REPKO Vale HUISWERKCURSUS «i Vraag niet om nylons vraag om DANLONS - «31 ONAFHANKELIJK NIEUWSBLAD VOOR HEILOO ÖftAIFFEISENBANK HEILOO J r* ft tl/V fn. a -*<- c> -IcjL A UURWERKEN co O Nieuwjaarsreceptie Gemeentebestuur Heiloo j Kousen-automaat voor 0 een moderne coiffure KOOMEN'S MODES Gezellig op Oudejaarsavond luisteren naar een MUSICAL J. J. PANTEK0EK, Ing. cj-el ï^etóckert sf 22e JAARGANG NUMMER 40 Red ak tie- en Administratie-adres Rechte Hondsbosschelaan 22 - Heiloo Telefoon 02200-30175 - Giro 140847 Advertenties per mm 15 cent (bij kontrakt reduktie) •LSVWl W co, 29 DECEMBER 1965 Dit blad verschijnt iedere donderdag in een oplaag van 6000 exemplaren huis-aan-huis in de gemeenten Heiloo, Limmen, Egmond-Binnen, Rinnegom, Egmond aan de Hoef. Advertenties e.d. moeten uiterlijk dinsdagmiddag 6 uur in ons bezit zijn. HEILOO IN 1965 Veel werd tot stand gebracht Veel bleef ook liggen Terugzien op een jaar wat voorbij is, heeft z'n voor- en nadelen. In her innering komen vele prettige gebeur tenissen maar vele ook herinnerend aan verdriet. Ook bij het doornemen van ge gevens voor het samenstellen van dit jaaroverzicht. Opvallend veel dodelijke ongevallen Wie het afgelopen jaar overziet moet konstateren dat een opvallend groot aantal verkeersongevallen zich voor deed, in onze naaste omgeving, met dodelijke afloop. Hieronder bevonden zich verschillende jeugdige personen. Opvallend veel personen die in de ge meente bekendheid genoten, stierven op te jonge leeftijd. Geroepen tot hogere funkties In 1965 werd een aantal ingezetenen geroepen hogere funkties te gaan be kleden in ons staatsbestel. Het ka merlid C. Egas werd tot Staatssekre- taris van het Departement van Re- kreatie en Maatschappelijk werk be noemd, oud-wethouder H. J. Eijsink tot burgemeester van de Groningse gemeente Bellingwolde. Onze oud-plaatsgenoot de heer J. A. Berger werd benoemd tot burgemees ter van de stad Groningen. In mei kreeg Heiloo, in de persoon van mevr. mr. Van der Zee-Mander- sloot de eerste wethoudster. gevoerde beleid en de totstandkoming van het verzorgingstehuis ,De Loet' in 1966 (100 bedden) voor het ko mende jaar praktisch de oplossing van het woningprobleem voor de eigen ingezetenen! In mei werd de nieuwe rioolwater zuiveringsinstallatie, onofficieel, in gebruik genomen. Kosten ongeveer 2.600.000,en met een kapaciteit voor een gemeente etc. van ongeveer 35.000 personen. Het grote sportveldenkomplex op de Egelshoek kwam praktisch gereed. Omvang: 6 voetbalvelden, 2 tennisba nen, 2 volleybalveldjes en een kom- plete atletiek-akkomodatie. De bouw van de nieuwe openb. u.l.o.- school plus gymnastieklokaal kon in 1965 aanvangen en vordert goed. De verwachting is dat met het cursus jaar 1966-1967 de school in gebruik HET ADRES VOOR UW Heerenweg'59 - Heiloo A Telefoon 1821^ V Wij wensen u een VOORSPOEDIG 1966 nieuw contingent woningen, voor de stichting ,De Uitkomst', is mogelijk geworden. Moeilijkheden om scholenbouw Een resumé gaven wij reeds over de vele voorzieningen welke al of niet tot stand konden komen. Op het terrein van het onderwijs Hebt u een kindfof de verwachting zijns school, |vaarvan de studieresultaten beneden gebleven Zo mogelijk kan uw kind op de te ALKMAAR juist die steun 'krijgen, die het zo hard nodig heeft. Onze ervaring kan ook voor u een oplossing betekenen. Dagelijks steun bij het HUISWERK. Kleine groepjes, dus individuele hulp. Bekwame leraren voor alle vakken. Inlichtii jen: DRS. B. J. C. GROTENBREG/- ZEEWEG l\- HEILOO - TEL. 30108 de ^paarbank met volledige bankservlce Kennemerstraatweg 4Ï6 - Tel. 81417 Jubilea Een bijzonder jubileum vierde ds. H. W. Bloemhoff, namelijk op 27 nov., toen hij en met hem velen, zijn 50- jarig predikantschap herdacht. Een bijzonder jubileum was ook dat van de heer P. Modder die niet minder dan 50 jaar lid was van het fanfare korps .Eensgezindheid'. Dat ook de .gewone' man of vrouw tegenwoordig in zijn of haar werk meer gewaardeerd wordt, op maat schappelijk terrein, werd wel duide lijk toen op 30 april mevr. Bammens- Kayk Koninklijk werd onderscheiden. Op 18 december namen velen afscheid van de heer J. Gerling, die als hoofd van de openbare u.l.o.-school 24 jaar lang het onderwijs in Heiloo uitste kend behartigd heeft. De Gymn. Ver. Doves bestond op 27 november 40 jaar, de A.V. Doves dit jaar 25 jaar. De Gymn. Ver. zal resp. op 15 en 22 januari a.s. dit jubileum vieren, de A.V. het komende jaar met nationale wedstrijden op de nieuwe atletiek-akkomodatie. Onbereikbaar Veel van wat we wilden bereiken in het afgelopen, gemeentelijk, jaar, kwam tot stand, evenveel waarschijn lijk bleef liggen of werd onbereik baar. Onbereikbaar werd het afwenden van een aftakking van de Rijksweg no. 9, althans op papier, omdat geen gehoor werd gegeven aan de Heiloose bezwa ren. Wij moeten dus vrezen dat met tertijd een deel van het Heilooërbos ten offer valt. Door financiële maatregelen, van ho gere organen, konden tal van zaken niet uitgevoerd worden. De partikuliere woningbouw, in Oost, alhoewel daarvoor aantrekkelijke plannen ontworpen zijn, konden nog steeds niet worden uitgevoerd, omdat de benodigde Rijksgoedkeuringen nog ontbreken. De zo hoog nodige sportvelden voor H.S.V., waarvoor de raad geld vo teerde, konden eveneens niet gereali seerd worden omdat goedkeuring nog onthouden werd. Dit zijn nog maar enkele aspekten van de bestaande moeilijkheden waarmee men als ge meentebestuur te maken heeft. Het beïnvloedt ook in sterke mate de groei van de gemeente. Konkrete cij fers zijn ons bij het schrijven van dit overzicht nog niet bekend, maar we kunnen met zekerheid vaststellen dat het aantal inwoners maar gering is toegenomen in 1965. Het zal nog rond de 16.000 blijven. Ten aanzien van de sociale woning bouw mogen we Heiloo prijzen! In een apart overzicht komen we daarop terug. Mogen we een konklusie trek ken? Dan voorspellen we door het genomen kan worden. De afgelopen maanden is gewerkt aan een zeer aantrekkelijk plan, een hertenkamp etc. aan te leggen in het gemeentebos. De problemen, rond dit bos, wat er mee gebeuren moest, be horen nu tot het verleden. Tal van uitgewerkte plannen, zowel van partikulieren, stichtingen of ge meente konden in 1966 nog niet tot uitvoering komen. Er werden nog geen goedkeuringen ontvangen. Tot bouw van de geplande H. Moeder ^/Gods kerk kon nog niet worden over gegaan, zo ook niet met de realise ring van de plannen ener wijkgebouw voor het Wit-Gele Kruis in ,Zuid'. Opvallend grote bouwaktiviteit in sociale sektor Het jaar 1965 kenmerkte zich, in te genstelling tot de partikuliere bouw, in een opvallend grote bouwaktiviteit in de sociale sektor. Zich voorname lijk afspelend in het zuidwestelijk deel der gemeente. Tien zgn. Bogaers-woningen werden gebouwd, 7 woningen in vrije uren te bouwen, naderen hun voltooiing, voor 12 Bogaers-woningen zijn de plannen gereed. De fa. Kroonenburg leverde 12 één gezinswoningen af, de fa. Gebr. Kaan dorp begon aan 76 ééngezinswoningen waarvan spoedig een deel bewoond kan worden. In de partikuliere sektor kon de fa. geldt dat eveneens in niei geringe mate. De bouw van een openbare ulo school vordert, aan die voor het r.-k. ulo-onderwijs kan nog niet begonnen worden. De definitieve Hasebroeks^hool kon nog niet gebouwd worden, moeilijk heden waren er over het plaatsen van twee noodlokalen. Bij de r.-k. ulo- en bij de St. Adelbertschool moesten ook weer noodlokalen geplaatst worden. Het aantal van dergelijke lokalen heeft een enorm aantal bereikt en schommelt om de 25! Het gemeentebestuur kan er weinig of niets aan doen omdat, ook in deze sektor, in 't geheel moet afwachten wat 't rijk aan bouw van definitieve scholen en lokalen toewijst. Zo ook op het terrein van gymnastieklokalen etc. Het open bejaardenwerk Het open bejaardenwerk vam op gang. Tal van activiteiten, van een speciale kommissie, zijn aangeslagen, zoals bijvoorbeeld de warme maaltij den-voorziening. Het opname-beleid, ten aanzien van verzorgingstehuizen, is in bespreking geraakt. Onder andere gestimuleerd door de internist dr. Schreuder, di- rekteur van het Algemeen Ziekenhuis .Zonnestraal' te Hilversum, welke een paar maal met Heiloose geïnteres seerden kontakt had. Een waardevol boekje voor boven 65- Op Nieuwjaarsdag zal pes middags van 3.30 tot 5.00 uur ten gemeentehuize aan alle ingezetenerl en relaties gelegenheid worden geboden het \kollege van Burgemeester en Wethouders nieuwjaars wensen aan tg bieden. j /T Rozema overgaan tot bouw van 12 woningen in ,West'. De Bouwkas van Nederlandse Ge meenten ging over tot bouw van 23 bungalows in ,west' waarvan een aantal al bewoond kon worden. Van deze Bouwkas konden de laatste ééngezinswoningen in ,Zuid' worden opgeleverd (in totaal 28). Alhoewel daar een beetje op gere kend werd, kwam het verzorgingste huis ,De Loet' nog niet klaar. ,De Oude Pastorij' werd uitgebreid en het verpleeghuis .Huize Kooimeer' aangepast, door verbouwing etc., aan de allernoodzakelijkste behoeften. In korte tijd kwam, door verbouwing en uitbreiding perceel Kennemer straatweg, het Hervormde Centrum ,De Rank' tot stand. Een grote aan winst voor de gemeente. Spijtig is het, dat door bepaalde om standigheden, de restauratiewerk zaamheden rond het Witte Kerkje en toren, niet zo vorderden dat de kerk in 1965 weer in gebruik genomen kon worden. De sociale werkplaats voor gehandi capten .d'Oosterzij' werd drastisch uitgebreid en op 30 mei in gebruik genomen. De plannen voor de bouw van een groot verpleeghuis (pl.m. 80 bedden) vorderden. Plannen voor bouw van 28 flatjes voor alleenstaanden en voor degenen die kleiner willen gaan wonen, kwa men rond. Met de bouw in .Centrum II' is begonnen. De bouw van een Zie onze jarigen en zij die het spoedig wor den, werd samengesteld door de kom missie open bejaardenwerk. De uitvoering van de nieuwe Bij standswet leverde in Heiloo niet veel moeilijkheden op. De speciale kom missie van raadsleden en niet-raads- leden stelde gunstige normen vast. salon uy Straatweg 103 - Heiloo Telefoon 30199 van het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest. De amateur teken- en schilder-ver eniging .Tintoretto' maakt een grote bloei door. Niet altijd op kultureel terrein wer kend, hebben de diverse vrouwenver enigingen een taak. Zij nemen nog steeds in ledental toe en de belang stelling voor de bijeenkomsten is op vallend groot. Bloeiende verenigingen zijn, ook het afgelopen jaar, gebleken de postzegel vereniging en de Heilooër Amateur Fotografen (H.A.F.) Heiloo. Veel aktiviteiten van middenstanders Opvallend veel aktiviteiten van mid denstanders waren er, in 1965, te konstateren. Door omstandigheden dikwijls genoodzaakt werden bedrij ven gemoderniseerd en/of uitgebreid. In het zuidelijk deel der gemeente kwamen er drie zaken bij (2 drogis terijen en 1 slagersbedrijfin het zuidwestelijk deel (dank zij een vruchtbare samenwerking tussen de gemeente en een benzine-maatschap- pij) een groot opgezet benzinestation en in het zgn. centrum ontstond een wasserette en werd een speciale ju welierszaak geopend. Ontplooiden zich deze aktiviteiten in direkt verband met het bedrijf, ten aanzien van samenwerking etc. man keert er nog wel wat. Zo liet de heer Ranzijn een pessimistisch geluid ho ren over de St. Nicolaas-aktie van de middenstand. Een aktie waaraan zich belangrijke bedrijven onttrekken. Elkaar meer gaan begrijpen Prettig te weten dat ook in Heiloo mensen en groepen elkaar meer gaan begrijpen. Tal van voorbeelden zijn te noemen, één is wel zeer opvallend. Twee klassen van een openbare la- Kennemerstraatweg 420 - Tel. 31795 Wij wensen \j een Voorspoedig 1966. Kultureel werk Op verschillend kultureel terrein is weer een gunstige ontwikkeling merkbaar. Het aantal leden, en daar mee de belangstelling voor de open bare leeszaal en bibliotheek, stijgt nog steeds en de behuizing wordt te klein. De Volksmuziekschool maakt daar geen uitzondering op. Zij bevor dert de algemene ontwikkeling, ze maakt het leven van de individuele deelnemer rijker en .levert' thans re gelmatig goed onderlegde muzikanten af aan de muziekensembles. De beide muziekverenigingen leiden weer een bloeiend bestaan en wat ook verheugend is, het ledental bestaat uit opvallend veel jongeren. Opval lend is ook het grote aantal jeugdige personen op abonnementsconcerten o.a. Waar blyft de tyd Een avond met Wim Sonneveld Heerlijk duurt het langst Kloris en Roosje West Side Story en nog vele andere verkrijgbaar bij: v. Aostastraat 28 - Tel. 31316 Heiloo I Xj i Drogisterij - Parfumerie wenst 'Zijn cliëntele een VOÖRSPOEDIG 1966 Tulpencroftlaan 18 fëlefoon 30890 Ziiverzegeis gere school kunnen bijeenkomen in het gebouw van de gereformeerde kerk, waarin ook de ouderavonden kunnen worden gehouden. Het zich, gezamenlijk, voorbereiden op het kerstfeest, is niet meer weg te denken en de 5e bijeenkomst op 21 december 1965 werd, in aantal, een hoogtepunt. Het houden van een oudejaarsavond- dienst van de protestantse kerken mogen wij ook wel als symptoom zien evenals de mogelijkheid, in 1966, dat de oud-katholieke kerk diensten mag gaan houden in de r.-k. H. Moeder Gods kerk. Dat deze gedachte van samenwerking gemeen goed is geworden bleek ook op de kerkedag, gehouden in een tent in het Heilooërbos, waar ongeveer 2000 personen bijeen waren. Dat er ook nog hindernissen zijn, op velerlei andere terreinen, mogen wij niet onderkennen. Het bovenstaande stemt ons tot vreugde en is de moeite genoemd te worden. Nog te veel den ken wij in wat ons verdeelt en niet wat ons vereent. Hierbij aansluitend Mogen we, aansluitend op het voor gaande, in 1966 hopen op nog meer begrip voor elkanders standpunt. Dat dit moge zijn op schier het gehele maatschappelijke terrein. Dit in het belang van ons zelf maar vooral ook om de wereld leefbaarder te maken. Heiloo, december 1965 N.M. GROTERE BIJDRAGE VOOR LEERMIDDELENPAKKET De raad heeft besloten, met algemene stemmen, in plaats van 15,per kind per jaar voor het leerlingen pakket, 17.50 op de begroting van 1966 te plaatsen. Dit voor het g.l.o. De kommissie van advies voor het onderwijs heeft daarvoor gepleit. De ze zelfde kommissie heeft echter, bij meerderheid, geadviseerd de subsidie op het vak machineschrijven stop te zetten. De heer Overmeer meende dat het geld beter gebruikt kan worden voor het andere onderwijs, welke het no dig heeft. Over de waarde van het machineschrijven op de u.l.o. scholen, en het gebruik in de praktijk, liepen de meningen uiteen. De heer Majolée pleitte opnieuw voor handhaving. Hij zag het als een goe de basis voor hen die de administra tieve richting uitgaan. ,Het te berei ken diploma is een normaal diploma o.a. van de Associatie voor Praktijk diploma's,' zo zei deze spreker. De heer Tomson verzette zich tegen de opmerkingen die gemaakt waren, dat het machineschrijven, zoals het op de scholen geleerd wordt, geen waarde zou hebben. ,Het tegendeel is waar' aldus dhr. ^Tomson. Met 9 tegen 5 stemmen werd het voorstel van B. en W., met de subsi diëring te stoppen, aangenomen. De leerlingen die het nu leren, kunnen dit nog, met subsidie, afmaken. Was u tevreden over ons I I in 1965 Wy waren het zeer zeker l over u Wij wensen u en de uwen een GELUKKIG EN VOORSPOEDIG 1966 fÖUWiU^R - MOttlOOLKl Kennemerstraatw. 414 - Heiloo Mient 12 - AJkmaar Graveren terwyi u wacht RAAD SPREEKT ZICH UIT VOOR OPENBARE BEHANDELING VAN BRIEF Verontrusting by .Eensgezindheid' Een brief van het dagelijks bestuur der gemeente heeft verontrusting ver oorzaakt onder bestuur en leden van de muziekvereniging .Eensgezindheid'. Verbazing ook bij raadsleden, vooral de passage in de brief: ,Wij moeten u dan ook aanzeggen thans metter daad ten spoedigste uit te zien naar een ander repetitielokaal en tot dan het gebouw Kerkelaan zodanig te be nutten dat er geen enkele reden tot klachten meer kan zijn.' Bezwaren tegen direkte behandeling in 't openbaar De heer Majolée had aan burgemees ter Pesman verzocht vragen te mo gen stellen over deze aangelegenheid en toestemming gegeven. Loco-burgemeester weth. Bolten was dat niet bekend. ,Dit overvalt mij. De vragen moeten eigenlijk schriftelijk gesteld worden.' Hy raadde aan deze zaak in komité te behandelen, wat gesteund werd door een enkel raads lid. De heer Joh. de Vries was daar tegen. Hij vond dat te veel al in ko mité wordt behandeld. ,Deze zaak is reeds jaren aktueel, 't is gewenst dat er nu over gepraat wordt,' aldus, on geveer, zijn standpunt. De heer Tomson was ook voor open bare behandeling maar dan moeten B. en W. zich op 't antwoord kunnen voorbereiden. De heer De Groot was het met de heren Majolée en De Vries eens, dus voor direkte behandeling. Het voor stel daartoe werd echter met 86 verworpen. GROND BIJ HOOG EN LAAG 3.000,— PER WOONEENHEID Bezwaren werden geuit Het aangehouden voorstel, in de vo rige raadsvergadering, de grond in het komplex ,Hoog en Laag* te ver kopen voor 24.000,te verkopen aan de r.-k. stichting voor Bejaarden zorg voor de bouw van 8 bejaarden flatjes, werd vrijdag onveranderd op nieuw door Burg. en Weth. aan de orde gesteld. Ook nu verzette mevr. Beek-Jansen zich hiertegen. Zij meende dat de eer- tyds vastgestelde grondprijs van 20,50 per m2 gehandhaafd diende te worden, met verhoging van rente verlies. Zij vond het onjuist dat het stichtingsbestuur en de bejaarden het tekort op dit komplex moeten beta len. Het werkt een sterke verhoging van de huren in de hand, die toch al hoog zijn, aldus mevr. Beek. Wethouder Bolten zei dat er eerst 4 woningen waren gepland en nu ko men er 8. De wethouder zei daarvan dat daardoor de grondprijs per wo ning wezenlijk niet verandert. Voorts zei spr. dat wij 't een en ander ook zakelijk moeten zien. ,Ik moet nu eenmaal uitkomen met dit komplex'. Ook andere raadsleden waren niet enthousiast over dit voorstel. Ze ga ven de wethouder de raad, in 't ver volg een andere gedragslijn te volgen. Deze beloofde dit in overweging te nemen. Het voorstel van B. en W. werd met 10 4 stemmen aanvaard. '.J!

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1965 | | pagina 1