J. J.PANTEKOEK, ing. ONAFHANKELIJK NIEUWSBLAD VOOR HEILOO Vraag niet om nylons vraag om OANLONS DAMES, UW HAAR IS ALLES eó IS VOOR UW HAAR BREEDELAAN 28 - HEILOO - AUTO-FINANCIERING VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN SCHILDERWERK in abonnement Fa Gebr C. en F. Huijzer w GEZELLIGE PLATEN televisie en radio Kapsalon KONING Kousen-automaat KOOMEN'S MODES 31 JANUARI 1963 Redaktie- en administratie-adres: Rechte Hondsbosschelaan 22 - Heiloo Telefoon 02200-30175 - Giro 140847 Advertenties per mm 14 cent (Bij kontrakt .reduktie) 19e JAARGANG NUMMER 45 Dit blad verschijnt iedere donderdag in een oplaag van 6000 exemplaren huis-aan-huis in de gemeenten Heiloo, Limmen, Egmond-Binnen, Rinnegom, Egmond aan de Hoef en Akersloot. Advertenties e.d. moeten uiterlyk dinsdagmiddag 6 uur in ons bezit zijn BURGEMEESTER J. A. PESMAN SPRAK NIEUWJAARSREDE UIT op eerste raadsvergadering in het nieuwe jaar Op de eerste raadsvergadering in het nieuwe jaar, sprak burgemeester J. A. Pesman zijn gebruikelijke nieuwjaars rede uit. Deze nam ongeveer een half uur in beslag. Gehele opname is dus niet mogelijk. Wij hebben daarom een greep gedaan uit deze nieuw jaarsrede, waarvan ons leek dat het de lezer het meest zou interesseren. Dames en Heren, Traditiegetrouw wil ik u ook in deze eerste openbare raadsvergadering van 1963 een overzicht geven van het ge meentelijk wel en wee in het afge lopen jaar 1962. Eén van de gebeurtenissen, welke in dat jaar in het middelpunt van uw belangstelling stond, was zeker de verkiezing op 30 mei van de leden van uw raad. Tengevolge van de uit slag van deze verkiezing kreeg uw college op de eerste dinsdag van sep tember een geheel ander aanzien, niet alleen omdat zes nieuwe leden hun intrede deden, maar ook omdat twee nieuwe wethouders werden gekozen, C. P. VAN BUREN Havercamplaan 19 - Heiloo - tel. 31635 die thans met mij het dagelijks be stuur van de gemeente vormen. Van deze gelegenheid wil ik gebruik maken nogmaals mijn erkentelijkheid uit te spreken aan het adres van de beide afgetreden wethouders en aan de raadsleden, die niet in de raad terugkeerden, voor hun inspanning en toewijding bij het vele werk voor onze gemeente. In mijn dank wil ik mede betrekken allen, die in het afgelopen jaar in het belang van onze gemeente en ingezetenen hun gaven en krach ten op één of andere wijze hebben gegeven. In het bijzonder geldt dit het gemeentepersoneel, dat zich van hoog tot laag wederom voortreffelijk van zijn taak heeft gekweten. Terugziende over 1962 kan worden geconstateerd, dat dit jaar een perio de was van grote aktiviteit in veler lei opzicht en op velerlei terrein. De aktiviteiten op het eigen gemeente- C. P. VAN BUREN Havercamplaan 19 - Heiloo - tel. 31635 lijk terrein waren ook nu weer voor een groot deel gericht op het schep pen van mogelijkheden en op het treffen van voorzieningen voor de verdere uitbreiding en groei van de gemeente tot een woonplaats voor 25.000 inwoners. Bezwaren tegen streekplan Zoals u bekend is, staat dit inwoner aantal als prognose aangegeven in het Streekplan voor Noord-Kenne- merland. Het ontwerp voor dit streek plan werd in uw vergadering van 28 mei 1962 aan de orde gesteld. In grote trekken kon dit ontwerp uw instemming verkrijgen; met name denk ik hierbij aan de handhaving daarin van de agrarische bestemming van de Boekelermeer. Toch gaf het u op enige andere essen tiële punten aanleiding tot het indie nen van een bezwaarschrift. In de kortgeleden gehouden vergadering van de Staten dezer provincie werd evenwel niet aan onze bezwaren tege moetgekomen. Het college beraadt C. P. VAN BUREN Havercamplaan 19 - Heiloo - tel. 31635 Laat u eens voorlichten door: Heerenweg 23 - Heiloo Telefoon 31527 Julianastr. 27 - Alkmaar Telefoon 17705 sie het ontwerp tot 3e herziening van het uitbreidingsplan - in - onderdelen „Kom Heiloo", waarin opgenomen „Centrum I", „Centrum II", „Zuid" en een gedeelte „Zeeweg - Stations weg". Dit ontwerp zal u derhalve spoedig ter vaststelling kunnen wor den aangeboden. In voorbereiding zijn herzieningen van de uitbreidingsplannen ..Oost IA" en „Noord". Over het uitbreidings- plan-in-onderdelen „Kooimeer'.', om vattende het grensgebied tussen Hei loo en Alkmaar, is overleg gaande. De besprekingen met de Nederland- sche Heide Maatschappij om te ko men tot een globale suggestie voor een sport- en recreatieplan werden in 1962 voortgezet. Dit plan voorziet, zoals u bekend is, in een uitbreiding van het sportvel dencomplex aan de Egelshoek, aanleg sportveldencomplex H.S.V., aanleg van tennisbanen, atletiekaccomodatie en zwembad. Ik hoop, dat nog dit jaar, zij het althans gedeeltelijk, met de uitvoering van dit plan een aan vang kan worden gemaakt. Teruggang bouwaktiviteit De bouwaktiviteit vertoonde in het afgelopen jaar een sterke teruggang. Deze teruggang kan voor het grootste deel worden toegeschreven aan de be perking in de afgifte van rijksgoed keuringen en aan de limitering van de overheidssteun voor woningbouw. Per 1 januari 1963 waren in aanbouw 24 woningwetwoningen en 18 vrije- sector-woningen, alzo in totaal 42 woningen tegen een totaal van 224 op 1 januari 1962. Er kwamen 199 wo ningen gereed, te weten 51 premie- en 148 vrije-sector-woningen. In 1961 waren dit in totaal 314 woningen. Van de gereedgekomen woningen werden 100 gebouwd in Oost, 56 in Zuid, 19 in West, 4 in Noord en de overigen op andere plaatsen in de gemeente. Drie woningen werden on bewoonbaar verklaard en zes afge broken. Ik verwacht niet, dat de bouwaktivi teit dit jaar een aanmerkelijke stij ging zal vertonen. In een vergevor derd stadium van voorbereiding ver keren de bouwplannen voor 41 wonin gen nabij Zevenhuizen en 10 wonin gen nabij de Ewislaan voor de Stich ting „De Uitkomst". Voor 35 van deze woningen is inmiddels rijkspre mie verleend. Verder zal naar het zich lhat aanzien binnen afzienbare tijd een aanvang kunnen worden ge maakt met de bouw van 20 flatwo ningen aan de Torenlaan voor de Stichting Wooncomplex voor bejaar den, en 28 woningen aan de Werken- delslaan voor het Bouwfonds Neder landse Gemeenten. Het beleid van burgemeester en wet houders zal evenals in het voorgaan de jaar ook in 1963 gericht zijn op zich thans over de stappen, die van gemeentewege ondernomen moeten worden. In dit verband noem ik ook de eigen gemeentelijke uitbreidingsplannen. Hieraan werd veel aandacht en tijd besteed, omdat zij de grondslag voor de verdere uitbreiding van de ge meente vormen. Op 22 juni 1962 werd door u vastgesteld een algehele her ziening van het uitbreidingsplan-in- hoofdzaak en op 21 september 1962 het uitbreidingsplan - in - onderdelen „West I". Momenteel ligt ter sekretarie ter vi- meentebestuur. Het gebrek aan ver- zorgings- en verpleegruimte binnen de gemeente doet zich in deze gevoe len. In verband hiermede wil ik nog eens uitdrukkelijk wijzen op de nood zakelijkheid zich tijdig op te geven als gegadigde voor een plaats in een verzorgingstehuis. Een plicht die ook naar mijn mening rust op de familie leden van een bejaarde. Het komt nl. veelvuldig voor, dat bejaarden ver zuimd hebben zich tijdig voor een verzorgingstehuis te laten inschrijven. Als dan evenwel de nood aan de man komt, is er voor hen niet direct een oplossing aanwezig. Een verruiming in de plaatsingsmo gelijkheid ontstond door de ingebruik neming in de loop van februari 1962 van het bejaardentehuis „Overkerck" van de R.K. Stichting voor Bejaar denzorg. Het potentieel van dit te huis omvat 43 eenpersoons kamers, 5 tweepersoons kamers en 12 flats. Het aantal bejaarden in tehuizen, met wie de gemeente financiële be moeiing heeft, is in 1962 verdubbeld. SOPHIA LOREN speelt en RENATE TEBALDI zingt in „AïDA" met medewerking van Rom. opera ballet, op donderdag 7 februari in het ,,Asta"-theater. Aanvang 8 uur; thea ter open 7.30 uur. Toegangsprijs (alle rangen) J 1.50 Leden Instituut en schoolg. jeugd boven 14 jaar (alle rangen) 1, Geen plaatsbespreken. Kaarten o.a. verkrijgbaar: Zevenhui- zerlaan 68, Sandecamplaan 31, Poort- weijdt 4, Torenlaan 37, Kerklaan 64 én 's avonds vanaf 7.30 uur: ,,Asta". Het steeg van 29 op 59. Getracht wordt te komen tot een coördinatie in de bejaardenzorg. Het aantal tewerkgestelde handar beiders bedroeg 11 man op buiten objecten en 22 man op de Sociale Werkplaats „d'Oosterzij". Deze werk plaats werd op 2 april 1962 in ge bruik genomen, op 4 juli vond de officiële opening plaats. Werk op sociaal terrein De totstandkoming van deze werk plaats is 't resultaat van een vrucht bare samenwerking tussen het be stuur van de St.Willibrordusstichting en ons gemeentebestuur, hetgeen ge resulteerd heeft in de oprichting van een stichting, welke de werkplaats thans exploiteert. Reeds nu worden een 28-tal gehandicapten in staat ge steld zich te revalideren. Zo mogelijk volgt plaatsing in het vrije bedrijf. Wanneer dit niet mogelijk blijkt te zijn, wordt de gelegenheid geboden in de werkplaats zelf te blijven wer ken. Het werk van de G.S.W.-commissie is door een en ander aanmerkelijk uitgebreid. Door haar adviezen aan burgemeester en wethouders kan het revalidatieproces ten gunste worden beïnvloed. Ik stel er prijs op vanaf deze plaats mijn erkentelijkheid en mijn dank uit te spreken aan het adres van het bestuur van de St. Willibrordusstich- ting, dat via de werkplaats, via be schikbaarstelling van aula en mede via andere vormen van behulpzaam heid regelmatig blijk geeft van wel gemeende belangstelling voor zaken en zorgen, die buiten de eigen sfeer van de inrichting liggen. De nawerking van de Wet op de be perking van het verhaalsrecht is in zoverre te constateren, dat vooral de bejaarden zich thans met minder schroom melden, wanneer zij in be hoeftige omstandigheden komen te verkeren. In 1962 is een verschuiving in het aantal financiële hulpverle- ningsgevallen waar te nemen. Dit is het gevolg van de verruiming door de Regering van verschillende sociale voorzieningen. Genoemd kunnen wor den de Tijdelijke Bijstandsregeling voor mindervaliden, welke in Heiloo voor 6 personen kon worden toege past, verhoging van de pensioenen op grond van de Algemene Ouderdoms wet en uitbreiding van het aantal weduwen, dat onder de werking van de Weduwen- en Wezenwet is ge bracht. In verband met deze sociale voorzie ningen werd het nodig geoordeeld de plaatselijke normen voor hulpverle ning op grond van de Armenwet hier bij aan te passen. In 1962 werden deze normen dan ook tweemaal aan merkelijk verhoogd. De financiële gemeentelijke hulp richtte zich vooral op andere uitga ven. dan die voor het directe levens- HMK HET HVN GEZELLIG.. l HET ONZE i NIEUWSTE v. Aostastraat 28 - Tel. 31316 Erkend Philips radio- en televisie-service onderhoud. Genoemd kan worden een renteloze lening, verstrekt aan een ingezetene om hem in staat te stel len als zelfstandige werkzaam te zijn. Aan het einde van het jaar 1962 be sloot u deel te nemen in de gemeen schappelijke regeling „Beschuttende werkplaats Alkmaar en omgeving" tot instandhouding van de werkplaats „De Hoef". Is bij de werkplaats „d'Oosterzij" de klemtoon gelegd op de revalidatie van de geestelijk ge handicapte, de werkplaats „De Hoef" beoogt speciaal de revalidatie van de lichamelijk getroffenen. Zeer binnenkort zal u de gemeente begroting voor 1963 worden aange boden, zodat ik over de financiële positie der gemeente kort kan zijn. Terloops zij echter opgemerkt, dat de zorgen van een sluitende begroting toenemen. Aangezien de plaatsruimte het niet toelaat het gehele jaaroverzicht van burgemeester Pesman in dit nummer op te nernen, zullen wij het vervolg in de „Uitkijkpost" van volgende week plaatsen. (Red). VERVOLG VAN GEMIDZA FAMILIE AVOND Vorige week plaatsten wij het eerste gedeelte van deze geslaagde avond. Daar werden o.a. door een forum vragen beantwoord. Nog enkele vra gen en antwoorden willen wij u hier geven, waarna wij het verslag willen besluiten met het variété-programma. „Hoe denkt het forum over een week markt? En waar te houden? Deze markt alleen eerst voor Heilooër mid denstanders open te stellen*" „De leden van de Fed. van Vrouwe lijke Vrijwillige Hulpverlening ge peild," aldus mevr. De Brey, „wordt een weekmarkt graag gezien." „Dolgraag" antwoordde mevr. Hiem- stra. Zij geloofde dat de middenstand KENNEMERSTRAATWEG 420 TELEFOON 31795 bevordering van de woningbouw, spe ciaal in de categorie goedkopere wo ningen, waaraan de grootste behoefte bestaat. Hoewel de bouwaktiviteit bij andere jaren vergeleken achterbleef, had dit nog geen nadelige invloed op de aan was van het inwonertal t onzer ge meente. De aanwas was zelfs in 1962 groter dan ooit tevoren, zulks tenge volge van het gereedkomen van de reeds per januari 1962 in aanbouw zijnde woningen. Een mijlpaal in deze groei was wel de geboorte van de 15.000e inwoonster op 19 juli 1962. Aantal woningzoekenden Het aantal woningzoekenden bleef nagenoeg hetzelfde: 244; aan het be gin van 1962 was dit 245. Toch werd een aanzienlijk aantal vestigingsver gunningen verleend, namelijk voor 144 gehele woningen, 21 gedeelten van woningen, 4 bedrijfswoningen, 2 noodwoningen, 16 woningen voor be jaarden, 13 ruilingen, 112 nieuwbouw woningen en voor 4 personeelsleden of kostgangers. Afgevoerd werden van de lijst van woningzoekenden 85 personen, terwijl 41 personen buiten deze lijst om aan woonruimte werden geholpen. De commissie van advies voor de verdeling van woonruimte verrichtte ook in 1962 veel en nuttig werk. Het aantal in zorg zijnde gezinnen steeg van 20 op 26; het aantal onder steunde alleenstaanden van 26 op 41. De bejaardenzorg vraagt in toene mende mate de aandacht van het ge er geen nadeel van zou ondervinden. Integendeel. „Een markt trekt veel publiek en het is meestal zo, dat men bij zijn eigen winkelier toch bepaalde artikelen koopt." De heer v. Loon meende dat Heiloo rijp is voor een markt. Voorwaarde is een goede plaats en deze is er thans niet. De meningen zullen ver deeld zijn over de gedachte of het de middenstand voordeel biedt. Dhr. v. Loon meende het tweede deel van de vraag als volgt te moeten beantwoor den: „In 't algemeen meen ik dat het moeilijk zal zijn èn een zaak er op na te houden èn als marktkoopman op te treden." „Moeten de bedrijven zich meer aan passen naar zelfkeuze, zelfbediening, of vindt men persoonlijke bediening met persoonlijk contact prettiger?" was één der laatste vragen. Slechts het laatste deel van deze vraag kreeg een beantwoording. De ervaring had mevr. Hiemstra geleerd dat het een het ander niet behoeft uit te sluiten. Menno Grondsma eerste klas artiest In het tweede deel van deze grote Gemidza-familie-avond, na de pauze, traden bekende artiesten op. Bijzon der is genoten van Menno Grondsma. Zijn zang-imitatie van bijv. Charles Trenet, Josephine Baker en vele an deren was uitstekend. Deze zangpa- rodist kreeg een ovationeel applaus na de vertolking van het aangrijpen de lied Sonny Boy", eertijds gezon gen door All Johnson. Dick Harris zagen we weer in zijn ballonnen-nummer en hij bleek een vlot conferencier. Annie de Reuver zong wat bekende liedjes van radio en grammofoon plaat en had het kennelijk moeilijk na het succesvolle optreden van Men no Grondsma. Herman Teunissen was weer prettig om te horen in zijn programma op het elektronisch orgel. Ook in zijn begeleiding van Menno Grondsma was hij uitstekend. Tot slot 10 minuten conference van Nico Akkerman. Kostelijk was het weer hoe hij roddelde over plaatse lijke toestanden en personen. Zelfs de „op de hak" genomen personen lach ten kostelijk mee. Rest ons te vermelden dat een aan gekondigd Ballroomtrio, onder leiding van Herman Teunissen, entre-act mu ziek speelde en voor de balmuziek zorgde. BERICHT VOOR HOUDERS VAN HONDEN De Groepscommandant der Rijkspoli tie te Heiloo brengt de houders van honden in herinnering, dat de be schikking van de Commissaris van de Koningin in de Provincie Noordhal- land van 24 okt. 1962 dat honden zo danig moeten worden opgesloten of aan een ketting of lijn van voldoende sterkte moeten worden gehouden, dat zij niet in de onmiddellijke nabijheid van andere honden kunnen komen, - ongeacht of inenting al dan niet heeft plaatsgevonden - nog onvermin derd van kracht is en dat bij over treding van dit gebod tegen betrok kene onherroepelijk proces-verbaal wordt opgemaakt. OUD-HEILOO Gaarne vestigt de Federatie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening te Heiloo nogmaals uw aandacht op de lezing van mevr. A. E. de Lange- van Foreest over oud-Heiloo, toege licht met dia's, welke gehouden zal worden op vrijdag 1 februari a.s. in „De Rustende Jager" om 8 uur. De toegangsprijs bedraagt 0.50. Op deze avond is iedereen hartelijk welkom, dus niet alleen de leden van de aangesloten organisaties met hun echtgenoten, maar ook andere be langstellenden. v. d. Velden- straat 2 HEILOO Tel. 30655 Zie onze Straatweg 103 - Heiloo Telefoon 30199 Steeds tot uw dienst ELDERS BENOEMD De heer J. Fekkes, onderwijzer aan de chr. Rehobothschool, is ingaande 1 maart benoemd aan de Nijverheid- school, meisjes, van de Martha Stich ting te Alphen aan de Rijn. De heer Fekkes is vijf jaren verbonden ge weest aan genoemde christ. school en zal aan de nieuwe school les geven in algemeen vormend onderwijs. UITBREIDING BIJ JAN BOLTEN Een te kleine ruimte voor de hout handel en de snelle groei van Heiloo, deden de bekende „Doe Het Zelf"- zaak besluiten over te gaan tot aan koop van een perceel grond met het oog op het bouwen van enkele opslag loodsen, die inmiddels hun voltooiing naderen. De totale oppervlakte van de nieuw bouw is ongeveer vier keer zo groot als 't bestaande gebouw voor de ver koop van hout en plaatmateriaal. Speciaal voor de tropische hardhout soorten, die door hun veelvoud een grote ruimte vragen is hier een goede opslag. Binnen niet al te lange tijd zal het werk klaar zijn en een ware uitkomst betekenen voor de zaak, waardoor de toch al grote sortering nog meer uit gebreid kan worden. INVOERING VRIJE ZATERDAGMIDDAG De Amsterdamse houtwinkeliers, te genwoordig beter bekend als „Doe Het Zelf'-zaken, hebben een begin gemaakt met de invoering van de vrije zaterdagmiddag. Het sluitingsuur is reeds terugge bracht van 6 tot 5 uur en zal gelei delijk tenslotte 2 uur worden. Middels een mededeling van de Ne derlandse Vereniging van Hout-, Board- en Triplex-detaillisten, afd. Amsterdam, werd het pubhek van dit besluit op de hoogte gebracht. Waarschijnlijk zullen andere plaatse lijke of regionale afdelingen dit voor beeld volgen, aldus de zegsman van deze organisatie, waardoor ook voor deze groep middenstanders de moge lijkheid openstaat zélf eens iets te doen.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1963 | | pagina 1