ft Pantekoek aan de top PASEN eter Stshlldsrwérk ONAFHANKELIJK NIEUW SB L A D VOOR HEILOO SCHE T J. J. PANTEKO KAPPIE en de weermakers VqIP 17e JAARGANG NUMMER 3 14 APRIL 1960 Redaktie- en Administratie-adres Rechte Hondsbosschelaan 22 - Heiloo Telefoon 02200-4190 - Giro 140847. Advertenties per mm f 0.12. (Bij contract reduktie). Dit blad verschijnt iedere donderdag in een oplaag van 5000 exemplaren huis-aan-huis, in de gemeenten Hei loo, Limmen, Egmond-Binnen, Rinne- gom, Egmond a.d. Hoef en Akersloot. Advertenties moeten uiterlijk dins dagavond in ons bezit zijn. Twee dingen hebben definitief een eind gemaakt aan het werk van Je zus van Nazareth. In de eerste plaats het kruis. Daar aan is hij gestorven. In de tweede plaats de zware steen voor het graf. Alsof het eerste, het kruis, nog niet afdoend was geweest. De massieve zware steen voor het graf mar keert voor wie het nog niet wist op niet mis te verstane wijze het einde. De mislukking van wat die Jezus dan wel bedoeld mag hebben. Als een monstrueus vergrote punt. Zijn te genstanders hebben snel, doortastend en afdoend weten op te treden. Ten minste, zo schijnt het. Maar in de buurt van dat kruis en van die steen voor het graf bleken simpele mensen zich niet bij de kei harde feiten te willen neerleggen. Had hun meester niet eenmaal ge sproken over de tarwekorrel, die in de aarde moet vallen om te sterven en daarin en daardoor veel vrucht voort te brengen? Daarom werd voor hen het kruis niet het teken van de ondergang, maar het symbool van de overwinning. Spottend met de werkelijkheid van hun dagen zagen zij daarom ook in hun geloof een van de grafopening wegge wentelde steen en een leeg graf. Taaier dan het hout van het kruis, sterker dan de steen voor het graf, bleek het geloof van die eerste chris tenen in de overwinning van het rijk van God. Daarom is de verkondiging van de kerk nu al 1900 jaar lang niet het relaas over een man, die het wel goed bedoelde maar ellendig aan zijn eind kwam. Neen. Zij wijst op de vrucht van de gestor ven tarwekorrel: op de gestalte van Christus die nog altijd de mens voor gaat op de weg naar het rijk van vrede en gerechtigheid. Pasen 1960. Keiharde feiten zijn er meer dan ons lief is. Keihard waren de kogels in Sharpe- ville in Zuid-Afrika. Keihard ook de kogels, welke Ver woerd troffen. Keihard zullen straks de onderhan delingen zijn tussen de leden van de atoomclub. Keihard zijn de knikkers van het spel tussen mensen, volken en rassen. Is wie gelooft niet een dwaas? Of zoals de volksmond zegt: een halve zachte? Wie gelooft, kent deze pijnlijke vraag met welke hij dikwijls worstelt. Mis schien zal een stille bezinning op wat 1900 jaar geleden zich afspeelde rondom en na de harde feiten van kruis en graf ons kunnen helpen in deze strijd. En uit de berusting in de harde fei ten zal hij opstaan met een her nieuwd geloof in God's Rijk dat tóch wint. Ds. L. Doorn VOOR RAA0HUISWE6 6 - HEILOO - TEL NATIONALE.BEVRIJDINGS MANIFEST ATÏE 1960 Bij dtzé^iiogeii wij vooi het volgende uw aandacht en medewerking vra gen. Bevrijdingsdag, 5 mei 1960, moet een ware feestdag worden, zo heeft het Nationaal Comité Viering Bevrij dingsdag ons voor ogen gesteld. En het heeft er op gewezen, dat de vie ring en de blijdschap gepaard dienen te gaan met een blijk van dankbaar heid voor de herkregen vrijheid. Na ruggespraak met het Nationaal Comité Viering Bevrijdingsdag, heeft het Nederlandse Comité Vluchtelin- genjaar het volgende initiatief ont wikkeld: Nederland kan in dit lus trumjaar 1960 zijn vreugde en dank uiten op een unieke wijze, die kan uitgroeien tot een waarlijk nationale manifestatie, nl. door het versturen van de Beschermingskaart. Hare Majesteit Koningin Juliana, Beschermvrouwe van het Nederlands Comité Vluchtelingenjaar, heeft goed gevonden dat alle Nederlanders, jong en oud, groot en klein, aan haar per soonlijk een bewijs van hun blijd schap over de bevrijding zenden, de Bevrijdingskaart. Deze kaart vormt dan tevens een bij drage van het Nederlandse volk voor de vluchtelingen op de bevrijdings dag. Het bedrag van de op deze kaart geplakte postzegels komt geheel ten goede aan de vluchtelingen. Hare Majesteit Koningin Juliana zal de grootte van deze Nederlandse be- vrijdingsgave voor de Vluchtelingen op een nader aan te kondigen tijdstip persoonlijk bekend maken en namens het gehele Nederlandse volk aan het Comité overhandigen. Voor het slagen van deze unieke na tionale bevrijdingsmanifestatie, die bij welslagen ook internationaal niet zal nalaten grote indruk te maken, doen wij een dringend beroep op uw mede werking. Wij willen iedere Nederlan der in de gelegenheid stellen mee te doen. U kunt ons helpen door meer Nederlanders te bereiken, dan wij zonder uw hulp zouden kunnen. Gezien het grote doel waarom het hier gaat, doen wij een beroep op uw medewerking om in uw eigen kring (bedrijf, zaak, vereniging, ken nissen etc.) zo veel mogelijk bevrij- dingskaarten te verkopen. De prijs van deze bevrijdingskaart is f 0.05. De vluchtelingenpostzegels (waarvan er tenminste één en ten hoogste acht op de kaart mogen wor den geplakt) hebben een frankeer- waarde van f 0.12 een toeslag van f 0.08 en f 0.30 een toeslag van f 0.10. Vanaf 7 april zijn deze zegels aan de postkantoren te verkrijgen en de aktie loopt tot 8 mei. Wil deze manifestatie volledig sla gen, dan moet iedere Nederlander de kans krijgen om bevrijdingskaar- ten en vluchtelingenzegels te kopen die te verkrijgen zijn bij de navolgen de adressen: M. E. Daan, Kerklaan 37, telef. 2698; W. J. J. van Laar schot, Heerenweg 200, telef. 6357 en H. E. Oostendorp, Nic. Beetsweg 50, telef. 7029. Wij hopen en verwachten, dat dit heel bijzonder en uitzonderlijk ge baar van Hare Majesteit Koningin Juliana zal worden beantwoord met vele honderden „zwaar gefrankeer de" bevrijdingskaar ten uit Heiloo. Dat antwoord is aan u. Overtuigd van uw bereidwilligheid in deze zeggen wij u namens de vele naamloze vluchtelingen, die hulp zo zeer van node hebben, hartelijk dank. BEPAALDE BELASTINGEN OMHOOG Het voorstel van B. en W. om het getal van de opcenten op de perso nele belasting, van 50 op 100 te bren gen werd met de stemmen van de heren Bolten en Overmeer tegen, aangenomen. De personele belasting, die zwaar drukt op de minderdraagkrachtigen, wilden zij voorlopig verhoogd zien met 25 opcenten, aldus deze raads leden. Het voorstel de riool- en straatbelas ting te verhogen van 6 op 8% werd met algemene stemmen aanvaard. Het zal meer opleveren respektieve- Üjk f 22.500,— en f 26.000,—; dit werd nodig om de begroting voor 1960 sluitend te maken. VEREN EN VERZILVERDE ROZENKRANSEN KRUISJESs^OL^EEBS, enz ZELVE RB de Stationsweg) - Tel. weg 195 OMSTREDEN SUBSIDIES Zoals wij reeds schreven hadden B. en W. een aantal subsidies drastisch verlaagd in de begroting voor 1960 en een enkele geheel afgevoerd en een aanvrage om meer (van het Wit te en Wit-Gele Kruis) op een lager percentage vastgesteld. Er was op een informatieve Raadsvergadering nogal wat over gezegd blijkens het antwoord van B. en W. aan de raads leden, ook j.l. vrijdag nog. Het resultaat ervan is dat de beide muziekverenigingen de f 1000,be houden, de Chr. Gymn. Ver. „Odilo" ook over 1960 een subsidie van f 75,- ontvangt, de Openbare Leeszaal weer kan rekenen op f 1000,de V.V.V. maar f 300,krijgt (daarbij is de suggestie naar voren gekomen dat de gemeente eventuele „grote" akti- viteiten apart zou kunnen gaan steu nen bijv. door deelname in een ga rantiefonds), het Witte Kruis f 5900 krijgt en het Wit-Gele Kruis f 5800. De speeltuinvereniging krijgt, door aanneming van een voorstel Bolten f 500.(f 500.minder dan vorig jaar) omdat de meerderheid van de Raad het met hem eens was dat al lerlei kinderfeesten niet tot de taak van deze vereniging behoort. Een voorstel van mevr. Beek en de heer Korthouwer om de subsidie aan de Heiloose Kunstkring, betreffende concerten van het Noordhollands Philharmonisch Orkest te verlagen, werd verworpen. Zij meenden dat het bedrag per concert voor de be- SPECIALE 4 b SAANBIED primX NYLONS denier KENNEMERSTRAATWE6 I HEILOO - TELEFOON 2785 BIJZONDERE BAASDJENST Kerstmis j.l. mocht een geslaagde Kerstzangdienst worden gehouden. Thans hopen wij op het Paasfeest weer een bijzondere middagdienst te beleggen welke zal worden gehouden le Paasdag in de Kruiskerk aan de Maas Geesteranusweg te Heiloo, aan vang 4.15 uur n.m. Deze Paasdienst gaat uit van de Ger. kerk te Heiloo. Medewerkenden zijn: Chr. Muziekvereniging „Soli Deo Gloria" te Alkmaar; een zangklasse van de Chr. Nat. School te Heiloo en Ad Visser (bassolist). Een ieder is van harte welkom! «renwair SS - leien BLAKBORN'S IJSSALON HEROPEND 25 jaar consumptie-ijs De heropening van de uitgebreide ijssalon-cafetaria, zaterdagmiddag, is voor de heer Blakborn op zichzelf al een groot gebeuren, maar er was nog een feestelijk tintje aan; dit jaar handelt hij 25 jaar in consumptie-ijs, waarvan 10 jaar in Heiloo. De heer Blakborn, geboren en geto gen in Middelie, nam de zaak van de heer De Boer over, toen een klein be drijfje aan de Heerenweg. „Er was omstreeks 1935 in de tuin derij en de bouwerij waarin ik door gaans 's zomers en 's winters werkte niet veel te verdienen," zo vertelt ons de heer Blakborn. „Ik schafte me daarom een ijskarretje aan. 't Ging en daar was alles mee gezegd. Toen ik naar Heiloo kon komen greep ik dat met beide handen aan. Ik had geen rooie cent! Ik heb de eerste ja ren moeten ploeteren om m'n hoofd boven water te houden, 's Zomers in 't ijs, 's winters op de steiger. De laatste jaren werden rooskleuriger. Toen ik eenmaal op de Raadhuisweg zoekers makkelijk nog iets omhoog kon. Het comité dat de nationale feesten organiseert, krijgt nu maxi maal f 700.vorig jaar f 200, B. en W. willen tot f 500.gaan. gevestigd was, ging het langzamer hand beter. Spoedig moest ik uit breiden en m'n bedrijfje werd steeds drukker bezocht, zodat ik nu weer verplicht werd het te vergroten." Dit is nu radikaal gedaan. De ijssalon annex cafetaria werd tweemaal zo groot en is geheel ingericht naar de vereiste voorschriften. Enigszins trots laat de heer Blakborn zijn bedrijf zien, ook de werkkeuken en de toi letten. Er was veel belangstelling bij de heropening. Natuurlijk veel bloe men o.a. van de HEMI. De verbou wing werd uitgevoerd door de aan nemer Koning, bijgestaan door de firma's Klaver, schilderwerk; Mooij, loodgietersbedrijf en Van Tricht, wel ke de aanleg van elektriciteit ver zorgde. GROTE BELANGSTELLING VOOR TWEEDE UITVOERING Gezien de goede keuze van de thril ler „En op een nacht en het uit stekende spel bij de eerste opvoering op zaterdag 2 april, trok de tweede uitvoering op j.l. zaterdag een prak tisch geheel gevulde zaal van „De Rustende Jager". Het werd ook nu weer een groot sukses. Zo zelfs, dat de aanwezigen staande de tonelisten een langdurige ovatie brachten. Het zal ,,'t Roosje" zeker gesterkt hebben op deze weg door te gaan. Mogelijk dat de belangstelling voor het amateurtoneel hierdoor weer zal groeien. „UIT EIGEN ATELIERS" De toneelaankleding tijdens de uit voeringen van ,,'t Roosje" is opval lend beter geworden. Hoe dat komt? Naast de liefde toneel te spelen zijn deze amateurs begonnen, in nauwe samenwerking, eigen decors te ma ken. In 't verleden gebeurde dit, ge deeltelijk, wel meer. Thans gebeurt dit op uitgebreide schaal. Het ge meentebestuur steunt dit streven door beide toneelgroepen f 200,— te verstrekken. Het resultaat hebben wij dus al gezien. Het op te voeren toneelspel kan goed zijn, maar als de toneelaankleding niet in orde is, dan gaat er veel verloren. Het wordt nu mogelijk een fraai geheel tot stand te laten komen. Wij hebben op een avond van ,,'t Roosje" de mensen aan het werk ge zien; daarbij ontbrak ook het vrou welijk element niet. Broederlijk ver leende Falkland's voorzitter, Freek Scheppers, zijn medewerking. Een voorbeeld hoe het kan en o.i. ook moet, in 't belang van het amateur toneel, welke het in deze tijd niet zo gemakkelijk heeft. BRASSER 3e BIJ JUNIOREN B 2000 METER N Zondag hadden in het Heilooërbos ae traditionele wedstrijden om het bos- loop-kampioenschap plaats. De deel name was dit keer geringer omdat in Amsterdam ook belangrijke wed strijden plaats vonden. In tegenstelling tot vorig jaar was het nu goed athletiekweer, het ter rein was uitstekend om te lopen. J. Keesom van AV'23 werd onbe dreigd kampioen op de 5000 meter, als A-klasser met een tijd van 16.23 minuten. B. Gilling, van Olympus, ge traind door onze plaatsgenoot C. Bakker, deed er 17.02.2 minuten over als A-klasser. R. Wijker van Doves werd 15e (C-klasse). Een uitstekend Erkende Radio- en Televisie-Service van Aostagtraat 28 resultaat leverde bij de junioren B, 2000 m R. Brasser, die met 6.46.2 minuten 3e werd. De tweede deel nemer bij deze junioren was T. Er- kamps van Doves, deze werd 6e met een tijd van 7.04 min. Bij de jun. A 3700 m kon J. Smit van Doves zich als 10e plaatsen. Het Doves-lid J. de Groot kwam uit op de 3700 meter, senioren C. Hij werd 15e (23 deel nemers). OVERWELDIGENDE BELANG STELLING VOOR JUBILARIS Een kleine 50 geschenken! Het 25-jarig jubileum als tandtech- nicus bij tandarts J. H. Ackema te Alkmaar, is voor de heer N. Majo- lée een onvergetelijke herdenking geworden. Een kleine 50 geschenken mocht hij in ontvangst nemen, waar bij een 30-tal bloemstukken. Vele vertegenwoordigers van de meest uiteenlopende instellingen wa ren ter receptie gekomen, welke zeer druk was. Wij noemen op algemeen sociaal terrein: het Rode Kruis, De Oude Pastorij, Comité beiaarden- tochten; op vakverenigingsgebied: 't hoofdbestuur van „Mercurius" vak groep tandtechniek en de vereniging van Gepens. voor Spoor- en Tram weg Personeel. Cultureel terrein: Gewest N.H. Instituut van Arb. ont., waarbij ook de afd. Heiloo, Tintoret to en gezamenlijke Balletgroepen. Politiek terrein: de afd. Heiloo van de Partij van de Arbeid, de Raads- fraktie en het Kamerlid Egas. Ook talrijke particulieren gaven blijk van him belangstelling. Zo Dr. Van Hoolwerff, ds. Doorn, weth. Coerts van Alkmaar, gem.sekr. v. Loon en ook enkele bedrijven bleven niet ach ter: de direktie van het „Asta"-the- ater en de Graaf f Tours (Egmond aan de Hoef). Tandarts Ackema hield een zeer sym pathiek toespraakje, waarin hij naast de vakkwaliteiten de mens van de jubilaris belichtte. Hij bood een be drag onder couvert aan. De heer Fransen sprekend namens „Mercu rius", prees het voorbereidende werk van Majolée voor de vakopleiding, omstreeks 1938-'39, terwijl de heer M. Kuyper, de vertegenwoordiger van „Het Vrije Volk" Majolée prees om zijn grote aktiviteit als medewerker van dit blad. De heer Majolée was wel enigszins onder de indruk van het opgesomde en vooral ook van de ontelbare feli citaties, ook per brief en telegram. Het werd zodoende een onvergetelij ke dag. 11. Ondanks de donkere brillegla- zen stonden Kappie en de Meester toch nog met hun ogen te knipperen, zó schel was het licht, dat uit het koffertje kwam en dat Arnoldus nu op de kolen richtte. „Al schijn je nu nog zo met die bui tenmodel kofferlamp van je, goud zullen jullie hier toch niet vinden!" bromde Kappie wantrouwend, maar Arnoldus antwoordde opgewekt: „Maar dit is geen gewoon licht!" „Neen, neen," vulde Bartoldus aan. „Dit is de Stratowits-straling, die het stratorium uitzendt!" „En de atoom-struktuur van de ko len verandert!" legde Arnoldus uit. „Dat zijn ja een hoop geleerde woor den bij elkaar," mompelde Kappie, „en wat willen jullie daar nou eigen lijk mee zeggen?" Maar de Meester riep boos: „Ik ben een poetsdot, als ik er iets van snap! Als ze mijn kolen maar niet beder ven!" „Wacht maar af!" suste Arnoldus. ,,'n Ogenblikje nog!" zei Bartoldus. Doch eindelijk klapte Arnoldus het koffertje dicht en Bartoldus wees met een stralend gezicht naar de ko len. Kappie en de Meester zetten hun brillen af. „Hier is het beloofde goud!" zei Ar noldus triomfantelijk en Bartoldus voegde er verklarend aan toe: „De Stratowits-straling heeft de koolstof in goud omgezet!" „Wat!" schreeuw de de Meester, terwijl hij met uitpui lende ogen naar de glinsterende mas sa staarde. En Kappie riep ongelovig: „De kolen, man! Die zijn ja in goud veranderd!"

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1960 | | pagina 1