RADIO/BAKKER GEBL IJZER Pantekoek aan de top &udejaaróaüondgedackt<z^ Heiloo het afgelopen jaar Voor bete r Schilderwerk •V ONAFHANKELIJK NIEUWS B L AD VOOR HEILOO /\f> \p Voor Philips Televisie 'in Radio 'j. J. PANTEKOEK, in|. Wat tot stand kwam en plannen voor de toekomst "STAATSLOTERIJ U K Kl é\19 6 0 PERFEKTE BEELDKWALITEIT met een PHILIPS-TI^LEVISIE 1960 garandeert wenst haar clientele eefr*voorspoedig 1960 van Aostastraat 28 - Telef. 2508 FA. JOHK SJANSEN BESTUURDER VAN LUXE AUTO VEROORZAAKTE ONGELUK 15e JAARGANG NUMMER 41 Redaktie- en Adminiatratie-adres Rechte Hondsbosschelaan 22 - Heiloo Telefoon 02200-4190 - Giro 140847 Advertenties per mm 0,12 (Bij contract reductie) 29 DECEMBER 1959 Dit blad verschijnt iedere donderdag in een oplaag van 4800 exemplaren huis-aan-huis, in de gemeenten Hei- loo, Limmen, Egmond-Binnen, Rinne- gom, Egmond a.d. Hoef en Akersloot. Advertenties moeten uiterlijk dins dagavond in ons bezit zijn. Het kerst-, maar ook het oudejaars- nummer van ons onvolprezen dorps blad vertikken -het alleen maar ad vertenties, verslagen en aankondigin gen te bevatten. Vandaar dat ik bij het licht van de kerstboom dit arti keltje ter gelegenheid van de jaar wisseling schrijf. Wat moet het worden? Wat traditio neel gemijmer over de brozige kort heid van het menselijk bestaan? Jules de Corte en Wim Kan kunnen het beter. Een poging u te doen huiveren bij het passeren van een millimeterstreepje op de lange lineaal van de tijd? Nee. Dit keer wat anders. Oudejaarsavond is ook de avond van de vele wensen. Misschien mag ik er hier enkele opschrijven? Wat denkt u van het verlangen naar meer verdraagzaamheid? Tussen de takken van mijn kerstboom hangt nog het geluid van een door de radio uitgezonden kerstzangdienst. Hart verwarmend enerzijds. Anderszijds: een stuk kerstvervlak- kerij! Want vele grote woorden ten spijt: dichter de werkelijkheid van het christendom benaderd is 't beeld van ruzieënde spuitgasten, die terwijl een huis in brand staat, zeer prin cipieel hun tijd vertwisten over de vraag welk merk brandweerauto zal spuiten. Wat denkt u van het verlangen naar meer humor? Humor is, geloof ik, het vermogen wat wezenlijk klein is, klein te zien. En wat wezenlijk groot is, groot. Maar dan in die lachwekkende bot sing met onze (on)hebbelijkheid het grote klein en het kleine groot te zien. Meer humor! Wat zou het een zegen zijn in dit landje, dat nauwe lijks terug te vinden is op een nau welijks in de wereldruimte merkbaar bolletje ons dikwijls klein gescharrel inderdaad klein te kunnen zien! In dit landje waar we ons vertillen aan onze eigen zwaarwichtigheid! En dan het verlangen als een grote reus eens met de mensën in deze we reld te spelen als een kind met zijn poppen in een poppenhuis. Ik weet niet wat ik doen zou. Chroestjew, Eisenhouwer, De Gaulle en Nasser haalde ik uit hun nette villa's. En in gescheurde piama's zou ik hen een week lang opsluiten in een tochtige grot in Algiers of Ma rokko. Met wat oud brood en een roestig blikje water. De wazige foto's van de achterkant van de maan zou ik natuurlijk uit hun portefeuilles halen. Maar twee uur per dag zou den ze zonder met hun ogen te knip peren moeten kijken naar een grote affiche van de aktie „Redt een kind!" Misschien zouden daarna wat raket ten en A- of H-bommen verroesten! Wilt u ze geen kou laten vatten in die grot? Mij goed. Maar dan met elkaar eenmaal per week naar de bio scoop naar de film „On the beach". In die film is alle leven op het noor delijke halfrond vernietigd. Straten, huizen en kantoren zijn er nog wel. Maar geen mens ademt meer. Sinis tere stilte. Op h^r zuidelijke half rond vangt men toch nog een morse sein op. Met een duikboot zoekt men de geheimzinnige seiner. Het blijkt een lege Coca-Cola-fles te zijn, welke hangend aan een koord, door de wind bewogen, zinloos tegen een morsetoe- stél tikt. Het tikken van de fles brengt hen wellicht tot de vraag: Zijn wij misschien ergens getikt? In Zuid-Afrika en in Amerika zou ik wat blanken verven met eerst na 24 uur afwasbare zwarte verf. Dat lijkt mij doeltreffender dan lange betogen over het onrecht van rassendiscrimi natie. Snelheidsmaniakken zou ik vastplakken op schildpadden. Dron ken automobilisten Ach, wat moet je ermee? Een rnens moet net jes blijven. Zelfs in een oudejaars- artikeltje. Maar als u wist wat ik had willen opschrijven! Al met al is het een wat vreemd ar tikeltje geworden. Waai om ook niet? In de andere kranten staan voldoen de serieuze artikelen als tegengif. En niet te vergeten onze radio met zijn verzuilde serieuzigheid op oude jaarsavond. Maar dit dan als rèchtvaardiging voor mijn eigen gemoedsrust: ergens grenst de spot zo dicht aan de ernst, dat zij erin overgaat. L.D. Voorgaande jaren konden wij met vreugde terugzien op wat tot stand kwam. Heiloo groeide en bloeide. Het afgelopen jaar maakte daar geen uitzondering op. Onze gemeente wordt nog steeds gewaardeerd als woongemeente, het komt o.a. tot uiting in de omvangrijke bouw van particuliere woningen 'en de daarmee parallel lopende uitbreiding van de bevolking. De onzekerheid van pre mieregelingen hebben tijdelijk, de bouwaktiviteit geremd. De verwach ting is, dat de eerstkomende jaren een grote toeneming te zien geeft. Werk wat tot stand kwam Nadat alle gronden in het uitbrei dingsplan Oost werden aangekocht, werd een begin gemaakt met het bouwrijp maken. Het gunstige weer heeft er aan meegewerkt dat 't een en ander zeer vlot is verlopen. Prak tisch is het plan Oost klaar om te Verkoop 4 januari De Nederlandse nst u /n de uwen een^e^r voorspoedig, ovenal een LOTERJJKANT^OR W. VAN ROOIJ DoWerslaan 13 - TefNj376 -» R- Bestel nu worden bebouwd, alleen de ver eiste goedkeuringen zijn er nog niet. Vijvers werden in dit grootse uit breidingsplan (voor 875 woningen) gegraven, riolering aangelegd en on telbare wegen kwamen tot stand. In het plan Zuid kwam, in het zuid oostelijk deel, een nieuw uitbreidings plan tot stand waar in bereids al de eerste huizen werden gebouwd en reeds bewoond. De bewoners van de Bayershofweg konden het afgelopen jaar de vlag uitsteken. Het lang verlangde werd werkelijkheid. Aansluiting op de wa terleiding en een radikale verbete ring van de weg werd een feit. De gemeente kwam in het bezit van een juweeltje van een school, de r.-k. Jongensschool aan de Bergeonstraat, welke op 4 januari officieel geopend zal worden. De christelijke school aan de Holle- weg werd uitgebreid met twee loka len. Het vormt nu een prachtig ge heel. Een christelijke kleuterschool kwam tot stand en vond daar tijde lijk onderdak. Op 21 februari was het feest voor de voorstanders van het openbaar kleuteronderwijs. Aan het Slimpad werd door wethouder J. Schuyt de uitgebreide en gemoderniseerde school heropend. Voor de kleuters, kleuterleidsters en gemeente een prachtige school. Twee noodlokalen voor het onderwijs, aan de Laan van Zeeman (in Oost) kwamen tot stand. Als tijdelijke leslokalen, heel mooi en doelmatig. Het industrieterrein aan de Ooster zijweg, bleek het afgelopen jaar al te klein. Uitbreiding werd reeds ge zocht en gevonden. Verschillende be drijven vonden er al hun bestemming. Een Alkmaars textielbedrijf opentin het begin van het nieuwe jaar haar .poorten'. Op 11 juni kwam weer een particu lier pension voor bejaarden in ge bruik. Het was de fam. Zeeman wel ke dit lofwaardige besluit nam en hun boerderij ten dele daarvoor ver bouwde. De muzieknis in het gemeentebos verdween. Hiervoor in de plaats nam de raad, na de culturele ver enigingen gehoord te hebben, het be sluit een verplaatsbare muziektent aan te kopen. Een caravan-terrein kwam aan de Zeeweg tot stand. Dank zij het en thousiasme van de initiatiefnemer, de heer De Vlugt en veler medewerking in record tijd. Mede dank zij het gun stige weer was het, in 't hoog sei zoen, reeds overbevolkt. De accomo- datie die er uitstekend is, trok veler aandacht. Ontelbare Heilooër Middenstandsbe- drijven moderniseerden zich of breid den radikaal uit. We denken aan de bedrijven van Plooyer, v. Schagen, Korstanje, Schouten, Deutekom, Al leman, Broers, Albert Heijn, Pante- koek, Koomen en anderen vestigden zich zoals Schenk, v. d. Steen, Bur gering (in plan Zuid), ,Droka', Duin- mayer, Staalduinen en v. Weelderen. Teleurstellend In ons vorig jaaroverzicht spraken we de wens uit dat de r.-k. stichting voor Bejaardenzorg in 1959 tot reali sering van haar bouwplannen, de bouw van een verzorgingstehuis, zou kunnen komen. Ondanks de grote medewerking van het gemeentebe stuur is door andere oorzaken daar nog niet van terecht gekomen. De stichting ,De Oude Pastorij' maakte aan het einde van het jaar bekend, bouwplannen te hebben voor een 2e verzorgingstehuis. Een fusie van deze stichting met die van „Wooncomplex voor bejaarden" werd een feit. Erkende Philips Servio/dienst - Hfejloo - Telefoon 4414 Onze nieuwe zaak t.o. de Willibrordus-Stichting Reeds nu worden de vruchten ge plukt, door de grote groep van be jaarden die er bij betrokken zijn, van deze samenvoeging. Teleurstellend was het dat pas in de loop van het afgelopen jaar tot uit breiding van het raadhuis overgegaan kon worden. Overheidsbepalingen remden deze zo noodzakelijke uit breiding. Teleurstelling was. er ook omdat het plan, tot bouw van de 13 geprojec teerde bungalows voor bejaarden, nog niet gerealiseerd kon worden. Aan 't einde van het jaar leek het er op of, toch neg/>n t' kt t^gonnen kon worden. Laten we kët hopen! Voor 1959 werd Heiloo toegewezen bouwvolume voor 21 woningwetwo ningen, voor onze gemeente, met zijn vele woningzoekenden, een gering aantal. Weliswaar kon de r.-k. Wo- In dezelfde maand bestond het Rode Kruis, welke een zeer grote plaats inneemt in onze gemeente, 25 jaar. Daar werd afscheid genomen van de aktieve voorzitter de heer K. Helder. Veertig jaar bestond ook de vereni ging Volkshuisvesting', welke dit op uitstekende wijze vierde in november. De toneelgroep .Falkland' herinnerde haar donateurs aan het 35-jarig be staan. Twee trouwe leden, de dames Spaans en De Gier, van de oprichting af lid, werden gehuldigd. De heer P. Modder mocht op 30 april de eremedaille in het zilver, verbon den aan de Orde van Oranje Nassau, ontvangen wegens 40-jarige dienst bij de gemeente Heiloo. Mr. F. A. Josephus Jitta werd be noemd tot Ridder in de Orde van de Oranje Nassau om zijn grote ver diensten, o.a. voor de Alkm. Huis houd- en Industrieschool. Afscheid werd genomen van de groepscommandant van de Rijkspoli tie, adjudant N. Waterdrinker, waar voor veel belangstelling was. Groots was de huldiging van dr. Van Hoolwerff welke 25 jaar in Heiloo praktijk had. Verheugende samenwerking Naast veel teleurstelling over nog te weinig samenwerking op velerlei ge bied, mogen wij hier toch zeker wel memoreren de prachtig geslaagde St. Nicolaas-aktie van Heiloo's midden stand, waarvan, in niet geringe mate, de Heiloose jeugd profiteerde. Ver heugend was het daarbij vooral dat naar buiten één St.-Nicolaas zich of ficieel vertoonde. Verheugend waren bijvoorbeeld ook het initiatief en samenwerking van de heer Ton v. d. Berg met vele an deren, om door middel van een zoge naamde .feestweek', geld bijeen te brengen voor sociale instellingen. Al les slaagde uitstekend. In christelijke kringen werd de be hoefte gevoeld aan een zangvereni ging. Deze werd opgericht onder de naam ,Com nu ijiet sangh'. Heiloo kreeg er het afgelopen jaar ook een bloeiende vereniging bij voor postzegelverzamelaars. ,De Foresters' hebben jaren de kans gehad kampioen te worden. In 1959 hebben ze deze daadwerkelijk aan gegrepen. Ze werden nu echt kam pioen en kwamen in de 4e afd. van de K.N.V.B. terecht, hetgeen terdege werd gevierd. Verheugend, vooral voor Heiloo met zijn gevaarlijke verkeersaders van Ueecenweg 23 - Telef. 5193 ningbouwvereniging haar bouwplan van 1958 in 1959 nu geheel realise ren, de neutrale woningbouwvereni ging .Volkshuisvesting' moest werk loos toezien, omdat het bouwvolume voor vijf woningen een verantwoord bouwplan niet uitvoerbaar maakte en een uitgesteld plan voor de bouw van 13 be jaarden-woningen, voorrang diende te krijgen. Gemeente werd getroffen Op 29 januari werd de gemeente op geschrikt door een auto-ongeluk, on ze gemeente-ontvanger en bode, bij een dienstreis bij Den Oever is over komen. De heer Bartelomij liet daar bij het leven, de heer Vennik, alhoe wel ernstig verwond, herstelde vol komen. Op 23-jarige leeftijd liet Nico Slooten het leven bij een verkeersongeluk. Burgemeester Kalff vanaf 7 novem ber 1958 opgenomen in het Diaco- nessenziekenhuis te Utrecht, kwam in juni weer in funktie. Burgemeester werd in mei herbenoemd voor 6 jaar. Tijdens zijn ziekte werd het werk op uitstekende wijze waargenomen door wethouder Schuyt. Mutaties De heer J. J. A. Berger, welke in september 1958 als nieuw raadslid Heiloo's raad binnenstapte en in het nieuwe jaar Kamerlid werd ging, ge noodzaakt door zijn vele werkzaam heden, de raad weer verlaten. In zijn plaats kwam de heer H. E. Oosten dorp. In plaats van de overleden gemeente ontvanger werd benoemd de heer H. de Vries, ambtenaar ter sekretarie. Jubilea In het afgelopen jaar werden vele jubilea gevierd. In oktober was de R.-k. Bouwvakarbeidersbond 40 jaar en daarbij kon één der oprichters, de heer P. Kraakman, ook gehuldigd worden met een hoge Pauselijke on derscheiding. spoor- en wegverkeer, waren de eer ste verkeersexamens, afgenomen door het Verbond voor Veilig Verkeer. Een andere soort veiligheid die ge diend werd, was de aanschaf van een nieuwe brandweerauto, 'n hoge-druk- nevelspuit. Het werk der kulturele verenigingen De kulturele verenigingen, althans de meesten, hebben een zeer moeilijk jaar achter zich. Door televisie en an dere oorzaken loopt de belangstelling voor zelfwerkzaamheid, het aktief be leven der dingen, sterk terug. De vooruitzichten, althans voor de naas te toekomst, zijn ook niet gunstig. Als het gemeentebestuur de grote waarde van het werk der verenigin gen inziet, dan dient zij nog meer dan in 't verleden daadwerkelijk te steu nen. We denken hierbij aan de centra van velerlei werk: het Dorpshuis en het z.g. verenigingsgebouw in de Kerklaan, de overweging een sport school te stichten om de sporten ge legenheid te geven zich .binnenshuis' te ontplooien, sportterreinen voor tennis en athletiek, om er maar en kele te noemen. Plannen voor de toekomst In april kwamen vele raadsleden in Alkmaar tezamen van een 13-tal ge meenten, om kennis te nemen van de plannen in cijfers en tekening ge bracht door de architecten prof. ir. v. d. Broek en Bakema uit Rotter dam over het scheppen van nieuwe woonvormen. Heiloo was ten nauw ste geïnteresseerd omdat ook een z.g. satelliet op de grens van Alkmaar en Heiloo (in de Boekelermeer) in het voornemen ligt. De raadsleden van Heiloo kwamen in het oude jaar ook verschillende malen bijeen om de eigen, direkte uitbreidingsplannen te bespreken, dit onder leiding van de s tedebouwkundigen van het bureau Ir. Gouwetor en de Ranitsz. In dit verband staan de diverse aan kopen van gronden, in het plan Cen- Erkende Televisie- en Radio - Service trum II, het zuidwestelijk deel der gemeente en aan de Oosterzijweg. Door ruiling van grond werd het mo gelijk het Blockhovepark, in zuidelij ke richting, te doen uitbreiden en bouwrijp te maken, door een particu lier. Plannen vcor de bouw van een tweede gemeentelijk gymnastieklo kaal, wat dringend gewenst is, wer den bekend gemaakt, evenals uit breiding van de U.L.O.school of bouw van een tweede. Genoemd is gewor den een terrein benoorden het be staande plan West. Gesproken is ook al over bouw van een derde openbare lagere school in plan Oost. Bij de plannen zijn ook die voor de aanleg van een zomerbad, uitbrei ding van de bestaande sportvelden complexen, ook dienstbaar voor ande re sporten en de bouw van een Kruis gebouw. Realisering ervan ligt niet alleen aan het gemeentebestuur maar vooral aan toestemming van hogere bestuurscolleges. Dit weten we nu zo langzamerhand wel. Met de realisering van uitbreidings plannen is de gemeente er dus alleen niet. Naast de reeds genoemde be hoeften zouden er nog veel te noe men zijn. Zij kwamen reeds, ten dele, in allerlei commissies ter sprake. Re geren is vooruitzien. We hopen dat zij, die de leiding in handen hebben, dit ook in 't oog houden! N.M. OPENING VAN SCHOENHERSTEL-INRICHTING De heer Th. Mens bouwde bedryf op Vijf jaar geleden begon de heer Th. Mens aan de Heerenweg een schoen- herstelinrichting, beter gezegd: hij nam deze over van de heer Duin- mayer. Langzaam maar zeker bouw de de heer Mens dit bedrijfje uit en kwam de behoefte het uit te breiden. Allerlei moeilijkheden moesten over wonnen worden. Hij moest over ruim te beschikken. Deze kwam vrij aan deze zelfde Heerenweg, nummer 193. Naast een le klas schoenmaker blijkt de heer Mens ook over andere kwa liteiten te beschikken. Hij veranderde woonruimte tot winkel en bedrijfs ruimte, een werkplaats. Moest de heer Mens eerst zijn arbeid verrich ten in een ruimte van 7 vierkante meter, thans heeft hij de beschikking over 19 vierkante meter. Terwijl aan de straatzijde de schoen makerij is, is er achter de zoge naamde „finish" afdeling. De heer Mens heeft nu ook de verkoop van de bij-artikelen voor b.v. onderhoud e.d. er bij genomen. In het bedrijf is ook een stikmachine toegevoegd en een wagentje waarop de schoenen geborgen worden, o.i. zeer praktisch. Bij de opening, zaterdag, was er gro te belangstelling, vooral uit midden standskringen. Zo was er de heer Zoon, voorzitter van de r.-k. midden standsorganisatie. Ook bloemen wa ren door velen gezonden. Naast de werkzaamheden welke de heer Mens zelf verrichtte, werd hij o.a. bijgestaan door de fa. v. Tricht (elektriciteit). Raadhnlsweg 6 - \JEIeiloo telefoon 3580 De bestuurder van een luxe auto ver oorzaakte zaterdag een verkeerson geluk. Hij reed, wat niet mag, van uit de noordelijke zijde van de Raad- huisweg de richting Alkmaar op, juist toen een vrachtauto uit Hillegom, be stuurd door A.R. passeerde, komende uit de richting Alkmaar. Bij de bot sing werden beide wagens bescha digd. Na even gekeken te hebben vertrok hij zonder zijn naam en adres afgegeven te hebben. De R.P. zal hem wel weten te vinden èn om hem de schade te laten betalen èn een proces verbaal in ontvangst te nemen.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1959 | | pagina 1