V Pantekoek aan de top 0 ONAFHANKELIJK NIEUWSBLAD VOOR HEILOO <V> V Maillots Winterstoffen Voor Philips Teievisi8\en Radio J.J. PANTEKOEK, ing. /k9* KAPPIE en de weermakers TEXTIEL HEILOO - TEL. 3856 VERBOND VOOR VEILIG VERKEER HOUDT VERKEERSCURSUS VERF VOOR BINNENxEN BUITEN „I LIMMEN #6/0 S" /i ich- \\V 17e JAARGANG NUMMER 24 Redaktie- en Administratie-adres: Rechte Hondsbosschelaan 22 - Heiloo Telefoon 02200-4190 y Giro 140847. Advertenties per mm f 0,12 (Bij contract reduktie) 8 SEPTEMBER 1960 Dit blad verschijnt iedere donderdag in een oplaag van 5000 exemplaren huis-aan-huis, in de gemeenten Hei loo, Limmen, Egmond-Binnen, Rinne- gom, Egmond a.d. Hoef en Akersloot. Advertenties moeten uiterlijk dins dagavond in ons bezit zijn. INSTITUUT PRESENTEERT WEER EEN ZEER VERZORGD KULTUREEL WINTERPROGRAMMA Ook samenwerking met andere kulturele verenigingen neemt belangrijke plaats in Ondanks dat de kulturele verenigin gen, door de tijdsomstandigheden waarin wij leven, het lang niet ge makkelijk hebben, is het opvallend dat het Instituut haar aktiviteit op i velerlei terrein voortzet. Men is nog kritischer geworden ten aanzien van het te kiezen winterprogramma en de samenstelling, met andere kulturele verenigingen, is nog inniger gewor den. Zelfstandig maar ook samen Reeds jaren is er de uitstekende sa menwerking tussen de Bond van Plat telandsvrouwen, 't Nut en het Insti tuut, deze samenwerking komt ook weer tot uitdrukking in het komende winterseizoen. Een aantal bijeenkom sten organiseert men samen. Ditmaal zocht men voor één avond ook samen werking met de Vrijzinnig Hervorm de Vrouwenvereniging. Naast onge veer 6 gemeenschappelijke bijeenkom sten, staan er tal van andere kultu rele avonden op het programma en, zoals gebruikelijk, een gespreksgroep. Bijzondere films Naast de gebruikelijke filmavonden met 16 mm films van bijvoorbeeld allerlei instellingen, gaat het Insti tuut het komende seizoen twee bij zondere films vertonen. De eerste op 29 september met de veel besproken film „Droomreis door Amerika" waarover spoedig meer en op 30 maart „Geen plaats voor wilde dieren" en „De Rode Ballon", allen bekroonde films. Paddestoelen excursie In de maand oktober zal er, onder leiding van de heer J. Dekker een paddestoelen-excursie zijn, dit in sa menwerking met de Natuurbescher- mings wacht. Lezingen met lichtbeelden De heer Cappel in Heiloo spreekt op 10 oktober, in samenwerking met de Natuurbeschermingswacht, over: „Wat heeft het gesteente ons te zeg gen?" Dit aan de hand van een col lectie interessante stenen. Avond van de Heide Maat schappij De Heide Mij. verzorgt voor de sa menwerkende culturele verenigingen een filmavond op 27 oktober. Een 5- tal filmpjes staat op het programma. De K.L.M. in het straaltijdperk Jhr. J. C. Mollerus, welke al verschil lende malen in Heiloo was, komt op 17 november weer, nu voor de sa menwerkende verenigingen. Hij heeft als onderwerp „De K.L.M. in het straaltijdperk en een vlucht per in tercontinentale DC-8 Frank Whitthe het snelste Jet-vliegtuig in deze tijd." Deze K.L.M. medewerker zal zeker met zijn praatje en film veel bezoek trekken. Toneelavonden V\ Een 4-tal toneelavonden wordt weer door een grote groep leden, in Alk maar bezocht. Deze vinden plaats op 27 september, 11 november, 5 januari en 16 maart. De uitvoerende gezel schappen zijn: „Ensemble", „Neder landse Comedie", „Puck" en het Rot terdams Toneel. Al elf jaar nemen deze goede en voordelige toneelavon den een plaats in in het Instituuts programma. De te spelen stukken worden zo spoedig mogelijk bekend gemaakt. Bespreking van opera's en bezoek Vorig seizoen heeft het Instituut voor het eerst een opera laten bespreken door de heer M. C. Rootjes. De heer V Rootjes beschikt over een groot aan tal opera's (platen) en hij is deskun dig op dit terrein. Een bezoek aan een opera volgde en van de opera, in dit geval „Don Pasquale", werd nog meer genoten dan anders het geval geweest zou zijn. Gebeurde het bo venstaande in wat we zouden willen zeggen, experimentele vorm en met een klein groepje, nu wil men het gaan uitbreiden. Op woensdag 19 ok tober en woensdag 14 december gaat de heer Rootjes resp. „La Tosca" van Puccini en „Le Nozze di Figaro" van Mozart, bespreken. Op een later tijdstip gaat men deze opera's bezoeken in de Amsterdamse Stadsschouwburg, uitgevoerd door de Nederlandse Opera. Gespreksgroep o.l.v. ds. Doorn Het Instituut is weer zo gelukkig ge weest ds. Doorn bereid te vinden een gespreksgroep te leiden. Dit keer heeft het als basis het boekje van drs. A. de Ruijter „Ondanks een ver deelde wereld". Hierin wordt bespro ken het werk van de Verenigde Na ties. Vanaf 27 januari komt deze ge spreksgroep om de 14 dagen bijeen. 'n Ideale spokieve kleding voor herfst en winter! in 3 mooie tin^n: d.-blauw, d.-groen, gem, grijs alldunaten voorradig! Wol met mousse nVlon; prima sluitende pasvorm, fantasie gebreid, beginprijs 7.25; kl. stijg. p. mt. Komt u ook eens zien haar onze speciale coupons voor Rokken en Japonnen! Zéér voordelig! We hebben véél méér artikhjen dan u wel denkt! HEERENWEG 57 Iets over glasfabrikage De Kon. Ned. Glasfabriek biedt een interessante lezing met filmvertoning aan op 12 januari. Ir. T. de Boer - v. d. Hoek zal spreken. De prachtige bekroonde films van Bert Haanstra „Over glas gesproken" en „Glas" zul len vertoond worden (samen met de Vrijz. Herv. Vrouwen Ver.). u Films over de West Het Instituut heeft prettige ervarin gen met films te vertonen over de West. Zij doet dit nogmaals op 13 maart, dit door medewerking van de Ned. Stichting voor culturele samen werking met Suriname en de Ned. Antillen. Een 6-tal filmpjes wordt vertoond. Concert van het Alkmaars Toonkunst Orkest V Hoogstwaarschijnlijk zullen de sa menwerkende verenigingen op maan dag 20 februari weer een concert la ten verzorgen door het Alkmaars Toonkunst Orkest. Werken van Mo zart komen dan op het programma met als solist onze plaatsgenoot Dick Hoogvorst, leerling aan het Amster damse Conservatorium. Goed verzorgd Is er al veel aandacht besteed aan de voorbereiding en uitvoering van dit lijvige winterprogramma, de se- kretaris van het Instituut (tegen woordig Nivon genoemd) de heer J. Lamar heeft het met eenvoudige mid delen keurig in stencil vervaardigd. Het is lijvig van omvang en van een aardig, centraal uitgegeven, omslag voorzien. Hoe dit programma te be komen? Het ligt in de bedoeling re gelmatig in de „Uitkijkpost" adver tenties en redaktionele stukjes te plaatsen om elke bijeenkomst apart aan te kondigen. Ook zal dit geschie den, voor een aantal bijeenkomsten, door raambiljetten. Leden ontvangen het winterprogram ma thuis, anderen kunnen het gra tis bekomen o.a. Holleweg 86, Ken- nemerstraatweg 83, Zevenhuizerlaan 68 en Sch. Hondsbosschelaan 62. Bij de vaststelling van deze Insti tuutsavonden is zoveel mogelijk re kening gehouden met concert- en to neelavonden van de Heilooër Kunst kring. Ledenavond De laatste jaren wordt het seizoen door het Instituut besloten met een ledenavond. Dan worden enige orga nisatorische zaken besproken, maar het leeuwenaandeel van de avond be staat uit een praatje over 't een of andere onderwerp. Op 17 april zal onze plaatsgenoot Jan Dekker zijn rijke verzameling afbeeldingen laten zien en daarover een praatje houden. Naar wij van de zijde van het be stuur vernamen begint op 19 sept. a.s. de Verkeerscursus voor volwas senen. Men zie daartoe de in dit blad geplaatste advertentie. Ons o&r, te luisteren gelegd bij oud cursisten vernamen wij dat de vorige cursus uitstekend was geslaagd en dat zij nog dagelijks profijt trokken van hetgeen aan hen op de verkeers cursus was onderwezen. Wij weten dat de verkeersvoorlich ting in deskundige handen is en ho pen dan ook dat velen van deze cur sus gebruik zullen maken. „JEUGD EN BLOEMEN"^ C Het Aalsmeerse bloemencorso was, evenals voorgaande jaren, ook deze keer een groot succes. Dit was de mening van alle deelnemers die met het Instituut naar Amsterdam zijn geweest en in het Stadion het spel „Jeugd en Bloemen" zagen. Zij hebben genoten van de prachtige praalwagens en het spel met groot elan uitgevoerd ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Padvin derij in Nederland. Alles hier weer te geven is natuurlijk ondoenlijk. Slechts enige opvallende voorstellin gen willen we noemen. Het Amsterdamse stadsbeeld anno 1910 werd in herinnering gebracht met zijn spelende kinderen en ouder wetse klederdracht. Om het kampvuur gezeten werd het verhaal van Marco Polo's reis naar China ten tonele gebracht, dat het stadion in een sprookjesachtige tem pel herschiep. Ook Willem Teil en het Zwitserse stadje waar tenslotte het recht zegevierde werd prachtig opgevoerd. Het hoogtepunt was wel de muzikale show waaraan deelna men drumbands uit vele steden, zo ook van de Alkmaarse Padvinders. Als gast was aanwezig de Amster damse Politiekapel o.l.v. Joh. Pinkse. Aan het slot van dit massale spel, waaraan 5000 personen hun mede werking verieapcesL-, was er een pad vindersmanifestatie afgenomen door de commissaris van de koningin in Noord Holland, dr. M. J. Prinsen. Na dit indrukwekkende slot zocht men weer de touringcar op, welke hen naar de bakermat van het corso bracht, Aalsmeer. Het baadde in een zee van bloemen en licht. Voldaan keerden de Heilooërs huiswaarts. Wilt u zelf schilderen? Wjj/fiebben Schildersbedrijf/ N. J. BULTEN Westerweg 259 - T el. 4836 -Sdeiloo VOOR LANGDURIG ZIEKEN MEER „ZONNEHUIZEN" De volgende week, van 12 tot 17 sep tember, wordt een kollekte gehou den ten bate van de Vereniging „Het Zonnehuis", de vereniging die chris telijke verpleging beoogt van lang durig zieken in „Zonnehuizen", van alle leeftijden en ongeacht godsdienst of gezindte. Deze „Zonnehuizen" zijn speciale zie kenhuizen voor chronische patiënten. Thans zijn er vier van deze huizen. „Het Zonnehuis" te Beekbergen is het oudste en het grootste. Het ver richt zijn zegenrijk werk reeds 30 jaar en telt 120 bedden. In 1950 werd te Schiedam een huis geopend, vooral bedoeld voor patiënten uit Zuid Hol land, de provincie met de grootste bevolkingsdichtheid. Met ruim 50 bedden is dit huis veel te klein om in de behoefte te voorzien. Er wordt gewerkt aan plannen voor nieuw bouw met meer dan dubbele capaci teit. Dit laatste is eveneens het geval te Doorn, waar het derde „Zonne huis" in 1954 werd geopend en dat bedoeld is voor de patiënten uit het centrum van het land. Met 50 bedden is ook dit reeds te klein gebleken. Verleden jaar werd een „Zonnehuis" te Roermond (voor Limburg en Oost- Brabant) geopend, aanvankelijk voor de verpleging van 25 langdurig zie ken. Wat een huis in het noorden betreft, te Zuidhorn (Gr.) is hieraan begonnen. Capaciteit 136 bedden. Het komt waarschijnlijk eind 1961 gereed. Tenslotte zijn er plannen voor een „Zonnehuis" te Amstelveen, dus voor Noord-Holland. De Vereniging „Het Zonnehuis" is dus wel een grote landelijke vereni ging die zich maximaal inspant om haar doel, de verpleging van steeds meer hulpbehoevende lijders, te ver wezenlijken. De opbrengsten der koliek ten worden mede daartoe aangewend. De behoef te aan gespecialiseerde verpleging van langdurig zieken in ons land is zeer groot. Het grootste deel dezer lijders (meer dan 20.000!) wordt thans on voldoende verpleegd of verzorgd op een onverantwoorde wijze. Er zijn in Nederland nog te weinig goed inge richte en sociaal ingestelde verpleeg- gelegenheden voor deze zieken. Van daar dat het streven der Vereniging „Het Zonnehuis" allerwege grote waardering ontmoet en de Zonnehuis- kollekte bijzondere aanbeveling ver dient. [MEN-NIEUW S wordt c Erkende Radio- en Televi^e-Service yan Aostaetraat 28 TeL 2508 Heilooërs de expositie gingen zien. Er ontstonden dikwijls van die ge zellige gesprekken over dat vroegere Heiloo toen het nog zo gemoedelijk en in rustig in ons dorpje was. Die herinneringen deden velen goed. Anderen bekeken, vanaf de toren van het Witte Kerkje, het Heiloo van heden. Met zijn uitbreidingsplannen, welke zo goed zichtbaar zijn vanaf deze toren. Zo wist de V.V.V. ieder tevreden te stellen. Bijna 600 bezoekers waren er. Ruim de helft Heilooërs en 210 kwamen elders uit het land. Verder waren er dertig buitenlanders. Om nog uitvoe riger te zijn: 6 Engelsen, 2 Zweden, 1 Amerikaan, 1 Oostenrijker, 1 Belg en de rest Duitsers. U ziet, een inter nationaal gezelschap. R.K. MIDDE1 CURSUS - F STAND S- GILOO Zelfs dit jaar een\ zéér hoog percentage geslaagden! Officieel erkende opleiding. Eén- en twee-jarige óursus. Aanmelden bff de dirêkteur W. J. J. Gallee, Westerweg 292 Tel. 4974 - Heiloo Zondag geluid met den. Het 2.30 uur h maar is wedstrj 12 udr Limmen 12 uur impetitie in- grijke wedstrij- ftal ontvangt om sterke Monnikendam, orbereid. De andere HENGELSPORTVERENIGING D.V.W. Zondagmorgen 5 uur werd gestart vanaf de Witte Kerk voor de tweede baarswedstrijd, die werd gehouden in de Hargervaart. Het was wat de mensen noemden goed baarsweer, de baars dacht er kennelijk anders over, want er wer den met 24 man slechts 12 stuks ge vangen. De prijzen gingen naar: 1. Scholten, 2 st. 36,9 cm, 2. Praat, 2 st. 36,1 cm, 3. Nibbering, 2 st. 33 cm, 4. D. Keppel jr. 1 st. 21.8 cm, 5. P. Heus 1 st. 19,5 cm, 6. J. Gijls- wijk 1 st. 16,8 cm, 7. C. Bruin 1 st. 16,7 cm, 8. Ursem 1 st. 16,1 cm en 9. Rommel sr. 1 st. 14,5 cm. De prijs voor de grootste baars, ter beschikking gesteld door Hr. Mooy, was voor D. Keppel jr. (21.8 cm). 3—Li EXPOSITIE „OUD-HEILOO" MET TORENBEKLIMMING TROK VEEL BEZOEKERS Een aktiviteit van de V.V.V., welke wel bijzonder geslaagd mag heten, is de combinatie Expositie „Oud-Hei- loo" en de torenbeklimming van het Witte Kerkje. Veel werk is verzet om de expositie te doen inrichten. Veel medewerking werd ondervonden en daar is de heer Ant. Jensch welke het leeuwenaandeel had in de gehele opzet, zeer dankbaar voor. Er zijn zelfs contacten gelegd, zodat bij een volgende V.V.V.-aktiviteit daar van geprofiteerd kan worden. Want plannen heeft de heer Jensch al weer. Hij wilde daarover nu nog niets mee delen. Daarover binnenkort misschien meer. Opvallend was het dat zovele oude UIT HET POLITIERAPPORT Bromfietsberijder slipte Een bromfietsberijder welke op de Kennemerstraatweg reed, in de rich ting Limmen, ging op de hoek Ken nemerstraatwegStationsweg plotse ling remmen, omdat er, rechts van hem, vanuit de Stationsweg een be stelauto aankwam. Het plotselinge stoppen was om verschillende rede nen niet nodig. Het gevolg was echter dat de bromfietsberijder kwam te slippen en tegen het wegdek aansloeg waar hij enige tijd versuft bleef lig gen. Hem werd medische hulp ver leend door dokter Hoekstra. Auto contra NACO-bus De bestuurder van een Opel bestel- wagentje bemerkte bij het inrijden van het Zevenhuizen dat deze weg afgesloten was, keerde en wilde de Westerweg weer oprijden. Daarbij re kende hij niet op een aankomende NACO-bus. Een aanrijding was het gevolg. Er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor, maar wel ma teriële schade, vooral aan het bestel- wagentje. Aanrijding tussen twee auto's Mevr. L.D. uit Heiloo reed zaterdag middag, op de Kennemerstraatweg ter hoogte van de Katteberg op een voor haar rijdende auto, bestuurd door J.W.R. uit Amsterdam. De heer R. kon niet verder rijden omdat zijn voorruit blind sloeg. Hij remde daar voor af en wilde rechts de berm in rijden om te parkeren. Mevr. L. met haar Volkswagen reageerde te laat en botste dus op R's auto. Er waren geen persoonlijke ongelukken; wel veel materiële schade. :pn- C<*. MARTEN TOONDER STUDIO* 28. Kappie stond aarzelend bij het schakelbord, zich afvragend, welke hefboom hij nu eens zou proberen. Hij strekte juist zijn hand uit, toen een schelle kreet van de Maat hem verschrikt deed omkijken. „Zeg eens, klont!" riep hij nijdig, „is het nou uit met dat geloei? Ik heb ja genoeg aan m'n hoofd, zonder dat je in mijn oren loopt te tetteren!" „Maar ik zie sterren!" gilde de Maat. „Sterren! Midden op de dag!" „Wat heb ik nou aan m'n mast han gen?" bromde Kappie, zich verbaasd naar het raam wendend. En inder daad daar zag hij, dat de blauwe lucht had plaats gemdakt voor een inktzwarte ruimte, waarin strak stra lende sterren stonden. „Hossende haaien!" riep hij verschrikt „we zijn boven de dampkring van de aarde gekomen en zweven nu in de ruimte! Misschien zijn we ja op weg naar de Maan!" „Nee, nee!" gilde de Maat, „ik wil niet in de ruimte zweven! Ik wil niet naar de Maan; daar komen we nooit meer van af! Ik wil naar Lutjewier!" Maar met de wensen van de Maat hield de weerbol geen rekening. De metalen kogel joeg maar voort, de donkere ruimte in, steeds verder van de aarde en Lutjewier

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1960 | | pagina 1