RADIO BAKKER 0P0 DPOKA DPOKA DPOKA rt^ect heeft het! heeft het! TJjëëtheï- heeft het!, rtoeetKef" heeft het! HEROPENT GROOTS WINKELPAND. EXPOSITIE VAN GOEDE KINDERBOEKEN A 1 1. Dames 2. Dames 3. Dames 4. Dames 5. Dames 6. Dames 7. Dames A 2 1. Dames 2. Dames 3. Dames 4. Dames 5. Dames 6. Dames DROKA 31 OKTOBER 1963 BIJBLAD UITKIJKPOST Gesorteerd in diverse STOFZUIGERS Hoover - Philips - H.E. - Excelsior WASAUTOMATEN - CENTRIFUGES en nog heel veel meer. KENNEMERSTRAATWEG 255 TELEFOON 30262 (t.o. St. Willibrordusstichting) HEILOO EEN GROOT SUCCES Ruim 700 bezoekers Het initiatief van het hoofd van de openb. lagere J. P. Hasebroekschool en zijn medewerkers, in samenwer king met boekhandel Deutekom, een expositie te houden van kinderboeken is een groot succes geworden. Niet minder dan ruim 700 belang stellenden hebben zaterdag- en zon dagmiddag een bezoek gebracht aan de J. P. Hasebroekschool. Onder hen waren velen uit de onderwijzerswe reld. Ook burgemeester J. A. Pesman behoorde tot de bezoekers. De 600ste bezoeker, de heer Kalver- dijk, kreeg van de firma Deutekom een prachtig boek aangeboden: „Het grote boek vol Kinderverhalen" van Hans Andreus. Overzichtelijk opgesteld De honderden kinderboeken waren naar leeftijden overzichtelijk opge steld. Uit deze boeken bleek weer opnieuw met hoeveel zorg een aantal uitgevers de kinderboeken uitvoert, ook wat de inhoud betreft. Naast het leesboek had ook de kin derbijbel en het boek met bijbelse verhalen een goede plaats gevonden op deze tentoonstelling. Voorts wa ren er tal van pocketboekjes o.a. over het verkeer. Opvallend veel boe ken waren er aanwezig over de na tuur en over dieren. Op zichzelf al zeer prijzenswaardig. In de hall werd extra aandacht ge vraagd voor het bekroonde kinder boek: „Een brief van de Koning", van de schrijfster Tonke Dragt. Wij zagen tal van bezoekers ijverig enige titels opschrijven van geëxpo seerde boeken en we veronderstellen dat de fa. Deutekom wel tevreden zal zijn met het initiatief van het hoofd der school, de heer Zuidema. Ook andere aktiviteit De heer Zuidema, een jonge frisse pedagoog, wil in de naaste toekomst nog meer aktiviteiten ontwikkelen. Naast deze expositie wist hij „zijn" kinderen te prikkelen tot een andere aktiviteit. Alle 80 leerlingen tekenden platen welke nu als achtergrond dien den. Zij verzorgden ook de uitnodi gingen aan hun ouders. Een zelf werkzaamheid welke niet te hoog ge waardeerd kan worden. Opnieuw konden wij ervaren dat, al hoewel de Hasebroekschool „maar" een noodschool is (bestaande uit Ma- vem-sets. Red.), deze uitstekende diensten bewijst. Vooral als deze mo dern is ingericht en „bemand" is met zo'n enthousiast en kundig hoofdon derwijzer als de heer Zuidema met zijn medekollega's. Eliz. Arden Lancóme Vitamol NEDERLANDSE BOND VAN VROUWEN, WERKZAAM IN BEDRIJF OF BEROEP Afd. Alkmaar en Omstreken Op maandag 21 oktober had weer een bijeenkomst plaats van boven vermelde vereniging in café-restau rant Sleutel. De presidente, mevrouw A. M. J. de Lange-Reelick, heette ieder welkom, speciaal ook de heren Dijk en Van Schaik, die als vertegenwoordigers van de Voorlichtingscommissie uit 't Levensverzekeringsbedrijf te Utrecht 't programma van deze avond zouden verzorgen, resp. met gesproken woord en film. De heer W. D. Dijk sprak over het onderwerp: „Wal doet de Overheid voor uw toekomst (En wat moet u zelf nog doen)". Het levensverzekeringswezen, aldus spreker, heeft tijdens de Republiek der Verenigde Nederlanden voor het eerst een wetenschappelijke onder grond verkregen, toen raadpensiona ris Johan de Wit vaststelde, dat men een inzicht nodig had in de gemiddel de levensduur. Een levensverzekering is feitelijk een spaarregeling, maar dan een spaarsysteem, waarin een risico-faktor is ingecalculeerd. Bere keningen op grond van statistieken bepalen de risico-faktor. Het levens verzekeringsbedrijf bloeit in Europa het best in Nederland. Wanneer het om de waardering van deze vorm van zekerheid gaat, zijn wij na Canada en de Verenigde Staten het derde land ter wereld. Spreker vond, dat de vrouwen en de vrouwenbeweging, die, naar zijn me ning, nog steeds bezig zijn zichzelf te ontdekken, voor de mogelijkheden op dit gebied nog meer oog en interesse behoren te krijgen. De A.O.W. en de A.W.W. kunnen - hoe verdienstelijk op zichzelf dan ook - nog niet beschouwd worden als be staansminimum. Men moet voor aan vulling zorgen. Een goede mogelijk heid daartoe kan men vinden bij het levensverzekeringswezen, dat het spaargeld onder voortdurend toezicht van de Overheid - Verzekeringska mer - belegt in handel, industrie en woningbouw, en dat daardoor een zeer grote bijdrage levert tot onze welvaart. De heer Dijk beantwoordde direkt na zijn causerie nog een aantal vragen. Daarna vertoonde de heer v. Schaik de films: „Afspraak met de Toe komst", een knappe en boeiende zwart-wit-film, vervaardigd in op dracht van de Levens verzekeringsbe drijven en de kleurenfilm van Bert Haanstra: „Delta, fase I", die een artistiek meesterwerk genoemd mag worden. Mevr. Fongers droeg aansluitend een welgekozen gedicht van de dichter M. Kok voor. De presidente sloot de bijeenkomst met woorden van dank aan degenen, die aan het welslagen ervan hadden meegewerkt. De opkomst was kleiner dan de vorige keren, vermoedelijk door het samenvallen met de aktie voor de in Griekenland vertoevende vluchtelingen. TWEEDE KERKVEILING BRACHT 7.015,60 OP Tal van stunts De tweede kerkveiling, t.b.v. de H. Moeder Godskerk, heeft vrijdagavond bruto 7.015,60 opgebracht. Een be drag waar het aktiecomité dik mee tevreden is. Ongeveer 8 uur werd begonnen en 's nachts omstreeks 1 uur ging het laatste stuk onder de hamer. Veilingmeester was weer Jan Wokke uit Limmen. Zijn rappe en handige manier van verkopen heeft in be langrijke mate bijgedragen in de ver koop van de 548 „artikelen". Ook de bekende heer Swart uit Alk maar heeft bijgedragen in dit grote bedrag. Met zijn bekende vlotheid (doorspekt van zakendoen) kocht de heer Swart ongeveer 1000,aan goederen en dreef daarmee meteen de andere goe deren ook op. Stunt op stunt volgde van deze heer. Een pakje luiers wat 295,op bracht (het werd na aankoop vele malen weer ten verkoop aangeboden) kwam in 't bezit van dhr. Swart, die het wil afstaan aan de eerste de beste papa welke op het gemeentehuis een kindje komt aangeven. Hij bood aan een reisje (voor 2 personen naar Pa rijs, voor 5 dagen) wat de organisa toren 325,opleverde. Geestig, maar ook zakelijk en handig, wist de heer Swart zo te bieden, dat hij van de diensten van kapelaan De Haan gebruik kon maken. Op zaterdag 9 november zal men deze Eerwaarde Heer zien staan in 't konfektiemagazijn van dhr. Swart. Het was op deze kerkveiling niet zo Ma ja Soir de Paris Ramage druk als de eerste keer, maar de artikelen waren waardevoller. Alle bezoekers aan „De Rus", waar de veiling werd gehouden, mochten gra tis loten. De hoofdprijs, een centri fuge, werd gewonnen door de fam. Jongkind. Hij „viel" bijzonder goed! Pastoor J. A. M. Schmidt trad door een decor van een geschilderde kerk naar voren om het sein van beginnen te geven. ZEER GEVARIEERD EN GOED FILMPROGRAMMA o.a. over Columbia Het Instituut had grotere belangstel ling verdiend op haar filmavond van woensdag in het „Asta"-theater. Interessant was de film over de win ning van rubber en het laten zien van de „honderd en één" artikelen welke er uit vervaardigd kunnen worden. In „De Gouden Ilsy" zag men een prachtig schouwspel. Niet alleen vliegtuigen van verschillend type, maar ook het zweefvliegen en het parachute-springen boven Ypenburg. De kleurenfilm over Columbia was bijzonder mooi. Voor ralleyrijders etc. was de film „Coupes des Alpes" zeker zeer inte ressant. Als geheel dus een zeer ge varieerd en goed filmprogramma, aangeboden door het Vredestein-con- cern. 68-JARIGE DAME VERONGELUKT bij verkeersongeluk De 68-jarige mevrouw Zuurhout - Zuurbier is gistermiddag op de Ken- nemerstraatweg gedood bij een ver keersongeluk. Mevr. Zuurhout kwam met haar fiets vanaf de Raadhuisweg en stak de Straatweg over, juist toen 'n vracht auto passeerde. De wielrijdster werd door de auto gegrepen en op slag gedood. De chauffeur van de zwaar beladen wagen van Rijkswaterstaat heeft nog naar links uitgeweken. Ge lukkig had hij op dat moment geen tegenliggers. GEREFORMEERDE KERKBOUW GAAT NU VLOT Na de grote stagnatie van vorst en regen gaat de bouw van de Gerefor meerde Kerk, aan de Noordergeest straat, zeer vlot. De kerk is reeds zover dat het dak is aangebracht en de kerk binnenkort glasdicht ge maakt kan worden. Op enkele meters na is ook de 25 m hoge toren, welke er naast staat, wat hoogte betreft klaar. STICHTING HEILOOER BEJAARDENZORG EN STICHTING WOONCOMPLEX v. BEJAARDEN 't Bestuur van bovengenoemde stich tingen verzocht ons te willen mee delen, dat voortaan de ingevulde for mulieren voor opname in „De Oude Pastorij", het toekomstige verpleeg huis en de aanvraag voor een woning dient te geschieden op het spreekuur van het dagelijks bestuur, dat iedere maandagochtend van 10.30 12 uur wordt gehouden in de serre van „De Oude Pastorij". Ook de bedoelde for mulieren kunnen daar gehaald wor den. DAMES BRIDGE-CLUB „SANS ATOUT" Uitslagen laatste clubmiddag De uitslagen van de clubmiddag van de dames bridgeclub „Sans A tout" luiden Buitenen - Garritsen 55 ¥2 Gilstra - Prins 52 Craamer - Spaans 45 ¥2 v. Weelderen - v. Tiel 45¥2 Klopper - Versteeg 44 ¥2 Dietz - Klaver 39 V-i Rozier - Waal 35Vs Bolweg - Blikslager 68 Eberson - Blom 59 ¥2 Donkersloot - v. Dijk 56 ¥2 Hielkema - Groen 49^ Nauta - Landsdaal 44 Schuiling - v. d. Va 11 37^ DAMCLUB HEILOO Stand van de dameompetitie Groep I: J. Sprenkeling gesp. 5 8 punten C. v. Lieshout gesp. 4 6 punten A. Dekker gesp. 3 4 punten K. de Boer gesp. 4 4 punten Pel Ganta gesp. 4 4 punten Groeneboom gesp. 4 4 punten Ligthart gesp. 3 3 punten Slijkerman gesp. 2 2 punten Bijwaard gesp. 3 2 punten Schurer gesp. 4 2 punten Bruschke gesp. 4 1 punt Groep II: Hofman gesp. 3 6 punten A. Rietveld gesp. 4 6 punten J. de Geus gesp. 4 6 punten Bakker gesp. 3 5 punten P. Oud gesp. 4 5 punten H. Verwer gesp. 3 4 punten P. Rietveld gesp. 5 3 punten Mulderij gesp. 3 2 punten Koeman gesp. 3 2 punten v. d. Werf gesp. 5 1 punt Swart gesp. 3 0 punten Groep III: Rommel jr. gesp. 3 6 punten Rommel sr. gesp. 2 4 punten Heijne gesp. 4 4 punten D. Smit gesp. 4 4 punten Hageman gesp. 2 2 punten Dijkman gesp. 2 2 punten Den Ouden gesp. 2 2 punten Hoebe gesp. 1 2 punten Adrichem gesp. 2 0 punten Sloop gesp. 2 0 punten Slotboom gesp. 2 0 punten Hogesteger gesp. 0 0 punten Bel 31197 wij bezorgen UW DROGIST STRAATWEG 402 BEGROTING VAN HEILOO, VOOR 1964, SLUITEND Overschot, gewone dienst, slechts 23.509,12 Vrijdagavond werd, officieel, aan de raadsleden van Heiloo de begroting voor 1964 aangeboden. Burgemeester J. A. Pesman zei dat het hem ver heugde te kunnen meedelen dat deze sluitend is. Het overschot op de gewone dienst is echter maar 23.509,12, ofwel 1,50 per inwoner. En dit op een algemeen totaal van 6.761.093,96, waarin een bedrag van 2.540.729,76 aan ver rekeningen. De eei^ tkomende weken hopen wij op verschillende onderdelen van deze be groting terug te komen. Op 15 november vindt over deze be groting een informatieve bijeenkomst plaats en op 29 nov. wordt hij be sproken in een openbare raadsverga dering. GEMEENTE HEILOO WENDT ZICH TOT GEDEPUTEERDE STATEN VAN N.-HOLLAND Inzake grenswijziging, voorgesteld door de gein. Alkmaar Verleden week is tijdens een open bare vergadering een ontwerpbrief in behandeling genomen, welke opge steld is door Burg. en Weth. van Hei loo, over het verzoek van de Gem. Alkmaar, inzake de grens tussen Alk maar en Heiloo. Gedeputeerde Staten van Noord Hol land hebben het standpunt van Hei loo gevraagd over dit verzoek. Hier onder volgt de brief. Ter voldoening aan het verzoek, ver vat in uw brief d.d. 30 juli 1963, no. 242, afd. 1, geven wij in het hierna volgende een uiteenzetting van onze mening ten aanzien van het verzoek van de raad van de gemeente Alk maar tot wijziging van de grens tus sen die gemeente en de gemeenten Bergen, Egmond-Binnen, Heiloo, Koe dijk, Oudorp en Sint Pancras. Allereerst menen wij èr op te moeten wijzen, dat het thans aanhangige ver zoek van Alkmaar niet los kan wor den gezien van de eerder gedane ver zoeken tot grenswijziging in 1924 en 1936. Ofschoon die verzoeken inder tijd zijn afgewezen, is toch steeds in vele bestuurlijke kontakten met Alk maar het streven tot uitbreiding van bestuursgebied merkbaar gebleven. In het bijzonder kwam dit tot uiting bij de opzet en vormgeving van het streekplan voor Noord-Kennemer- land. De Alkmaarse benadering van de streekproblematiek getuigde en getuigt nog steeds van een grote een zijdigheid. Dit heeft tal van bestuur lijke gevoeligheden in het leven ge roepen, die bij een meer ruimhartige en open benadering te vermijden zou den zijn geweest. Van Alkmaarse zijde werden tijdens de procedure voor de behandeling van het streekplan maximale wensen als minimale eisen naar voren ge bracht. De oorsprong van deze hou ding lag kennelijk in de gedachte, dat alleen grenswijziging de uitein delijke en enige oplossing zou kunnen brengen. Plannen van regionale betekenis wer den en worden nog vaak als een Alk maarse zaak voorbereid en in een definitief stadium gebracht. Kontakt met daarvoor in aanmerking komen de gemeentebesturen wordt veelal opgenomen in een te laat stadium. Ook de interpretatie van het begrip „Groot-Alkmaar" geeft een voorbeeld van genoemde eenzijdigheid. Dit be grip wordt door Alkmaar steeds ge hanteerd als de aanduiding voor een grote, door een diep ingrijpende anex- atie te vormen gemeente. Wanneer de kwalifikatie „Groot" aan buiten landse voorbeelden mocht zijn ont leend, willen wij toch niet nalaten er op te wijzen, dat bij die voorbeelden vrijwel altijd sprake is van een agglo meratie, die wordt aangeduid met de centrumgemeente, maar die in be stuurlijke zin het resultaat is van samenwerking tussen gemeenten. Wij betreuren het dan ook bijzonder, dat in de Alkmaarse gedachtengang de agglomeratie „Groot-Alkmaar" nimmer het resultaat zal kunnen zijn van een bestuurlijke samenwerking, welke is gebaseerd op een goede on derlinge verstandhouding der betref fende gemeentebesturen en op de ge zamenlijke wil om tot een effektieve belangenbehartiging te komen. De negatieve houding die Alkmaar in dit opzicht heeft ingenomen en die, zoals reeds opgemerkt, een lange wordingsgeschiedenis heeft, wordt nog eens opnieuw duidelijk in het licht gesteld door het antwoord van burgemeester en wethouders van Alkmaar op vraag 14 in het verslag van onderzoek behorende bij het grenswijzigingsvoorstel, welk ant woord luidt „Wij hebben trachten aan te tonen, dat samenwerking tussen gemeente besturen ook al is de bereidheid daar toe aanwezig, niet het middel kan zijn om het bestuur te voeren over hetgeen in sociologische en economi sche zin onder een stad moet worden verstaan." Overeenkomstig dit stand punt heeft Alkmaar in de praktijk dan ook nimmer willen toetsen, welke mogelijkheden er voor samenwerking zijn. In antwoord op vraag 15 in hetzelfde verslag wijzen burgemeester en wet houders van Alkmaar er zelfs op, dat thans een keuze moet worden gedaan tussen een verzoek om grenswijziging óf een poging om door samenwerking tot het beoogde doel te komen. Deze Elektr. Dekens Hoogtezonnen Infr. lampen keuze heeft Alkmaar reeds in 1924 en 1936 gedaan en naar ons gevoel heeft Alkmaar zich er ook nimmer meer van kunnen losmaken. Daarom is het ook bijzonder pijnlijk, zo niet grievend om in hetzelfde antwoord te moeten lezen, dat een eventuele samenwerking toch zal mislukken. Het zou ons desniettemin toch bijzon der verheugen te mogen ervaren, dat Alkmaar alsnog vanuit een daadwer kelijke bereidheid langs de weg van samenwerking en gemeenschappelijke regelingen tot een gemeenschappelij ke belangenbehartiging zou willen en kunnen komen. Ondanks de negatieve ervaringen der afgelopen jaren blijven wij er op ver trouwen, dat Alkmaar in de zich voorhands aftekenende streekontwik- keling geen middel zal blijven zien tot gebiedsuitbreiding. In de streek- ontwikkeling ligt voor de gezamen lijke gemeenten een taak, die in een goede onderlinge samenwerking en een uiteraard duidelijke opvatting over de centrumfunktie van Alkmaar, kan worden vervuld. Er is geen reden om de loyaliteit van de overige ge meentebesturen in twijfel te trekken; zij zijn stellig gaarne bereid niet al leen waar noodzakelijk maar ook waar wenselijk tot een „doeltreffende samenwerking". Dat langs de weg van samenwerking de opgaaf, die Alkmaar zich thans alleen meent te moeten stellen, tot een goed einde kan worden gebracht, lijdt voor ons geen twijfel. De ont wikkeling van Noord-Kennemerland in de achter ons liggende decennia mag misschien nog niet zo dynamisch zijn geweest, als van de komende ont wikkeling valt te verwachten, doch zij was niettemin reeds zeer ingrij pend; van een bestuurlijke zwakte is daarbij in het geheel niet gebleken. De ontwikkeling ook in de naaste toekomst blijft o.i. van betrekkelijk eenvoudige en overzichtelijke aard en geeft althans geen enkele reden tot een bestuurlijke alarmsituatie, waar toe uit bepaalde motiveringen in het verzoek van Alkmaar geconcludeerd zou kunnen worden. Bij ons bestaat volledig begrip voor de bezorgdheid, die het gemeentebe stuur van Alkmaar gevoelt met be trekking tot de ontwikkeling van de agglomeratie. In 't annexatieverzoek menen wij echter een miskenning te moeten zien van de bestuurskracht, de energie en het doorzettingsvermo gen van de omliggende gemeenten; bovendien wijzen wij op de niet onge vaarlijke mogelijkheden, dat indien de door Alkmaar verlangde situatie zou ontstaan, enerzijds de bestaande be stuurskracht zou verminderen en an derzijds de nieuw te vormen bestuurs kracht zou worden overspannen. Het verzoek tot grenswijziging gaat o.i. ten onrechte uit van de stelling, dat de agglomeratie, met Alkmaar als centrumgemeente, slechts uitslui tend en alleen onder Alkmaars be stuur in een verder stadium van groei kan worden gebracht. Het verleden, met een voor de streek reeds niet onbelangrijke ontwikke ling, heeft geenszins bewezen dat de bestaande bestuursindeling tot aan wijsbare moeilijkheden leidt of zal gaan leiden. Wij willen in dit verband niet nalaten er op te wijzen, dat de Minister van Binnenlandse Zaken blijkens de memorie van toelichting op de begroting van zijn departement voor 1964 tot de conclusie komt, dat het diep ingrijpende middel van an nexatie dient te worden beperkt tot gevallen, waarin van aanwijsbare moeilijkheden sprake is. In Noord-Kennemerland levert het verleden hiervoor geen aanknopings punt en voor wat de toekomst be treft zijn wij van oordeel, dat „inter gemeentelijke samenwerking" de op lossing kan bieden voor de proble men, die de streekontwikkeling in het leven roept. Een kritische beoordeling van het annexatieverzoek noopt overigens ook tot een oordeel over de streekont wikkeling. Wat de streekontwikke ling op lange termijn betreft blijkt nog eens opnieuw, welke voorzichtig heid is geboden met het hanteren van prognoses. Het in het streekplan ver wachte inwonertal der agglomeratie in 1980 wordt in het rapport van de heer Kwantes, dat mede de grondslag vormt voor het Alkmaarse annexatie verzoek, eerst in 1990 verwacht. Dit geeft een interessant prognosever- schil. Ook hetgeen in het jaarverslag van de P.P.D. over 1962 met betrek king tot prognoses wordt opgemerkt, versterkt ons in de mening dat voor zichtigheid is geboden. Concrete beleidsmaatregelen kunnen zeker niet enkel en alleen op grond van een eenmalige prognose worden genomen. Telkens opnieuw zal de si tuatie onder ogen moeten worden ge zien, waarbij het concrete beleid ruimte zal moeten laten voor een aanpassing aan de .zich wijzigende oms tandigheden Besturen is vooruitzien, maar deze eis lijkt ons te worden overtrokken wanneer op grond van verwachte omstandigheden tussen 1980 en 2000 thans om zulke concrete en diep in grijpende maatregelen' wordt ge vraagd. Het verzoek daartoe wordt bijkans onbegrijpelijk als bovendien wordt nagelaten aan te tonen, dat langs andere en meer flexibele wegen geen beleid kan worden gevoerd, waarin met zich wijzigende omstan digheden rekening kan worden ge houden. In de toekomstige ontwikkeling zijn duidelijk een drietal elementen aan te wijzen, die de agglomeratie een geheel ander aanzien kunnen en moe ten geven dan de wat monolitische Voor mannen: Tabac - Victor, Dunhill - Blett struktuur, die in het Alkmaarse ver zoek als uitgangspunt en als eind beeld wordt gegeven. Dit betreft in de eerste plaats „de verkeersontwikkeling". Allerwege wordt steeds meer de nood zaak gevoeld van een spoedige ont- vervolg op pag. 4 van dit bijblad)

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1963 | | pagina 6