:Valé Vraag niet om nylons vraag om DANLONS ONAFHANKELIJK NIEUWSBLAD VOOR HEILOO Kousen-automaat KOOMEN'S MODES JUNGHANS hebben de plaat die u graag hoort! ^achend ooer de loongrenó Oudejaarsavond conference van WIM KAN mono/stereo f 17.50 J.J. PANTEK0EK, ing. Voor uw BRIL Foto - WUIJTS - Optiek 12 JANUARI 1967 K U U 23e JAARGANG NUMMER 42 M w M0^^ ^0 Dit blad verschijnt iedere donderdag Redaktie- en Administratie-adres: K M M in een oplaag van 6600 exemplaren Rechte Hondsbosschelaan 22 - Heiloo 0 M 0 fl Êj^^B M M WMM M*Ê^M huis-aan-huis in de gemeenten Heiloo, Telefoon 02200-30175 - Giro 140847 H M JÊ JM Aiï^W 1^0 WW Limmen, Egmond-Binnen, Rinnegom, fl MM Egmond aan de Hoef. Advertenties per mm 15 cent Advertenties e.d. moeten uiterlijk (bij kontrakt reduktie) dinsdagmiddag 6 uur in ons bezit zijn. DE VERENIGING TOT BEHOUD VAN NATUURMONUMENTEN over de aankoop van .Nyenburgh' In onze krant van 29 december 1966 namen wij iets over uit het jaarver slag van de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten, dit naar aanleiding van de aankoop van ,Nij- enburgh' van de N.V. Maatschappij .Nijenburgh', tot exploitatie van on roerende goederen. Wij beloofden, zo mogelijk, uitvoeri ger terug te komen op deze aankoop, omdat wij deze van zeer grote bete kenis achten voor het behoud van dit bosgebied en in 't bijzonder voor onze gemeente. Er staan in dit artikel gegevens wel ke zeer interessant zijn voor hen die daar belangstelling voor hebben. Het is daarom, ook ter informatie van meer zakelijke gegevens, dat wij het genoemde artikel geheel overnemen uit dit jaarverslag (1965-'66). Degenen die naar aanleiding van dit artikel lid willen worden, hier enige gegevens: Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten in Nederland, Herengracht 540, Amsterdam-C, tele foon 020-246212. Door lid te worden mag men onder andere tal van natuurreservaten be zoeken. Zo in onze direkte omgeving het .Overbos', het bosbezit van Na tuurmonumenten westelijk van de spoorlijn. En hier dan het bewuste artikel: Het landgoed Nijenburg vormt in Noordhollands Noorderkwartier en West-Friesland vrijwel de enige en laatste gave buitenplaats. Het is ge legen aan de oude rijksweg van Am sterdam en Haarlem naar Alkmaar, direkt ten noorden van de bebouwde kom van Heiloo. Evenals de ten wes ten hiervan gelegen spoorlijn Uitgeest -Alkmaar doorsnijdt deze weg het landgoed in de richting zuid-noord. Dp gronden van de Nijenburgh zijn in het eind van de 17e eeuw door jhr. Gerard van Egmond verworven, die er rond 1700 ,de hofstede Nijenburgh' liet bouwen. Uit het huwelijk van Jhr. Gerard van Egmond van de Nij enburgh met Jonk vrouwe Machteld Van Foreest werd één dochter gebo ren die zelf in haar huwelijk kinder loos bleef, waardoor het gehele goed in 1742 vererfde aan de familie Van Foreest, die het sindsdien heeft be houden en ook bewoond. Om versnippering bij vererving te voorkomen werd in 1913 het landgoed ingebracht in een voor dit doel opge richte familie-n.v., de N.V. Maat schappij .Nijenburgh' tot Exploitatie van Onroerende Goederen. Deson danks werd het, als gevolg van suc cessie-problemen, onafwendbaar ge deelten van de Nijenburg te verko pen, waarbij het vooral door toedoen van Jhr. Herpert van Foreest, die een groot voorvechter van de instand houding van het landgoed was, is ge lukt, daarin Natuurmonumenten te betrekken. Aldus werd in 1928 een groot gedeelte (72 ha) van het bos aan onze Vereniging verkocht, waar aan toen de naam Heilooërbosch ge geven werd. Deze aankoop werd mo gelijk gemaakt dankzij financiële steun van de provincie Noord-Holland en de gemeenten Alkmaar en Heiloo. In 1966 tenslotte heeft Natuurmonu menten alle aandelen van de N.V. Nijenburgh overgenomen, waardoor de afsplitsing van het Heilooërbosch en daarmee ook deze kunstmatige naam weer ongedaan werden ge maakt en het thans 157 ha grote geheel is veilig gesteld. Ook in dit geval werd de financiering van de aankoop door de overheid mogelijk gemaakt, waarbij zowel het Rijk als de Provincie en de gemeente Heiloo een deel van de koopsom voor hun rekening namen. Nijenburgh ligt op een oude strand- wal, waarvan de hoogstgelegen, cen trale gedeelten zijn bebost. Oorspron kelijk bestond de begroeiing uit lanen van opgaand loofhout, meest beuk en eik, die de omlijsting vormden van hakhoutpercelen. In het bosgedeelte ten westen van de rijksstraatweg, dat naar verhouding het hoogst is gele gen, was dit eikenhakhout, terwijl het oostelijk deel voornamelijk met essen- hakhout was bezet. Veel van dit hak hout, vooral in het vroegere Heiloo ërbosch, is in de oorlogsjaren verdwe nen, terwijl na de bevrijding de vraag naar hakhout dermate snel afnam, dat deze exploitatievorm niet meer kon worden voortgezet en het hak hout thans in opgaand loofhout (spaartelgen) wordt omgezet. De rij ke paddestoelenflora van dit bos wordt reeds vele jaren bestudeerd door de bekende mycoloog G. D. Swa- nenburg de Veije. In het vroegere Heilooërbosch bevindt zich een fraaie groeiplaats van het vrij zeldzame schaafstro (Equisetum hiemale). De stengels van deze paardestaartsoort werden vroeger gebruikt als schuur middel, o.a. door vioolbouwers. Een deel van de gekapte bospercelen in het westelijk gedeelte is overigens ook omgezet in naaldhout, voorname lijk op de armste gronden die voor de groei van opgaand loofhout onvol doende perspectieven bieden. In het oostelijk deel is daarentegen de boomgroei uitstekend; hoog op gaand geboomte biedt hier huisves ting aan een reigerkolonie. In dit complex ligt ook het op de monumen tenlijst geplaatste vroeg-achttiende eeuwste huis Nijenburgh, waarnaast zich een fraai koetshuis van de zelfde ouderdom bevindt. Voor en terzijde van het huis is een waterpartij; met het daaruit afkomstige zand is des tijds de Kattenberg aan de westzijde van de Straatweg gemaakt. Tot de Nijenbergh behoren tenslotte nog enige landschappelijk aantrekke lijke boerderijen, waarvan de bijbe horende weilanden zowel aan de oost als aan de westzijde de uiterste be grenzing van het terrein vormen. Vooral de ten westen van de spoorlijn gelegen Westfriese stelpboerderij komt fraai uit tegen de achtergrond van een door de zeewind geschoren loofhoutbosje. F. W. van Eeden, de vader van de bekende literator, beschreef deze bos sen reeds in 1872 in zijn bundel .On kruid, Botanische wandelingen'. Na zich minder lovend te hebben uitge laten over de Alkmaarder Hout, ver volgt F. W. van Eerden: .Gelukkig echter biedt de natuur zelve den Alk- maarders schadeloosstelling aan in het bosch van Heiloo, een eindweegs verder dan de Hout gelegen, waar men kan zien, wat de natuur doet als men haar niet telkens in haren stillen arbeid stoort'. .Heiloo, het ou de Helichelo, is nog ,het heilige bosch' waar den mensch gelegenheid gegeven wordt een oud, eerbiedwaar dig bosch te aanschouwen Rondom het landhuis Nijenburgh be vinden zich enige fraaie beukenlanen en beukenbossen met een interessan te ondergroei. Ten zuiden van het landhuis gaat het beukenbos over in doorgeschoten hakhout van es en iep. In de struiklaag vinden we o.a. vlier, esdoorn, hulst en aalbes. In mei is de bosbodem getooid met bosanemoon, speenkruid en bosklaverzuring. Onder de essen is de bodem dan wit ge kleurd door het massaal bloeiende fluitekruid, terwijl al eerder in het iepenhakhout de maartse viooltjes hun heerlijke geur verspreiden. Ver der vinden we hier soorten als look zonder look, stinkende gouwe, ro- bertskruid, nagelkruid, bosandoorn, drienerfmuur, zevenblad, dagkoe koeksbloem, witte dovenetel, reuzen- zwenkjas e.a. Op verschillende plaat sen zijn de paden overwoekerd door de altijd groen blijvende klimop. Het bos is rijk aan vogels. Naast vele soorten zangvogels broeden er o.a. groene en grote bonte specht. Ook worden er regelmatig ijsvogels waar genomen. Ten zuiden van het landhuis Nijen burgh is in vroeger eeuwen een tuin in Engelse landschapsstijl aangelegd. Enige tientallen jaren geleden zijn de verwaarloosde gazons van deze tuin met bos beplant. In dit bosge deelte kan men nog duidelijk de spo ren van de vroegere tuinaanleg te rugvinden. Zo groeien hier zeer oude linden, beuken en eiken, die eertijds in een slingerende rij zijn geplant. Opvallend zijn ook enkele oude moe- rascypressen en een Taxusstruik met een stamdoorsnede van bijna een meter. Zie onze Straatweg 103 - Heiloo Telefoon 30199 JEUGDSCHAKEN .OPPOSITIE' Uitslagen le ronde - 2e turnus Frits Oonk-Frank Hoogenboom Jan Kaandorp-Nico Kraakman 01 Frits Donkersloot-Jan Schieveld V2-V2 Ferry -Han v. d. Graaf 01 De Oppositie-junioren schaken op donderdagavond in de Melco-kantine van 19.15 - 21.00 uur. Kom vanavond ook eens een partijtje schaken. Het is nu het geschiktste moment om lid te worden. LOTERIJ .HERWONNEN LEVENSKRACHT' Het komitee Heiloo heeft 350 loten verkocht in Heiloo. De 21e december van het vorig jaar vond de trekking plaats. Verheugd waren wij dat er 3 prijzen in Heiloo gevallen waren, nl. een tafelaansteker, een luxe sigaren doos en een gouden dasspeld. Voor ons leuk en voor de winnaars erg plezierig. De gelukkigen hebben in middels bericht gehad. Hartelijk dank aan kopers en verko pers van onze loten. De opbrengst van de loterij was voor uitzending van zieke en zwakke kinderen. JUWELIER - HORLOOCR MIENTIZ - TELI6089 - flLKMRRR KENNEMER5TR WEG <.K - HEILOO TEL.30799 ONTSPANNINGSMIDDAG UITVERKOCHT Zonder kaart dus NIET naar ,De Rus' Evenals voorgaande jaren is de ont spanningsmiddag van het komitee .Autotocht Bejaarden', te houden op 19 januari in ,De Rustende Jager', uitverkocht. Het heeft dus beslist geen zin om naar ,De Rustende Jager' toe te gaan zonder kaart! De aanvang is precies 2 uur en de zaal gaat niet eerder open dan half twee. ANDO, VROEGER N.V., BESTAAT 55 JAAR De afdeling ANDO (Algemeen Ne derlandse Drankbestrijders Organisa tie) bestaat 55 jaar. Dit is een voort zetting van de Nederlandse Vereni ging tot afschaffing van Alcoholische dranken, welke vier jaar geleden fu seerde met de I.O.G.T., de S.O.V. en een aantal afdelingen v ui de A.N. G.O.B. De drankbestrijders hebben het getij niet mee en ondanks dat, wordt er door de A.N.D.O. veel en goed werk verricht. Het eist veel inspanning om iets te bereiken. Gesprek met één der oprichters Wij hadden dezer dagen een gesprek met één der oprichters van de N.V., thans de A.N.D.O., de heer P. A. Holtes, die ook bij de oprichting van een aantal andere organisaties etc. een rol heeft gespeeld. 12 Januari 1912 werd de afdeling Heiloo van de Ned. Ver. tot Afsch. van Alcoholische Dranken in Heiloo opgericht, met 25 leden. In die tijd was er veel werk te verrichten op het terrein van het drankmisbruik, dit mede ontstaan door de slechte sociale omstandigheden waaronder arbeiders leefden. Het was die tijd ook dat men sprak van naast de rode de blauwe vaan. De plaatselijke N.V. richtte zich, gezien de omstandighe den, dan ook meer op provinciale en landelijke akties, zoals meetings. De provinciale meetings werden gehou den in de buurt van de Kattenberg. Een ideale plaats, vooral voor hen die van heinde en verre kwamen. De N.V. probeerde in die tijd ook op ander terrein aktief te zijn. Zij or ganiseerde in de loop der jaren wan del- en fietstochten en toneelavon den. Tijdens de bekende Landbouw- dagen in Heiloo, liet men bijvoorbeeld propagandawagens rijden met o.a. de leuze Blauw licht - 't allerveiligst' en voor onze tijd vreemd: ,om d'r kin deren wil'. Nog belangrijke taken Vooral na de laatste wereldoorlog gingen de N.V. en ook de andere ge heelonthoudersorganisaties, een moei lijke tijd tegemoet. Het resulteerde o.a. in 1963 tot de reeds genoemde fu sie. Het gebruik van drank verplaat ste zich van het café naar huis. Het gebruik van sterke drank onder jon geren nam sterk toe. Als één van de belangrijkste taken ziet men nu o.a. het stimuleren van het aantal bureaux voor alcoholisten, welke uitstekend werk verrichten en ook door de overheid flink gesubsi dieerd worden. De afdeling Heiloo werkt ieder jaar mee aan de landelijke inzameling om dit werk voort te zetten en uit te breiden. Gezien het huidige ledental komt zij niet meer tot grote aktivi- teiten. Heden eenvoudige herdenking De oprichting, dus 55 jaar geleden, wordt hedenavond op eenvoudige wij ze gevierd ten huize van mevr. De Geus, Heerenweg 181. Op deze bijeenkomst, waarvoor men zich nog tijdig in verbinding moet stellen met deze gastvrouwe, zal de heer Ant. Jensch lichtbeelden ver tonen van oud-Heiloo. VEEL BELANGSTELLING VOOR JUBILEREND VRIJWILLIG BRANDWEERKORPS Heiloo bezat eertijds een tweedehands zuig- en perspomp ,En hij spoot nog goed ook' aldus dhr. J. Rus sr. Veel belangstelling was er maandag middag voor de receptie, door het da gelijks bestuur der gemeente aange boden, aan het 25-jarige Vrijwillige Brandweerkorps. Bij afwezigheid van burgemeester J. A. Pesman, opende oud-wethouder J. Rus sr., als oud-commandant van de Heiloose brandweer vóór 19 dec. 1941, toen de vrijwillige brandweer werd opgericht, de rij der sprekers. De heer Rus was in zijn toespraakje zeer geestig en had de lachers op zijn hand. Daarnaast deed hij ook .steken onder water'. Na gereleveerd te hebben de voorge schiedenis van de brandweer, zei de heer Rus dat de brandweer toen niet zo bekend was omdat ze niet zo langs de weg timmerde als nu het geval is. ,Ik had toen gespierde mannen ter beschikking, en die waren ook wel nodig bij het beschikbare apparaat. Een tweedehands zuig- en perspomp.' De heer Rus liet er op volgen: ,En hij spoot nog goed ook!' ,In tegenstelling tot nu,' aldus dhr. Rus, .hadden de gemeentebesturen vóór 1941 maar weinig over voor de brandweer'. Adjudant Borst, commandant van de Rijkspolitie, wees op de goede samen werking met de brandweer. Een sa menwerking die van zo'n groot be lang is bij het uitbreken van branden. Rustig gevoel als je weet op elkaar te kunnen rekenen De commandant van de Alkmaarse brandweer, de heer K. Hartog, com plimenteerde het Heilooër korps. Hij toonde zich zeer verheugd over de uitstekende verhouding tussen de brandweerkorpsen in het rayon Alk maar. ,Het geeft je een rustig gevoel te we ten dat, als het nodig is, te kunnen rekenen op de korpsen van de omlig gende gemeenten.' Nog enkele sprekers voerden daarna het woord. Naast een groot aantal raadsleden, waren vele deputaties van brandweer korpsen aanwezig, evenals vertegen woordigers van firma's die materia len leverden aan de gemeente Heiloo. De heer P. A. C. Nieuwpoort, be stuurslid, trad als ceremoniemeester op. EEN SPROOKJE GELIJK Het Heilooerbos in de sneeuw en zon Een sprookje gelijk was het Heilooër- bos de afgelopen dagen. Vooral vrij dag. De sneeuw had zich vastgezet op de heesters en de bomen. Vooral de sparren aan het rijwielpad door het bos zagen er fantastisch uit. Op vallende objecten, voor fotografen, waren o.a. het paadje van genoemde weg naar de achterzijde van ,De Me rel' en Kuillaan vanaf de Zander slootweg gezien. De toch al opvallende wilgen aan de Zanderslootweg kwamen nog meer in de belangstelling. De zon maakte alles tot een prachtig decoratief geheel. Voor fotografen om van te smullen! Op zulke dagen zien we het bos, ons bos, weer eens van een andere zijde als voorjaar, zomer of herfst, maar niet minder mooi! IJSBAAN OPVALLEND VROEG OPEN De jeugd profiteerde reeds zondag van het (js De IJsbaan Heiloo' was, gezien de weersomstandigheden, al vroeg open. Reeds zondagmiddag profiteerde de jeugd van het ijs. Het waren er al enige honderden. Het ijs was nog niet van dien aard dat ook ouderen de schaatsen konden aanbinden. Wel vanaf maandag. Het weer was zondag ideaal! Een heerlijk zonnetje en praktisch geen wind. Het was gezellig druk. Het ijs was van redelijke kwaliteit. Op ondergelopen stukken land, o.a. in plan ,Oost', stond de jeugd 's mor gens al op de ijzers. Zelfs al tiental len en dit nog wel vlak bij huis. Een leuk gezicht vooral omdat het de al lerjongste jongens en meisjes waren welke van de ijspret genoten en met hen de ouders. BIEDT BEJAARDEN DE HELPENDE HAND Verleent kleine diensten In deze dagen van veel sneeuw en de daarbij ontstane moeilijkheden, spe ciaal voor oudere personen, vroeg men onze medewerking voor het plaatsen van een stukje. Ons werd gevraagd of jongere buurt genoten, bij zulke omstandigheden niet de straatjes etc. schoon kunnen maken voor hun bejaarde buren. Een vraag die ons overbodig leek maar wij, op verzoek, zeker willen herha len. Voorts of men, juist in deze da gen, niet behulpzaam kan en wil zijn voor het doen van kleine boodschap pen etc. VAN AOSTASTRAAT 28 TELEFOON 31316 - HEILOO DE HEREN H. J. NATZIJL EN A. KLAASSE 25 JAAR BIJ DE BRANDWEER Werden by 't afscheid gehuldigd Op 19 december 1966 waren de heren H. J. Natzijl en A. Klaasse 25 jaar bij de brandweer. Het betekende voor hen ook een afscheid, dit in verband met de gestelde leeftijdsgrens. Op 19 december bestond ook de Vrij willige Brandweer 25 jaar, de heren Natzijl en Klaasse waren dus vanaf de oprichting lid van het korps. Maandag werden de beide heren, op het raadhuis, gehuldigd. Allereerst sprak burgemeester J. A. Pesman, als hoofd van de brandweer, de scheidende brandweerlieden toe en prees hen omdat zij op deze wijze de gemeenschap hebben gediend, 25 ja ren lang. De commandant, de heer P. Spaans, had ook grote waardering voor zijn korpsleden Natzijl en Klaasse. De heer Spaans greep de gelegenheid aan de technische ontwikkeling van het brandweerapparaat te belichten. Tenslotte sprak de voorzitter van het bestuur van het korps, de heer J. C. Zander. Bronzen ere-medaille der gemeente Hoogtepunten waren het aanbieden van de bronzen ere-medaille van de gemeente Heiloo en een draagmedail- le, met oorkonde, van de Vereniging van Brandweercommandanten. Voorts werden de jubilerende schei dende brandweerlieden sigaren aan geboden en hun dames bloemen. Naast het voltallige kollege van B. en W., de gemeentesekretaris en de direkteur van openbare werken, wa ren alle dames van de korpsleden aanwezig. Voor de heren Natzijl en Klaasse ze ker 'n onvergetelijk uurtje. HALVE FINALES DAMES TURNEN IN HEILOO van het Dlstrikt Haarlem van de N.K.T.B. In het gemeentelijk gymnastieklokaal aan de Ringweg (naast de openbare u.l.o.-school) vinden op zondag 22 ja nuari de halve finales damesturnen plaats. Dit van het distrikt Haarlem van de Ned. Kath. Gym. Bond. Aan deze finales doen zes leden van de r.-k. gym.ver. .Klimop' mee, t.w.: Annelies Tervoort, Ria Bakker, Joke Nanne, Wil Bakker, Rina Kops en Tilde Botman. De wedstrijden vangen om 1 uur aan en er nemen in totaal 23 turnsters aan deel. R.-K. VROUWENGILDE Afdeling Heiloo Woensdagavond 18 januari om 8 uur heeft het Vrouwengilde in het Bruno- gebouw een avond georganiseerd in samenwerking met de voorlichtings dienst ten plattelande. Mej. Bastiaanse H.H. lerares en mej. Huber naailerares, zullen deze avond verzorgen. Er zal naar aanleiding van hetgeen de dames ons zullen leren een quiz worden gehouden, waaraan enige prijzen zijn verbonden. Ook zal er in de pauze een kleine loterij zijn ter aanvulling van onze kas. Mogen we weer rekenen op wat aar dige prijsjes van onze bezoeksters? Bij voorbaat onze dank. Op deze avond zal er ook gelegenheid zijn om u op te geven voor een geza menlijk bezoek aan de Westfriese flora op donderdag 23 februari. Bij opgave alvast 2.50 voldoen als ze kerheidsstelling. Tot woensdagavond. GEBEDSWEEK VOOR DE EENHEID Op de eerste dag van de internatio nale Gebedsweek voor de eenheid van alle christenen, woensdag 18 januari, zal er 's avonds om 8 uur in de Witte Kerk een gezamenlijke gebedsdienst gehouden worden, waarbij iedereen van harte welkom is. Heerenweg 151 - Heiloo Telefoon 31275

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1967 | | pagina 1