I mLïï- .X Dit blad verschijnt iedere donderdag N „czsClleó Vraag niet om nylons vraag om DANLONS DAMES, UW HAAR IS ALLES IS VOOR UW HAAR BREEDELAAN 28 - HEILOO - Permanent „Al-Per" f Mèkha Margarine Wajang plantenboter ZUIVELHANDELAAR MAQUETTE EN MODELBOUW NED. STAATSLOTERIJ w. VAN ROOIJ Kousen-automaat KOOMEN'S MODES 10 NIEUWE TOPPERS J. J. PANTEK0EK, ing. Kapsalon KONING Koffie met echte ROOM is lekkerder Uw Zuivelhandelaar heeft het 26 SEPTEMBER 1963 B B B 20e JAARGANG NUMMER 27 Redaktie- en administratie-adres: M M "(WVa BBB in een oplaag van 6000 exemplaren Rechte Hondsbosschelaan 22 - Heiloo Mf 'O B B BB^B ETBB huis-aan-huis in de gemeenten Heiloo, Telefoon 02200-30175 - Giro 140847 B B B MJg B^TBtérBtrWTm Limmen, Egmond-Binnen, Rinnegom, MM Bk Egmond aan de Hoef en Akersloot. Advertenties per mm 14 cent BB ^^^BêêHMÊÊBÊÊÊMBZL*. Advertenties e.d. moeten uiterlijk (Bij kontrakt reduktie) lA _T dinsdagmiddag 6 uur m ons bezit zijn VOORZITTER HEILOOëR STICHTING VOOR BEJAARDEN over huisvesting en verzorging van bejaarden Hoge eisen worden gesteld aan be sturen van Stichtingen, direkties en personeel. De voorzitter van de Hei- looër Stichting voor Bejaardenzorg en de Stichting Wooncomplex voor Bejaarden, de heer C. Egas, heeft vorige week vrijdagmiddag voor een flink aantal belangstellenden, aan wezig in het Dorpshuis, de plannen van deze Stichtingen toegelicht. Vorige week donderdag waren wij reeds in staat enkele passages uit de rede welke de heer Egas toen zou uitspreken, te publiceren. De heer Egas ging uitvoerig in op huisvesting- en verzorging der be jaarden en opvattingen van hem en de besturen van beide Stichtingen ten aanzien van tal van problemen. Wij vinden het vraagstuk van huis vesting- en verzorging van bejaarden dermate van belang dat wij thans de meest belangrijke passages uit de rede publiceren. Voordat de heer Egas het vraagstuk van de bejaardenverzorging aansneed zei hij het volgende: Geachte toehoorders, Het bestuur van de stichtingen voor bejaardenhuisvesting biedt u heden de gelegenheid nader kennis te ne men van de plannen betreffende het nieuw te bouwen „pension tehuis", bestemd voor bijna 100 bejaarde be woners. Expres noem ik het een „pension tehuis", omdat ik de naam „verzorgingstehuis" minder juist acht. Straks zal ik u nader mededelen waarom. Eerst moge ik even de aan dacht vestigen op de publicatie met foto, die reeds in de Alkmaarse Cou rant verschenen is. Het bestuur draagt voor het feit, noch voor de inhoud der toelichting, enige verant woordelijkheid. Uiteraard verwijten wij de pers nimmer haar aktiviteiten tot het opsporen van aktueel nieuws, maar uit het oogpunt van goede voorlichting vinden wij bedoelde pu- blikatie minder gelukkig. Wij distan- ciëren ons daarom ook van elke ver antwoordelijkheid daarvoor. Voor ik nader inga op de aspekten van het nieuw te bouwen „pension tehuis" wil ik enkele algemene op merkingen maken over het bejaar denprobleem. We hebben meer dan 1 miljoen boven 65-jarigen in Nederland. Steeds dui delijker blijkt, dat deze groep in onze samenleving een apart probleem ge worden is. De Nederlandse Federa tie voor Bejaardenzorg heeft daar vorige week een congres aan gewijd. Het is mij een behoefte daaromtrent twee opmerkingen over te maken. Met grote instemming heb ik een deskundige inleider daar horen stel len dat er ernstige fouten worden gemaakt door hen die bejaarde men sen pogen te helpen. De bejaarden worden herhaaldelijk in hun waar digheid en vrijheid aangetast. Wij moeten de boven 65-jarigen zien en behandelen als een gewoon mens als anderen. Vitale en joviale opgewekt heid zijn in de benadering al even ongepast als neerbuigende bedillerig heid, uitgaande van de stelling: „Het zijn net kinderen". Wij hebben de be jaarde mensen zonder meer serieus te nemen, volkomen normaal, volko men gelijk aan andere volwassenen, zelfs als wij menen bepaalde tekenen van geestelijke teruggang te onder kennen. Die benadering stelt hoge eisen aan besturen, direkties en personeel. In tensieve voorlichting is daartoe no dig en een omvangrijke en gerichte opleiding tot direktrice, helpster en huishoudelijk werkster in bejaarden centra. Na er op gewezen te hebben dat ge streefd moet worden naar een maxi mum aan persoonlijke vrijheid (zie de „Uitkijkpost" van 19-9-'63) ging de heer Egas voort met: Helaas bestaat er nog geen opleiding tot direkteur(trice) van bejaarden pensiontehuizen en bejaarden ver pleegtehuizen. Dat beperkt helaas onze mogelijkheden bij de keuze van de direktie. Het dwingt ons tot grote voorzichtigheid. Een ander aspect van het bejaarden probleem is de vraag, op welk tijdstip opname van de bejaarde in een pen sion tehuis het meest gunstig is. Uitgaande van de zelfstandigheid en vrijheid, wil men de bejaarden graag zo lang mogelijk in eigen omgeving laten leven en wonen. In beginsel is daar veel voor te zeggen, maar het stelt ons wel voor een paar lastige problemen. Ten eerste de vraag of het juistis dat men de bejaarden in de eigen gezins woning laat blijven. Natuurlijk moe ten ze vrij zijn. maar dooreengeno- men bestaat er grote behoefte aan het betrekken van een minder grote en meer geschikte woning, gelijk vloers en met centrale verwarming. Daarom zal er dunkt mij nog meer aandacht geschonken moeten worden aan de bouw van geschikte woningen voor bejaarden.. In geschikte wonin gen zullen zij het langst zelfstandig kunnen blijven. Het bungalowtype, zoals o.a. aan de Hasebroekweg staan, zijn m.i. het meest geschikt. Groepe ring van vrij veel dergelijke bunga lows in de naaste niet te verre om geving van een pensiontehuis, acht ik gewenst en verantwoord, mits het hofjesidee wordt uitgebannen en een geschikte menging met normale woonhuizen in die buurt wordt gerea liseerd. De bejaarden wonen dan in een vrij normale omgeving, terwijl aanvullen de diensten op huishoudelijk, medisch en cultureel gebied niet te moeilijk zijn te bieden. De ligging van ons nieuwe pension tehuis nabij een complex bejaarden woningen is gunstig. De z.g. Herten kamp is spoedig verouderd. Aan de andere kant acht ik de flatbouw in twee lagen aan de Torenlaan ook minder gelukkig, èn vanwege de trappen, èn vanwege een te grote concentratie op één punt. Deson danks zijn we er voorlopig blij mee. Dienstverlening Hiervoor sprak ik reeds over dienst verlening. De volledige zelfstandig heid zal langer kunnen duren, naar mate meer dienstverlening geboden kan worden. Daarbij denk ik bijv. aan aanvullende huishoudelijke hulp, het verstrekken van warme maaltij- met Leeuwenzegels, bij uw den op verzoek en het bieden van eenvoudige technische hulp in de vorm van reparatie, onderhoud, etc. Nog belangrijker is een regelmatig sociaal contact, culturele aktivering en medische controle. Uiteraard staat dit laatste in verband met de meer zakelijke dienstverlening. Tegen deze achtergrond meen ik dat wij in deze snel groeiende gemeente met haar hoog percentage bejaarden, meer dan 10%, zullen moeten nagaan hoe de dienstverlening nog kan wor den uitgebreid en verbeterd. De resultaten van 't onderzoek naar de bejaarden in Heiloo kan daartoe wellicht geschikt uitgangsmateriaal zijn. Onze stichtingen zijn bereid, ook daaraan passende medewerking te verlenen. Overleg met andere instan ties zal nodig zijn. Meer ruimte is nodig Een enkel ander aspect moge ik nog een ogenblik belichten. Het is de vraag, of de bejaarden steeds tot het laatst moeten wachten met het gaan naar een pensiontehuis. Momenteel komen m.i. de mensen op een te laat tijdstip. In vele gevallen behoort de vrouw eerder verlichting van haar taak te krijgen. Bovendien wordt in het pensiontehuis de gemiddelde leef tijd zó hoog, dat sociaal verkeer en kultureel medeleven slechts beperkt mogelijk zijn. Meer ruimte is nodig, opdat de be jaarden eerder een kans krijgen in een pensiontehuis te komen. De heer Egas ging verder met te zeggen, dat door de huidige gemid delde zeer hoge leeftijd ook het ge vaar dreigt van een te groot aantal lichamelijk- of geestelijk zieke men sen in de pension-verzorgingstehui zen (zie eveneens de „Uitkijkpost" van 19-9-'63) en zei „Uit deze algemene beschouwingen over het bejaardenprobleem blijkt, naar ik hoop, onze visie op de taken die wij ons stellen. Systematisch sa mengevat streven wij ernaar: a. Door de bouw van passende en prettige bejaardenwoningen in het verband van een overigens nor male woonwijk, de bejaarden de ruimste mogelijkheden te bieden tot zo lang mogelijk zelfstandig wonen. b. Door aktief te streven naar, en mede te werken aan een aanvul lende goedkope dienstverlening, hopen wij het behoud van de zelf standigheid zonder veréénzaming, nog beter mogelijk te maken. c. Door de bouw van een ruim mo dern pensiontehuis hopen wij vol doende ruimte te bieden aan hen, die behoefte hebben aan volledig pension met sociaal-kulturele- en medische faciliteiten, onder het behoud van een maximum aan persoonlijke vrijheid. d. Bij voortgaande lichamelijk en/of geestelijk verval, hopen wij vol waardige verpleeghulp te kunnen bieden in een afzonderlijk ver pleegtehuis, opdat een maximum aan verzorging op verantwoorde wijze ook dan mogelijk is. Het verheugt ons zeer, dat wij van de zijde der gemeentelijke Overheid zoveel belangstelling en medewerking mogen ondervinden. Dat komt ons werk zeer ten goede. Tegen deze achtergrond geef ik u nu enige toelichting bij het hier geplan de nieuwe pensiontehuis. In verband met het recht op vrijheid en zelfstan digheid van de bejaarden, noem ik het nadrukkelijk „pensiontehuis" en niet verzorgingstehuis. De maquette van het verzor gingstehuis werd vervaardigd door: J. H. SCHUURMAN Breedelaan 115 - Heiloo Telefoon 02200-31117 Het nieuwe pensiontehuis Het gebouw heeft drie woonlagen, waarin 120 slaapplaatsen zijn ge pland en voor bijna 100 bejaarden plaats is. Er zullen bijna 80 éénper soons kamers zijn en 10 aparte- menten voor echtparen, d.w.z. twee kamers per apartement. Elk aparte- ment heeft eigen toilet- en wasgele genheid. Voorts komt er een volledige ziekenafdeling met 6-8 bedden, een ziekenuitrusting en verpleegster. Er is zelfs een revalidatiezaal geprojec teerd, maar we zullen de mogelijk heden en wenselijkheid van revalida tie in het gebouw nog nader moeten bestuderen. Het gebouw is modern opgezet, met centrale verwarming, dubbele ramen, een lift voor het vervoer naar boven of beneden en een uiterst moderne keukenuitrusting. Speciale deskundigen zullen de aan kleding en meubilering beoordelen, opdat een smaakvol en doelmatig ge heel verkregen wordt. Uiteraard zul len wij hoge eisen stellen aan de lei ding, die niet zonder meer éénhoofdig zal kunnen zijn. Het gebouw is fraai gesitueerd aan één van de vijvers in plan Oost. Bijna symbolisch zal het met de rugzijde staan naar het oude dorp en met het front naar de prachtige nieuwe wijk in plan Oost. De bewoners zullen da gelijks uitzien op de nieuwe huizen, straten en plantsoenen, met jonge mensen, kinderen, auto's, bloeiende tuinen en tintelend leven. Hun oog zal naar het volle leven van onze tijd gekeerd zijn. Toch zal het nieuwe pensiontehuis een zodanige plaats krijgen dat het voldoende dicht bij de protestantse kerken, bij het gemeentehuis, de lees zaal en het Dorpshuis staat, voor een voldoende contact met de geestelijke, administratieve en kulturele aktivi teiten in het centrum. De ligging is ook gunstig voor het aanbieden van bepaalde diensten aan omwonende bejaarden. De recreatie zaal beneden is zeer ruim opgezet, zodat bezoek van buiten aan verga deringen of ontspanningsbijeenkom sten mogelijk is. Voorts zullen we nagaan, in hoeverre het revalidatielokaal in ruimer ver band dienst kan doen. Ook overwe gen we een full time technische kracht in dienst te nemen ten be hoeve van beide stichtingen, voor het verrichten van kleine reparaties en het bieden van hulp bij kleine kar weitjes. Een werkplaats met gereed schap en materiaal staat daartoe ter beschikking. VERKOOP 7 OKTOBER Bestel nu reeds, voor het te laat is Dokterslaan 13 - Heiloo Telefoon 30039 Bovendien zullen we nagaan, in hoe verre vanuit dit nieuwe pensionte huis diensten op huishoudelijk- en verpleegterrein gewenst en mogelijk zijn. In elk geval streven we naar een open karakter van het werk in en rond dit nieuwe pensiontehuis, dat reeds door een 50-tal bejaardenhuis jes is omgeven. Moderne en prettige huisvesting Zo streven wij dus naar een moderne, prettige huisvesting voor bejaarde mensen boven 60 jaar, zodanig, dat hun persoonlijke vrijheid tot een ma ximum wordt gerespecteerd en toch de angst voor de toekomst en vereen zaming wordt voorkomen door het bieden van voldoende diensten en het stimuleren van sociaal contact en zinvolle vrijetijdsbesteding. Het nieuwe pensiontehuis en het te exploiteren verpleegtehuis zullen, sa men met de 40 nieuwe bejaardenflats nabij de Torenlaan, een voorlopige afronding betekenen van onze bouw plannen en een zeer belangrijke ver betering betekenen voor de huisves ting van onze bejaarden. Wij hebben hoop dat de bouw van dit grote tehuis spoedig aan kan vangen en wij zullen alles in het werk stellen om zo spoedig mogelijk aan tiental len bejaarden een fraai en goed on derdak te bieden tegen een redelijke prijs. Geen wachtkamer waar men apatisch wacht op de laatste trein, maar een tehuis, waar de bejaarden gezelligheid en zinvolle ontplooiing van eigen mogelijkheden in vrijheid kunnen genieten." FA. KROM OPENDE IN HEILOO FILIAAL Serviceverlening nummer één Zoals wij reeds enige tijd geleden schreven heeft de fa. Krom, chemi sche wasserij te Alkmaar, beslag we ten te leggen op de bedrijfsruimte van bakkerij Jonker. Deze bedrijfsruimte blijkt een ideale ruimte te zijn voor het filiaal van de fa. Krom, een fiiliaal welke zonder enig „vlagvertoon" vrijdagmiddag ge opend werd. De directeur van de fa. Krom, onze plaatsgenoot de heer J. G. van Kuijk, was daarbij wel aan wezig. Zakenrelaties maakten de opening van dit filiaal toch wel feestelijk, want niet minder dan 25 bloemstuk ken sierden de nieuwe zaak. De fa. Koorn (Alkmaar) verzorgde de ver bouwing, waaraan o.a. meewerkten het schildersbedrijf Langeberg (Alk maar) en het winkelinstallatiebedrijf Vosmeer te Utrecht. De banketbakkerswinkel van de fa. Jonker is wat ruimte betreft het zelfde gebleven. Dank zij de wijze van inrichting lijkt de winkel thans veel groter. Voldoet aan langgevoelde behoefte De heer P. Olij, de nieuwe filiaalhou der, liet ons het nieuwe bedrijf zien en vertelde ons er nader over. Reeds 26 jaar werkte de heer Olij als chauf feur-colporteur in dit rayon en kent zijn klanten (en zij hem) op z'n duimpje. Er bestond al enige tijd be hoefte aan een filiaal, vertelde hij ons. Doordat wij volledige service verlenen, heeft het bedrijf een vaste kring van klanten opgebouwd. Dhr. Olij vertrouwde ons toe, dat reeds nu gesproken kan worden ,,'t gaat". Daarvan konden wij getuigen toen wij op een willekeurig moment bin nen kwamen stappen, de winkel met klanten stond en in de expeditie ruimte alle beschikbare ruimte (en deze is waarachtig niet gering) vol Zie onze Straatweg 103 - Heiloo Telefoon 30199 hing met goederen welke „bewerkt" moesten worden in de fabriek te Alk maar. Want in het perceel aan de Kennemerstraatweg gebeurt niets aan de goederen. Naast de expeditieruimte voor de goederen is er aan de v. Aostastraat nog ruimte voor een drietal auto's, met zgn. tuimeldeuren. Van de reklame-aanbieding, het ca deau geven van een ballon en het verkopen van een verhaaltje over Paulus de Boskabouter (met gram mofoonplaat-verhaal), werd 'n dank baar gebruik gemaakt. VERENIGING VAN FACUL TATIEVE CREMATIE HIELD EXCURSIE De bovengenoemde vereniging heeft haar leden zaterdag j.l. een gratis trip per touringcar rond het IJssel- meer aangeboden. Er werd door plm. 45 leden hieraan deelgenomen, 's Morgens om 8 uur werd uit Heiloo gestart en in een matig tempo ging het via Hoorn en de Wieringermeer naar de Afsluitdijk. In Friesland ge arriveerd werden de leden in Bols- ward op een heerlijk kopje koffie getrakteerd en daarna ging de tocht verder naar de stad Groningen. Het 1. Wladimir - Wa doe ron ron. Anneke Grönloh. 2. Let's make a habit of this - Sweets for my sweets. Johnny Lion. 3. Ine-mine-mutte - De school is uit. Jack en Bill. 4. Scheiden doet lijden - Over schotje. Nelis. 5. Mina - Madeleen. Jacky van Dam. 6. Bonanza - Lach maar. Co Hagedoorn. 7. Gipsy woman - I like it. Johnny Lion met the Jumping Jewels. 8. Accordeon potpourri no. 52. The Three Jacksons. 9. Hé Mama - Afscheid. Rob de Nijs. 10. Spiegelbeeld - Toen je nle kuste. Willeke Alberti. Van Aostastraat 28, tel. S1S16 doel hier was een bezoek aan het crematorium dat verleden jaar ge opend werd. De dames en heren werden ontvan gen door mej. Bakker, secretaresse van de vereniging in Groningen en de direkteur van het gebouw. Mej. Bakker vertelde o.a. dat er dit jaar een grote toeloop van leden was ge constateerd zodat het crematorium toch wel in een grote behoefte voor ziet. De direkteur leidde daarna het gezelschap rond in dit prachtige mo derne gebouw en vertelde op rustige en sympathieke wijze hoe een crema tie in zijn werk gaat. Men mocht ook vragen stellen, die dan op de juiste manier werden beantwoord. Na afloop werd ook hier weer een kopje koffie met Groninger koek ge presenteerd. De tocht werd voortgezet via Assen naar Giethoorn, waai- de liefhebbers nog hebben gepunterd. Inmiddels was het ruim half zeven toen het gezel schap weer uit Giethoorn vertrok, om in één ruk door te rijden naar Heiloo. Het was jammer dat de duis ternis al snel inviel zodat het na tuurschoon van de Veluwe aan de da mes en heren voorbij ging. Een woord van waardering voor de heer Kooyman, die dit alles prima had georganiseerd, is hier wel op zijn plaats. M.H.V. KLAVERJAS NIEUWS Ook dit seizoen zal er bij de heer Buis weer volop gelegenheid zijn tot Klaverjassen. Op zaterdag 28 september zal de eerste drive zijn. Gezien het grote succes van vorig jaar zullen zeker velen die avonden niet willen missen. DE „WIJ EN ZIJ"-AKTIE voor de Christelijke vakbeweging in de onderontwikkelde gebieden Het bestuur der N.K.V. maakt haar leden bekend, dat de door de N.K.V. landelijk gehouden aktie „Wij en Zij" in onze afdeling zal bestaan uit een bliksem-aktie met loonzakjes. Deze zakjes zullen komende week bij alle N.K.V.-leden huis aan huis worden bezorgd en in dezelfde week weer worden opgehaald. Twintig ka derleden hebben zich hiervoor be schikbaar gesteld. Leden: Ondanks een sterke vakbond hebben wij hier onze spanningen om trent de lonen. Maar in de onder ontwikkelde landen werkt men nog voor lonen waarvoor niet eens vol doende eten te koop is. Een vakbond is voor deze mensen van blijvende waarde. Het is een wis sel op de toekomst, helpt daaraan mee. Een uurloon??? De waarde van een pakje sigaretten??? Vaders en jon gens N.K.V.-ers de ontwakende on derontwikkelde wereld rekent op uw hulp. Het bestuur NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS Afdeling Heiloo Het was donderdagavond weer een grote bedrijvigheid in het Wijkge- bouw aan de Holleweg. Het team van de Bloedtransfusiedienst uit Amster dam kwam weer op bezoek, om ho- penlijk met veel liters bloed naar huis te gaan. Van 19 tot 22 uur was de afname en kon ieder zijn bijdrage aan bloed leveren. Al gaven lang niet alle donors ge hoor aan de oproep, zo kon de dienst toch met 140 flessen bloed naar huis keren. Hartelijk dank namens het Roode Kruis, aan allen die wel kwamen. De donors, die donderdagavond be zet waren, kunnen alsnog hun bloed geven, op dinsdagavond 1 oktober a.s. in café Verduin, in Akersloot, tus sen 19.30 en 21.30 uur. Indien u uw zegelkaart niet mee bracht, wilt u deze dan nog zenden aan het secretariaat, Kennemer straatweg 12H. v. d. Velden- straat 2 HEILOO Tel. 30655 Steeds tot uw dienst Geopend van 8 - 5.30 uur Dinsdags gesloten

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1963 | | pagina 1