Vale %to7(ihoHeiloo ONAFHANKELIJK NIEUWSBLAD VOOR HEILOO OPRUIMING GRAMMOFOONPLATEN 31 JULI 1968 35e JAARGANG NUMMER 19 BOQNACKER mm heerlijk, de beste Vraag niet om nylons vraag om DANL0NS Kousen-automaat KQOMEN'S MODES Grote kollektie STIJLKL0KKEN AL UW FOTOWERK binnen 2 dagen gereed. MIDDENSTANDS-HANDELSSCHOOL HEILOO Voor uw BRIL Foto - WUIJTS Optiek hebben de plaat die u graag hoort SINGLETJES, uitzoeken f 1.50 ALLE 25 cm mono L.P.'s voor slechts f .50 J.J. PANTEKOEK, Sng. AVOND-ULO HEILOO F. L. van Ginkel P. C. Neyens Redaktie- en Administratie-adres: Rechte Hondsbosschelaan 22 - Heiloo Telefoon 02200-30175 Giro 140847 Advertenties per mm 15 cent (bij kontrakt reduktie) Dit blad verschijnt iedere woensdag in een oplaag van 7500 exemplaren huis-aan-huis in de gemeenten Heiloo, Limmen, Egmond - Binnen, Rinnegom, Egmond aan de Hoef en Akersloot. Advertenties e.d. moeten uiterlijk maandagmiddag 6 u. in ons bezit zijn. DAMESKAPSALON BIJWAARD HEROPENDE Herenkapsalon wordt gesloten Zonder officieel vertoon heropende maandagmorgen de familie Bijwaard aan de Zevenhuizerlaan hun dames kapsalon. De afgelopen weken is er hard ge werkt om de dameskapsalon aan te passen aan de gegroeide behoefte. Met veel enthousiasme is dit onder andere gedaan door twee zoons van de heer en mevrouw Bijwaard. De mogelijkheid is er thans om 10 dames tegelijk te helpen. Dit werd o.a. mogelijk door opheffing van de herenkapsalon. De heer Bijwaard moest, om gezondheidsredenen, deze afdeling sluiten. Er is dus een uit breiding ontstaan, alhoewel het knip pen van kinderen gehandhaafd blijft. Mevr. Bijwaard en haar dochters heb ben in de loop der jaren een brede kring van klanten opgebouwd. De mogelijkheden zijn, na genoemde ver anderingen, aanzienlijk uitgebreid. Zoals gezegd, er gebeurde bij deze heropening niets officieel, maar vrienden en relaties zorgden even goed voor iets feestelijks, namelijk in de vorm van bloemen. BANKETBAKKERIJ Dat is zo en dat blijft zo STRAATWEG 91 - TEL. 30032 's Zondags v. 10-12 u. geopend voor vers slagroomgebak. VERKOOPDAG IN ,DE LOET' van werk van de handwerkgroep Op woensdag 4 september wordt er in het verzorgingstehuis ,De Loet' een verkoopdag gehouden. Verkocht zullen worden artikelen van de zeer aktieve handwerkgroep. Het assortiment van gemaakte artikelen loopt sterk uiteen. Zo zal er ten ver koop worden aangeboden baby- en kinderkleding, kleertjes voor poppen, mooie tafellakens maar ook prachtige kussens en zelfs japonnen. Wij deden maar een greep uit de veelheid van artikelen. Deze handvv-erkelub bestaat ongeveer anderhalf jaar en een 25-tal dames neemt er aan deel. Niet alleen uit ,De Loet', maar ook uit de naaste omgeving. De opbrengst is bestemd om materialen te kopen om weer aan de slag te gaan. Om de verkoopdag nog aantrekkelij ker te maken zijn er tal van attrak- ties, waaronder het raden van namen van poppen en de verkoop van een voudige konsumpties met servering van zelf gebakken cake. Men hoopt dat velen naar ,De Loet' zullen gaan om te komen kijken en te kopen. Ook zou men het op prijs stellen als 't een en ander be schikbaar wordt gesteld. Het tele foonnummer van ,De Loet' is 30744. Zie onze .Straatweg 103 - Heiloo Telefoon 30199 [aiWEueR - Hom.«oeR KENNEMEP5TR Wfcli - HEILOO TEL:J0799 BIJ hET 70-JARIG BESTAAN VAN DE MUZIEKVERENIGING .EENSGEZINDHEID' (2) Direkteur werd ontslagen Moeilijkheden kwamen er al direkt, dit door ongeregelde repetities. Soms zelfs op zondagmorgen. De kwestie kwam aan de orde op een spoedeisen de vergadering. Voor het grootste deel zouden de moeilijkheden veroor zaakt zijn door de direkteur. Met al gemene stemmen besloot men dan ook hem te ontslaan. Als opvolger van de heer Otto kwam de heer An derson, eveneens uit Alkmaar, maar onder de voorwaarde dat er een ge regelde repetitie, óp dinsdag- en vrij dagavond zou plaats vinden en dan van minstens 2 uur repetitie. Kontributie van 25 cent naar 15 cent per week Verenigingsbesturen van nu, die kon stand moeilijkheden van financiële aard hebben, zullen wel vreemd kij ken als we meedelen, dat op een ver gadering van 1902 werd besloten de kontributie, die 25 cent bedroeg, te verlagen tot 15 cent per week. Tijdens één van de vele vergaderin gen werd het voorstel gedaan een advertentie te plaatsen waarin de le zers geïnteresseerd zouden worden deel te nemen aan een boottocht naar Haarlem of Utrecht. Een en ander natuurlijk met opluistering van het fanfarekorps. de twee gewone uitvoeringen voor kunstlievende leden zijn toch immers nog een paar malen op 't Groentje bij Overweg, in de tent van Helder, bij de gehouden draverij op ,Duin en Bosch' en in de tuin van Huize Over weg' concerten gegeven en ook ver scheidene malen marsmuziek ge maakt.' Subsidie van 20,per jaar Op een verzoek om subsidie besloot Heiloo's raad 20,beschikbaar te stellen. Onder voorwaarde dat er eni ge openbare concerten gegeven zou den worden. Met de rust op uitvoeringen was het blijkbaar niet erg best gesteld in 1920. De heer Holtes wees op minder ge wenste toestanden. ,Dit is al meer een lastig euvel gebleken' en nu wordt besloten in ieder geval het recht van toegang voor te behouden. De rijksveldwachter wordt verzocht op dergelijke avonden in de zaal(!) aanwezig te zijn. (wordt vervolgd) kleur en zwart-wit Of SPECIAALZAAK W00R FOTO EN FILM KENNEMCBSTRflRTWEG 330 WILLEM BRUUL V OETBALTOURN OOI op 18 en 25 augustus Limmen' moet beker verdedigen Het jaarlijkse Willem Bruul voetbal- tournooi wordt dit jaar gehouden op de zondagen 18 en 25 augustus, op het sportpark ,De Egelshoek'. De s.v. ,De Foresters' heeft de vol gende verenigingen bereid gevonden deel te nemen aan dit tournooi, ge noemd ter nagedachtenis van de eer ste voorzitter van de sportvereniging, de heer W. Bruul: Alcmaria Victrix, Officieel erkende opleiding voor het Middenstandsdiploma. 1- en 2-jarige cursus onder leiding van bevoegde leraren. Ook dit jaar hoog percentage geslaagden. Aanvang der lessen 20 augustus 1968 in de R.-K. MAVO HEILOO. Inlichtingen en aanmelding: W. J. J. GALLEE, Kennemerstraatweg 133, Heiloo, tel. 02200-31665 A. M. DE VRIES, De Driestal 36, Heiloo, tel. 02200-31842 IN HET JAAR 2000 2,1 MILJOEN BEJAARDEN Thans ongeveer 1,2 miljoen Het Centraal Bureau voor Statistiek heeft enige cijfers gepubliceerd over het aantal bejaarden in Nederland, nu en in de naaste toekomst. In Nederland waren er 1,2 miljoen bejaarden of 9,6% van de totale be volking. De jongste prognose van dit bureau is dat er in 1980 1,6 miljoen of 11,2% en in het jaar 2000 2,1 mil joen of 11 a 12% van de totale be volking. Plannen voor 131 verzorgings tehuizen Het aantal verzorgingstehuizen per 15-9-1967, na 1945 gebouwd: 582 met 51.501 bedden. In aanbouw waren 101 tehuizen en er waren plannen voor 131 verzorgingstehuizen. Het totale aantal bedden bedraagt thans onge veer 100.000. Aantal bejaardenwoningen 33.039 Na 1945 werden 33.039 bejaarden woningen gebouwd of 2,36% van de totale woningbouw. Na 1945 werden 37 serviceflats ge bouwd, er waren 11 in aanbouw en er zijn plannen voor 36 service-flats. Door de overheid werden 14 diensten centra gesubsidieerd, gereedgekomen zijn 25 zgn. hulpposten. Er zijn thans vele plannen en initiatieven op dit terrein. Het aantal bejaardenhulpen m het kader van de gezinsverzorging was per 1-2-1967 ongeveer 9.650. De ge schatte behoefte is echter 40 a 47 duizend. Aan eten en drinken zou het niet mankeren De toenmalige burgemeester, B. C. van Merlen, stelde .Eensgezindheid' voor ter gelegenheid van H.M. de Ko ningin 'haar verjaardag te musiceren. Dit in de tuin bij de burgemeester. De vereniging zou van de burgemees ter 10,ontvangen. Opvallend is voorts, dat de burgemeester beloofde dat het de muzikanten op deze avond aan eten, drinken etc. niet zou man keren. In 1906 neemt het gehele dagelijks bestuur, wegens moeilijkheden, ont slag. Waarom Daarover is niets meer na te gaan. Viool verkocht voor 2.25 Een viool, eigendom van de vereni ging, werd onder de leden verkocht. Na veel loven en bieden werd de viool eigehdom van de heer Harder en wel voor 2.25! Om leden te winnen ging men o.a. over tot publikatie op de hier in Hei loo aanwezige aanplakborden. Het onderricht was kosteloos. Na de uit voering van 7 februari 1907 daalde het ledental tot 9 leden. O.a. door dienstplicht van enkele leden. Geluk kig sloot een 8-tal jongeren zich weer aan. Geld van medewerking werd verdeeld Het was. in die tijd zo, dat indien voor een medewerking .Eensgezindheid' geld ontving, dit onder de leden werd verdeeld. Daarvoor werden dan bier tjes gekocht. Leden wilden naar een concours. Telkens stuit dit op bezwaren van het bestuur. Motivering: de instrumenten stemden niet goed en het aantal le den was te gering. De langdurige stu die op één muzieknummer stuitte op afkeer. .Eensgezindheid' te vroeg op pad In het jaar 1909 staat de geboorte van Prinses Juliana voor de deur. Evenals in tal van andere plaatsen was er twee dagen voor de werkelijke geboorte het gerucht van geboorte. .Eensgezindheid' liet 's avonds om half tien al een vrolijk Wilhelmus in de buurt horen. Vroeger notuleerde men bijna alles. Zo lezen wij bijvoorbeeld dat een lid zich meldde maar reeds na twee maanden vertrok .wegens een zwak ke borst'. In 1910 werd in de ontstane vakature van voorzitter de heer Maas Geesteranus benoemd. 1911 een zeer druk jaar Het jaar 1911 was er één met een druk verenigingsleven. In de notulen staat hier tenminste over: .Behalve Meervogels, V.V.W., Purmersteyn, onze plaatselijke voetbalvereniging H.S.V., Rood-'Wit uit Amsterdam en een elftal van de organiserende ver eniging. Vorig jaar won Limmen de wissel beker, dus moeten onze buren pro beren deze te behouden. Binnenkort zullen wij de indeling van de poules en de wedstrijden publice ren. WILLEM BRUUL HANDBALTOURNOOI op zondag 11 augustus Het jaarlijkse Willem Bruul handbal- tournooi zal gehouden worden op zon dag 11 augustus op het sportpark ,De Egelshoek'. Er doen aan mee: B.H.C. (Bussum), W.G.W. (Den Helder), V.Z.V. ('t Veld), Blauw-Wit (Amsterdam), De Schutters (Rotterdam), Tonegido (Wieringeri) en IJmond (Velsen), al len met dames-teams. Deelnemende herenploegen komen er van V.Z.V., Blauw-Wit, B.H.C., IJmond, De Schutters, Tonegido en Operatie '55. Voorts een dames- en herenteam van de organiserende vereniging De Fo resters. De W.G.W. dames moeten de wissel beker verdedigen, welke zij vorig jaar in hun bezit kregen. Dit tournooi, dat om half elf begint, kan interessant worden, want er ne men teams aan deel uit de hoofd- en overgangsklassen. Heerenweg 151 - Heiloo Telefoon 31275 VAN AOSTASTRAAT 28 TELEFOON 31316 - HEILOO ZONDAG WEER ATLETIEKWEDSTRIJDEN OP SINTELBAAN Aanstaande zondagmiddag worden er op de sinteïbaan aan het Maalwater weer atletiekwedstrijden gehouden voor A/Byjeugd en senioren. Aange zien in Groningen op hetzelfde tijd stip de Nederlandse kampioenschap pen gehouden worden, is de deelname tamelijk beperkt. De wedstrijden be ginnen om twee uur en zijn circa vier uur afgelopen. Na deze wedstrijd zal het voor Trias drukke wedstrijdsei zoen worden afgesloten met de Open Afdelingskampioenschappen op 7 en 8 september. OPNAMEBELEID, BETREFFENDE VERZORGINGSTEHUIZEN IN DISCUSSIE Vaste richtlijnen noodzakelijk Het opnamebeleid betreffende verzor gingstehuizen, huizen al of niet ge leid door gemeenten of stichtingen etc., is al jaren in discussie. Ook in onze gemeente kwam het meermalen aan de orde. Hetzij in 't openbaar of binnenskamers. Deze zaak is vooral voor de betrok ken bejaarden van grote betekenis. Dit bleek weer opnieuw toen de Fe deratie voor bejaardenzorg, waarbij vele stichtingen etc. zijn aangesloten, een persconferentie hield. Daar ook wij deze materie van grote betekenis achten (Heiloo heeft thans zo'n 1650 boven 65-jarigen of ongeveer 10% van de totale bevolking, terwijl het landelijk gemiddelde 9,6% is) plaatsen wij gaarne een verslag zoals wij dit afgedrukt zagen in .Levens avond', het orgaan van de Unie van Diocesane Katholieke Bonden van be jaarden en gepensioneerden in Ne derland. Behoud van zinvolle plaats in de maatschappij Op een druk bezochte persconferentie in Den Haag, belegd door de Neder landse Federatie voor Bejaardenzorg, heeft het bestuur van genoemde fe deratie opening van zaken gegeven in het huidige opnemingsbeleid bij de verzorgingstehuizen. Tegelijkertijd werd aan de journalisten een rapport uitgereikt onder de titel .Opneming in de verzorgingstehuizen, procedure en samenwerking'. Duidelijk bleek uit de gegeven toelichting, dat de huidige situatie nog vrij chaotisch is. De wachtlijsten zijn enorm, terwijl de be slissing over de opneming - al dan niet beslist noodzakelijk - vaak alleen in handen is van een direktrice. Vooropgezet werd, dat gezocht moet worden naar het beste voor de be jaarde mens. Met dien verstande, dat deze mens een zinvolle plaats in de maatschappij behoudt. Daarom mag een verzorgingstehuis niet geïsoleerd zijn, maar slechts een schakel in de keten van de vijf fases, t.w.: 1. zelf standige huisvesting; 2. zelfstandige huisvesting met huishoudelijke hulp; 3. zelfstandige huisvesting met diens tencentrum; 4. verzorgingstehuis met medische hulp; 5. verpleeghuis met revalidatiemogelijkheden. Voorkeur in eigen omgeving Sterk werd de nadruk gelegd op het zoveel mogelijk gesitueerd houden van de bejaarde mens in zijn eigen ver trouwde omgeving. Maar dan dient gezorgd en gestreefd te worden naar allerlei vormen van hulp. Diensten centra, burenhulp, bijstand van fa milie, aangepaste huisvesting enz. Er wordt, uit angst van de kant der be jaarden, alsmede op grond van fami lie-omstandigheden, momenteel een te grote vraag naar plaatsing in ver zorgingstehuizen gesignaleerd, terwijl opneming op den duur lang niet altijd de juiste oplossing is. Lijkt in een bepaald geval opneming in een tehuis de beste oplossing, dan begint de te volgen methode. En die zaak was op de persconferentie in het bijzonder aan de orde. Waarom opnemen? Geen mogelijkheid meer voor eigen huishouding, geen voldoen de verzorging meer van eigen lichaam en ten derde psychische omstandig heden als isolement, aanpassingsmoei lijkheden met de omgeving of sociale verwaarlozing. Voor dat opnemingsbeleid wenst het rapport een nieuwe, algemeen te vol gen procedure. Naar bepaalde krite- ria van redenen, urgentie, een en an der in samenwerking met de overheid. Een besluit tot opneming niet alleen op grond van de beslissing van een direktrice, maar op basis van de con clusie van direktie, maatschappelijk werker (ster) en een medicus samen. Die drie moeten een vast team vor men. En dat daaraan nogal wat ont breekt valt te lezen in een hoofdstuk, dat de samenvatting is van een en quête, ingesteld door de Katholieke Vereniging van Bejaardentehuizen. Er is geen sprake van een enigszins vast beleid in het opnemen. Er is echter nog meer. De leiding van de persconferentie wijdde bijzon dere aandacht aan de chaos ten aan zien van de bijstandsnormen. De ver zorgingstehuizen hebben een admini stratie apart nodig, omdat elke ge meente wel uitmaakt wat zij aan maandgeld wil uitkeren. Zodat de ene inwoner 40 gulden krijgt toegewezen, terwijl een andere ingezetene over 78 gulden beschikt. Het bestuur der fe deratie hield dan ook een indringend pleidooi voor de reeds vaak bepleite groepsregeling, waardoor meer uni formiteit wordt bereikt. Een ander thema was nog: het resul taat van de bijstandswet. Het beroep op de bijstandswet is een recht. Maar dat recht moet zijn te financieren. Hoe is de situatie nu? Meegedeeld werd, dat op het ogenblik 60 a 70% van de inwoners der verzorgingste huizen bijstandswetuitkering geniet. Tien procent betaalt nog zelf, terwijl twintig procent op de rand zit. Elke verhoging van pensionprijs betekent, dat de laatste groep weer kleiner wordt. D.V.W. Dames viswedstrijd Op woensdag 24 juli jl. hield de wed strijdkommissie van D.V.W. voor haar dames leden een viswedstrijd in plan ,Oost'. Ondanks 't vele gepraat en 't vele lachen aan de waterkant werden toch nog 46 vissen gevangen. Eén van de dames kon zich niet bedwingen en ging zelf ook te water. De prijsuitreiking vond als vanzelf weer plaats in het Dorpshuis, waar de heer en mevrouw Jacobs gratis een heerlijk bakje koffie voor de hen- gelaarsters had klaarstaan. Gezien de grote animo voor deze wed strijd wordt er in augustus weer een wedstrijd georganiseerd. 3-jarige cursus ic Opleiding voor het officiële Ulo-diploma 1c Opleiding voor het P.T.T. Ulo-diploma 1c Algemene ontwikkelingscur sus, e.d. Inlichtingen en aanmelden vóór 1 september 1968 bij: Rector Frederiklaan 26, Heiloo Telefoon 02200-11061; Baaf jeslaan 16, Heiloo, telefoon 02200-30397. De uitslagen waren: 1. mevr. Schol ten-Commandeur 86 cm 2. mevr. Jacobs 77 cm; 3. mevr. Zon neveld 55 cm; 4. mevr. Boers 40 cm; 5. mevr. Oosterling-Schaap 35 cm; 6. mevr. Oosterling-Hommes 23 cm, 7. mevr. Schol ten-Stoop 20 cm, 8. mevr. v. Willigen 12 cm, 9. mevr. Groefse- ma 12 cm, 10. mej. A tie Scholten 11 cm, 12. mevr. Stuifbergen-Scholten 11 cm; 12. mevr. L. Fransen 11 cm; 13. mevr. Welp-Stuifbergen 11 cm; 14. mevr. Bakker-Mulder 10 cm en 15. mevr. L. Groefsema 8 cm. Na de zeer geanimeerde prijsuitrei king, waarbij elke dame een prijs in ontvangst mocht nemen, werd er nog lang en gezellig na,gevist'. Op zondag 28 juli werd een karper wedstrijd gehouden in plan ,Oost'. Ondanks het prachtige weer, werd er door 33 personen maar 1 karper ge vangen van 52 cm. De heer Koelemaij was de gelukkige vanger. De wedstrijdkommissie maakt voorts bekend dat op zondag 11 augustus a.s. de derde witvis-kompetitie zal ge houden worden in de Hargervaart. Vertrek om 4.30 uur vanaf 't Dorps huis. De jeugdviswedstrijd wordt gehouden op zaterdag 10 augustus in plan Oost (driehoekvijver). Verzamelen om 13.30 uur parkeerplaats ,De Loet'.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1968 | | pagina 1