit oude geslacht was- de laatste Abel van der Coulster Schepen te Dordrecht; hij is in 1557 daar bij het stadhuis verdronken. In 1517, op vrijdag na St. Jan, werd de Coulster door de Geldersen ver woest, tegelijk met het slot Nieuwburch door Floris V benoorden Alkmaar te gen de Westfriesen gebouwd. In 1643 werd het herbouwd door Theo- philus van Cats. In 1854 wordt het huis dat in 1810 aan de stal van 't oude kasteel gebouwd was geheel afgebro- Prachtige effen poplin weekend Shirts f 12.75 (diverse kleuren) in effen ruiten, zeer apartf 15.85 Zomerpetten f 4.95 Regenhoeden, waterprooff 14.75 Wollen Zwembroeken J.&T. Zomerondergoed van J.&T. onre specialiteit! Heiloo Telefoon 2403 Kennemerstraatweg 73 ken en er een boerderij gebouwd. Zeker heeft er dus in de middeleeuwen een kasteel in Heiloo bestaan. Hofdijk (een bekend Nederlands let terkundige en geschiedenisschrijver) heeft op het kasteel Heiloo één zijner balladen laten spelen. Mogelijk dat de ze historisch grotendeels op pure fan tasie beruste. Prof. Blok schreef er over dat hij Hofdijk's dichterlijke fantasie met genot las. Hij deed het spelen op het slot Heiloo in het begin van 1200. (Volgende week hopen we te vervol gen met dat bijzonder interessante wat mevr. De Lange vertelde over Heiloo. We beginnen dan over het huis Ypen- stein). OPNIEUW OUD-HEILOO De lezing over oud-Heiloo, woensdag avond in het Dorpshuis, gehouden door mevr. De Lange-van Foreest, trok zo veel belangstelling dat velen terug ge stuurd moesten worden. Mevr. De Lange heeft beloofd in het begin van het seizoen 1956-'57 op nieuw deze lezing te houden. Men zie daarvoor te zijner tijd de „Uitkijkpost". ONGELUKKIG VERLIES Dezer dagen verloor een inwoner van Heiloo een portefeuille inhoudende on geveer f 90,—. Aangezien de ongelukkige verliezer ten zeerste gedupeerd is verzoeken wij een ieder die hieromtrent inlichtingen kan verschaffen zich met ons in verbinding te stellen. Een beloning voor de vinder is in uitzicht gesteld. EEN VERLATE JUBILEUM WEDSTRIJD Zaterdagavond wacht ons aan de Egel- hoek een interessante strijd. Dan bin den, nog in het kader van het 10-jarig bestaan van „De Foresters", de kam- pioensploeg en een sterke H.S.V.-com binatie de strijd aan. Aanvang 7.15 uur. Voor deze wedstrijd zal door de edel achtbare heer burgemeester J. Kalff de aftrap worden gedaan met de nieuwe bal, die door het gemeentebestuur aan „De Foresters" werd geschonken. Onderstaand laten wij de opstellingen der elftallen volgen. Mogen beide ploe gen er in slagen het publiek een faire aantrekkelijke wedstrijd voor te schote len. Foresters Driehuis, Zwaan, v. d. Horst Veen, Kossen, Schermerts, Koorn, Jans- sonius, Schoen, Kerkhof, Godijn. Scheidsrechter de heer K. Greeuw H.S.V.-comb. Klaver (2e elftal), A. Kosters (le), Kraakman (le), Beukers (2e), Bakker (2e), Hageman (2e), B. Kosters (le), Dekker (le) Schuyt (2e) Bugter (le), Haanraads (le). CONCERT DOOR „EENSGE ZINDHEID" A.s. woensdag, 30 mei, zal de muziek vereniging „Eensgezindheid" haar le concert van dit zomerseizoen geven in de muzieknis. Uitgevoerd zullen wor den o.a. de fantasie „Gravin Maritsza" van Kalman en de fantasie „Het witte paard" van R. Stolz. Verder de beken de werken „Peter Schmoll" van C. M. van Weber, „Czar und Zimmerman" van Lortzing en de „Hongaarse dan sen" van Brahms. Ook de leerlingencursus zal een vijftal nummers ten gehore brengen met als slot een mars, speciaal door de heer Meyns voor deze cursus geschreven. Het concert begint om 8 uur. DRIE AUTO's OP ELKAAR Doordat de bestuurder van een luxe auto plotseling remde voor een voor hem rijdende dienstbus van de Naco, vrijdagmorgen, ter hoogte van het land goed Nijenburgh, reden drie daarop volgende auto's op elkaar. Gelukkig bleef het alleen bij materiële schade. VOORGEDRAGEN TOT KRINGHOOFD B.B. De heer A. J. Hauer, eerst assistent van het kringhoofd der Bescherming Burgerbevolking IV en na het verschei den van dhr. Van Wilgeburg, waarne mend kringhoofd, is voorgedragen tot hoofd van kring IV. Op 30 mei zal beslist worden of onze plaatsgenoot deze eervolle benoeming ten deel valt. AAN DE TOP VOOR J. J. Pantekoek - v. Aostastraat 28 Tel. 2508

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1956 | | pagina 1