mm N AF h ankelij k nieuwsblad voor heiloo NAADLOZE NYJJJNS SCHAGEN 53 Pantskoek aan de top Elektrische K JA PANTEICO^K, log. 1 koliek tie collieró )or Philips itoisie en Radio FA. vflOH. "SAAIEN 17e JAARGANG NUMMER 39 Redaktie- en Administratie-adres: Rechte Hondsbosschelaan 22 - Heiloo Telefoon 02200-4190 - Giro 140847 Advertenties per mm f 0.14 (Bij contract reduktie) 22 DECEMBER 1960 Dit blad verschijnt iedere donderdag in een oplaag van 5200 exemplaren huis-aan-huis, in de gemeenten Hei loo, Limmen, Egmond-Binnen, Rinne- gom, Egmond a.d. Hoef en Akersloot Advertenties moeten uiterlijk dins dagavond in ons bezit zijn. Eén van de Christus-legenden van de Zweedse schrijfster Selma Lagerlöf heeft als titel: „De Heilige Nacht". In een donkere nacht gaat een man erop uit om vuur te\lenen. Hij moet wel, want zijn vrouw\heeft kort te voren een kind gekregfen. En beiden, moeder en kind, lopeA gevaar van kou om te komen. Waar\de man ook aanklopt om vuur, niemknd kan of wil hem helpen. Tot hij tesecht komt buiten het dorp. Daar waar op het veld een vuur brandt. DaarV treft hij een kudde schapen met een\ herder. De herdershonden vallen de Vreem deling aan en toch bijten ze niet. De schapen liggen zo dicht op elkaar dat de man niet bij het vuur kan komen. Dan loopt hij over de schapen h\en. Maar zij worden niet wakker. De norse schaapherder wil de indrin ger verjagen met zijn staf. Ook dat mislukt. Niet de man ontwijkt/ de\ staf, maar de staf ontwijkt de/man. En wanneer de man bij het yüur is gekomen, is het vreemdste van alles: met blote handen pakt hij Ae gloei ende kolen beet en legt /e in zijn mantel. Maar zijn handen zijn niet gebrand en zijn mantel/is niet ge schroeid. Daarna gaat de herrfer achter de man aan, die zijn verbazing heeft ge wekt. Tot zij koman aan een grot met een vrouw erf een kind. Daar geeft de ruwe schaapherder zijn pels om het kind te/warmen. Maar op dat moment worden zijn ogen en oren geopend. Hij zi/t wat hij tevoren niet heeft kunnen zien: engelen. Hij hoort wat hij tevoren niet heeft kunnen horen: engelenzang. Een legen/e. Wat moet een mens er mee? Zou het niet dit kunnen zijn dat juist deze legende scherp aan wijst hét gevaar dat ons allen op het Kerstfeest bedreigt? Dat we nl. niet op de juiste wijze zien en horen. We kurmen zo met kerstbomen en wat er bij/behoort in de weer zijn dat we door de bomen het bos niet meer zien. We kunnen zo verdoofd worden door het „Stille Nacht" en andere kerstliederen, dat we het eigenlijke kerstlied niet meer horen. De kun- Een kaarsje en ee/ Een kerstdineetyle Tien vrome stenaar Wim Kan n*bet dit hebben aangevoeld in zijn rfavrant vers kerkje en een klokje, alles wit en haast geen zwart, /oorden overgoten door een slokje; Een vette kerstgans naast een <in of meer vermagerd hart. Een kerstboom, die de pakjes niet kan torsen En vpor zo'n ijle feestdag net een tikkeltje te veel geschreeuw. Een grammofoon, die „Stille Nacht- jes" staat te morsen Cn 'n vaag verlangen naar alleen zijn in de sneeuw. Een buitenkerkelijk mens kan tegen het kerstfeest aankijken als Wim Kan. En zijn oordeel is dan niet mals een stuk verlakkerij. Maar ook me nig kerkelijk mens heeft zo z'n eigen gedachten over de gretigheid, de te ^makkelijke gretigheid, waarmee dit (eest wordt gevierd. Dor beiden geldt dat ogen en oren wórden geopend: dat zij het wellicht tot\ nu toe niet geziene, zien; dat zij het wellicht tot nu toe niet ver- stank gaan beluisteren. Zoals ge beurde met de herder in de legende van Selma Lagerlöf. Martin VBuber, de Joodse wijsgeer, spreekt Vrgens over een verborgen wereldgeschiedenis. D.w.z. behalve de gewone wereldgeschiedenis van vor sten, koningshuwelijken, oorlogen en revoluties isW een geschiedenis, wel ke zich in stike voltrekt. Kerstmis zie ik als een punt. waai de verborgen geschiedenis van Gods rijk doorbreekt ip de gewone wereld geschiedenis. Wiö dat ontdekt, neemt het op de koop Ytoe dat tegen het eind van het jaan vele mensen wat sentimenteel gaan doen met een kaarsje, een kerkje en een klokje. Hij ziet in het kind de gestalte van Christus. En achtèr die gestalte speelt en straalt voormem Gods licht. Hij beluistert boven ekn„dood gezon gen „Stille Nacht" een nieuw lied, dat hem hoop en uitz\:ht schenkt. 3. L. Doorn. VERMISTE JONGEN TERECHT Koos van den Heuvel, waarover wij vorige week berichtten dat hij spoor loos verdwenen was, is donderdag aangehouden in Frankfort aan de Main (Duitsland). Als leerling van de Rijkslandbouw winterschool te Alkmaar was onze plaatsgenoot op 1 december van huis gegaan. TINTORETTO-NIEUWS „Heeck en zijn leerlingen" KENNEMERSTRAATWEG 420 TELEFOON 6508 KERSTBIJEENKOMST (OOR JONGEREN Vanwege het C.J.V. jeugdwerk Ring Alkmaar fyat omvat Heiloo, Alk maar, St. Péincras en Br/ek op Lan- gedijk) hoop\ men vrijdagavond om 8 uur in de Kruiskerk/in Heiloo een Kerstavond teyioudeii voor alle jon geren vanaf la jaar. Ook voor de jongeren die niet /aangesloten zijn bij een jeugdorganisatie, waarbij de buitenkerkelijken/zeer hartelijk wel kom zijn. Het gaat, hier niet om een kerkdienst maar om samen vanuit het interkerkelijk Vjeugdwerk, met andere jongeren zich voor te berei den op het/a.s. Kersueest. Wat het programma betreft, Kerst liturgie, /Kerstzang, oeklamatie en een Kerstverhaal voor\ jongeren. Om 7.310 uur gaan de deuren van het kerkgebouw open. Aan de ingang zal een gratis programma worden aan geboden. Organist: I. Kingma. De teken- en schildervereniging „Tin toretto" te Heiloo viert met de a.s. Kerstdagen haar 15-jarig bestaan. Gedurende al de jaren van haar be- aan heeft de heer J. C. R. Heeck, kunstschilder te Castricum, de lei ding van de vereniging gehad en hij heeft dit op onnavolgbare wijze ge daan. Het is zijn verdienste, dat hij zijn leerlingen altijd vooruit gehol pen heeft, zonder zijn eigen manier van werken op te dringen. Het resul taat van zijn lessen heeft men nu al 14 keer in successie in de u.l.o.-school te Heiloo kunnen bewonderen. De trouwe bezoekers weten, dat een ten toonstelling van Tintoretto altijd een boeiende gebeurtenis is, juist door de verscheidenheid van het getoonde werk. Men kan beslist niet zeggen, dat er allemaal „Heeckjes" hangen. Dit vormt niet in geringe mate de trots van Heeck. Zijn devies is: „Laat ieder vrij in de keuze van techniek en onderwerp en probeer daar iets van te maken". Tintoretto heeft met de a.s. Kerst tentoonstelling de verdienste van Heeck willen eren, door deze keer niet alleen werk van haar leden op te hangen, doch ook werk van de andere schilder- en tekenverenigin gen waar hij de scepter zwaait. Met name verenigingen uit Beverwijk, Zaandam en Amsterdam. In totaal ongeveer 50 tot 60 werken. Tevens zal een belangrijke plaats worden in geruimd voor het werk van de heer Heeck zelf. Op donderdagavond 29 december van 8-10 uur zal hij zijn gebruikelijke rondleiding over de ten toonstelling houden. De aanstaande tentoonstelling, geti teld „Heeck en zijn leerlingen" zal dus van meer dan plaatselijke bete kenis worden en wij wekken dan ook gaarne alle belangstellenden op -een bezoek aan deze expositie te brengen. Men zal daar tevens het werk van de door de heer D. Gras, geleide jeugd afdeling, kunnen bewonderen. De expositie zal geopend zijn op le Kerstdag van 2-5 uur; 2e Kerstdag van 10-12 en 2-5 uur; donderdag avond 29 december van 8-10 uur en öp 1 januari van 2-5 uur. CIALE -AANBIEDING én vrijdag en erdag STRAATWEc\l27 HEILOO N OPENING KAPSALON „ALLES" Modern bedrijf vestigde zich 52. in „Zuid" Heiloo heeft er sinds vorige week dinsdag weer 'n modern bedrijf bij. In „Zuid" om precies te zijn op de hoek Breedelaan-Butterlaan opende mevr. De Munk een dameskapsalon, welke zij de naam „Alles" gaf. Zeer terecht zullen binnenkort velen zeggen: „Da mes, uw haar is alles, en „Alles" is voor uw haar". Hoe zo zult u vragen. Mevrouw De Munk is namelijk geen nieuwelinge in het kappersvak. Te ruggekomen uit Indonesië vestigde zij zich in Hilversum en bouwde daar een moderne dameskapsalon op. Het werd haar, na een 10-jarig verblijf daar in 't Gooi, zelfs te druk. Een leeg te aanvaarden winkel in „Zuid" met fraaie woning, bood haar de gelegenheid om met haar echtge noot in Heiloo opnieuw te beginnen. Mevr. De Munk heeft, wat de in richting van haar zaak betreft, het niet half gedaan. Het i\ voorzien van de nieuwste apparaten op het gebied van de moderne haarverzorging. De jarenlange ervaring op het gebied van deze haarverzor.ring zal wel de rest doen. inge richt; kotten Voe)/. Jju ge spaard. Er zijn drie afdelingen: Een zitje voor de wachtende klant, de afdeling waar de dames geholpen worden en de winkel waar men cos metische artikelen van bekende „hui zen" kan kopen. Het „technische" deel van de inrich ting kwam van „Indola" uit Den Haag, de winkelbetimmering werd verzorgd door de fa. De Nijs (Cas tricum), metselwerk fa. Van Steeg schilderwerk fa. Weeda (Castricum) en de vloerbedekking is van de fa. De Munk (Alkmaar). De opvallend goede verlichting verzorgde de firma Kosters. Veel bloemen en verdere cadeaux werden gezonden en al direkt was het een drukte van belang in deze dameskapsalon. HUISVLIJTTENTOON STELLIN G TROK BELANGSTELLING „EENSGEZINDHEID" NAM AFSCHEID VAN ALB. MEIJNS Woensdagavond waren vele leden en enige oud-leden van „Eensgezind heid" in „De Rustende Jager" bij een om afscheid te nemen van Alb. Meijns, welke 32 jaar dit fanfare korps leidde. Opvallend groot was het aantal jon geren dat aanwezig was. Zij hebben tijdens deze afscheidsreceptie kunnen horen met hoeveel liefde en opoffe ring men vroeger voor een muziek vereniging werkte. Natuurlijk was er in de tijd dat „Eensgezindheid" werd opgericht, 1898, niet veel te beleven in een sterk agrarisch dorp als Hei loo met lange werkdagen voor de in woners. Het fanfarekorps werd de vereniging waar veel in het dorp om draaide; men had er veel voor over. Er waren moeilijkheden voor het korps maar ook tal van hoogtepun ten, bijv. het bereiken van de hoogste (de superieure) afdeling. Daaraan hebben meegewerkt de diverse diri genten die eerst de leiding hadden, maar vooral het werk en natuurlijk de grote kapaciteiten van Alb. Meijns hadden een beslissende invloed op het korps. Alb. Meijns was naast musicus ook organisator, daarvan werd ook ge profiteerd. Voorzitter Jac. Beemster heeft in zijn toespraak tot de scheidende di rigent enkele van deze dingen ge noemd. Hem, maar ook een aantal vergrijsde leden, ten voorbeeld ge steld. Onder hen waren de heren G. Koning, Jb. Groot en P. Modder. De heer Beemster bood de heer Meijns een bedrag onder couvert aan. Ontroerd dankte deze. De nieuwe dirigent C. Ramaker heeft in een kort toespraakje beloofd alles in 't werk te stellen met de vele jon gere leden, het korps weer tot gro tere bloei te brengen. Men bleef ten slotte, in een prettige sfeer, nog eni ge tijd bijeen. Verrassend werk van enige inzenders In het Brunogebouw hield de katho lieke arbeiders beweging (K.A.B.) in samenwerking met knutselclubs en de verkenners, een huisvlijttentoon- stelling. Deze trok een goede belang stelling. Het werk, van een 60-tal inzenders, werd beoordeeld door zr. Beda, broeder Crispine en de heren Beentjes en Gallee. Er waren wel minder inzendingen dan vorige keren maar de kwaliteit was beter! De knutselclubs kwamen met uiteen lopend werk voor de dag. Zo kon men zien pitriet-werk en houtbewer king. Opvallend was de inzending van de verkenners. In een stand was bijeengebracht alles wat aan het strand te vinden is. Opvallend was ook dat velen zijn gaan werken met plastic en soms met verrassende re sultaten. Kees van Zaal zond een zeiljacht. Prachtig wat deze 13-jarige jongen in vrije uurtjes heeft weten te be reiken. Dit is ook het geval met dat van P. Vennik, het Goudse stadhuis van ontelbare lucifers gemaakt. De heer Gibbels zond vele werkstukjes in. Deze heer werkt veel met plastic draad en met leuke kleurtjes. Het werk is aardig van idee en zou in de kunsthandel een goede indruk ma ken. En dan te weten dat de heer Gibbels pas kort geleden begonnen is met dit creatief werk. „HET HUIS ZONDER VENSTER" LX door „Het Masker" Na'een rustpauze van anderhalf jaar zullen we „Het Masker", de r.-k. to neelvereniging weer op de planken zien. Regisseur Jean Robert heeft enige tijd rust moeten nemen, maar is nu weer enthousiast Werkzaam. In een kort onderhoud vertelde de heer Robert ons, blij te zijn dat het weer zo ver is. „Ik heb een buiten gewoon mooi werk te pakken gekre gen, namelijk „Het huis zonder ven ster". Ik zal het brengen met de oude groep van mij." Tn gedachten denken ook wij terug aan de vertrouwde tonelisten uit de tijd dat „Het Masker" van één en hetzelfde toneelstuk meerdere voor stellingen kon geven. Aan bijvoor beeld „Maria Stuart". In „Het huis zonder venster" zien we velen van hen weer. Mevr. Groef- sema-Mors, mevr. Liefting-de Wit, Arie Borst en Jean Robert zelf in de hoofdrol. Marlies Robert en nog en kelen zullen het stuk completeren. Erkende Radio- e/v Televisie-Service V£0 Aostastraat 28 él. 2508 BELANGRIJK VOOR ONZE ADVERTEERDERS Méestal begint men met een mede deling over prijsverhoging in de aan hef met de bekende zin: „Het spijt ons te moeten mededelen" epz. Wij willen hier nu eens niet/ onze spijt betuigen dat wij ingaahde 1 januari 1961 de millimeterprijs van onze advertenties gaan verhogen. De prijzen zoals die thans rólden zijn van 1957\en sindsdien is onze oplaag gestegen \van 3200 exeirfplaren tot 5200. Aangezien wy in ^et komende jaar de optuig nog verder gaan uit breiden, o.a\ door ook in Egmond a. d. Hoef hui\ aan huis/ te gaan ver spreiden (wat nu nog/maar voor een gedeelte gebeurt) eii de uitbreiding in Heiloo nog gestadig voortgaat, zijn wij genoodzaakt dé advertentieprij zen in overeenstemming te brengen met de dqjpraaiyverbonden kosten. Natuurlijk moetefn wij er ook reke ning mee houd/11 dat de „Uitkijk post" voldoend^ ruimte openlaat voor berichten in elke vorm, want anders zou het spoedig gaan lijken op een advertentieblaadje. Dit willen >Vij niet en daarom spyt het ons niet, maar verheugen wij ons er over d»t wij slechts met een ge ringe verhoging kunnen volstaan om dit doel té bereiken. Wij vertrouwen er op dat onze ad verteerders begrip zullen tónen voor dit standpunt en wij van onze kant zullen/ al het mogelijke in het werk blijvón stellen om de „Uitkijkpost" te doen zijn „het weekblad dat in allé gezinnen in het gehele versprei dingsgebied gaarne wordt gelezen' DE REDAK Italiaanse Import STRAATWEG 127 - HEILOO NA EEN JAAR BOUWEN, IN EIGEN HUIS Bij de aanvang van de bouw enige woningen, aan de Hogeweg, hebben wij er aandacht aan besteed. Er waren bijzondere redenen voor. Mensen die behoefte hadden aan een behoorlijke woning, gingen als orgel bouwers, zelf de hamer en troffel ter hand nemen. Dat is alweer een jaar geleden. Na de papperassentroep doorgeworsteld te zijn en legio te leurstellingen overwonnen te hebben, bouwden zij een jaar lang aan hun eigen huis. In vrije avonduren, zater dagmiddagen maar ook in hun kost bare vakantie. De heren Bakker en v. d. Pal, want zo heten deze man nen met initiatief en doorzettings vermogen, konden begin december hun woningen betrekken. Wij hebben ze bekeken en in velerlei opzicht kunnen ze vergeleken worden met de woning van de vakman! Riante wo- Een grote sortering - Raadhuisweg 6 - "telefoon 3580 ningen met een inhoud van ongeveer 325 kubieke meter. Ze bevatten nl. een ruime hal, flinke keuken met bijkeuken en verder beneden twee grote kamers. Boven zijn er drie flinke slaapkamers en de voorge schreven douchecel. Met een gerechtvaardigde trots laat de heer v. d. Pal ons zijn huis zien. Hij is evenals de heer Bakker, nog een paar laatste „klusjes" aan het uitvoeren. Twee gezinnen hebben zelf de oplos sing gevonden uit de ellende van de woningnood „RATTEN GROEIEN VAN VERDELGINGSMIDDEL" Bij het vraag en antwoord spel aan de vooravond van de vaststelling van de gemeentebegroting 1961 schijnt blijkens de officiële stukken door één der raadsleden te zijn gezegd: „De verstrekte middelen voor rattenbe strijding zijn ondeugdelijk; de ratten groeien ervan!" „Een onderzoek zal worden inge steld," luidt lakoniek het antwoord. Indien de opmerking juist blijkt te zijn, zullen andere verdelgingsmidde len worden aangeschaft. Dat lijkt ons in dit geval wel gewenst. Met de hoge waterstand heeft men al genoeg last rond de boerderijen van ratten en om ze dan nog vet te mesten, ook al zijn de Kerstdagen in 't vooruit zicht, lijkt ons weinig aantrekkelijk.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1960 | | pagina 1