Bouw van eerste Verzorgingstehuis „DE OUDE PASTORY" binnen afzienbare tijd te verwachten r a m TeleVisie^ 7 ONAFHANKELIJK NIEUWSBLAD' VOOR HEILOO Pantekoek aan de TOP f if lie JAARGANG NUMMER 44 29 JUNI 1956 Redactie- en Administratie-adres Rechte Hondsbosschelaan 22, Heiloo Telefoon K 2200-4190 - Giro 140847 Uitgave: DRIJ. „UITKIJKPOST" VERSCHIJNT 1 MAAL P. WEEK ABONNEMENTSGELDEN Per drie maanden f 1,25 Per half jaarf 2,35 Per jaarf 4,55 Losse nummersf 0,12 Advertenties per mm f 0,10 (Bij contract belangrijke reductie) Snelle aanpak door comité deed in vijf maanden plannen afsluiten. Binnenkort is de bouw te verwachten van het eerste verzorgingstehuis in onze gemeente. Een tehuis voor bejaarden van alle gezindten en dat de naam zal krijgen van „De Oude Pastory". Dit doet weer herinneringen oproepen uit het verleden, toen de pastorie van de Ned. herv. gemeente nog een cen trum was van een groep letterkundigen van naam. De Ned. herv. gemeente wilde dit ge bouw wel verkopen als er een hun pas sende bestemming aan gegeven werd, zoals in dit geval een verzorgingste huis voor alle gezindten. Terwijl sinds lange tijd de al of niet wenselijkheid van dit tehuis besproken werd, pakte een comité op 20 november .1-955 de koe bij de horens. De pastorie was te koop en de heer Rus, wethouder, deed de suggestie, de pastorie als voor naam gebouw te behouden in 't centrum van ons dorp en het tegelijkertijd dienstbaar te maken voor het algemeen welzijn. Alhoewel er eerst tal van bezwaren waren tegen verbouw en inrichting van de pastorie, als deel van een verzor gingstehuis, werden spoedig daarop be sluiten genomen en dit wel in sneltrein vaart. Plannen kwamen snel tot stand In 5 maanden tijd werden alle voorbe reidende maatregelen getroffen om tot de bouw te komen. Terwijl er al een voorlopige toezegging is van rijkswege is het wachten nog op de definitieve. Het bestuur (een voorlopig comité) hoopt deze binnen enkele weken te ont vangen, zodat in augustus begonnen kan worden om in mei-juni 1957 de nieuwe bewoners te verwelkomen. Percentage bejaarden in Heiloo is hoog. Op een persconferentie, belegd door 't bestuur van de nieuwe stichting, ver telde de heer Eekhof als voorzitter 't een en ander. Heiloo als woongemeente heeft een grote aantrekkingskracht ge had op de bejaarden. Het gevolg is dan ook flat in Heiloo ruim 10% van de inwoners bejaarden zijn. Terwijl het landelijk 8.1% is. (De laatste gegevens tonen aan dAt bijna 1300 boven 65-ja- rigen in Heiloo wonen). Dit brengt ook problemen met zich mede. Daarom is men in 1948 gekomen tot bouw van huisjes voor bejaarden door de „Stich ting woningcomplex voor bejaarden' waarvan er nu 37 staan. Men heeft daar de beschikking over een semi-verzorging, aldus de heer Eekhof. Het verlangen naar algehele verzorging werd steeds sterker, getuige ook de ge weldige omvang van de bouw van ver zorgingstehuizen in binnen- en buiten land. Zoals gezegd de pastorie werd aan vaard als deel van een te stichten ver zorgingstehuis. Aan de architect J. Rus Jr. werd opdracht gegeven de nieuw bouw een verantwoorde aansluiting te geven op de pastorie. Aantrekkelijke plaats. Wie de maquette en de tékeningen ge zien heeft kan met zeer veel genoegen constateren dat dit volkomen gelukt is. Wanneer in de komende jaren over gegaan wordt tot brinkvorming, en de huizen aan de noordzijde van 't Groen tje (en omgeving) zijn verdwenen dan komt het verzorgingstehuis nog gunsti ger te liggen. Nog gunstiger, want nu reeds mogen we spreken van een aan trekkelijke plaats. Immers de bejaarden blijven midden in de omgeving waarmee zij de laatste jaren zo vertrouwd zijn geraakt. Zij blijven nog dagelijks het leven volgen in Heiloo. De eetzaal, an nex conversatiezaal komt namelijk over de gehele frontbreedte van de pastorie te liggen, dus met het gezicht op 't Groentje, Straatweg, Raadhuis en het Witte Kerkje. 'De indeling. De indeling en omvang is ongeveer als volgt. Gebroken is met het systeem om op een gang aan beide zijden kamers uit te laten komen. Dit zal nu aan één kant zijn. De vleugels aan de pastorie lopen langs de Nic. Beetsweg, Buren- weg en de oostzijde van de tuin. De doorlopende gang ontvangt volop licht. De eerste twee delen bestaan uit twee verdiepingen, het laatste wordt ge lijkvloers. Praktisch 90% van de ka mers krijgt de gehele dag zon, omdat deze op het zuiden liggen. De kamers (2-persoons) zijn 4 x 4 m, de één-persoons 3 x 4 m. Er komt in een opklapbed, een kast, wastafel, vitrage en vloerbedekking. Aansluiting, op elke kamer, komt er op de radio distributie en centrale ver warming (oliestook). Voorts wordt een verbinding tot stand gebracht op het alarmsysteem. Er komen badkamers en douchecellen. Voorts, in elke vleugel, een keukentje waar de bewoners iets ekstra's kunnen klaarmaken als zij be zoek ontvangen. W.C.'s worden in voldoende mate aan gebracht (men behoeft beslist niet meer dan 10 meter te lopen om er een te bereiken De inrichting van de pastorie De centrale ingang komt op de Nic. Beetsweg, vlak naast de pastorie. Via een ruime lichte hall vindt men de ad ministratieruimte en de grote recreatie zaal, tevens eetzaal. Elders in de vleu gel komen boven en beneden twee klei ne recreatieruimten. Gelijkvloers komt de keuken met spoelkeuken en het dag verblijf voor het personeel. Op de twee de verdieping de zit-slaapkamer voor hen. (Dit in een nieuw aan te bouwen gedeelte). Op deze etage komt ook de directrice te wonen en een aantal be jaarden. Op de derde verdieping twee logeerkamers voor familie die eventu eel willen of moeten overnachten. Capaciteit en personeelsbezetting. Het totaal aantal beschikbare kamers voor bejaarden is 31, waarvan 27 één persoons en 4 twee-persoons, (2 twee persoons en 1 één-persoons op de twee de verdieping van de pastorie). Moge lijk dat tezijnertijd uitbreiding nodig en mogelijk wordt, dan is er ruimte, zij het in beperkte mate, aanwezig op de oos telijke en zuidoostelijke zijde. De personeelsbezetting zal als volgt zijn directrice, kookster, verpleeghulp en 4 meisjes. Nog enkele bijzonderheden. Naast een terras, uitkomende op de aan te leggen tuin, komt er een flink dak terras. Rechts naast „De Oude Pasto ry" zoals het verzorgingstehuis dus gaat heten, komt er een gebouwtje waar o.a. ruimte gereserveerd zal worden voor liefhebbers van knutselwerk. Het stichtingsbestuur wil namelijk ook rekening houden met de nieuwe ge dachte, de bejaarden nog zo volledig mogelijk te laten doen waar zij interesse en behoefte aan hebben. Het zal hun laatste levensjaren zeker aantrekkelijker maken. Wie komen er voor in aahmerking Laten we voorop stellen dat dit huis is voor alle gezindten En dat er zeer grote belangstelling bestaat onder hen die daarvoor in aanmerking komen. Wij moeten, en dat heeft de heer Eekhof op de persconferentie uitdrukkelijk moeten vaststellen, er geen chronisch zieken in opnemen. Voor hen wil het departement van maatschappelijk werk speciale inrichtingen in 't leven roepen. Het stichtingsbestuur, dat oorspronke lijk verpleegruimte creëerde, moest dit, op verzoek van hogere instanties, uit de plannen schrappen^ Wanneer in gebruik en de kosten. Zoals we reeds schreven, alles is ge reed om tot bouw over te gaan. Het bestuur hoopt uiterlijk augustus te be ginnen en de verwachting is dat medio mei-juni 1957 het bejaardentehuis be trokken kan worden. De kosten Daarover is definitief niet veel te zeggen. De pensionprijs hangt nauw samen met de bouwkosten, in richting- en exploitatiekosten. Het be stuur streeft naar zo laag mogelijke pen sionprijs. Opname zal zeker voor een ieder mogelijk wórden omdat het thans reeds gebruikelijk is dat het gemeente bestuur, op gedeeltelijke kosten van haar, elders inwoners onderbrengt. Alle bestuursleden zijn bereid inlichtin gen te verstrekken. Jongstleden woens dag en donderdagavond, toen de ma quette en tekeningen in het Dorpshuis te bezichtigen waren, maakten velen er al gebruik van. Voorlopige aangifte formulieren zijn verkrijgbaar. Het bestuur van de Heilooër Stichting voor bejaardenzorg te Heiloo, „De Oude Pastory", bestaat uit de volgende personen Mevr. van Hoolwerff, Van Aostastraat 15, zuster de Lange, Hol- leweg 32 en de heren dr. ten Bruggen- cate, Heerenweg 71, Melgers, Rechte Hondsbosschelaan 32, Eëkhof, Laar manstraat 3, Van Rossum du Chattel, Frederikslaan 10, Vahl, Kennemerstr. weg 267 en Majolée, Sch. Hondsbos schelaan 62. Dit is een maquette van het nieuw te stichten verzorgingstehuis „De Oude Pastory". Er zijn plannen om, in verband met een Brinkvorming, het noor- delijk gedeelte van 't Groentje mettertijd weg te breken. Bij het maken van de maquette heeft men daar reeds rekening mee gehouden. Zoals u ziet zal „De Oude Pastory" daardoor nog gunstiger komen te liggen. OOK R.-K. VERZORGINGS TEHUIS Naast de plannen voor een verzorgings tehuis voor alle gezindten, werkt de r.-k. stichting voor bejaardenzorg aan de uitwerking van plannen tot bouw van een r.-k. verzorgingstehuis, dit aansluitend aan hët„ complex van huis jes voor bejaarden (Hoog en Laag) aan de Westerweg, schuin tegenover de r.-k. kerk. HEILOO HEEFTTSJU EEN APOTHEEK) Op vrijdag 15 juni werd aan de Sta tionsweg een apotheek geopend. De apotheker H. P. Stam die het de naam „Heylo apotheek" gaf, heeft de inrich ting ervan degelijk voorbereid. Wij zijn op bezoek geweest in deze eerstp apotheek in Heiloo. Wie het pand\ kende zal versteld staan van de veranderingen die zijn aangebracht door de gebr. De Geus (aannemers- schilders), dé fa. Van Tricht, Korstan- je en de fa. Botterop uit Reeuwijk, die de speciale apotheek-inrichting verzorg de. De apotheek kan men zien in twee delen, het eerste de vérkoopafdeling en daar achter de afdeling waar recepten worden klaar gemaakt. Het ziet er, in de lichte kleurend ruim en fris uit. Alhoewel de plaatselijke dokters zelf nog apotheek aan huis hebben, zal de ontwikkeling en de groei van de ge meente, binnen afzienbaïe") tijd deze nieuwe apotheek zeker snel tot bloei brengen. De „Heylo" apotheek is ver bonden aan dé ziekenfondsen en aan de Rijksverzekeringsbank. Voorts ver koopt de heer Stam ^e betere cosmeti sche artikelen, artikelen die bij de hui dige toegepaste lichaamsverzorging een steeds grotere plaats in gaan nemen. NIEUWE WEG NIEUWE. STRAATNAAM /j Tegenover de vijver, aan de noordzijde in plan West, is een nieuwe straat in aanleg. Voorlopig nog „doodlopend" zal deze"in de nabije toekomst doorge trokken worden in de richting van de Bayérshoffweg. Deze nieuwe straat, waar thans een drietal bungalow's in aanbouw zijn, heeft men de naam Baafjeslaan gegeven. Genoemd naar de Baafjespolderj, het gebied waar het aan grenst. OON O J. J. PANTEKOEK- HEILOO - TELEFOON I STASTR. 28 2200-2508

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1956 | | pagina 1