*m V Pantekoek aan de top eter ONAFHANKELIJK NIEUWSBLAD VOOR HELLOO Gedenk kolleUte Rampenfonds J. PANTEKOEK, i derwerk u ijzer KAPPIE en de weermakers ACHIN Voor Philips Televisie en Radio Mfl 15e JAARGANG NUMMER 46 Redaktie- en Administratie-adres: Rechte Hondsbosschelaan 22 - Heiloo Telefoon 02200-4190 - Giro 140847. Advertenties per mm f 0.12. (Bij contract reduktie). 4 FEBRUARI 1960 Dit blad verschijnt iedere donderdag in een oplaag van 5000 exemplaren huis-aan-huis, in de gemeenten Hei loo, Limmen, Egmond-Binnen, Rinne- gom, Egmond a.d. Hoef en Akersloot. Advertenties moeten uiterlyk dins dagavond in ons bezit zijn. NIEUWJAARSREDE VAN BURGEMEESTER KALFF Heiloo moet weer om gaan zien naar andere bouwgrond Plannen voor de toekomst! Wegens ziekte van burgemeester Kal ff sprak loco-burgemeester, wet houder J. Schuyt, diens nieuwjaars rede uit op de Raadsvergadering van j.l. vrijdag. Het jaarlijks overzicht - genaamd nieuwjaarsrede - dat ik u hiermede over 1959 geef, mist wel enigszins aan weergave van persoonlijke be levenis, daar ik slechts gedurende de helft van het jaar aan de werkzaam heden voor de gemeente heb deelge nomen. Desnietemin zal het u vol doende gegevens bezorgen en gebeur tenissen in de herinnering terugroe pen om aan zijn doel te beantwoor den. Zoal niet geheel, de jaarrede van de burgemeester vervangt gro tendeels het gemeenteverslag, dat in vroeger tijden telken jare werd op gesteld. Zij kan ook een blik in de toekomst zijn, hoewel daartoe mijns inziens minstens zo geëigend is de brief ter begeleiding van de begroting. Hoe een en ander moge zijn, ik vang aan met u verslag te doen van wat in het achter ons liggende jaar te Heiloo is geschied. Het is niet nodig daarbij een vaste volgorde in acht te nemen en daarom moge ik dit keer beginnen met u een overzicht te ge ven van onze - zich steeds uitbrei dende - bemoeiingen op sociaal ter- rein- Ten aanzien van de uitgaven die dit alles medebracht, deel ik u mede, dat in geld en natura werd uitge keerd f 78.000,— tegen f 66.000,— in 1958. Aan verpleging van geestes zieken betaalden wij f 56.000,in 1958 f 52.000,—. De verpleging in tehuizen en inrichtingen kostte in 1959 f 57.000,dezelfde in 1958 f 43.000,—. De tewerkstelling van handarbeiders vroeg f 42.000,— tegen f 52.000,— in 1958. Echter betaalt het rijk hierin een bijdrage van 90%. Een groot be drag werd door onze bemoeiingen uitgekeerd aan oorlogsslachtoffers en gerepatrieerden (f 51.000,welke gelden echter geheel ten laste van het rijk betaald worden. Het totaal der voor de rekening der gemeente gebleven kosten der sociale zorg beliep in 1959 f 197.000,in 1958 f 171.000,—, een aanzienlijke stijging die wel voor een groot deel het gevolg is van de stijging der kos ten van het levensonderhoud. Zeker behoort tot de arbeid met een sterk sociale inslag ook die ten be hoeve der woonruimteverdeling. Te betreuren is, dat het aantal der wo ningzoekenden op 31 december 1958 meter verkocht. In het uitbreidings plan Oost waar een oppervlakte bouwterrein beschikbaar is van 196. 500 vierkante meter is reeds uitge geven 140.000 vierk. meter. Uit deze getallen blijkt overduidelijk dat Hei loo als woonplaats voor velen grote aantrekkelijkheden heeft, zodat het nodig zal zijn reeds nu naar verdere bouwterreinen om te zien. Ook wat de financiële toestand der gemeente aangaat, stel ik mij voor in de begeleidingsbrief tot de begro ting, uitvoeriger te zijn dan thans. Toch vermeld ik dat wij in 1959 wel een zeer hoge vlottende schuld heb ben gekregen, onder anderen door de grote - overigens wel rendabele - uit gaven die wij deden voor het bouw rijp maken van het plan Groot-Oost. Door de niet-doorgaande daling van de rente, was het ons wederom on mogelijk onder of tegen het percen tage van het rentegamma te lenen op de vrije kapitaalmarkt en bleven wij gedwongen leningen op te nemen bij de toch wel zeer officiële Bank van Nederlandse Gemeenten, van welke wij wonderlijkerwijze als enige instelling wèl mogen lenen tegen een ruim boven het rentegamma liggend percentage. Het maakt de indruk dat de regering door de voorschriften en de toestemmingen te geven, die ons naar genoemde bank dwingen te gaan, toezicht wil houden op de uitgaven der gemeenten en die uitgaven - als zij het nodig mocht vinden - wil remmen. Dat dit eigenlijk een extra toezicht is boven het wettelijk geregelde toe zicht door Gedeputeerde Staten op de financiële gedragingen der ge meente is even duidelijk als - zeker in ons geval - onnodig en ongewenst. Daar wij op het ogenblik een vlot tende schuld van meer dan 1 miljoen gulden hebben, zagen wij ons ge dwongen bij de Bank van Nederland se Gemeenten - boven de gamma- 1 minder was dan op de laatste dag van 1959 (217). Dit neemt niet weg, dat aan de woonruimteverdeling veel tijd en zorg is besteed en ook wel degelijk vele mensen geholpen zijn. Afgezien van de categorie der nieuw bouwwoningen, konden wij vesti gingsvergunningen afgeven voor 101 gehele woningen, 13 bedrijfswonin gen, 8 huisjes voor ouden van dagen, 21 gedeelten van woningen; verder voor 26 kostgangers en in 14 geval len van ruiling. Van de lijst van wo ningzoekenden werden zodoende 79 gevallen afgevoerd, zoals gezegd kwa men er 80 bij. Buiten deze lijst om werden nog 41 gezinnen aan woon ruimte geholpen. Woonruimteverdeling en bevolking staan niet ver van elkander: Wij be gonnen 1959 met 12.593 inwoners en eindigden het jaar met een aantal van 13.129. Deze stijging vindt haar oorzaak in een vestiging in de ge meente van 1033 personen en een vertrek van 628 alsmede in een aan tal geborenen van 271 tegenover 140 overledenen. Het grootste deel der bevolkingsaanwas van 536 personen, is het gevolg van de vestiging in de vele in plan Zuid gereedgekomen huizen. Ik verwacht, dat de aanwas uit hoofde van vestiging in 1960 niet groot zal zijn en pas weer de moeite waard zal worden als de woningen in het plan Groot-Oost gereed gaan komen. In 1959 kwamen slechts 10 woning wetwoningen gereed, daartegenover niet minder dan 168 particuliere hui zen. Thans zijn nog in aanbouw 16 woningwetwoningen en 24 particulie re huizen. De woningvoorraad ver minderde met vier (3 gesloopt, 1 ver brand). Aan belangrijke bouwwerken kwamen in het afgelopen jaar ge reed de uitbreidingen van de Open bare Kleuterschool en van de Chris telijk Nationale lagere school, alsme de de 6-klassige R.K. Jongensschool aan de Bergeonstraat. Van de 31.500 vierkante meter bouwgrond beschik baar in plan Zuid II (oost van de Breedelaan) is reeds 24.200 vierkante rente - een vaste lening aan te vra gen ter consolidering van deze schuld. In de 14 raadsvergaderingen van 1959 werd een groot aantal besluiten genomen, waarvan ik u als de be langrijkste noem: tot vaststelling van de uitbreidingsplannen in onderdelen Groot-Oost en Oosterzijweg, tot be noeming van een gemeente-ontvan ger, tot verbetering van de Bayers- hofweg, tot aankoop van twee vracht auto's en een brandweerauto, tot aan koop van gronden in de uitbreidings plannen West, Centrum II, Oost en Oosterzijweg, tot aankoop van de parallelwegen langs de Kennemer- straatweg, tot aankoop van Frisia, de Lijsterhoek en de huisjes van mevr. Harder-Vennik, ten slotte tot aan koop van een rijdbare muziektent. Verder werd besloten de overgeble ven niet rendabele gebieden aan de waterleiding te doen aansluiten, tot de bouw van een tweede gemeentelijk gymnastieklokaal en tot de vaststel ling van een verordening regelende de vergoeding van schade geleden door stedebouwkundige maatregelen en een kampeerverordening, de baat belasting-verordening werd ingetrok ken. De aangelegenheid der zomer huisjes werd uit en te na besproken en van alle zijden belicht; zij dreigt nu spoedig tot een goed einde te ko men. Wij hopen in 1960 een begin te ma ken, met de bouw van een nieuwe U.L.O.-school in plan West. Het openbaar lager onderwijs moet nood- lokalen in plan Oost gebruiken; het aldaar stichten van een derde lagere school zal eerst over enige jaren kunnen geschieden. Het aantal der U.L.O. leerlingen be liep op 16 september 1959: 252, dat der Openbaar L.O. leerlingen 439. De politie verrichtte haar taak tot volle tevredenheid, sinds 1 oktober onder leiding van de opperwacht meester Pasma, daar in de sinds die datum bestaande vakature van groepscommandant nog niet voorzien is. Ik hoop zeer, dat het nieuw te bou wen groepsbureau aan de Dokters laan vóór het einde van 1960 gereed zal zijn. Met 113 aanrijdingen, waarvan 1 met dodelijke afloop en 8 met zware ver wondingen is wel een hoog aantal bereikt; echter merken wij wel de goede invloed van de voorgeschreven snelheidsbeperkingen. Deze laatste worden overigens nog herhaaldelijk overtreden: niet minder dan 329 pro cessen-verbaal werden op grond daar van gemaakt. De dienst der Openbare Werken heeft in 1959 veel arbeid verzet, resulte rende in het vrijwel gereedkomen van het bouwrijp maken van het plan Groot-Oost. Daar is 7500 m riolering gelegd en de ophoging, grotendeels ook reeds verharding van de wegen en bouwstroken, aangebracht. Er is 110.000 m3 zand hieraan verwerkt, onttrokken aan de 6 vijvers, die wer den gegraven en welke een opper vlakte hebben van 27.000 m2. In plan Zuid, oostelijk deel, werd 950 m riolering gelegd, 3800 m2 aar- denbaan en 1200 m2 wegverharding. Ter voorziening in bijzondere geval len werd op diverse plaatsen in to taal 500 meter riolering gelegd; 210 woningen kregen aansluiting op het gemeenteriool. De straatverlichting omvat nu juist 800 lichtpunten, voorwaar geen ge ring aantal. Desniettemin is een al gehele herziening der openbare ver lichting in voorbereiding. 23.000 m2 onzer wegen ontving een z.g. oppervlakte-behandeling; 5400 m2 klinkerbestrating werd opgeno men en herlegd, 4200 m2 verharding van voet- en rijwielpaden werd ver beterd. In de uitbreidingsplannen en op ver dere daarvoor geëigende plaatsen werden plantsoenen aangelegd en wegbomen geplant. Voor het werkelijk blussen is de brandweer in 1959 slechts 16 maal uitgerukt; behalve 1 uitslaande en 1 flinke binnenbrand was dit voor niet ernstige gevallen. Het mag wonder lijk heten, dat in deze zeer droge zomer niet één keer voor bosbrand uitgerukt behoefde te worden. Het aantal brandkranen is met vele uit gebreid. Het personeel is van nieuwe werkuniformen voorzien. Zoals u be kend is is een nieuwe nevelbluswa- gen besteld, zodat na ontvangst daar van elke brand op de geëigende wijze kan worden bestreden. Alhoewel men Heiloo bezwaarlijk meer een agrarische gemeente kan noemen, mogen hier enkele woorden over de tuinbouw, veehouderij en de bloembollenteelt niet ontbreken. De glaskuituur neemt voortdurend toe. De veehouderij heeft niet door de droogte geleden; de melkproduktie was hoog, evenals die van het hooi. De prijzen van het vee en de zuivel- produkten waren dooreen genomen zeer redelijk. Voor de bloembollen kwekers is 1959 een gunstig jaar ge weest. Onze industrie is over 1959 tevreden, misschien moet ik zeggen meer dan tevreden: De firma „Jaro" had in 1959 een omzet die 20% hoger was dan in 1958, zodat het bedrijf gedu rende het gehele jaar volledig bezet was. Men is reeds thans van orders voorzien tot augustus 1960. De „Ger- mefa" kon in 1959 voor niet minder dan f 200.000,aan nieuwe machi nes plaatsen; het totale vermogen bedraagt thans meer dan 200 p.k. Er werkt thans 70 man personeel, dit is 15 meer dan ten vorige jare. Voor het gehele jaar 1960 is men reeds van orders voorzien en de om zet in 1959 was 60 a 70% hoger dan in 1958. De firma „Bakker en Kraakman" opende in 1959 haar nieuwe bedrijf op het industrieterrein. Zij heeft in dat jaar haar omzet weten te ver dubbelen en haar personeel met 6 man uitgebreid. Het bedrijf is zeer goed van orders voorzien. De omzet van de „Melco" steeg in 1959 met 11%. In dit jaar werd een aanvang gemaakt met de verpakking van melk en yoghurt in papier. Er werden reeds meer dan 1.000.000 van deze verpakkingen met inhoud ver kocht. Binnenkort zal worden over gegaan tot verpakking van de school- melk in papier en tot verkoop van melk in papierverpakking door mid del van op verschillende punten in het afzetgebied te plaatsen automa ten. Het aantal personeelsleden werd met 15 man uitgebreid en bedraagt thans 115. Deze uitbreiding heeft de behoefte aan woningen voor perso neel doen stijgen. In de aanvang zeide ik, dat een jaar rede ook een blik in de toekomst mag geven. Enkele zaken welke bin nen niet al te lange tijd in Heiloo verwezenlijkt moeten worden zijn: de uitbreiding van het rioolgemaal de bouw van een 2e u.l.o.-school en een 2e gymnastieklokaal, een R.K. verzorgingstehuis voor be jaarden, een 2e Kruisgebouw, een R.K. Ulo-school met gymnastiek lokaal en een garage voor openbare werken en brandweer. Wanneer men ouder wordt merkt men soms, dat problemen waartegen men zeer heeft opgezien als het ware vanzelf een oplossing vinden. Dit kan een troost zijn bij het overzien van het werkelijk zeer vele wat in Heiloo nog gebeuren moet. Maar natuurlijk mag men niet veronderstellen dat op dit ondermaanse iets werkelijk van zelf tot stand komt. Er zal dus hard en zorgvuldig gewerkt moeten wor den om tot stand te brengen wat ontstaan moet, èn dit te doen op zo'n wijze dat onze gemeente haar gezon de financiële positie behoudt. Wij moeten Heiloo als goede en zorg vuldige huisvaders blijven besturen, niet verder springen dan onze stok lang is, d.w.z. ons ten behoeve van onze gezonde geldelijke positie be perken in onze verlangens ten aan zien van niet werkelijk noodzakelijke verfraaiingen, gebouwen e.d. Want helaas stijgen onze inkomsten niet in evenredigheid met het aantal inwo ners en met de voorzieningen die in een groeiende gemeente vaak als van zelfsprekend worden geëist. Voorzichtigheid is dus geboden en die temeer nu Minister Zijlstra zijn vrees geuit heeft voor een in 1960 weder optredende overbesteding. Een vrees voor overbesteding zowel in over- heids- als in de particuliere sector. Ik hoop en vertrouw, dat gij allen met het College van Burgemeester en Wethouders en met mij van harte 8 t.e.m. 12 februari wilt samenwerken om onze gemeen te ook in het jaar 1960 veilig te voe ren langs de moeilijkheden en pro blemen, die zich ongetwijfeld zullen voordoen, en dat wij dat allen te zamen zullen doen met niet anders voor ogen dan de belangen van Heiloo, die wij beloofd hebben naar ons beste vermogen te zullen dienen. Dames en heren raadsleden, ik wens u met uw gezinnen een gezegend jaar 1960 toe. Oud-wethouder J. Rus, als oudste raadslid, beantwoordde de toespraak van burgemeester Kalff als volgt: (Vervolg op pag. 3) VERKEERSONGELUKKEN Geparkeerde auto aangereden De heer Veen van café „Tolhuis" deed zondag aangifte dat zijn gepar keerde auto, voor zijn bedrijf, in de nacht van zaterdag op zondag was aangereden en beschadigd. De auto welke tegen zijn wagen was aange reden stond zwaar beschadigd op het parkeerterrein. De 3 a 4 heren die er in hadden gezeten, hoogstwaar schijnlijk Amsterdammers, waren lif tende naar Alkmaar gegaan. De po litie zoekt nu uit wie ze zijn. De auto van de heer V. had aan de achter zijde schade. Hekwerk van Rijkswa terstaat was ook beschadigd. Auto slipte en veroorzaakte aanrijding De bestuurder van een Fiat, de heer J.B. uit Den Haag, rijdende op de Kennemerstraatweg uit de richting Limmen, ging remmen. Door de gladheid van de weg slipte hij, eerst zwenkende naar rechts botste hij la ter links op de weg tegen de auto, een Volkswagen van de heer H.J.J.M. B. uit Alkmaar. Beide auto's hadden materiële schade. Gesleepte wagen veroorzaakte ongeluk De heer G.L.deH. uit Den Helder, bestuurder van een Renault, ging op Erkomle Radio- en TeleviW-Service an Aostastraat 28 Tel. 2508 ATTENTIE Bij huis-aan-huis-bezorging van de plattegronden van Heiloo is het mo gelijk dat enkele inwoners deze kaar ten niet hebben ontvangen. Bij controle is namelijk gebleken dat hier en daar kinderen deze kaarten uit de brievenbus hebben gehaald. Zij die dus niet in het bezit van een plattegrond zijn, worden vriendelijk verzocht zich met de gebr. Huyzt Heerenweg 23, Heiloo, in verbiydu f te stellen. clef. 5198 VOOR ONTSPANNINGSMIDD BEJAARDEN Zeer aantrekkelijk en afwisselend programma Voor alle bejaarden van Heiloo is er op dinsdag 16 februari in „De Rus tende Jager" een ontspanningsmid dag georganiseerd door het comité Autotocht voor Bejaarden. Dit comi té heeft veel medewerking onder vonden bij de voorbereiding van het programma, waardoor een zeer aan trekkelijk en afwisselend geheel is ontstaan, geheel verzorgd door plaats genoten. Laten we beginnen met de heer Kem- me, welke weer filmpjes zal draaien o.a. over de bejaardentocht van '59. Wij hebben dit filmpje reeds gezien er zijn veel leuke opnamen in. Mevr. Spruyt-Vennik, bekend van ,,'t Roos je", zal voordragen; de heer Boon- acker, in een nieuw repertoire, goo chelt weer en mevr. Boll laat zien en horen wat voor muziek er uit een zaag te halen valt en zij speelt viool, begeleid door mevr. De Witte, piano. Het koortje van Plattelandsvrouwen onder leiding van mevr. v. Zalinge treedt ook op met een programma'tje van frisse Hollandse liedjes. Zoals u ziet, zeer aantrekkelijk. Ook anderen dan bejaarden mogen deze ontspanningsmiddag bijwonen. Zij be talen 75 cent, de bejaarden slechts 25 cent. Kaarten zijn vanaf heden verkrijgbaar bij mevr. Bammens, Kennemerstraatweg 79, mevr. Van Tricht, Stationsweg 51, de heer Ma- jolée, Sch. Hondsbosschelaan 62, op de beide sozen voor bejaarden, bij de direktrice van „De Oude Pastorij" (voor de bewoners) en voor zover nog voorradig vanaf half twee dins dag 16 februari aan de zaal. de Kennemerstraatweg voorsorteren om de Zevenhuizerlaan in te rijden. Achter de H. reed een vrachtauto bestuurd door P.T. welke met een staafverbinding de vrachtwagen van H. K. uit Langedijk op sleep had. Toen T. ging afremmen voor de H. schoof de derde wagen de tweede een stuk op. Het gevolg, vrij ern stige schade aan de luxe auto. CO* MABTEN TOONÖI* STUttO-* 1. Het was lente sneeuw en hagelbuien geselden over land en zee. In de haven van Lutjewier lagen vele scheepjes te wachten, tot er eindelijk een beetje opklaring zou komen. Maar de weerberichten ble ven verwarrend; depressie volgde op depressie als kralen aan een snoer. „Dat noemen ze nu lente brom de Kappie, de ijzel uit zijn snor schuddend, „het lijkt ja winter!" „Het weer is helemaal in de war," zei de Maat. „Niemand begrijpt er maar iets van. Als dat zo door gaat Hij brak af en staarde naar twee heertjes met lange baarden, die hij gend een klein zwart koffertje aan boord van de Kraak zeulden. Met een zucht zetten zij het koffertje neer en namen beleefd hun hoedjes af. „Onze naam luidt A. en B. Strato- wits," zei de één. „Professoren in de meteorologie en aanverwante vakken," vulde de an der aan. „Aangenaam met u kennis te ma ken," zei Kappie een beetje verward. „Maar wat kan ik voor u doen?" „Uitvaren!" riep de een. „Het zeegat uit!" graaide de ander. „Nee!" gilde de Maat, „niet met dit rare weer!" „Ja," zeiden de heertjes in koor, „JUIST met dit rare weer." „Nou even kalm aan," riep Kappie, „ik ben er ja ook nog. Ik beslis of we uitvaren of niet!"

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1960 | | pagina 1