SmjIHB 1 Sociale Wetgeving WIJ DRUKKEN NIET ALLEEN EEN KRANT VERLOVING TROUW GEBOORTE KAARTEN Drukkerij „UITKIJKPOST" Op telefonisch verzoek willen wij ook de monsterboeken bij u thuis bezorgen Rechte Hondsbosschelaan 22 HEILOO TELEFOON 02200-30175 U^iP A" s HEILOOER VERENIGINGEN BRACHTEN GEVARIEERD PROGRAMMA IN ASTA-THEATER Wij hebben de nieuwste kollektie, 3 Monsterboeken, dus een grote keuze. O.a. in de moderne kleuren, zoals: lila, mosgroen, oranje, crème, grijs, rood, paars. UITKIJKPOST 31 JANUARI 1973 ■n mam '«hp* In verband met de officiële opening van het „Open Huis" brachten een aantal Heilooër verenigingen vrijdag- en zaterdagavond jl. een gevarieerd programma in het Asta- theater onder de titel „Open is ons huis, niemand blijve thuis!" Beide avonden werden druk bezocht. Ook burgemeester H. Hoekstra en de beide wet houders gaven, in tegenwoordigheid van hun echtgenoten, acte de presence. Namens het Stichtingsbestuur van het Open Huis verwelkomde de heer Pieters alle aan wezigen. Hij zei o.a. met de vele vereni gingen verheugd te zijn over de verbeterde akkommodatie, maar voegde er onmiddellijk aan toe, dat er nog heel wat moet gebeuren voor het Open Huis een werkelijk thuis is voor allen die hiervan gebruik wensen te maken. Om hieraan mee te werken zal men op een obligatielening kunnen inschrijven. Leuk programma De verenigingen die zo spontaan hun mede werking aan dit openingsfestijn hadden toe gezegd, brachten met elkaar een leuk en zeer gevarieerd programma. Zowel het koor van de zangvereniging „Nieuw Leven" als het koor van de Platte landsvrouwen verzorgden een bijzonder goe de uitvoering. De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen was weer geweldig op dreef met een aantal leuke sketches en samen met de dansgroep van de Plattelands vrouwen vertoonden ze enkele goed ingestu deerde volksdansen uit o.a. Israël en Grie kenland. Erg fijn maar ook bijzonder knap was het optreden van broeder v. d. Poel van de wan delsportvereniging ,.'t Putje" met manipu leren. Hij werd bijgestaan door de 14-jarigc Gerard Mens, die al heel wat van dit moei lijke vak blijkt te hebben opgestoken. Verder traden op de gymnastiekvereniging Doves", het Alkmaars Dansorkest en de verrukkelijke combo o.l.v. de heer v. d. Kloet. Het koor van de Heilooër Operette Vereniging o.l.v. de dirigent Hans Mulder, gaf vast een voorproefje op hun uitvoerin gen in maart van de „Vogelkoopman" van Carl Zeiler. Jammer, dat deze operette niet in de oorspronkelijke taal wordt gezongen. Dit optreden duurde in deze vorm mijns inziens ook wat te lang. Vooral als koor toch wel fijn om naar te luisteren. In de plaats van het Heilooër Strijkorkest Groen land, waarvan enkele leden met griep te bed lagen, trad zowel vrijdag- als zaterdag avond op het duo Joost de Meijer (zang) en Rob Koorden (gitaar). Hun optreden (première) betekende een openbaring. Zowel qua zang als gitaarspel kwamen beide jongens bijzonder goed voor de dag. Heel fijne songs en dan ook een daverend applaus. Over de conferencier Klaas Koomen kunnen we kort zijn. Z'n muzikale grappen waren verrukkelijk en de wijze waarop hij het ge hele programma aan elkaar wist te „leute ren" was ronduit gezegd zalig. Een enorm décor van het Witte Kerkje werd vervaardigd door de heren Postma en van Niersen en Guus van der Linden verzorgde bloemen en planten om het geheel wat op te vrolijken. De regie was in handen van Kick van Baaren. Al met al, twee goed verzorgde avonden waaraan alle medewerkenden pro deo, zeer hard hebben gewerkt. Dat dit allemaal in Heiloo nog mogelijk is, is toch wel een verheugend teken. Het Open Huis is nu officieel geopend. Bent u er nog nooit geweest? Schande! Gauw eens doen. Het is er gewoon erg ge zellig. Studenten en kinderbijslag Het is algemeen bekend, dat er wettelijke regelingen bestaan met betrekking tot het toekennen van kinderbijslag. Wat ze precies inhouden zal veelal minder bekend zijn. Vooral de grote groep van studerenden in de leeftijd van 16 tot en met 26 jaar levert nogal wat problemen op. De wet zegt hierover: „recht op kinderbij slag bestaat voor eigen, aangehuwde en pleegkinderen, die 16 jaar of ouder, doch jonger dan 27 jaar zijn, wier voor werk zaamheden beschikbare tijd grotendeels in beslag wordt genomen dóór of in verband met het volgen van onderwijs of yan een beroepsopleiding". We zullen ons nu niet verdiepen in allerlei begrippen zoals verzekeringsplicht, pleeg kind enz., doch nemen aan, dat er op deze punten recht bestaat. Het gaat er hier slechts om de bepalingen van de wet toe te lichten in samenhang met diverse schakeringen in het studentenleven als „bijverdienste - part-time-job - studie beurs" enz. Een tweetal vragen willen we hierbij aan de orde stellen, nl. a. is er sprake van grotendeels volgen van onderwijs; b. bestaat op grond daarvan voor een ver zekerde recht op kinderbijslag. Vraag a. kan zonder meer bevestigend wor den beantwoord in alle gevallen waarin sprake is van studeren aan een dagschool. Ook al zou men daarbij nog werken, wordt in de praktijk toch aangenomen, dat het onderwijs „grotendeels" blijft. Slechts bij de beantwoording van vraag b. kunnen de uit dit werk genoten inkomsten een punt vormen. Omtrent deze vraag het volgende. Het recht op kinderbijslag steunt in. principe op het onderhoudsbeginscl en zeker bij de groep van 16-jarigen wordt in de wet her haaldelijk van „onderhouden" gesproken. Deze term wordt daarin echter niet nader uitgewerkt, doch werd en wordt door uit spraken van de beroepsrechter (jurispruden tie) bepaald. In oudere jurisprudentie werd als criterium aangehouden „de noodzake lijke kosten van levensonderhoud, rekening houden met het sociale milieu", terwijl tevens ter bestrijding van deze noodzakelijke kosten met eigen inkomen van het kind rekening moet worden gehouden. Dit standpunt werd echter door de Centrale Raad van Beroep bij een aantal uitspraken in 1966 verlaten, waarbij toen als criterium van „onderhoud" werd gesteld „de kosten van levensonderhoud met inbegrip van de studiekosten in engere zin" waarbij nog als toelichting werd gegeven, dat „levensonder houd" ruim moet worden uitgelegd en dat het begrip „studiekosten in engere zin" niet te beperkt moet worden opgevat. Tevens werd ten aanzien van het eigen inkomen van het kind het standpunt ingenomen, dat niet beslissend is of het kind inkomen geniet en daaruit in zijn levensonderhoud kan voor zien, doch dat moet worden nagegaan of dit in feite ook gebeurt. Het vorenstaande populair vertaald wil dus zeggen, dat eigen inkomsten van het kind in het geheel geen invloed op de hoogte van de kinderbijslag behoeven te hebben, als maar kan worden aangetoond, dat die in komsten niet voor het normale onderhoud (moeten) worden aangewend. Slechts enkele bestemmingsinkomsten, zoals b.v. studie beurzen, renteloze voorschotten, dienen in eerste instantie voor het onderhoud te wor den besteed. Het zal duidelijk zijn, dat met hantering van deze nieuwe zienswijze niet van tevoren kan worden aangegeven, wanneer nu wel of niet kinderbijslag kan worden genoten. Het wordt temeer moeilijk omdat er sprake kan zijn van: a. onderhoud in belangrijke mate; b. onderhoud grotendeels; onderhoud geheel of nagenoeg geheel, hetgeen respectievelijk betekent minstens 23,per week (wordt nagenoeg ieder jaar hoger), meer dan 50 procent en minstens 90 procent. Al naar gelang punt a., b. of c. van toepassing is vindt één. twee of drietelling plaats, waarbij voor drietelling dan nog de eis wordt gesteld, dat het kind uitwonend moet zijn. Met het, bovenstaande is aangetoond dat bijverdienste voor een student niet in alle gevallen van invloed op de hoogte van de kinderbijslag behoeft te zijn. Vaste regels zijn hierover echer niet te geven, doch in dien men maar steeds uitgaat van de feite lijke bijdrage die de ouder/verzorger in het onderhoud verstrekt en dit ook tegenover de Raad van Arbeid (als uitvoeringsorgaan) waar kan maken, zal men krijgen waar men recht op heeft. Op de foto linksboven de heer Klaas Koomen, die de verschillende programma-onderdelen aan elkaar praatte op de hem zo bekende manier. Op de andere loto een groep van II.O.V., welke haar modewerking verleende. Met al je groen en bloem. Hoe lang zal dat nog duren? Wan overal in 't rond Ligt puin en omgetrokken muren. Geen huisje blijft er staan. Al waren ze soms oud. 't Is alles bleekveld En parkeerterrein; Zal dat je toekomst zijn! Wat zal er overblijven? Van 't mooie dorp Heiloo. Als dat zo door blijft gaan, Dan is't met 't mooie dorp Heiloo gedaan. M. Vrccker-Schouten (De Paraplu) Hecrenwcg 17, Heiloo

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1973 | | pagina 6