110 i I _MËl€0 JAT TB O ET EN wordt geopend door de Commissaris van de Koningin Waarschijnlijk gaan begin mei a.s. de machines draaien Bouwkosten gestegen tot vier miljoen ONAFHANKELIJK NIEUWSBLAD VOOR HE -O O asphalt RUBBER Olèv CAR/BOLINEUM en TE^RPRODUKTEN Heerenweg 142 Tel. 4880 UP UP 13e JAARGANG NUMMER 16 22 MAART 1957 Redactie- en Administratie-adres Rechte Hondsbosschelaan 22, Heiloo Telefoon K 2200-4190 - Giro 140847 Uitgave: DRIJ. „UITKIJKPOST VERSCHIJNT MAAL P WERK ABONNEMENTSGELDEN Per drie maanden f 1,25 Per half jaarf 2,35 Per jaarf 4,55 Losse nummersf 0,12 Advertenties per mm f 0,10 (Bij contract belangrijke reductie De Melco wordt dan ook een hyper modern bedrijf zoals men deze op zui velgebied in ons land slechts zelden zal aantreffen. In september van het jaar 1954 namen 21 fabrieken in een historische bijeen komst het besluit om de melkverwerking gezamenlijk en in coöperatief verband ter hand te nemen. Een commissie van voorbereiding, onder leiding van de heer J. A. Geluk, oud-sekretaris van t e F.N.Z., ontwikkelde de plannen en eerder dan algemeen werd verwacht - namelijk in juli 1955 - kon de aan besteding worden gehouden. Die datum was goed gekozen. Enkele dagen later werd namelijk een bouwstopafgekon digd. De eerste mijlpaal Het was voor\de in oprichting zijnde Melco en voor de gemeente Heiloo een belangrijk ogenblik toen in april '56 op een fraaie voorjaarsmiddag de eer ste steen van het gebouw werd gelegd door de heer Geluk. Talrijke personen woonden die plechtigheid bij, onder meer het voltallig bestuur onzer ge meente en vele raadsleden. Ook de meest belangrijke autoriteiten uit de zuivelwereld gaven toen acte de pre sence. De gemeentebestuurders van de „woongemeente Heiloo waren die midr dag zichtbaar verheugd, dat een der gelijk omvangrijk bedrijf hun - figuur lijk gesproken - in de schoot was ge vallen., En dan nog te bedenken, dat de provinciale planologische dienst in de uitbreidingsplannen voor Heiloo geen rekening wenste te houden met de vestiging van kleinere bedrijven, laat staan met fabrieken, die in grootte tot ver in de omtrek van onze gemeente nauwelijks worden gevonden. Een f raai complex Wie het in aanbouw zijnde bedrijf heeft gadegeslagen, zal tot de ontdek king zijn gekomen, dat het steigerwerk inmiddels is verdwenen. Men kan ook constateren, dat het fraaie gebouw in architectonisch opzicht alle verwachtin gen overtreft. Er is gelukkig geen spra ke van, dat het gebouw storend werkt op de landelijke omgeving. In dat op zicht kunnen degenen, die het wel me nen met Heiloo, tevreden zijn. De stichters van de Melco hebben, wat de financiële zijde betreft, minder re den tot tevredenheid. Oorspronkelijk waren de kosten - inclusief de inrich ting - geraamd op f 2.500.000,—. Sinds de aanbesteding zijn de materiaalkos- meter. De wanden en vloeren hebben een oppervlakte van 6500 vierkante me ter, waarvan 2000 vierkante meter wanden. Hierop worden maar liefst 90.000 witte tegeltjes aangebracht. De vloeren hebben een oppervlakté'j van 4500 vierkante meter en worden be dekt met 202.500 gele tegels. Door deze •-{egelvoorziening zal de hygiëne tot een mdximum kunnen worden opgevoerd. Boveh'di^n zullen de arbeidskrachten vrijwel nirhmer met de melk of de melk- produkten in darmaking komen, aange zien een volautohiatisch machinepark wordt geplaatst. Nadat enige maanden gelèdescvier ste- riliseertorens met een hoogte van twaalf meter werden geplaatst, zijn kortgele den de melk- en paptanks gearriveerd, te weten twaalf melktanks, elk met een inhoud van 10.000 liter en tien pap tanks met een inhoud variërend van 1000 tot 3000 liter. Het machinepark bevat voorts twee flessenspoelmachines en twee vulmachines - elk wegend 14.000 kg en een capaciteit van 6000 flessen per uur. Een waterzuiverings installatie kan 30.000 liter water per uur „behandelen", waaruit blijkt, dat men geen water behoeft te betrekken van het PWN. Er blijkt ook uit, dat „water" in een melkverwerkingsbedrijf in overstelpend grote hoeveelheden ge bruikt wordt. Voor de verwezenlijking van het Melco- bèdrijf hebben de arbeiders 2000 ku bieke meter beton moeten storten. Daarbij, had men 250 kilometer beton ijzer nodig, terwijl de bekisting een op pervlakte had van 14.000 vierkante me ter. In de enbrme verwerkingshall - het „hart" van de fabriek - welke een op pervlakte van 1200 vierkante meter heeft, hebben ijzésen steigers gestaan tot een lengte van 26 kilometer. Y ten en de lonen, alsmede bijkomende werken dermate gestegen, dat de bouw kosten in totaal ongeveer vier miljoen gulden zulleri bedragen. Hieruit blijkt nog eens welk een funeste invloed de steeds weerkerende loonronden hebben gehad. Fabelachtige cijfers De totale inhoud van het Melco-com- plex bedraagt ongeveer 35000 kubieke Naar alle waarschijnlijkheid zal de bouw van het nieuwe melkverwerkings bedrijf der Melco, op het voprmalige Foresters-terrein aan de Kennemerstr.- -weg - onvoorziene omstandigheden voorbehouden - tegen het einde van de maand mei zover gevorderd zijn, dat een begin kan worden gemaakt met de produktie van flessenmelk, yoghurt en pap. De aannemer van dit enorme pro ject verwacht dat de officiële opening in de loop van de maand september zal kunnen plaats vinden. Het is vrij wel zeker dat de commissaris der ko ningin in de provincie Noord Holland, dr. M. J- Prinsen, deze opening zal verrichten. Aanvankelijk zou het bedrijf reeds be gin april voltooid zijn. De aannemings maatschappij had echter na de eerste- steen-legging met een tekort aan per soneel te kampen, waardoor de werk zaamheden werden vertraagd- In ver band met de gunstige weersomstandig heden in de afgelopen winter en het niet-ongunstige voorjaar, wist men de grote achterstand behoorlijk weg te werken, hoewel men er niet in slaagde op het geplande tijdstip gereed te zijn. Wanneer men echter let op de ver traging bij de bouw van andere grote werken, dan moet men bey^jhoermg hebben voor de snelle voortgang in de laatste fase van de bouw- Uiteraard zien het bestuur en de direc tie van de Melco met verlangen uit naar de dag w^rop dit trotse melk- bedrijf - gesjjtht door een 21-tal co- operatieve zuivelfabrieken in Noord- Holland - in werking zal worden ge bracht. De opening zal bovendien een Een foto van de maquette van de ..Melco" waarvan de uitvoering in een vergevorderd stadium verkeert aansporing zijn voor degenen, die de coöperatieve gedachte een warm hart toedragen - om ook in de toekomst ge zamenlijk de problemen op te lossen en revolutionaire plannen in de praktijk te brengen. Het Melco-plan was een gedurfde onderneming, dat in overleg met deskundigen uit de zuivelwereld tot stand kwam en het resultaat was van langdurig overleg. De Melco was bovendien noodzakelijk om de concurrentiestrijd met melkfa- briexen elders in den ianue aan te bin den. Daarnaast worstelen vele zuivel fabrieken in de kop van Noord-Holland met het arbeidersvraagstuk. Een massa productie in een modern ingericht be drijf zou niet alleen een goedkoper produkt kunnen leveren, doch bij een ver doorgevoerde automatisering met weinig arbeidskrachten kunnen vol staan. Een overzicht van de werkzaam heden aan het geweldige en imponerende fabrieks gebouw

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1957 | | pagina 1