E2B5H gjj Q Cyclostylepapier /f directiesecretaresse NYLON JACKS f 14.95 - f 16.95 HELANCA PANTALONS 20 procent korting O lans Schaeffer RECLAME-ADVIESBUREAU SCAEFFER RAAM x> VENTILATOR 't Kleurencentrum VRIJDAG en ZATERDAG MAILLOTS 10 procent korting DRUKKERIJ UITKIJKPOST' - HEILOO VAKANTIEREIZEN Sporthuis P. HELLING Bestrijdt uw griep of verkoudheid met A NT l-GRIPPINE jMsntoop Drogisterij - Parfumerie UITSLAG VERKIEZINGEN 2e KAMER 1967 IN DE GEMEENTE HEILOO UITKIJKPOST BIJBLAD 16 FEBRUARI 1967 NIEUWJAARSREDE VAN BURGEMEESTER J. A. PESMAN Vergelijkingen met 1867 In de nieuwjaarsrede van burgemees ter J. A. Pesman, uitgesproken op vrijdag 27 januari, had deze een grote hoeveelheid vergelijkende cijfers ver werkt. Burg. Pesman begon als volgt: .Mevrouw, Mijne Heren, De gegevens die u als bijlage reeds heeft ontvangen in verband met de gebruikelijke woorden die ik tot u, bij de aanvang van dit jaar mag rich ten zullen wellicht de indruk vestigen dat, vergeleken met vorige jaren de verschillen gering zijn. Toen dan ook een paar maanden ge leden mijn aandacht viel op de Be groting van deze gemeente voor het jaar 1867 en op de daarbij aanslui tende rekening, meende ik dat het interessant zou zijn eens terug te zien naar het Heiloo van 100 jaar geleden. Het zal u met mij ongetwijfeld verba zen, hoe simpel en eenvoudig het to tale gemeentebestel van deze ge meente was met haar 941 zielen. Het totaal der inkomsten werd ge raamd op 4.031,52%, het totaal der uitgaven op 4.024,U zult reeds hebben uitgerekend dat een batig slot van 7,52% resteerde.' 40 opcenten gebouwd, opbrengst 280, ,De belastingcijfers zijn nog uiterma te overzichtelijk: 4/5 van de opbrengst der Rijksbelas tingen op het personeel zal naar wordt verwacht 100,—, meer op brengen dan een vorig jaar en wel 2.100,vermoedelijk een teken van de groei der gemeente, die ieder Heilooënaar oprecht zal hebben ver heugd; dit was ook het geval met: 40 opcenten gebouwd 280,10 op centen ongebouwd 430,en 15 op centen hoofdsom bel. op het Pers. 315,—.' Een voorzichtig en w\js bestuur Wij lezen verder in deze rede: ,Een voorzichtig en wijs bestuur raamde alle belastingen op voorwer pen van verbruik zoals Belasting op geslagt met uitzondering van var kens- en schapenvleeschBelasting op binnenlandsch gedistilleerd en op buitenlandsch niet te vergeten; op li keur, op het gemaal, de wijn, turf, steenkolen, brandhout, boter en bouw materialen, pro memorie. Dit maakte ongetwijfeld de neiging om zich het rustige Heiloo tot woon plaats te kiezen mede aantrekkelijk. Op boeten wegens overtredingen in zake van plaatselijke belastingen werd niet gerekend, wat toch wel iets zegt over het voortreffelijk ka rakter en de goede leefwijze der 19e eeuwse bewoners dezer gemeente. Er blijkt ook nergens dat er hier ter plaatse een spekhok was.' Raadsleden deden het voor 35,per jaar! ,De burgemeester-sekretaris kreeg 2 x/ 275,— dus beide funkties gelijk bezoldigd. De beide wethouders deden het samen voor 50,in totaal. De ontvanger verheugde zich in een be zoldiging van 140,per jaar en de Raad kreeg in totaal 35,per jaar, of te wel vijf gulden de man, en dat letterlijk want het schone geslacht deed nog niet mee. Een klokkenist werd met 20,— per jaar beloond en het onderhoud van huizen, torens, poorten en dergelijke vergden 165,—. Ook wegen, voetpaden, wandelplaat sen, plantsoenen en onderhoud van de klok belastten de gemeente niet bovenmate en met 70,was ook deze afdeling gezond. Wel kan ik met weemoed denken aan veel mooie en intieme zandpaden en weggetjes, die helaas voor immer zijn verdwenen, maar die toch ook veel van hun charme gemist zullen heb ben in barre regen- en wintertijd. Veldwachter ontving 235,— per jaar De veldwachter, het was er maar 1, werd m.i. fors bezoldigd met zijn 235,maar we betaalden ook nog aan de veldwachter in Limmen 6, en aan de rijksveldwachter te Alk maar 4,voor surveillance. Ik hoop van harte dat deze heren zich hiervoor niet teveel hebben behoeven in te spannen. In de volgende afdeling blijkt dat de openbare veiligheid, in totaal aan on derhoud etc. 29,— kost. Kleding en uitrusting van de veldwachter 5, En toch is hij ongetwijfeld netjes voor de dag gekomen,' aldus burge meester Pesman. ,Het Hoofdstuk dat ons in kennis stelt van al wat besteed werd als kosten voor het onderwijs en ter be vordering van kunsten en weten schappen is leerzaam. Aan de O.L. school werkten een hoofd en een onderwijzer van bij stand. Zij ontvingen hun salaris aan het einde van ieder kwartaal, gemid deld 165,— en 85,— en de vraag rees bij me of ze wel eens een voor schotje zouden hebben genomen.' Begroting van 100 jaar geleden min of meer amusant Burgemeester Pesman vervolgde in deze rede: .Mevrouw, mijne heren, voor ons al len is uit de aard der zaak deze be groting van 100 jaar geleden min of meer amusant, doch ik heb gemeend haar als onderwerp te moeten nemen, niet om deze zijde van haar karakter, doch wel om te kunnen wijzen op de grote mate van relativiteit, die zich ook openbaart in het bestuur van een gemeente. We zien de groei van Heiloo en we ten dat juist na het einde van de 2e wereldoorlog, deze zich in zo ver sterkte mate voortzette. We weten bij het zien en horen van de cijfers dat er een enorme geldsontwaarding heeft plaats gevonden, evenééns in de na-oorlogse jaren in versneld tem po. Geen onderdeel uit deze oude begro ting of het toont ons in hoe grote en verbazingwekkende mate de taak van een gemeentebestuur zich heeft uitgebreid en we begrijpen volkomen dat 100 jaar geleden de zelfstandig heid van de gemeente heel wat ge makkelijker kon worden gerealiseerd. Ik meen dat we ons van harte kun nen en mogen verheugen over de zo gewijzigde en uitgebreide taak onzer werkzaamheden, maar toch blijft mij de vraag bekruipen of onze inwoners thans wel zoveel gelukkiger zijn als een eeuw geleden. Men leefde korter, met zeer geringe sociale en andere voorzieningen, maar er bestond, zoals ook u bekend zal zijn een grote verbondenheid on der de inwoners der dorpen onderling en de levenseisen waren gering. Geen onderdeel van dit document uit 1867, of het is mogelijk er een nadere beschouwing aan te verbinden. Ik wil dit nog slechts doen ten aanzien van het onderwijs en dan niet alleen om u er op te wijzen hoe hemelsbreed hier de omstandigheden uit elkaar zijn komen te liggen en evenmin om u er op te wijzen hoe de mogelijkhe den voor ieder kind en ieder jong mens zijn verbeterd, zodat de kans om in de maatschappij op de meest geschikte plaats te komen toch voor vrijwel ieder individu is geopend.' Reclame-Adviesbureau Erkend Advertentiebureau gt vraagt een of een stenotypiste die daarvoor opgeleid wil worden. Haar taak'^zal o.a. bésta/n uit zelfstandig behandelen ^pn delegeren van alle binnen komende/uitgaande posW en telefoongesprek ken, het bijhouden van, de directie-agenda, het in steno opnemén en uitwerken van directie-correspondentie, het ontvangen van bezoekers en het waarnemen van de hon neurs bij afwezigheid der directie. Zij, die menen qua omleiding en persoonlijkheid in aanmerking te konden voor peze interessante, verantwoordelijke werkkring wprden uitgenodigd schriftelijk Xf solliciteren bij de directie van HOOGEWEG 15 - LIMMJpN Neem nu een Compleet verzorgd en geplaatst door Heerenweg 144 Heiloo Telefoon 31799 Gedipl. Pedicure C. C. v. d. Velde-Vis\ $utterlaan 68, Heiloo. Behandeling na a^ spraak bk u.njjuis. Co Diverse kindermaten (kindermaten) 9! Kennemerstraatweg 127 Heiloo Tel. 31815 Folio- en kwarto-formaat. Vraag prijs. Rechte Hondsbosschelaan 22 - Téiefoon 02200-30175 ENORME KEUZE IN O NAAR DE ioN o.a. Canarische eilandé^i v.a. 599.- Mallorca v.a. 299.- Ibiza v.a. 399.- Torremolinos v.a. 358.- Sjtges 399.- México ,v.a. 898.- Portögal v.a. 499.- Sorrenio V.a. 564.- Capri v v.a. 756.- Israël - Libanon - Sirië en Jordanië vla. 899.- Libanon \^a. 583. Vraagt onze uitgebreide reis- gidsefe bij: Kennemerstraatw. 36Q, Heiloo Telefoon 02200 - 30816 One reisbureau is ni» ook iedere dinsdag- en donderdagavond van 7 - 9 uur geopend. .Aandacht vragen voor de jeugd van deze t\jd' Burgemeester Pesman richtte zich, in de nieuwjaarsrede, tot de jeugd en de ouderen. ,Ik wil nog een ogenblik uw aandacht vragen voor de jeugd van deze tijd. Te veel meen ik dat op negatieve wij ze wordt gesproken en geschreven over deze grote groep van landgeno ten. En het is misschien verhelderend dat u, wanneer u 32 jaar bent gewor den dient te beseffen dat er dan evenveel jongeren als ouderen zijn. Dat wil dus zeggen dat ca. 50% der bevolking jonger is dan 32 jaar. Het is voor hen wier leeftijd gevor derd is door alle eeuwen heen niet eenvoudig jonge mensen te begrijpen, maar we menen zelf zo jong te blij ven, en dat kan een gevaar beteke nen, want het opgroeiende geslacht heeft nooit uitgemunt in eerbied voor zijn voorgangers en heeft steeds met grote reserve gestaan tegenover ou deren en zeker wanneer die z.g. wij- zeren dan nog wat krampachtig jeug dig willen meedoen en zij de indruk krijgen dat dit alles toch niet hele maal echt en waar is.' Tracht niet te snel oud te doen .Wanneer wij wellicht wat meer le venservaring hebben gekregen zal er wel steeds een mogelijkheid blijven hiermede de jonge generatie te die nen, zeer in het belang van allen. Tot de opgroeiende mensen zou ik willen zeggen: Begrijp dat de jaren van de jeugd er zijn om je op welke wijze dan ook te ontwikkelen, dus niet alleen schools en tracht niet te snel oud te doen, dat komt wel van zelf en snel genoeg, maar begrijp dat je alleen door je persoonlijke inzet kunt meewerken aan de ontwikke ling van deze samenleving, wanneer die werkzaamheden positief zijn ge richt, en besef daarnaast, dat over een paar jaar jullie nageslacht met evenveel kritiek zal komen te staan tegenover alles wat door jullie is ge dacht en gedaan. Dan zullen de ouder gewordenen, misschien zelfs wat wijzer geworde nen, inzien, zoals naar ik hoop wij allen doen, dat wij het zijn die de jeugd bitter nodig hebben om te trachten hen over te geven wat wij zelf als het beste hebben leren ken nen. Wat ik wel weet en waarop ik meen juist in deze eerste vergadering te moeten wijzen is, dat het slechts mo gelijk is in de eigen periode waarin men leeft, werkt en zoals dat voor ons het geval is, bestuurt, dit te doen naar beste vermogen, beseffende dat hopelijk ook over 100 jaar men zal ^kunnen glimlachen over de begroting van dit jaar en dat wij dus juist in het besef van de beperktheid onzer mogelijkheden, met des te meer ijver en toewijding de taak hebben Heiloo zo te besturen dat het voor zijn in woners de beste mogelijkheden biedt op levensvreugde en geluk, wat ik dan ook alle ingezetenen en u leden van de raad met allen die u dierbaar zijn van harte toewens,' aldus burge meester Pesman in zijn rede tot Hei loo's raadsleden. VROUWENWERELDGEBEDSDAG i 1967 Op vrijdag 10 februari j.l. was de „Witt^Kerk" van de Hervormde Ge meentes in Heiloo voor de helft ge vuld me\ vrouwelijke aanwezigen, die kwamen juisteren naar de liturgie, samengesteld door Koningin Salotte en waarvah het thema luidde: „Zijn Koningschap^ zal geen einde nemen". Wij meende»dankbaar te mogen zijn voor het persoonlijk en gezamenlijk komen van uXnaar deze plaats van verwachting, a^arbij js één aanwe zige, die wij gaafrne willen laten zeg gen wat zij van dp belangstelling van deze avond vond,\n.l.: „Dat dit sa menkomen door ^en groter aantal vrouwen, ongeacht "de richting, bijge woond diende te worden. Immers, dit samenzijn vertolkt eön uiting van on ze gevoelens, in het bijzonder ten op zichte van de gèbeurtepissen, die zich rondom ons iir de wereld afspelen en ons met uitbanning vai} oorlog, tot nen onder Als de Heer het huis niet bouwt; werken vergeefs die er aan bouwen. Bouwpastoor J. A. M. Schmidt, ge assisteerd door kapelaan Haan, leidde de eerste steenlegging. Het was de oud-deken van Den Helder (en oud plaatsgenoot) de Hoogeerwaarde heer G. P. Bakker, welke dit deed. De priester zegende eerst de plaats waar een houten kruis geplaatst was, de plaats van het toekomstige altaar. Achtereenvolgens de vier fundamen tele hoeken van de kerk en tenslotte de steen. Oud-deken Bakker metselde de steen, waarop staat „Als de Heer het huis niet bouwt; werken vergeefs die er aan werken". In deze steen werd een koker aange bracht waarin een oorkonde. In het Hebreeuws staat bovenaan: JAWEH, en aan de voet: BETHEL. In de koker werden ook aangebracht een aantal munten van deze tijd. De ze oorkonde, waarin vastgelegd vele gegevens over de totstandkoming van de nieuwe Moeder Gods Kerk en ak- tuele gebeurtenissen van deze tijd, is gemaakt door frater Hof van de Abdij te Egmond-Binnen. De plechtigheid werd besloten met het gezamenlijk zingen van het In trede lied. Daarna begaven de genodigden zich naar „De Rustende Jager". Tegen Kerstmis 1967 in gebruik Architekt van deze nieuwe H. Moeder Gods Kerk is de heer J. Koldeyn uit Voorburg. Aannemers zijn de gebroe ders Tuin ('t Zand) en onderaan nemer de fa. Kops (Heiloo). Men hoopt dat de bouw zo voorspoe dig zal verlopen, dat tegen Kerstmis 1967 de nieuwe Kerk in ge bruik genomen kan worden. De bouwkosten van de kerk bedra gen ongeveer 600.000, Het aktie-comité voor bouw van de kerk had gerekend op koud weer en zorgde op het terrein voor iets warms in de vorm van een kop erwtensoep. Door niet minder dan 440 aanwezigen werd daar een dankbaar gebruik van gemaakt. NIEUWS JONGERENKONTAKT Op woensdag 22 februari gaan we weer starten met ontspanningsavon den. We gaan beginnen met een film avond. De titels geven we niet vrij, dat blijft een verrassing. Ook gaan natuurlijk de biljartavon den door. Enfin we hopen dat het weer gezellige avonden mogen wor den. Nu weer in onze mooie zaal van het Bruno-gebouw, wat na de ver bouwing zeer gezellig aandoet. Tot ziens op 22 februari. Mogen we op uw komst rekenen? Het bestuur ENIGE KONKLUSIES OVER DE UITSLAG IN HEILOO Opvallend resultaat voor D'66 Uit de resultaten van de gehouden Kamerverkiezing, in Heiloo, kunnen wij konkluderen dat deze praktisch een getrouwe afspiegeling is van die in het land. Gaan we de Kamerverkiezingen van 1963 met die van nu vergelijken, dan is er een opvallend verlies voor de K.V.P. van 41,2 naar 36%, dus 5,2%, de P.v.d.A. ging achteruit van 22 naar 18,3%, dus 3,7%. De V.V.D. had een gering verlies, van 20 naar 19,6%. De A.R. steeg beduidend namelijk van 4,2 tot 6,2%, dus 2%. Van 4,2 naar 3,9% ging de C.H.U. Een stijging had de C.P.N. van 1,3 naar 1,8%. De PSP daalde van 3,5 naar 3%. In vergelij king tot 1963 steeg de B.P. van 1,7 op 3,3% maar daalde sinds de raads verkiezingen van 1966 v. 8 tot 3,3%. De overwinnaar is ook hier de groep D'66. Met 512 stemmen verkregen deze nieuwe politiekelingen niet min der dan 5,7%. Behoudens deze laatste nieuwe groep waren de resultaten voor de andere nieuwe groepen, ook in Heiloo, nihil. DE HEER A. NUIJENS GEKOZEN ALS KAMERLID voor de Boerenpartij Uit de resultaten van de gisteren ge houden Kamerverkiezing kunnen wij nu reeds konkluderen, dat de heer A. Nuijens uit Limmen, gekozen is als vertegenwoordiger van de B.P. OPVALLEND VEEL VOORKEURSTEMMEN C. Egas en mr. C. Berkhouwer in de Kamer Onze plaatsgenoot de heer C. Egas (P.v.d.A.) behaalde opvallend veel voorkeurstemmen. In sommige stern- districten zelfs 15%. Ook onze plaats genoot C. Berkhouwer (V.V.D.) be reikte veel voorkeurstemmen. Beiden komen weer in de 2e Kamer terug. een eenheid.'dienen te COLDREX "ptJCKLEYS v MtON X. THIJ3 ONCHICUM ELIXER DARONARCTN enz. station. de volkerer/'. bberen het komende /jaar opnieuw te g$an wer ken. De kollekte op deze avqnd, be stemd yoor de verspreiding vpn het Evangelie, bracht 71,54 op. Een ge ring aantal ongebruikte liturgiëh zijn nog aï te halen op het adres: Ket^ne- mer^traatweg 251. EERSTE STEEN GELEGD VOOR DE NIEUWE H. MOEDER GODS KERK Onder grote belangstelling werd za terdagmorgen de eerste steen gelegd voor de bouw van de nieuwe H. Moe der Gods Kerk. Een kerk welke ge bouwd wordt aan de Holleweg, op het terrein van „De Rimboe". Onder de belangstellenden was o.a. de plaatselijke geestelijkheid van Hei loo, het dagelijks bestuur der gemeen te, vele raadsleden en de direkteur van openbare werken. Naam van de partij Prov. Staten 2e Kamer 2e Kamer 1966 1963 1967 3401 3359 3216 36 1620 1795 1636 18,3 V.V.D 1618 1632 1746 19,6 A.R 404 344 549 6,2 C.H.U 497 340 345 3,9 C.P.N 119 105 155 1,8 P.S.P 379 282 270 3 S.G.P 9 0,2 7 0,2 B.P 607 137 292 3,3 G.V.P 20 8 12 0,2 Liberale Volkspartij 14 0,2 Noodraad 38 0,4 Landsbelangen 16 0,2 Chr. Dem. Unie 56 60 0,4 D'66 512 5,7 Lijst ongehuwden 53 0,4 100

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1967 | | pagina 6