«0 J.J. PAHTEKOÉK, ing. gïKuyeh ONAFHANKELIJK N I E U WS BLAD V O OR HE I L O O Vraag niet om nylons IB> DAMES, UW HAAR IS ALLES ClMtleó" IS V OOR UW HAAR BRbtGCLAAn 28 - htlLOO - TELtrOON 8287 Naar ADI0 BAKKER s Radio en 0 OMËN'S MODES "A 1 c 1 mm televisie en yadio 7 Kapsalon 18e JAARGANG NUMMER 45 Redaktie- en administratie-adres: Rechte Hondsbosschelaan 22 - Heiloo Telefoon 02200-4190 - Giro 140847 Advertenties per mm 14 cent (Bij kontrakt reduktie) 1 FEBRUARI 1962 Dit blad verschijnt iedere donderdag in een oplaag van 5500 exemplaren huis-aan-huis in de gemeenten Heiloo Limmen, Egmond-Binnen, Rinnegom, Egmond aan de Hoef en Akersloot. Advertenties e.d. moeten uiterlijk dinsdagmiddag 6 uur in ons bezit zijn NIEUVVJAA y^N^ÖURGE] LRSREDE BURGEMEESTER J. A. PESMAN In de raadsvergadering van vrijdag j.l. sprak burgemeester J. A. Pesman de volgende nieuwjaarsrede uit: Mevrouw, Mijne Heren, In deze eerste openbare vergadering van uw kollege wil ik gaarne de tra ditie voortzetten en mij tot u richten met de gebruikelijke Nieuwjaarsrede. Hierbij vertrouw ik, dat de periode van 1 mei 1961 tot heden mij in vol doende mate in de gelegenheid heeft gesteld om mij een inzicht te geven in de gang van zaken in Heiloo en in het wel en wee van onze ingezetenen. In overzichten als ik u thans geef en in vele jaarverslagen is het gewoonte op te nemen een woord van erkente lijkheid jegens het personeel voor de in het afgelopen jaar betoonde ijver. Ik wilde reeds thans zeggen, dat ik van mening ben, dat het personeel in Heiloo voor een niet eenvoudige taak staat in verband met de snelle uit breiding en ontwikkeling van de ge meente, maar zich op lofwaardige wijze van zijn taak kwijt en in alle geledingen zijn bijdrage levert aan de werkzaamheden, die voor deze groei een voorwaarde zijn. De toeneming van het aantal inwo ners is wel de gebeurtenis, die het sterkst aanspreekt en die op het ge meentelijk beleid haar stempel drukt. De woriingpositie, het onderwijs, het verkeer, de sport en recreatie, om slechts enkele te noemen, worden er volledig door beheerst. Ook in het komende jaar zal een belangrijk deel van on^e beraadslagingen gericht zijn op het vinden van oplossingen, die met de ontwikkeling van Heiloo tot een gemeente van ruim 25.000 inwo ners te maken hebben. De verwachting, die uw tijdelijk voor zitter/ de heer Ankum, in zijn nieuw jaarsrede van 1961 heeft uitgespro ken, dat in het afgelopen jaar de be volkingstoeneming tengevolge van het gereedkomen van de in plan Oost te bouwen woningen groter zou zijn dan in het jaar daarvoor, is inder daad bewaarheid. Op 1 januari 1962 bedroeg het aantal inwoners van Hei loo 14.319, een vermeerdering van 813 vergeleken met het inwonertal op 1 januari 1961. Over 1960 bedroeg deze toeneming 374. Kan ik ten aanzien van de groei der bevolking een gezond geluid laten klinken, dit is zeker niet het geval Str Willibr.stichting on 4414 aan de Schuine Hondsbosschelaan, het nieuwe politiebureau- met twee dienstwoningen aan de Van der Feen de Lilleweg en het R.K. verzorgings tehuis voor bejaarden met 12 flat woningen aan de WesteiWeg. Momenteel zijn in aanbouw 224 wo ningen, waarvan 33 premiewoningen, 167 in de vrije sector en 24 woning wetwoningen. Het aantal in aanbouw zijnde woningen ligt 28 lager dan op 1 januari 1961. De door de regering genomen maatregelen tot verscher ping van het goedkeuringsbeleid in verband met. de spanningen op de ar beidsmarkt zullen in het komende jaar ongetwijfeld van invloed zijn op de woningbouw, speciaal op de bouw in de vrije sector. De laatste phase van de bebouwing in plan Oost nadert en de ontwikke ling van plan West Ewislaan en West Muijs zal in haar totaliteit moeten worden bezien. Van zeer veel belang is hier de oost-westverbinding in het hart van ons dorp, waarover juist in de laatste maanden overleg is ge pleegd met de Nederlandse Spoor wegen. Een -overleg, waarvan wij ho pen, dat het de mogelijkheid tot een betere verbinding van de door de spoorlijn gescheiden delen van de ge meente zal brengen, evenals een goe de stationsaccommodatie. De afdeling bouw- en woningtoezicht van openbare werken is in verband met de intense bouwaktiviteit druk bezet geweest. Ditzelfde kan echter ook worden ge zegd van de afdeling publieke wer ken. Het buitendienst-personeel moest met 5 man worden uitgebreid. Voorts werden aangesteld een hoofd van de plantsoendienst en een administra teur. In de uitbreidingsplannen wordt ge tracht de uitvoering van de openbare voorzieningen zoveel mogelijk gelijke tred te doen houden met het gereed komen der woningen. Het leggen van een tweede afvoerleiding van de riool waterzuiveringsinstallatie naar het Noordhollands Kanaal, nodig in ver band met' de voorgenomen uitbreiding van deze installatie, maakt goede vor dering. In totaal werden 170 percelen voorzienvan een aansluiting op de openbare riolering. Ik meen, dat ook zo spoedig mogelijk gestreefd dient te worden naar uit breiding van ons rioleringsstelsel in het zuidelijk deel der gemeente, o.a. het buurtschap Kapel, mede in ver band met de gevestigde of nog te ves tigen kampeercentra. Het is prettig de goede samenwerking te mogen memoreren, die op dit terrein bestaat met de gemeente Limmen. De openbare verlichting werd met 90 lichtpunten 'uitgebreid en omvat thans 1100 lichtmasten. Aan het Pro- king met andere gemeenten zou moe ten worden bestudeerd en uitgevoerd. Een belangrijke gebeurtenis in het afgelopen jaar was de openstelling voor het verkeer op 31 oktober van het gedeelte Uitgeest-Alkmaar van de nieuwe Rijksweg no. 9, waardoor een snelle verbinding van de kop van Noord Holland met de overige delen va^i ons land is verkregen. Helaas kan Heiloo daarvan echter niet ten volle profiteren, omdat bij de aanleg van dit weggedeelte niet is voorzien in een directe aansluiting van het centrum der gemeente op deze weg. Zoals u bekend is, zijn serieuze po gingen in het werk gesteld een derge lijke verbinding te verkrijgen. Het streven van burgemeester en wethou ders zal ook in het komende jaar ge richt zijn op de verkrijging van een spoedige directe aansluiting op rijks weg no. 9. Financiële risico's werden door u aan vaard door het verlenen van garantie voor een lening op te nemen door de Stichting Sociale Werkplaats d'Oos- terzij en voor een tweede lening, op genomen door de R.K. Stichting voor bejaardenzorg. Een aanzienlijk deel van de gemeen telijke zorgen werd in 1961 weer be steed voor bemoeiingen op sociaal terrein. In zorg waren 20 gezinnen en 26 alleenstaanden tegen resp. 20 en 30 in 1960. Evenals in 1960 wer den 27 personen hl psychiatrisc Straatweg 103 - Heiloo Telefoon 4870 richtingen verpleegd; het aantal voor rekening der gemeente verpleegden in inrichtingen en tehuizen daalde van 33 op 9. Het onderwijs stond in het afgelopen jaar in de bijzondere belangstelling, zowel van burgermeeste^ en wethou ders als van uw 'raad, Ik. moge slechts memoreren de nota van burgemeester en wethouders betreffende het te voeren beleid ten aanzien van het onderwijs in de gemeente. Jifkibelangrijke Hopelijk kan dit jaar worden gekol| Wjn kwamen men tot de bouw van nog twee nood- lokalen bij de R.-k. Ulo-school. Ver der zal worden getracht een toewij zing te verkrijgen van twee noodlo- kalen, waarvan één voor het open baar en één voor het bijzonder kleu teronderwijs. Daarnaast zal al het mogelijke worden gedaan teneinde in 1962 nog te geraken tot de bouw van een definitieve nieuwe openbare Ulo school, een nieuwe R.k. Ulo-school en een Christelijke kleuterschool. Burgemeester en wethouders hopen u binnen afzienbare tijd te kunnen aa.nbieden een nota, inzake de be hoeften voor sport en recreatie en het te dien aanzien te voeren beleid. processen-verbaal opgemaakt (1960: 1248), waarvan 48 betrekking hadden op gepleegde misdrijven. Ik noem hiervan 4 zedendelicten, 14 diefstal len, mishandelingen, 3 gevallen van verduistering of oplichting en 25 an dere. Van deze misdrijven werden 23 begaan door inwoners van Heiloo. In 1961 vonden 136 aanrijdingen plaats. Hierbij waren 4 aanrijdingen met dodelijke afloop en 5 met zwaar lichamelijk letsel als gevolg. De plaatselijke industrie had in 1961 wederom een goed jaar. De Melco wist haar doelstelling - de verzorging van de gehele kop van Noord Hol land -, verder te verwezenlijken. De omzet steeg met 7%. De twee grote metaalverwerkende industrieën, de Germefa en de Jaro, verkrijgen meer en meer nationale en internationale bekendheid. De Germefa was zeer succesvol in het streven de produktie verder te perfectioneren en is daar door een uniek bedrijf in den lande geworden. De Jaro is gespecialiseerd in de inrichting van keuken-, operatie- en therapie-afdelingen van zieken huizen en dergelijke inrichtingen. Ook de andere plaatselijke bedrijven maak ten een goed jaar door. Een moeilijk probleem voor de indu strie is het aantrekken van vakbe kwaam personeel. De woningnood speelt hierin een grote rol. Ik merk in dit verband op, dat bij het Minis terie van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid plannen zijn ingediend voor de bouw van 200 woningen ten be hoeve van personeel van de plaatse lijke industrie. Het zal u allen met mij verheugen, dat de Sociale werkplaats d'Oosterzij is tot stand gekomen in goede samen werking met de St. Willibrordusstich- ting, terwijl wij ook mogen verwach ten, dat een dergelijke werkplaats in J Alkmaar voor minder valide arbeids krachten in samenwerking met be langhebbende gemeenten dit jaar zal kunnen worden geopend. Ondanks de natte zomer had de land en tuinbouw in deze gemeente geen reden tot klagen. De opbrengst der produkten kan redelijk worden ge noemd. Het binnenhalen van de hooi oogst, ..die zeer goed was, werd door het natte weer wel erg bemoeilijkt. De bloembollenteelt Kwam in 1961 weer tot goede resultaten. In de 13 vergaderingen van uw raad in het afgelopen jaar werden vele besluiten genomen. Daar- tot stand de vaststelling vinciaal Elektriciteitsbedrijf van Nrd- Besprekingen over dit onderwerp met Holland -is opdracht verstrekt de^(Verschillende instanties hebben reeds wat betreft het aantal woningzoe kenden. Dit aantal steeg namelijk van 210 tot 245. Vestigingsvergun ningen werden afgegeven voor 106 gehele -woningen en 21 gedeelten van woningen en voorts voor 337 nieuw bouw-woningen In uw vergadering van 24 februari 1961 werd een commissie van advies voor de verdeling van woonruimte in het leven geroepen. Deze commissie Kennemerstraatweg te voorzien van^ een nieuyve natriumverlichting. Mo menteel vindt nog overleg plaats tus sen dit bedrijf en de Rijkswaterstaat. Ik spreek de hoop uit, dat deze nood zakelijke .herziening spoedig tot stand zal komen. Ruim de helft van de daarvoor: aangewezen lichtpunten is reeds omgeschakeld op nachtverlich ting, wa.artoe door u werd besloten. De verdere omschakeling komt spoe dig tot stand. De oppervlakte aan plantsoenen en bermen bedroeg op 1 januari 1961 rond 40.000 m2. Deze oppervlakte werd in de loop van het jaar uitge breid met 3000 m2 in plan Oost en vat haar taak zeer serieus op en is^ffiO m2 in plan Zuid, zodat de plant- zeer aktief. Eens in de veertien dai*^ soej plaats gevonden en burgemeester en wethouders stellen zich voor in de aanvang van dit jaar met u een ex cursie te organiseren, waarbij wij een beeld krijgen van de oplossing van deze vraagstukken in andere gemeen ten. Het aantal schoolgaande kinderen verdeeld naar de verschillende soor ten onderwijs, bedraagt thans: open baar kleuteronderwijs 160, bijzonder kleuteronderwijs 280, openbaar lager onderwijs 451, bijzonder gewoon lager onderwijs 1072, bijzonder voortgezet lager onderwijs 90, openbaar uitge breid lager onderwijs 242, bijzonder gen wordt ten gemeentehuize verga derd. - De woningzoekenden krijgen vooraf de gelegenheid hun belangen persoonlijk ten overstaan van een bij toerbeurt aangewezen lid der com missie? naar voren te brengen. Van de adviezen der commissie wordt door burgemeester en wethouders een dankbaar gebruik gemaakt. Het ,woonruimtevraagstuk zal in de komende jaren zeker nog een moeilijk op te lossen probleem blijven, dat voortdurend de aandacht van burge meester en wethouders blijft vragen. Zoals uit de bevolkingstoeneming en het aantal afgegeven vestigingsver gunningen voor nieuwbouwwoningen kan worden afgeleid, is de bouwakti viteit in het afgelopen jaar groot ge weest. In plan Oost kwamen 262 wo ningen gereed, in plan West 23, in plan Noord 3, in plan Zuid 10, in plan Centrum II 14 en op andere plaatsen in de gemeente 2, in totaal derhalve 314 woningen, waarvan 195 gebouwd met rijkspremie, 105 in de vrije sec tor en 14 in de woningwetsector. Als belangrijke bouwwerken, die in 1961 gereed of nagenoeg gereed kwa men, kunnen worden vermeld het P.T.T.-telefoongebouw aan de Rechte Hondsbosschelaan, de R.K. noodkerk soendienst thans de zorg heeft voor een oppervlakte van ongeveer 43.300 m2 plantsoen en bermen. Er werd een aanvang gemaakt met het uitdunnen van de bosbeplanting langs de Zeeweg. De uitbreiding van de algemene be graafplaats is voor zoveel betreft de ophoging gereed gekomen. Met de beplanting zal dit jaar een aanvang worden gemaakt. Het onderhoud van de gemeentelijke* spprtvelden werd ook in het afgelo pen jaar door openbare werken ver richt. Door de vele wedstrijden, welke na de gewone competitie nog op de velden moesten worden gespeeld, kre gen deze te weinig rust, hetgeen de staat der velden niet ten goede is gekomen. Een langere rustperiode is in 1962 dan ook zeker gewenst. Voor het behoud der velden is het verder noodzakelijk, dat de training niet op de speelvelden plaats vindt. De afgraving van de gemeentelijke vuilnisbelt nadert haar voltooiing. Ongeveer 16.000 m3 is reeds afgegra ven. Het is voor mij een belangrijke vraag op welke wijze in de naaste toekomst het huisvuil zal moeten worden afgevoerd. Mogelijk verdient hierbij de vuilverwerking de voor keur, welke methode in samenwer- eiloo THEORIE uitgebreid lager onderwijs 121, in to taal 2416, leerlingen. De brandweer moest in het vorige jaar 21 maal uitrukken. De organisatie van de Bescherming Bevolking laat in Heiloo nog steeds veel te wensen over. De noodzaak van de aanwezigheid van een goed werkende B.B.-organisatie, zoals deze ook duidelijk naar voren komt in de door de regering onder de bevolking verspreide wenken voor de zelfbe scherming, schijnt nog niet bijzonder tot de Heiloose ingezetenen te zijn doorgedrongen. Mijn streven zal in het komende jaar gericht zijn op het in samenwerking met het hoofd zelf bescherming, de heer Waterdrinker, tot stand brengen en instrueren van de nodige B.B.-ploegen. Er werden in het afgelopen jaar 921 GROOTSTE k)i« van Anstaatraat 28 Tal. 2508 Erkende Philips raltio en televisie servike „BESCHERMING BEVOLKING" Het is een r^tvamafgemene bekend heid dat in onV^faderland een hulp- verleningsorgftfus^ie bestaat onder de benamjrfg „Beshherming Bevol king", wélk gemeenterijk onder bevel staat ✓van de burgemeester, die dat HANDSCH van het uitbreidingsplan-in-onderde- len Oost, de vaststelling van een ver ordening op seizoenwoonverblijven, de beschikbaarstelling van een crediet voor het opmaken van een recreatie plan, de verschillende aankopen van gronden en gebouwen voor realise ring van de stedebouwkundige maat regelen, de reorganisatie van de vuil nisophaaldienst, de subsidiëring van de bouw van een nieuwe Gerefor meerde kerk, de voorgenomen restau ratie, van „De Hutkoffer", de toetre ding'tot het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten en de oprichting van een schooltandartsendienst. Hieraan kun nen zeker nog meer worden toege voegd, maar ik meen dat het niet nodig., is hiervan een opsomming in extenso te geven. De verdere noodzakelijke uitbreiding van het raadhuis kon in 1961 nog niet \y°rden gerealiseerd. Alle moge lijke middelen zullen worden aange wend dit jaar tot een aanvang en mogelijk voltooiing dezer werkzaam heden'te geraken. In het leven van een gemeente zijn de plaatselijke verenigingen van uit nemend belang. Zij zijn een thermo meter, -waarop men kan aflezen het gezondheidsbeeld van de gezamenlij ke ingezetenen. Het was prettig reeds met vele orga- nisaties,kennis te maken en bijzonder aangenaam was het te ervaren, dat vele ingezetenen, die nog maar kort in Heiloo wonen, belangstelling to- nen voor dit deel van de plaatselijke samenleving, dat zo stimulerend kan werken. Het blijft nodig aan dit onderwerp bij voQrtduring alle aandacht te schenken, opdat het karakter van Heiloo* als woongemeente op doel treffende wijze gehandhaafd blijft. Hiermede wil ik mijn terugblik over het afgelopen jaar besluiten. Ik pre tendeer niet u in het voorgaande een volledig overzicht van het wel en wee dezer-gemeente in 1961 te hebben ge geven. Het was slechts mijn bedoe ling p hiervan een algemene indruk te geven en aan te tonen, dat er nog zeer vele problemen zijn, welke om een oplossing vragen. Verschillende zakeij zullen nog moeten worden af gedaan. De voortgaande uitbreiding der gemeente verlangt maatregelen en voorzieningen op velerlei gebied. Ik hoop en verwacht, dat dit jaar 1962 ons weer een stap verder zal brengen op de weg tot verdere ont wikkeling van Heiloo en dat uw be sluiten daartoe de noodzakelijke bij drage zullen geven. Aldus besloot burgemeester Pesman zijn nieuwjaarsrede. MEG [L©0 STRAATWEG 127 heil) bevel weer kan delegeren aan eej medawerker, zijnde een plaatselij hoofcK zelfbescherming. Deze laatst genoemde funktie wofcdt momenteel vervuld (foor de /ud- groepscmnmandant der Rijkspyöitie, de Adjudant Waterdrinker. Het behoeft geen betoog dat hét goed organiseren van een dienst a/s boven genoemd lang niet gemakkelijk is, omdat de organisatie bij het Neder landse volk impopulair is,/zeer zeker veroorzaakt door het feitr dat de be naming „Bescherming Bévolking" de gedachte aan oorlog opwekt. Het ware inderdaad ye wensen dat de B.B. niet behoefde te bestaan, doch helaas, in een wereld waarin we momenteel leven, mAren we de ogen niet sluiten voor de gfevaren die ons en onze gezinnen bedreigen, dat zou een onvergeeflijk^struisvogelpolitiek zijn, die zich op oen gegeven moment ernstig zou kunnen wreker\ Naast de gedachte aan oorlof, die bij de bevolking preveleert als maui over de B.B. hoory spreken, is he\ mis schien mindey bekend dat de organi satie ook een belangrijke taak nWeft bij zgn. vreelesrampen of andere vallen waarbij mensen in nood vel keren. Hiérbij kan gedacht worder aan een ernstige spoorwegramp, een vliegtuigramp of overstromingen. v. d- Velden at 2 Tel.' ok-kunt u hier uw rfumerieën kopen Hoe hèt ook zij en hoe men er per soonlijk ook over denkt, de organi satie, ook m. deze gemeepm, moet er komen. x. Dit kan echterNdleen goed en effi ciënt gebeuren alA/de daarvoor ge schikte ingezeteaen'\hun medewer king willen verkmen e\,ik denk daar bij niet alleen>éan het mannelijk deel van de bevofking, ook het vrouwe lijke gedeelte kan hierbij zeer belang rijk werk/verrichten. (vervolg op pag. 2)

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1962 | | pagina 1