HELP UW ROODE KRUIS J. J. PANTEKOEK, ing, PEGIALE OORDEEL DRAL0N 14.95 s, xu*$ckuyeM, y ONAFHANKELIJK NIEUWSBLAD VOOR HEILOO Heiloo ATLAS - HEILOO ATLAS - HEILOO cllerencoótuumó jongenópakjè 'Vlot v.v.v. mrn [grootste EN MEESTE SERVICE televisie en radio 18e JAARGANG NUMMER 8 Redaktie- en Administratie-adres: Rechte Hondsbosschelaan 22 - Heiloo Telefoon 02200-4190 - Giro 140847 Advertenties per mm 14 cent (Bij contract reduktie) 18 MEI 1961 Dit blad verschijnt iedere donderdag in een oplaag van 5200 exemplaren huis-aan-huis in de gemeenten Heiloo Limmen, Egmond-Binnen, Rinnegom, Egmond aan de Hoef en Akersloot. Advertenties moeten uiterlijk dins dagavond in ons bezit zijn. PINKSTERFEEST feruzalem is de geboorteplaats van \et nog altijd durende en leyende sterfeest. datzelfde Jeruzalem beleven de Jóden thans een zekere triumf, nu da&r voor hen terecht staat één van de\ groot-moordenaren van hün volk: Adolf Eichmann. Straks gaan zij vonnis overf hem vel len, \en daarin zullen zij een gerech telijke overwinning vieren over allen die hen tot in hun nieren gehaat heb ben. Jezus "bad zelf dit Jeruzalem aange wezen bis de plaats waar het Pink sterfeest, de uitstorting van de Hei lige Ge^st, zou gebeuren. Nadrukke lijk gebdpd Hij zijn discipelen Jeruza lem na ^ijn hemelvaart niet te ver laten, m^ar daar te blijven wachten op de dodp met de heilige Geest. In dat Jeruzalem geleden de West uit Jezus gewoed en schijnbaar Over In zijn opstanding dat die nederlaag de overwinning i op Pinksterep de dat slagveld die fad enige weken de afgrond tegen de kruismoord 'em getriumfeerd. ad Hij al betoond, an zijn kruis juist ield. En nu kwam eest van boven op verwinning uitwer ken: van Jeru Hij deelde aan geren de scha vergeving van God, tintelend echt leven. Als PinksterbJroeJjien stonden zij ver rukkelijk schqton te bloeien in de tuin van Gods genade.\En vol van de Hei lige Geest Hadden zij alleen maar hart en oog jen mqnd voor „de grote daden Gods" Daar bleef het echter niet bij. Velen werden die® in huh hart getroffen, én gingen sijheken oré genade. „En op die jaag werdén ongeveer drie duizend zielen toegevoegd." Maar ook aat was no£ niet het einde. Kort daarna heette ^het: „En het woord Gods wies en 'het getal der discipelen/te Jeruzalem nam zeer toe en een taflrijke schare yan de pries ters (Jodjbn) gaf gehooif aan het ge loof." Helaas, Jvij zijn dikwijl^ zó vol van ons zelfi en van de wereld, dat er geen ruimte voor Christus en de Hei lige Geyst overblijft. Zal hef: daarom echt feest voor ons worden, dan zullen wij moeten be ginnen met het oude kerklied: „Kon/, Schepper-Geest, bezoek \iw kerk met/al het heil van Christus Veirul uw schepping, onze gé mej Gods genaad' op 't Pinkstei ïest!" Drs. A. M. Boehinga MIDDENSTANDSDIPLOMA R.-k. Middenstands- handelsschool één- of twee-jarige cursus W. J. GALLEE Westerweg 292 - Telefoon 4974 GEMEENTE-ARCHITECT DE HEER J. TH. TORKEN NEEMT BINNENKORT AFSCHEID VAN DE GEMEENTE Meegewerkt aan snelle groei van de laatste 30 jaar Op zaterdag 27 mei neemt onze ge meente-architect de heer J. Th. Tor ken afscheid van de gemeente. In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftyd is de heer Torken per 1 juni eervol ontslag ver leend. Negenentwintig jaar heeft de scheidende gemeente-architect leiding gegeven aan de snel groeiende ge meente. Het begon met de aanleg van de Kanaalweg De heer Torken was in 1932 werk zaam in Geertruidenberg, in dienst van het technisch bureau Verhey te Amersfoort. Als uitvoerder had hij het toezicht bij het maken van een elektriciteits-centrale. Daarvóór had hij een werkzaam aandeel gehad in de bouw van een watertoren in Nieuwkoop. Het werk in Geertrui denberg stagneerde. De heer Torken werd de tip gegeven eens in Heiloo te gaan kijken; daar moest een weg aangelegd worden vanaf de Straat weg naar het Noordhollands kanaal. Heiloo had in die dagen veel werk lozen. Deze wilde men bij dit object inschakelen. Een losplaats te bezitten aan het Kanaal was in die dagen zeer aantrekkelijk. Terwijl de heer Torken voor die tijd hoofdzakelijk in „de bouw" had gewerkt, ging hij over naar de wegenbouw. Als we een gesprek hebben over deze beginperiode van zijn arbeid, in dienst van de gemeente, dan bemerken wij dat vooral die eerste jaren voor hem prettige jaren zijn geweest. „Ik kwam in november 1932 en moest alles „uit de grond stampen". We hadden geen technisch materiaal be schikbaar. De meeste van de beschik- R.-k. Instituut heeft uitsluitend officiële opleiders voor AVOND-U.L.O. èn kleine klassen. Westerweg 292 - Telefoon 4974 lfm begint de victorie! et hart van 120 jon- fen van Christus uit: ,un zonden, vrede met lijdschap, diep geluk, bare krachten hadden nooit zulk werk gedaan. Maar 't ging, en hoe!" laat de heer Torken er prompt op volgen. „Van 5 ha terrein, achter ter Coul- ster, werd 22.000 m3 zand afge roomd" voor de aanleg van de Ka naalweg." Bij de aanleg van de Zeeweg is de heer Torken ook ten nauwste betrok ken geweest. In 1934 werd er aan be gonnen, ook al weer door werklozen, in 1935 kwam dit object tot stand. De toenmalige wethouder Opdam was toen een krachtige figuur welke de werken van Kanaal- en Zeeweg stimuleerde. „Eenentwintig ha plantsoen werd langs deze laatste weg geplant. Het is één van mijn liefste diensten ge worden, de plantsoendienst. Elders in de gemeente beplantten we nog ca. 20 ha, terwijl we nog het onderhoud hadden van 4 ha gemeentebos." Ook op ander terrein In 1937 kwam de openbare U.L.O.- school tot stand. De heer Torken ont wierp deze fraaie school. Ook in de verbouw van het Raadhuis, in 1939, had de scheidende gemeente-architect een werkzaam aandeel. De verlichting, in vroeger jaren erg pover, werd langzaam maar zeker uitgebreid en omvat nu ongeveer 1000 lichtpunten. „Nadat ik een aantal jaren hier werkzaam was, begonnen we in onze gemeente met de aanleg van riole ring. In 1937 was het centrum van onze gemeente hiervan voorzien. Na de oorlog volgde het noordelijk ge deelte van het dorp." „Hoeveel rioleringsbuis ligt er in on ze gemeente," vragen wij de heer Torken. „Zes a achtenveertig km, zoals u ziet. een respectabele lengte, daarvan in plan Oost alleen al 9 km." Zesenvyftig km weg in onderhoud In de loop der jaren zijn tal van uit breidingsplannen tot stand gekomen "en gerealiseerd. Ook daarin had de heer Torken een werkzaam aandeel. Zo werd vlak vóór de oorlog een be gin gemaakt met plan West, de uit voering ervan hoofdzakelijk na de oorlog, daarna centrum I en II, Zuid en Oost. „Niet minder dan 56 km wegen zijn nu in onderhoud van de gemeente" vertelt ons de heer Torken, een enor me lengte. Deze verkeren allen in uitstekende staat. Had de gemeente-architect eerst alle diensten onder zich, in 1948 kwam Bouw- en Woningtoezicht onder lei ding van de heer P. Eversteyn; er bleef trouwens nog genoeg werk over voor de heer Torken. Met de intrede van een directeur van gemeente-werken, de heer Brandsma, is alles weer in één hand gekomen. Grote waardering Vooral de eerste jaren van zijn lange loopbaan in dienst van de gemeente Heiloo, heeft de heer Torken prettig gevonden. Wij bemerkten dit steeds uit het gevoerde gesprek. Met grote waardering spreekt de scheidende ge- VOLGENDE WEEK DONDERDAG DE GROTE DAG Ruim 425 bejaarden een dag heerlijk uit! Volgende week donderdag, 25 mei, is de grote dag. Ruim 425 bejaarden gaan dan heerlijk een dagje uit. Een geheel verzorgde dag waarop het aan niets zal ontbreken. Een dag met tal van hoogtepunten wat alleen moge lijk is geworden door de record op brengst van de gehouden inzameling en waaraan vele deelnemers het zijne of hare heeft toegevoegd. Immers de bejaardentochten in Heiloo zijn de laatste jaren trips geworden voor alle bejaarde Heilooërs welke meewillen, ongeacht rang of stand. Ook burgemeester Pesman, met echtgenote, gaat mee Het is verheugend dat onze nieuwe burgemeester, de heer Pesman ook van de partij is met zijn echtgenote. Het toont de warme belangstelling van deze eerste burgers voor de spe cifieke dorpsaktiviteiten. Naast ds. L. Doorn en Kapelaan Loos gaat dus ook weer dokter C. A. van Hoolwerff mee. Dit wordt zeker al de 20e keer. Er is dus weer medische hulp. Laten we hopen dat deze weer overbodig is. Van het Rode Kruis en de R.K. E.H.B.O. gaan een viertal „manschappen" mee om alle moge lijke hulp te verlenen. Tenslotte onze trouwe ordonnansen de heren Co van Zaal en Roemer, die de tocht weer zullen begeleiden, waardoor alles vlotter kan verlopen. Het vertrek Alle bejaarden krijgen tijdig bericht wanneer ze van huis worden gehaald (dit wat de luxe auto-passagies be treft) of waar zij opgewacht worden (dit wat de touringcar-passagiers aangaat) en de tijd. Deze zal in het algemeen tussen half acht en acht uur liggen. Om 8 uur verzamelen de wagens zich op de Oude Straatweg, welke inge reden dient te worden vanuit de rich ting Alkmaar. Om kwart over acht hopen wij te kunnen vertrekken in de richting Limmen. Vergezeld met goede wensen en laten we hopen met goed weer. De thuiskomst Ditmaal komt de file auto's (9 grote touringcars en 8 luxe auto's) aan op de hoek ZeewegWesterweg en wel om pl.m. 8 uur. De muziekkorpsen „Eensgezindheid" en „St. Caecilia" wacht hen daar op om de bejaarden te begeleiden door een deel van het dorp. Ditmaal wordt gereden via de Westerweg, Sch. Hondsbosschelaan, v.d.Veldestraat, Heerenweg en Raad huis weg (Zuid). Terwijl de muziek korpsen nog een afscheidsmars spelen rijden alle deelnemende auto's direct door om de bejaarden thuis te bren gen. Adjudant Borst van de Rijks politie heeft alle medewerking toege zegd, zodat ook op dat terrein alles „op rolletjes" zal lopen. Veel genoegen, goede reis, mooi weer en behouden thuiskomst! reeds vanaf 12^ HERSN+N JONGCNSKUOWe. STATIONSWEG 61 *161:5673 HEILOO leéftijd 10 t.m. 16 jaar v.ar - *40. Grote sortering REGENKLEDING voor elke leeftijd. HIELD PERSCONFERENTIE Dinsdagavond hield de V.V.V. ten huize van de heer v. Eikeren een zgn. persconferentie. Dit in verband met het komende seizoen en de te voeren „zomeraktiviteiten". Veel nieuws werd daar ons niet ver teld. Naar aanleiding van de gehou den jaarvergadering deden wij in ons verslag al mededeling over de plan nen van de V.V.V. ten aanzien van het seizoen 1961. kingen voortgekomen. Hoeveel? Dat kunnen we u niet zeggen." „Van de folder en de pensiongids zijn er resp. 10.000 en 2500 gemaakt", zo deelde men ons mede. Wij plaatsten al eens iets over deze V.V.V.uitgaven. „We hebben het gevoel dat in het hoogseizoen (voor Heiloo in hoofd zaak de laatste weken van juli en de eerste twee weken van augustus) 80% van de pensionaccomodatie be zet is. Zeker weten doen we het niet omdat veel pensionhouders ons niet doorgeven of ze wel bezet zijn," Plan Oost verlichting, verenigmgs- Teelde men ons ver avond en drives meente-architect over de eerste ar beiders welke hem terzijde stonden en zij die later de buitendienst vorm den. „Met beperkte middelen hebben we altijd geprobeerd een maximum re sultaat te bereiken," zo zegt de heer Torken. „Dat niet iedereen tevreden geweest zal zijn," zo besluit deze gemeente architect, „geloof ik graag, maar dat zal altijd wel zo blijven." RAAD VOLGENDE WEEK VRIJDAG BIJEEN Volgende week vrijdagavond, 26 mei, komt de Raad in openbare zitting bijeen. Ons is de agenda nog niet bekend. Wij hopen de te behandelen onder werpen volgende week in onze krant af te drukken. EGADERING ROODE Gaarne willen wij even d^aandacht vestigen op\de Algemprfe Vergade ring van het Rside Kpuis, afd. Heiloo, welke middels eekuéd'verten tie in dit nummer wordt ^h^kondigd op dins dag 13 juniyavond\8 uur, in het Wijkgebouw-aan de HoD^weg. Het bestudr hoopt van ghnser harte dat een/grot aantal leden gghoor zal geveij/aan deze oproep. We zullen hier de reeds gepubliceer de aktiviteiten, voor de zomer 1961, herhalen. Het hoekje in plan Oost, om de vijver, met als achtergrond het landgoed Ter Coulster, weer ver lichten. De torenbeklimming, vorig jaar weer een succes, wordt verlengd. Waarschijnlijk zal het zonder de ex positie „oud-Heiloo" gebeuren. De heer Ant. Jensch stelt zich namelijk niet beschikbaar. Traditioneel is de Wielerronde, in plan West. Er komen weer klaverjas- en bridge drives. Dat vertelde ons de heer van Eikeren. Het is de bedoeling een auto-puzzeltocht te organiseren. Voorts is er weer een aantal auto bustochten gepland. Over dit alles hopen wij, als er wat naders bekend is, u in te lichten. Dit jaar nog geen informatie-gebouwtje Alhoewel er al veel over gesproken is, is het in gebruik nemen van een informatie-gebouwtje nog niet mo gelijk geworden. De aanschaf ervan zou wel direct te realiseren zijn, al dus werd ons meegedeeld. Het geld voor de informateur (drie ma&nden in dienst) of informatrice echter nog niet. Ook de plaats en een goede beschikbare kracht zijn moeilijkheden die men nog niet kan oplossen. Mogelijk dat een tijdelijke oplossing gevonden wordt. Buitenlandse reklame treft doel De buitenlandse reklame, het adver teren in Duitse bladen, treft doel. Het V.V.V.-bestuur bleek niet in staat of bereid daar nadere gegevens over te verstrekken. „Wij hebben het gevoel dat deze ak- tie gaat slagen. Een groot aantal aanvragen om inlichtingen kwam binnen en daaruit zijn pensionbespre- '^telde men ons. De heer Avis deelde mede dat zij die in Heiloo komen meestal niet te lang blijven en over het algemeen uit Am sterdam komen. „Hoeveel „ruimte" is er eigenlijk," was de vraag van één der aanwezige journalisten. „Ongeveer 300 kamers zijn beschik baar" werd geantwoord. „Daarnaast drie hotels met geringe bezettings mogelijkheden, dan hebben we de kampeerterreinen en de „Camping Heiloo", één van de twaalf beste campings van Nederland," liet men er trots op volgen. Beleid nog niet kunnen ombuigen Zij die hadden gehoopt op een gehele ombuiging van het V.V.V.-beleid, zijn zeker teleurgesteld. Uit het boven staande heeft men dit, ten dele, kun nen vernemen. Het nieuwe bestuurs lid de heer Rosier en de heer v. Sta veren kwamen daar ruiterlijk voor uit. „Dit eist tijd en grondige voor bereiding," zo begon de heer Rosier, waarvan wij begrepen hebben dat hij grondig en enthousiast is begonnen met zijn taak. „We hebben contact opgenomen met V.V.V.'s uit de omliggende gemeen ten. Daar stel ik me veel van voor. We moeten voorkomen dat we op een bepaalde dag allen tegelijk festivitei ten gaan organiseren. We kunnen door samenwerking misschien ook bereiken dat een bepaalde groep me dewerkers na eerst elders opgetreden te zijn, dat hier doen, maar dan des avonds. Er komen dan meer moge lijkheden voor minder kosten." Hogere kontributles Eén der aanwezigen maakte zich nog al druk over de uitdrukking van een paar bestuursleden dat er op finan cieel gebied te weinig medewerking is. „Wat doe je nou van f 300,ter wijl er gemeenten zijn waar de V.V.V. D0R7ERING van Aostaatraat 28 Tel. 2508 Erkende Philips radio en televisie service enige duizenden guldens krijgen", zo als voorzitter de heer van Tricht het uitdrukte. Deze verslaggever vond het toch maar vreemd dat de leden iets meer dan f 1200,bijeenbrengen en dan alle medewerking verwachten van de gemeente. Via het V.V.V.-apparaat wM Dames Vestjes in dé kleuren wit, 1. blauw, rose maten S-M-L STRAATWEG 127 - HEILOO TELEFOON 2785 krijgen zij gasten, daardoor ontvan gen zij geld. Het is toch logisch dat zij dus op een behoorlijke wijze de V.V.V. financieel steunen. Het is dus een zakelijke aangelegenheid. Aldus redeneerde ongeveer deze journalist. De heren v. Staveren en Rosier ble ken in hun antwoord met deze ziens wijze wel mee te kunnen gaan. „Na tuurlijk moeten wij deze zaak gaan bekijken. Op het ogenblik zitten we nog met de bestaande situatie. Mo gelijk dat we de kontributie „progres sief" gaan maken. Zo bijvoorbeeld, dat de café- en hotelhouders aan merkelijk hogere kontributies gaan betalen dan zij die slechts één kamer verhuuren." Zo was ongeveer hun mening. Grotere aktiviteit mogelyk bij „hoogty "-dagen? Een andere persvertegenwoordiger was het opgevallen dat rond de Paas dagen en in de bollentijd geen tam tam werd gemaakt. „Andere gemeen ten deden dit wel en met succes," zei hij. De heer Avis reageerde hierop met te zeggen dat indertijd er samen werking is geweest met Limmen. „Men bleek daar niet zo op gesteld te zijn. Men heeft tenminste ons nooit meer in 't een en ander gekend," zo merkte hij op. „Dat we met de paasdagen niet veel bezoek gehad hebben in Heiloo, te gen de verwachting in, komt voor rekening van het A.N.V.V.-systeem. Het systeem van onderbrenging is al meermalen ter sprake geweest op een federatie-vergadering," aldus de heer Avis. „Maar wij zullen doorgaan hier onze aandacht aan te blijven beste den," zei het bestuur.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1961 | | pagina 1