Drie Kerkelijke Groeperingen hebben nieuwbouwplannen De Geneesheer-Directeur der St.Willibrordus-Stichting Dr, J. P. de Smet viert 27 juni a.s. zijn zilveren jubileum Pantekoek aan de top Televisie ONAFHANKELIJK NIEUWSBLAD VOOR HEILOO Burgerlijke gemeente in principe bereid om subsidie te verlenen 13e JAARGANG NUMMER 25 13 JUNI 1957 Redaktie- en Administratie-adres R. Hondsbosschelaan 22 - Heiloo Tel. K 2200-4190 - Giro 140847 ABONNEMENTSGELDEN Per half jaar f 1,10 Advertenties, per mm f 0,12 (Bij kontrakt reduktie) VOOR J. J. PANTEKOEK-V. AOSTASTR. 28 HEILOO - TELEFOON 02200-2508 Volgens de prognoses van stedebouwkundigen en planologische dien sten zal Noord-Kennemerland in de komende jaren een invasie van tien duizenden nieuwe inwoners kunnen verwachten. De gemeente Heiloo kan dientengevolge rekenen op een bevolkingsaanwas met ongeveer tienduizend zielen. Dat brengt met zich mede. dat uitbreidingsplannen gereed gemaakt dienen te worden om de bouw van woningen mogelijk te maken. Het heeft ook tot gevolg, dat in tal van behoeften van de ingezetenen moet worden voorzien. Er wordt thans reeds druk gespro ken over de bouw van een schouwburg en een bioscoop. Het is even eens duidelijk, dat nieuwe scholen op het bouwprogramma komen te staan en hoewel de tekenen er n og niet op wijzen, mag men in de naaste toekomst ook de bouw van winkels verwachten. De woonkernen komen immers steeds verder van het centrum rond het Witte Kerkje te liggen. Een probleem, dat terloops in het openbaar reeds in discussie werd gebracht - de kerkenbouw - is ook een gevolg van de snelle uit breiding der gemeente. Ook in dat opzicht worden de plannen voorbe reid door diverse kerkgenootschappen, die met een tekort aan ruimte hebben te kampen. De bouw van kerken bezorgt de kerkelijke groeperingen, die zich met dit vraagstuk hebben bezig te hou den, nogal zorgen voornamelijk fi nanciële zorgen. De tijd waarin men voor weinig geld een bedehuis kon stichten is reeds lang achter de rug, te meer omdat de offervaardigheid een begrip is waaraan niet die waar dering wordt gegeven als in vroeger eeuwen. In een periode van 't maat schappelijk leven - toen kerk en maatschappij nauwelijks te scheiden waren - verrezen kathedralen. De bouw van het Witte Kerkje zal on getwijfeld aan onze voorouders ook niet al te veel problemen geschon ken hebben. Men had de tijd en keek niet op een paar centen. In het algemeen wensen de gemeen tebesturen zich niet te distanciëren van de nieuwbouw van kerken. De gemeente Nijmegen gaf enige tijd ge leden het voorbeeld door een subsi die per zitplaats te geven. Nadien hebben andere plaatsen een zelfde standpunt ingenomen, waarbij zij zich bij voorbaat gesteund wisten dopr de overheid in Den Haag. Ook politieke groeperingen, die nauwe lijks of geen aanrakingsvlakken met de kerk hebben, staan in beginsel niet onwelwillend tegenover deze steunverlening aan de kerken, deels omdat zij de godsdienstige zaak op een lijn willen stellen met culturele uitingen. Zij wensen de kerkenbouw derhalve te steunen op dezelfde wij ze als toneel, muziek etc. worden gesubsidieerd. Ook het gemeentebestuur van Hei loo wil hulp verlenen. Er zijn met drie kerkelijke groepen, te weten de rooms-katholieken, de Hervormde Evangelisatie en de Gereformeerden reeds besprekingen gevoerd achter de schermen. Het college van B. en W. heeft een open oog voor de problemen, zodat te zijner tijd een voorstel aan de raad kan worden verwacht. Het college heeft zich nog niet uitgesproken over de vraag op welke wijze wordt gesubsidieerd. Het is namelijk mogelijk per zit plaats een vergoeding te geven, dan wel een vaste vergoeding voor alle groepen of een schenking van de benodigde grond. In weer andere plaatsen heeft men de oplossing ge vonden door een renteloze lening beschikbaar te stellen. Doch zijn wij welingelicht, dan voelt het college voor deze laatste "mogelijkheid niet veel. Het uiteindelijk resultaat in Heiloo zal dan ook wel zijn, dat een subsidie per zitplaats wordt gegeven, waardoor de kerkbouwplannen het stadium der verwezenlijking spoedig zullen bereiken. Kostbare plannen De Hervormde Evangelisatie heeft het oog laten vallen op een perceel grond in het nieuwe plan Oost, het geen ook het gemeentebestuur niet onaangenaam is. Een openbaar ge bouw in een nieuwe wijk geeft im mers cachet. De voorlopige* denk beelden gaan in de richting van een kerkgebouw voor circa 275 perso nen. De bouwkosten - exclusief een subsidie - kunnen ongeveer 80 mille bedragen. De architect J. Rus jr. heeft bereids een ontwerp gemaakt, hetgeen een voortreffelijke indruk heeft gemaakt op de toekomstige bezoekers van het bedehuis. Omtrent de plannen voor een r.-k. kerk is nog niet veel bekend. Het is alleen maar zeker, dat deze kerk - welke volgens geruchten een kapi tale omvang zal krijgen - niet ten zuiden van de Stationsweg komt, doch in de Rimboe. De stedebouw- kundige heeft enige tijd geleden geen bezwaar gemaakt tegen een ver plaatsing van dit gebouw, hoewel hij aanvankelijk bleef vasthouden aan het project in plan Zuid. Het ligt uiteraard voor de hand, dat in dien een subsidie per zitplaats wordt gegeven, de grootste som uit de ge meentelijke schatkist voor de r.-k. kerk bestemd is. Doch anderszijds dient niet vergeten te worden, dat bijna de helft van de Heilooër be volking tot dit kerkgenootschap be hoort. De meest concrete cijfers zijn be kend gemaakt door de gereformeer de groep, welke» van plan is te gaan bouwen aan de Noordergeeststraat in plan Centrum II. De bouwcom missie heeft grote vorderingen ge maakt wat betreft de verzameling van gelden. Het is overigens een eigenaardig feit, dat deze sterk toe genomen kerkelijke groepering nog steeds behoort tot de gereformeerde kerk te Alkmaar. Door deze ver houding kan de Heilooër bouwcom missie dikwijls niet die spoed be trachten, welke hier ter plaatse in het algemeen wordt gewenst. Sinds jaar en dag komt men bijeen in het lAkaal van de Herv. Evangelisatie, een toestand, welke natuurlijk niet ideaal genoemd kan worden. Twee jaar geleden werd begonnen met het bijeenbrengen van een ka pitaal. In december 1955 besloot de kerkeraad, dat minstens 40 mille in kas moest zijn alvorens met de bouw kon worden begonnen. Er zou dan een kerk komen ter waarde van een ton, inclusief grond en orgel. Het bouwfonds is thans gegroeid tot f 58.000,een aanmerkelijk groter bedrag dan aanvankelijk was vast gesteld. Toch kunnen de plannen nog niet verwezenlijkt worden. Toen een architect de plannen uit werkte, stelde hij zich op de hoogte van de prognoses omtrent de ont wikkeling van Heiloo. Bij het ver nemen van een bevolkingsgroei met 12.000 zielen in 15 jaar, werd een plan opgesteld, dat sterk afweek van de oorspronkelijke opdracht. De bouwcommissie raamde de kos ten van het nieuwe plan inclusief kosterswoning en enkele zalen op f 205.180,In deze kerk zou dan ruimte zijn voor 400 bezoekers, in plaats van 250. Naar aanleiding van dit rapport heeft de kerkeraad zich nu tot enkele sociologen - onder wie prof. Van Dijk te Amsterdam - ge wend met het verzoek om een on derzoek in te stellen naar de ont wikkeling van Heiloo en de daar mee verband houdende groei van de gereformeerde gezindte. Het is 27 juni a.s. 25 jaar geleden, dat dr. J. P. de Smet, sinds 1945 geneesheer directeur van de Sint Willibrordusstichting, alhier zijn loopbaan begon als geneesheer. Reeds spoedig toonde hij zijn warme belangstelling voor de lijdende me demens en vooral van die lijdende mens, die door ziekte is getroffen in het meest menselijke zijn gees telijke vermogens. Als jong geneesheer wierp hij zich met volle energie op al die nieuwe behandelingsmethoden, welke maar enigszins konden bijdragen tot ver lichting of verbetering van de psy chische nood, waarin de aan hem toevertrouwde patiënten leden. Want al weet ieder in Heiloo en wijde omgeving dat in onze gemeente een moderne psychiatrische inrich ting is gevestigd en wordt in ver schillende gevallen door perspublica ties ten onrechte de naam van deze stichting genoemd als het gevallen betreft, welke met de'St. Willibror dusstichting in het geheel niets te maken hebben, zeer weinigen weten wat zich in dit enorme gebouwen complex afspeelt en met welke zorg de patiënten omringd worden. In de periode dat dr. De Smet aan deze inrichting verbonden is, zijn reeds een kleine 6000 patiënten ge holpen. De St. Willibrordusstichting ontwikkelde -ich reeds na enkele ja ren tot een inrichting, waar de nieuwste therapeutische activiteiten tot volle ontplooiing kwamen. Dit kon geschieden dank zij de grote aanpassingsbereidheid van de Broe ders aan de nieuwe en nieuwste ver- plegings- en behandelingstechnieken, dank zij de activiteit en de goede psychiatrische instelling van de ge neeskundigen. Dr. De Smet, die daags na zijn arts examen de assistent werd van de toenmalige directeur dr. J. A. J. Barnhoorn en daarna geleidelijk zijn meest intieme medewerker en vriend werd. Hij is het bijzonder, die als man van exacte kennis en klinisch- technische vaardigheid een zeer gro te bijdrage heeft geleverd in de ont wikkeling van de Stichting als op de voorgrond tredende psychiatrische inrichting. Uit de verschillende gepubliceerde en niet gepubliceerde onderzoekin gen, die hij verrichtte tezamen met de andere geneesheren bleek a' spoe dig, dat hij hier zijn taak gevonden had en verstond. Hoewel het hier niet de plaats is om de wetenschappelijke waarde van het werk van dr. De Smet te be lichten, mag toch wel naar voren worden gebracht, dat zijn werk van onschatbare waarde is gebleken voor de verdere ontwikkeling van de ver pleging en behandeling van de gees teszieke mens. Hij wist ook steeds door zijn eenvoud openhartigheid en mededeelzaamheid van eigen inzich ten en ervaring anderen te winnen en te stimuleren om het grote ar beidsveld in de psychiatrische inrich ting te blijven ontginnen. De wijze waarop hij zijn naaste me dewerkers wist te boeien en te prik kelen tot verdieping moet enig ge noemd worden en de manier waar op hij voorging de psychisch ge stoorde medemens te benaderen, dwong aller bewondering af. Na verloop van dertien jaren werd hij in 1945 geroepen om als genees heer-directeur de taak van zijn voor ganger dr. Barnhoorn over te ne men. Iedereen vond het vanzelfspre kend, dat hij voor die moeilijke taak werd gevraagd. De taak van een geneesheer-directeur Is geen gemak kelijke. Minder dan andere doktoren kan hij zich geven aan de individue le zieke hij moet leiding geven aan het geheel. Hij moet coördinerend werken tussen broeders, doktoren en ander personeel. Hij moet zorgen dat alles harmonisch opgroeit. Bovendien moet hij ook veel tijd en aandacht besteden aan datgene, wat buiten de Stichting verandert en dat toch van grote invloed is op het werk in de Stichting zelf. Ieder ingewijde weet, van hoe grote betekenis de goede samenwerking in elke ziekeninrichting is tussen de ge neeskundige- en de verplegingsstaf a fortiori geldt dit voor de psychia trische inrichting, waar de behaalde resultaten zo geheel afhankelijk zijn van de sfeer, welke in de inrichting heerst. Men drukt deze verhouding wel eens zo uit, dat de verplegenden het le vend instrumentarium vormen, waar van de geneeskunde zich bedient. In deze gedachtengang geplaatst is het duidelijk dat de medicus zijn in strumentarium dan slechts doelmatig KOLLEKTE T.B.C. Het comité van de vereniging tot behartiging der belangen van Tuber- culose-patiënten in Nederland voor alle gezindten, houdt van 17 tot 22 juni haar jaarlijkse kollekte. Als ieder, aan wie de gelegenheid tot geven wordt geboden, zich dit bewust is en bovendien met dank baarheid het feit der eigen gezond heid waardeert, behoeft aan een goede opbrengst van deze kollekte niet te worden getwijfeld. KRUIDENIERS-VAKANTIE De kruideniers van Heiloo vragen uw aandacht voor de advertentie in dit nummer en de kaarten in hun winkel, waarin zij de data bekend maken dat hun winkels gesloten zijn. De vakantie-regeling, die bij gemeen teverordening is vastgesteld, gaat a.s. maandag reeds in met de zaak van Jac. de Vries. In de daarop volgende weken zijn meerdere za ken dicht en dit duurt dan voort tot 7 juli, waarna het van 15 tot 29 juli weer tot een enkele kruidenier beperkt blijft. De regeling is zo ge troffen dat niet in een bepaalde wijk alle winkels gesloten zijn. Het is zoveel mogelijk om en om geregeld, zodat u niet een lange wandeling behoeft te maken om uw levensmiddelen e.d. te halen. EXCURSIE NAAR DE „VERBRANDE PAN" Op zondag 23 juni a.s. houdt de Natuurbeschermingswacht op veler verzoek voor natuurwachters, dona teurs (trices) en belangstellenden een excursie naar de „Verbrande Pan". Dit prachtige duingebied tussen Eg- mond en Bergen is nog praktisch ongerept en heeft rijke flora. De excursie staat onder deskundige leiding van de heer Koersen. Ge zien de belangstelling, die de beide vorige excursies hadden, verwachten wij, dat zij die hun natuurkennis wil len verrijken, ook thans aan deze mooie tocht zullen deelnemen. Wij verzamelen 's morgens om 8 uur met de fiets op de hoek Zeeweg Westerweg. Zij die van een auto gebruik maken, dienen om 8.45 uur aanwezig te zijn bij 't café met speel tuin op 't Woud. Aanmelding uiterlijk 2 dagen van te voren bij Chr. v. d. Graaf, Wester weg 180. Men dient in het bezit te zijn van een duinkaart, welke ver krijgbaar is bij de V.V.V., Van Doornstraat 13. Er was eens een heer in Terneuzen Die vond geen sigaar naar zijn keuze Maar bij Greeuw in Heiloo Daar vond hij hem zo, „Op naar GREEUW" was voortaan zijn leuze. HEERENWEG 42 - TEL. 5217 (Ingez. door mevr. B.) ATTENTIEGedurende deze maand wordt voor iedere limerick die door u wordt ingezonden en die voor plaatsing in aanmerking komt, een doos sigaren van 5 stuks of 1 doosje sigaretten van f 1,— beschikbaar gesteld. Inzenden s.v.p. aan Drukkerij „Uitkijkpost" - Rechte Honds bosschelaan 22 - Heiloo. hanteren kan, indien dit geheel op hem is afgesteld. In concreto uitge drukt wil dit zeggen, dat voor een goede samenwerking nodig is een instelling van diepgaand begrip voor eikaars taak en de bereidheid zich open te stellen voor een gezamen lijke dienstbaarheid ten behoeve van de verpleegden, ieder in zijn eigen specifieke functie. De geneeskundige staf is zich steeds bewust geweest van de grote bereid heid der Broeders zich te richten naar de eiser welke hun worden ge steld. Ook al werden deze eisen steeds hoger opgevoerd in verband met de stormachtige ontwikkeling van de psychiatrische zorg, ook al werd door deze toenemende eisen het tekort aan verplegend personeel steeds nijpender gevoeld, steeds bleef een onverstoorbare bereidheid tot medewerking de achtergrond vor men, waarop verder gebouwd kon worden. Na 1945 is dr. De Smet steeds een groot voorvechter geweest van tal loze verbeteringen en heeft hij tal rijke verreikende beslissingen moeten nemen, welke een grote ommekeer in de St. Willibrordusstichting tot stand hebben gebracht. Boven alles stond bij hem echter de lotsverbetering van de patiënten en niet alleen van hen die hier slechts tijdelijk verblijven, doch vooral voor diegenen, die een groot deel van hun leven in deze inrichting moeten doorbrengen. Met zeer veel liefde en toewijding sprong hij steeds op de bres daar waar hij enig onrecht of tekortko ming vermoedde. Doch niet alleen op dit terrein ont vouwde hij zijn talenten. Ook op wetenschappelijk niveau wist hij een ieder te boeien en aan te zetten tot nog grotere prestaties. Dr. De Smet houdt zeker helemaal niet van lofprijzingen voor zijn per soon. In dit opzicht zal hij het de komende weken wel hard te verdu ren krijgen. Op grootse en passende wijze zal dit jubileum gevierd worden. Dit zal voornamelijk geschieden in in tieme kring. Verschillende uitnodi gingen zijn reeds verzonden aan per sonen, die deze huldiging in de aula van de St. Willibrordusstichting zul len meemaken. Wij wensen dr. De Smet vanaf deze plaats van harte geluk met zijn 25- jarig jubileum en spreken de wens uit, dat hij nog vele jaren in goede gezondheid moge arbeiden in deze moderne inrichting tot heil van vele mensen.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1957 | | pagina 1