Waaiwmd&b we. alles voop da mooiste •feuin? A 1/2 PRIJS v bpsaion Kleuter bouti :T BABY er boutique iABYHUIS PLOOIJER _vj SIRANDLOOP Tv VP /Oman Lijstenmake CtlüU?* - 'T' GOED VERZORGD SC EEN GREEP UIT DE BEGROTING-BESPREKING Barometers Keukenklokken Leuke staande klokjes Esmond aan Zee nog enkele dagen NU OF NOOIT Teleurstellende belangstelling Alsnog plannen voor bejaardenflat in „Oost"? groente- en fruithandel INLIJSTWERK x trij S Teleurstelling over het onderwijsbeleid van de Rijksoverheid Is een Waterman verzot op watermuziek? J.J, PANTEKOEK, ing. De heer S. J. Kramer benoemd tot hoofd van de Vondelschool Uit een jaaroverzicht van de Rijkspolitie Uit de Hervormde Gemeente 38e JAARGANG NUMMER 46 Dit blad verschijnt iedere woensdag in een oplage van 9000 exemplaren huis- aan-huis in dc gemeenten Heiloo, Lim- mcn, Egmond-Binnen, Rinnegom, Egm. aan den Hoef en Akersloot. Advertenties e.d. moeten UITERLIJK maandagmiddag 0 uur in ons bezit zijn. Advertenties per mm 20 cent (exclusief 4% B.T.W.) Bij kontrakt reduktie. 9 FEBRUARI 1972 Advertenties en Administratie: Rechte Hondsbosschelaan 22 Postbus 68 - Heiloo - Tel. 02200-30175 Redaktie-adressen W. de Zwijgerlaan 106 - Castricum Tel. 02518-53538 Torenlaan 13 - Heiloo - Tel. 02200-30182 Met oén zk rs uit 6 FRAKTIELEIDERS AAN HET WOORD Burgemeester en wethouders gingen op vragen in Vrijdagavond gaven de zes fraktieleiders namens hun partij of groepering hun mening over de gemeentebegroting. Dit nam, in eerste instantie, vijf kwartier in beslag. Na een onderbreking gaven bur gemeester en wethouders antwoord op de vele vragen en opmerkingen van deze fraktieleiders, de heren Groot (K.V.P. ir. Tomson (V.V.D.Walda (P.v.d.A.), Hoogland (D'66), Vahl (Prot. Christ.) en Ten Hoope (Heiloo 2000). Daarna volgde een discussie welke tot midder nacht duurde. Maandagavond volgde een tweede vergadering aan deze begroting gewijd. De uitgesproken beschouwingen telden alleen al zo'n 1500 krantenregels. Een reden voor ons om enkele passages er uit weer te geven en waar nodig en mo gelijk het antwoord van burgemeester en wethouders. WONINGBOUW EN PLANNING DAARVAN er meteen Alleen volgend afspraak "FAZANTENLAAN 9a/- FGM O N D - BINN*I TELEFOON'02206-1 In In 'fr algemeen veel waardering 't algemeen werd in de raad veel wo- waardering uitgesproken over de ningbouw in Heiloo. De heer Groot zei o.a. namens zijn frak- tie: „Wij zijn niet ontevreden over hetgeen op dit gebied gebeurt, maar wij hebben toch het gevoel dat er een groep is, die „tussen de wal en het schip" valt. Het zijn degenen waarvan het inkomen te laag is voor een duurdere premie huur woning en net te hoog voor een goed kopere woning. Wij zouden het op prijs stellen wanneer u daar uw aandacht nog eens bijzonder aan zoudt willen besteden. Wij denken bijvoorbeeld aan een tege moetkoming middels een huursubsidie of aan een ander woningtype. Het is, naar ^>nze mening, erg belangrijk dit bij het vooroverleg te bespreken en hiermee re kening te houden. Wij willen graag het bouwen van woningwet-woningen stimu leren en „als noodzakelijk" stellen. Eigen bouwers zouden wij zoveel mogelijk ter- wille willen zijn. Ook brengen wij de plaatselijke bouw ondernemers onder uw aandacht. Wij hopen dat er voor hen gelegenheid komt, plaatselijk hun aktiviteiten te ontplooien. Wij denken bijvoorbeeld aan de vijfde of zesde fase van de „Bouwcamp". Ho pelijk krijgen wij dan ook meer gevari eerde woningbouw, wij zouden dit toe juichen." /WESTVORMING AAN DE ORDE GESTELD door o.a. Ir. Tomson De heer ir. Tomson sneed in zijn alge mene beschouwing de gewestvorming aan, .welke thans reeds in het middel punt van de "belangstelling staat. Hij zei hier o.a. over: „Het is wel onvermijdelijk om een enkel woord te wijden aan de regionale samen werking. Het valt ons op dat in de pas sage welke daarover in uw geleidebrief rept, het begrip „gewestvorming" ver meden is. Toch vragen stedebouwkundi- ge opzet (huizen, industrievestiging, re- kreatie en milieubeheer), grondbeleid en investeringen om een bovengemeentelij- ke coördinatie met vrij duidelijke topo grafische begrenzingen. Er wordt daarbij vaak gemakshalver aangenomen dat dit impliciet moet leiden tot Totale bestuur lijke eenheden met opheffing van be staande gemeenten. Dit wordt dan ook nog wel verdedigd wegens de angst voor het ontstaan van een vierde bestuurs laag. Wij bepleiten in het algemeen het voortbestaan van bestaande gemeente lijke kernen, al hebben ze ook nog zoveel taken moeten of willen delegeren aan een bovengemeentelijk orgaan. Er zal al tijd genoeg overblijven om je in eigen sfeer over te blijven opwinden. De afstanden tussen een moederstad en de opgeheven zelfstandige kernen wor den onevenredig groot en het leefklimaat verpaupert er. Men ligt dan wel, zoals dat in Noord-Holland heet, aan het leste speen en alle goedbedoelde illusies als wijkraden zijn slechts fopspenen. De angst, voor een vierde bestuurslaag delen we niet." met batterij uurwerk al vanaf ,f 52*50- De keus is got 3UWEUER - HOBtOOER KENNEMER5TR WEG ASA - HÉILOD- TEL.30799 's VRIJDAG» KOOPAVOND -zien van de Gemeenten betreft, behoeven we mijn inziens niet te mopperen, want het is immers de Rijksoverheid die ons, door het in ruime mate doen toevloeien van de benodigde gelden in de gemeente kas, in staat stelt om met een dergelijke begroting te komen. Natuurlijk blijven er altijd wel wensen over, maar mijns inziens is het voorzie ningspijl in onze gemeente toch zeer be hoorlijk" aldus de heer Vahl (Prot. Chr.) De heer Ten Hoope (Heiloo (2000) liet ander geluid horen. „Een begroting zonder dat er behoeft te worden beschikt over het gebruikelijke 1/30 gedeelte van de algemene reserves, al moet gezegd worden dat de post onvoorziene uitgaven tal speel-konstrukties in oost nog wat uitgebreid worden?" Indirekt kreeg de spreker al antwoord van wethouder Bolten, die een veront ruste heer Hoogland (die dacht dat er al gebouwd ging worden) meedeelde dat aan het Groot Barlaken een speelterrein wordt gemaakt waarvoor zand etc. al wordt aangevoerd. HET VERKEER OP I)E STRAATWEG VOLOP IN DISCUSSIE Maatregelen verlangd De verkeersproblemen op de Kennemer- straatweg leverden, tijdens de begroting- bespreking volop stof tot discussie, waar aan praktisch alle frakties deelnamen. Wethouder Bolten en burgemeester me vrouw Corver zeiden dat aan een groot aantal wensen zeker tegemoet gekomen zou kunnen worden als deze Rijksweg overgenomen kan worden door de ge meente. Weth. Bolten zei dat recentelijk weer besprekingen zijn geweest. De zaak van overname ligt niet zo gehakkelijk; de weg is voorts in niet zo'n beste staat. Vooral bezwaren tegen het parkeren en het gemis van verkeerslichten De woordvoerders wezen weer opnieuw op de gevaren rond het parkeren van auto's tussen het raadhuis en de Laarman straat. Op de gevaren bij het oversteken. Vooral op de kruispunten Stationsweg- Kar.aalweg en Zevenhuizeriaan-Groene- laan wenste de heer Groot verkeersmaat regelen. Evenals er gevraagd werd om de 50 km snelheid zuidelijker te leggen. (Ligt nu iets noordelijk boven de Zeven- huizerlaan-Groenelaan. Een verzoek dat reeds eerder aan Rijkswaterstaat werd gedaan, zelfs meerdere malen. evenals vorig jaar niet bepaald royaal 7j-1 kollege van B. en W. zal, dit bleek te noemen is. De heer Tomson was uiteraard verheugd over het weer sluitend zijn van de be groting. Vooral, daar het sinds 1945 al het geval is. Zowel de heer Ten Hoope als de heer Temson spraken zich uit voor een toe ristenbelasting. Betrekkelijk Burgemeester mevr. Carver toonde de betrekkelijkheid aan van een Zondag 13 februari, start 10.30 uur. Afstanden 4 en 10 km Opgeven van 9.30 uur in He/Zeehuis, Boulevard, Egmond aan Zee. org.: A.V. TRIAS hooqeweg 72 - heiloo -tel.02205-1541 Eenzijdige samenstelling Na gevraagd te hebben om een peiling te houden over de woningbehoefte, spe ciaal betreffende bijzondere wooneenhe den zei dhr. Walda: „Het is goed wonen en leven in ons mooie dorp, dat met aantrekkelijke wij ken wordt uitgebreid. Eén kant van de ontwikkeling vinden wij echter minder gunstig en dat is de maatschappelijk wat éénzijdige samenstelling van de bevol king. Verhoudingsgewijs wonen hier meer mensen met middelbare en hogere inkomens en minder mensen met lage inkomens dan elders en deze eenzijdig heid neemt toe. Dit betekent dat de ver schillende lagen van de bevolking van ons land verder van elkaar komen te wonen en daardoor de "kans lopen maat schappelijk en geestelijk verder van el kaar verwijderd te raken dan toch reeds het geval is. Deze ontwikkeling achten wij ongewenst. Een remedie hebben wij nog niet gevonden, maar wij menen er goed aan te doen onze bezorgdheid uit te spreken in de overtuiging dat de ge hele raad met ons naar de mogelijkheden tot terugdraaien of afremmen zal willen zoeken." De wethouder van sociale zaken zei in haar antwoord dat het gemeentebestuur gegevens heeft over wat het raadslid vroeg. De heer Groot, sprekende over onder handelingen met gemeente Alkmaar: TfWij wensen u veel wijsheid toe en dat uw invloed van dien aard zal zijn, dat voorkomen zal worden dat de onsmake lijke woningbouw van Alkmaar niet ver der zal opdringen naar onze mooie ge meente." HET WINKELCENTRUMPLAN ,,'T LOO" BEPERKEN? De heer Hoogland vraagt onderzoek De uitvoering van ,,'t Loo" laat nog eni ge tijd op zich wachten. Onze fraktie "Tfieent dat we deze tijd kunnen benutten door ééns te onderzoeken hoe het met de haalbaarheid van het plan zit. Mogelijk leidt dit onderzoek tot de konklusie dat het plan moet worden herzien. We her inneren aan de rede die Staatssekretaris Oostenbrink eind vorig jaar heeft gehou den. Een vrij vluchtige inventarisatie in slechts enkele provincies had hem reeds een twaalftal gevallen opgeleverd, waar in van een mislukking van het winkel centrum moet worden gesproken. Drs. Oostenbrink zag verschillende oor zaken hiervoor, die ik u nu niet zal op sommen. Dat sommige van die oorzaken wel eens op de Heilooër situatie van' toe passing zouden kunnen zijn, is zeker. Daarom lijkt het onze fraktie noodza kelijk om het plan eens kritisch te gaan doprlichten, er daarbij speciaal op let tend of het geen aanbeveling verdient de zaak veel bescheidener op te zetten. Hangende dit onderzoek dient geen en kel woonhuis dat nog goed bewoonbar, is te worden gesloopt. Dit zei de heer Hoogland bij de aanvang van zijn algemene beschouwing in de raad. Ir. Tomson, sprekende over het ophouden van de goedkeuring van „Winkelcentrum 't Loo" vond dat wel jammer, „doch het, respijt geeft ons gelegenheid om tot een evenwichtige conceptie voor de vormge ving van de nieuwbouw te komen," aldus ir. Tomson. En voorts: „We willen u nogmaals in ernstige overweging geven om de buitenkant van een overdekt win kelcentrum te bedekken met woonhuis- jes in een passende maat." Mevrouw Corver zei in haar antwoord dat dit bekeken zal worden. De heer Walda zei over het te projek- teren winkelcentrum: „de tekeningen hebben ons nog niet de overtuiging ge schonken dat de tot nu toe bestaande plannen van de projektontwikkelaar met wie we voorlopige kontakten hebben voor ons dorp de beste mogelijkheden bieden." Het raadslid zei dan ook namens zijn fraktie: „Wij achten een bredere oriëntatie en het bestuderen van gewij zigde of andere plannen zeer gewenst." „IN RUIME MATE DOEN TOEVLOEIEN VAN DE BENODIGDE GELDEN Post onvoorziene uitgaven evenals vorig jaar niet bepaald royaal „Er is de laatste tijd bijzonder veel kri tiek op het beleid van de Rijksoverheid, misschien in sommige opzichten terecht, maar wat het financiële beleid ten aan sluitende begroting, met een behoorlijke post onvoorzien. „Je hebt daar weinig aan als de financieringsmiddelen ontbre ken om bepaalde werken uit te voeren." Ten aanzien van de prioriteitenlijst zei mevrouw Corver, dat die lijst met een korreltje zout genomen moest worden. Het hangt van tal van faktoren af, of bijvoorbeeld de toestemmingen en vaste financieringsmiddelen beschikbaar zijn. Werken aan een meer-jaren plan De burgemeester deelde de raad mee dat aan een meer-jarenplan wordt gewerkt, rekening houdend met het gewenste voorzieningspeil in de komende jaren. Daarvoor is ook nodig een planning op financieel terrein. Mevrouw Corver konkludeerde in haar antwoord dat zij veel wensen had ge hoord en dat ze zelf ook het gevoel heeft dat het gewenste voorzieningspeil nog niet is bereikt. SCHOOLGYMNASTIEK EN HYGIËNE Speelweide gevraagd in „Oost" „Ik ben bijzonder blij met het gereed komen van de twee nieuwe gymnastiek lokalen, waarvan vooral die in oost in een grote behoefte heeft voorzien. Vbrig jaar deed ik de suggestie om de was- en kleedlokalen van de oudere zalen meer aan de hedendaagse normen aan te pas sen. Toch roept de hygiëne rond de schoolgymnastiek nog wel vragen op. "VVordt. de jeugd wel bijgebracht, zei het niet thuis, dan toch wel op school, dat douchen na sport een natuurlijke zaak is?" aldus de heer Ten Hoope tijdens zijn algemene beschouwingen. En voorts: „Gaarne wil ik u nogmaals herinneren aan de indertijd beloofde speelweide voor de jeugd in oost. Deze jeugd maakt mo menteel nog gebruik van de eventueel met bungalows te bebouwen grond aan de Kaï-remel. Misschien kunnen het aan- HEILOO/ KÏNNEMERS' TELEFQi AATWEG 386 02200-32585 uit de discussie, alles doen om de ver keersproblemen rond de Kennemer- straatweg op te lossen, maar daar heeft ze dan ook de medewerking van Rijks waterstaat, voor nodig. De heer Groot vroeg aandacht voor de kruising Heerenweg-Stationsweg; er een voorrangskruising van te maken leek hem wenselijk. Ten aanzien van raadstukken inzien etc. De heer Hoogland (D'66) vroeg in zijn algemene beschouwing meer inspraak van de bevolking in gemeentelijke zaken, openbare kommissievergaderingen en het deelnemen aan besprekingen in raadsvergaderingen, zoals dat reeds o.a. in Wormerveer gebeurt. Burgemeester mevrouw Corver zei dat de belangstelling van de inwoners nihil is ten aanzien van het inzien van raads stukken. Toen het 's avonds mogelijk was de stukken in te zien, kwamen er twee of drie belangstellenden. Tijdens de kantooruren is het niet veel beter. Mevr. Corver zei dat de laatste tijd be langhebbenden regelmatig betrokken worden in bepaalde zaken. Zij noemde o.a. het te stichten „Open Huls", het vormen van een sportraad en de bespre kingen met de bewoners van de Kerke- laan en Zevenhuizerlaan. De heer Hoogland bleek kennelijk niet tevreden met het antwoord en zou op deze zaak nog nader terug komen. Een bijzonder goed voorbeeld Een bijzonder goed voorbeeld hoe gering de belangstelling wel is van de zijde van de gemeentenaren, wanneer zij voor haar gevoel niet direkt betrokken is bij ge meentezaken, bleek weer vrijdagavond. Toen de begroting voor 1972 aan de orde was. Naast hen die plichtmatig aanwe zig moesten zijn was er slechts een tien tal belangstellenden! Niet. onwaarschijnlijk dat B. en W. opnieuw met een voorstel komen Naar aanleiding van een opmerking van de heer Vahl of plaatsing van een ver zorgingstehuis niet zou kunnen geschie den aan de Zeeweg, op de plaats waar indertijd een motel gedacht was, zei de wethouder van sociale zaken dat dit ze ker niet mogelijk is. Daar is laagbouw gepland. Zowel zij als de wethouder van openbare werken bleken optimistisch ge stemd over de mogelijkheden om toch aan het Groot Barlaken een bejaarden huis te bouwen. Mevrouw v. d. Zee-Mandersloot zei dat binnen afzienbare tijd een regionale re geling, Wet Sociale Werkvoorziening aan de orde gesteld zal worden, wat zeker niet ten nadele zal zijn van de tewerk- gestelden. HEERENWEG 70 - HEILOO j TELEFOON 31178 bee cell v< Verse spinazie, pond Verse raapstelen, 3 bos Verse Holl. andijvie, pond Verse mango's, aardbeien, ken, bkttUM» en witte druivéi tuinkers, veldsla, bieslook, rode ei groene paprika, talige, bleeksel derij, avocado's oiu Mooie champignons, V2 pond 0.9F De grootste /diepvries sortering. Zoutarme, Suikervrije en dieet- produkten, o.a. verse zoutarme vleeswaren, zoutarm brood, toast- brood, knackebrood, crackers, koekjes enz. Reform-artikelen en Hoineopati- sche geneesmiddelen. NIEUW! Reform volkoren brood 800 gram 1.35 Voor af uw nafj/ Nic. Beetswsg 54 Heiloo - Tel. 31156 Voorzieningen moeten voorlopig achterwege blijven Bij de vragen gesteld in de advieskom missie voor onderwijs was de volgende: Een lid verzoekt om informatie omtrent het ruimteprobleem van de John F. Ken- nedyschool voor M.A.V.O. Het schriftelijk antwoord van burge meester en wethouders was De school omvat 10 les- en 2 vaklokalen, waarin 11 klassen moeten worden ge huisvest, zodat 1 vaklokaal konstant als leslokaal in gebruik is. De grootste pro blemen ontstaan echter door het feit, dat de le klasse in tweeën wordt ge splitst en dat de 3 examenklassen door de differentiatie van vakken in een aan tal groepen uiteenvallen. In verband hiermede is voor 13 a 14 verschillende groepen ruimte nodig. Eén groep ge bruikt zo nu en dan de lerarenkamer. Een verzoek aan het Ministerie van on derwijs en wetenschappen om toewijzing van nooalokalen is in het afgelopen jaar afgewezen. In de raadsvergadering, naar aanleiding van de algemene beschouwingen, gingen zowel de heer Hoogland als de burge meester nader in op deze zaak. De heer Hoogland vroeg in hoeverre het onder wijs er onder lijdt. Dat kon de voorzitter niet in concreto Trroedelen, maar wel dat de opgelegde beperkingen zeker niet in het belang wa ren van het onderwijs zoals het thans gegeven dient te worden. Ze herhaalde dat voorlopig niet gedacht behoeft te worden aan uitbreiding van de school. Ook niet middels noodlokalen. Uitbreiding basisscholen ook niet zeker Mevrouw Corver ging uitvoerig in op datgene wat er in Heiloo op onderwijs gebied moet gebeuren. Zo de bouw van twee basisscholen (een r.-k. en een open bare) welke mogelijk aan beperkingen onderhevig zullen zijn. De uitbreiding van de basisscholen, de openbare Von delschool en de R.K. Lidwinaschool, ieder met een handenarbeidlokaal en een aula, zag de burgemeester ook in gevaar ko men. Er zijn mensen die beweren dat Watermannen p#s in hun element zijn als ze La Mervan Debussy horen. Of Handel's parelende Watermusic, of Bizet's PaxBlviaeef©^ ^irSTfïeïana's Moldau natuurlijk, of Aan de Amsterdamse grachten. Maar hoe moet het dan met de andere Sterrenbeelden. Wat blijft er over voor, laten we zeggen, een Weegschaal, Maagd of Stier? Nee. Wij vinden dit géén houdbare theorie. Als u het ons vraagt houdt een Waterman gewoon van platen. Van Gershwin's Rhapsody in Blue, bijvoorbeeld. Muzikale smaak laat zich nu eenmaal niet dwingen. En als uw Waterman jarigj^, kies dan de plaat van zijn keuze bij ons. Wanneer komt u weer ,«er>8 langs? S f VAN AOSTASTRAAT 28 TELEFOON 31316 - HEILOO met algemene stemmen De heer S. J. Kramer, waarnemend hoofd van de openbare Vondelschool werd vrijdagavond met algemene stem men per 1 april benoemd tot hoofd van deze school voor basisonderwijs. Zoals wij vorige week al schreven verlaat het hoofd der school, de heer J. J. Rommel, zijn post in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Opvallend groot aantal verkeersongevallen We lezen in het jaaroverzicht van de Rijkspolitie onder het hoofd „overtredin gen" dat in strijd met de W.V.W. - W.V.R. - R.V.V. (geen aanrijdingen en geen massale kontrole op maximum snel heid) er in 1971 706 processen-verbaal werden opgemaakt. Wegens maximum snelheid 292 (bromfietsen 33 en auto's 259). Het aantal verkeersongevallen waarvan wel proces-verbaal werd opgemaakt was 195 en zonder proces-verbaal 110, in to taal dus 305. Drie doden waren er te betreuren bij verkeersongelukken en niet minder dan 43 met zwaar lichamelijk letsel! Er waren 4 zelfmoordgevallen in 1971. 852 Personen betaalden direkt hun „bon netje", welke ze opliepen bij overtredin gen. De organieke sterkte van het korps in Heiloo zou moeten zijn 23; de werkelijke sterkte was, per 1-12-'7115. Het moderamen samengesteld In een kerkeraadsvergadering werden in het bijzonder welkom geheten de nieuwe ambtsdragers Meulenberg, Spaans en v. Ravenzwaay en de nieuw benoemde kerkvoogd de heer Pompert. „Het moderamen (lees dagelijks bestuur) werd als volgt samengesteld: ds. Ouwen- dijk praeces, ds. A. C. van Dam assessor, oud. J. de Hoop, scriba oud. W. J. Jansen, 2e scriba oud. S. Lautenbach, diaken H. G. ten Cate en kerkvoogd H. J. Hoog kamp. Op verzoek Van de kerkeraad zal de heer Hoogkamp zich voortaan belas ten met de technische leiding van de kerkeraadsvergaderingen. De kerkdien sten voor 1972 werden vastgesteld; de vraag van een ouderpaar om een doop- bediening met assistentie van een R.K. priester bepaalde de aandacht bij een nog onvoldoende doordacht hoofdstuk van de „Gemeenschappelijke verklaring over het kerkelijk-gemengd huwelijk" van de Ned. Herv. Kerk, de Gereformeerde Ker ken, de Evangelisch-Lutherse Kerk ener zijds en de Rooms-Katholieke Kerk an derzijds." Aldus een bericht in het mede delingenblad van februari, van de Her vormde Gemeente,

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1972 | | pagina 1