Naar dat feestje van de zaak kunt u best in 'n gemakkelijk pakvindt I Alleman i Kinderen die vragen worden niet overgeslagen FORTEX Fortex-mode voor mannen-omdat de tijd verandert Ingezonden heren- en juniorkléding HIJllEfC-GASSETTES RADIO BAKKER ZN Heiloo-Stationsweg 61 f 02200- 30068 „DE LAATSTE EER" Slijterij - Wijnhandel GREEUW CASSETTES G-60 30 RADIO BAKKER ZN. mode voor mannen UITKIJKPOST 19 MAART 1975 VERKLARING VAN 17 DOCENTEN VAN DE VOLKSMUZIEKSCHOOL inzake meerderheid van de gemeenteraad Zeventien docenten van de Volksmuziek school „Heiloo" hebben de volgende ver klaring ondertekend: De laatste verwikkelingen rondom de Volksmuziekschool Heiloo, die een diep tepunt vonden op de laatste raadsver gadering van 28 februari 1975, zijn voor ons, docenten aan deze muziekschool, aanleiding tot een fel protest. Over de hoofden van leerlingen, ouders, bestuur en docenten heen worden hier tijdens raadszittingen besluiten genomen onder het mom van het financiële welzijn van de Volksmuziekschool, die met het wer kelijke financiële welzijn van die Volks muziekschool geen enkel verband meer hebben. Door de laatste motie, waardoor VVD en CDA een regelrechte „coup" tot stand brachten (anders kan geen wel denkend mens dit optreden noemen) is aan de Volksmuziekschool grote schade toegebracht. Overal in de regio weet men dat er „moeilijkheden" zijn in de VMS Heiloo, en dan drukken wij ons heel zwak uit. Waar het om draait is het tarievenstel sel. Overal in Noord-Holland is op de muziekscholen een differentiatie naar inkomen ingevoerd, behalve in Heiloo. Daar dikteren de heren Tomson en Pie- ters als leiders van hun frakties VVD en CDA wat de ouders moeten gaan be talen. Deze heren hebben heel goed ge weten dat bij de bestuursverkiezing in mei 1974 de ouders zich duidelijk hebben uitgesproken vóór invoering van diffe rentiatie in de lesgelden. Nog vreemder wordt het wanneer burgemeester Hoek stra, die in het bestuur van de school zitting heeft, eerst - in 1974 - spreekt over bestudering van een stelsel met een lichte differentiatie voor 1975/76, en nu als voorzitter van de gemeenteraad er aan meewerkt, dat de motie-Tomson/ Pieters voortijdig wordt behandeld. Ook het raadslid èn bestuurslid van de VMS mevrouw Stikkel-Sigling treft blaam wegens haar inconsistente houding. Het gevolg van het aannemen van de ongelukkige motie is dat èn de school onbestuurbaar is geworden, èn ouders, bestuur en docenten voor een fait ac compli zijn gesteld dat op alle betrokke nen hoogst frustrerend werkt. Toekom stige leerlingen zullen worden afge schrikt, andere verdwijnen van de mu ziekschool door het hoge lesgeld. Is de naam „Volksmuziekschool" nog langer relevant? Wij leraren dringen er met klem op aan dat zoveel mogelijk mensen uit alle lagen van de bevolking van de diensten van de muziekschool gebruik kunnen maken, zonder ingebouwde rem voor de ekonomisch zwakkeren. Kortom de opstellers van dit schrijven verwerpen het beleid Zoals nu in de raad wordt gevoerd, waarbij de inbreng van de progressieve fraktie en daarmee van 30% van de bevolking van Heiloo wordt tegengewerkt. Wij hebben geen bezwaar tegen een ge meenteraad waarin op een politieke basis besluiten genomen worden, hoewel dit voor het C.D.A. moeilijk is voor te stel len. Maar zoals het college en de frakties van V.V.D. en C.D.A. de Progressieve Fractie buiten het beleid weten te hou den is niet meer politiek maar rancuneus te noemen. We dringen er bij de gemeenteraad dan ook op aan over te gaan op een normale politieke stellingname, daarbij duidelijk makend op basis van een programma het college te hebben samengesteld en het beleid te voeren. Daartoe is het essen tieel dat het college in kwaliteit en kwantiteit wordt versterkt, en dat de beleidsportefeuilles in handen worden gelegd van een politiek verantwoordelijk te stellen wethouder en niet in handen van een burgemeester die elders verant woordelijkheid moet afleggen en wiens deloyaliteit ten opzichte van zijn mede bestuurders van de volksmuziekschool in ogenschouw dient te worden genomen. DE VOLKSMUZIEK SCHOOL De motie over de tariefstelling van de Volksmuziekschool, welke op 28 februari door het CDA en de VVD in de Heiloose gemeenteraad werd ingediend, heeft heel wat stof doen opwaaien. Zowel de wind als het stof kwamen vrijwel uitsluitend uit één richting. De courantenverslagen en interviews buiten beschouwing laten de, omval de oogst een aantal brieven van bestuursleden, een brief van de le raren en een brief van de besturen der partijen die gezamenlijk „De Progressie ve Drie" vormen. De meeste van die epistels zijn ook in de pers verschenen en hebben zodoende bijgedragen tot een wat eenzijdige belichting van wat er al lemaal in Heiloo wel aan de hand zou zijn. Dientengevolge lijkt de wind wel een storm, terwijl, eerlijk gezegd, het aangevoerde stof niet altijd zó fijn van structuur is. Er is geen beginnen aan om in te gaan op de zondvloed van op- en aanmerkin gen, waarvan er sommige inderdaad za kelijk en politiek respectabel zijn, maar vele andere sterk persoonlijk gericht en soms ver beneden de gordel. Wij willen ons in het hiernavolgende be perken tot de minst mogelijke emotio nele uiteenzetting van ons standpunt. Wij zijn er erkentelijk voor dat de „Uit kijkpost" ons daartoe in de gelegenheid stelt. De realiteit is dat we in Heiloo een Volksmuziekschool hebben, die, vergele ken bij vele andere gemeenten de toets der kritiek goed velen kan. De accom modatie is behoorlijk, hoewel er uiter aard verlangens naar beter zijn; er is een bekwaam corps leraren, dat rechts positieregelingen heeft welke voor volks muziekscholen uitzonderlijk goed zijn; er is grote belangstelling blijkens het feit dat er 700 leerlingen zijn en tenslotte is er een gemeentebestuur dat onbekrom pen subsidieert aan deze, financieel zo moeilijk liggende instelling: dit jaar zal de gemeentelijke bijdrage ruim 203.000 zijn, een bedrag dat in vergelijking met andere gemeenten relatief zéér hoog is. De zwaarste last voor de Volksmuziek school wordt gevormd door de steeds stijgende personeelskosten. Deze kosten stijging vormt aanleiding tot herhaalde tariefsverhoging, waarbij terecht de vraag kan gaan rijzen of de lesgelden voor sommige gezinnen niet zó hoog worden dat men zijn kinderen het bezoe ken van de Volksmuziekschool zou moe ten onthouden. Wanneer dat zo zou zijn, zou inderdaad de naam Volksmuziek- school misplaatst zijn. Het probleem is dus: hoe zorgen we er voor dat de Volks muziekschool Voor ieder toegankelijk blijft. Tot zover is, naar wij aannemen, iedereen het met elkaar eens. Verschil van inzicht is slechts ontstaan over het middel waarmede dat doel bereikt kan worden: 1. zij die zich met de zg. „Progressie ve Drie" verbonden voelen, willen een lesgeld-regeling welke rekening houdt met het bruto-inkomen der ouders - het zgn. gedifferentieerd tarief; 2. zij die zich met C.D.A. en V.V.D. verbonden voelen, willen een studietoe lage-regeling ten laste van het Gemeen telijk Studiefonds. Beide middelen kunnen tot hetzelfde re sultaat leiden: een bloeiende volksmu ziekschool die voor ieder kind toegan kelijk is. De beide middelen tonen echter verschil len in a. organisatorische uitvoeringsmoge lijkheid b. effectiviteit c. politieke keuze. Stijlvol blazerkostuum in Diolen/wol f 289,- Uni shirt in aktuele kleuren f26,90 i Omdat mannenmode helemaal niet zo opgeprikt hoeft. /Andere tijden, andere mode... Voortaan kan 't best lekker los en luchtig. Gewoon even bij ons binnenstappen om er weer /gemakkelijk en bij-de-tijds gekleed weer uit te stappen. Tot ziens. Kennemerstraatweg 255 - Heiloo Tel. 072-30262 keuze van de gemeentelijke bevolking. Juist in een tijd, waarin inkomensver schillen verkleind worden en de overheid een zgn. inkomensbeleid voert, wordt ta rifering naar inkomen een verouderd er. conservatief middel. Vijf en twintig jaar geleden zouden wij met dat middel heb ben ingestemd - thans niet meer. Lasten verdeling is een politiek rijksoverheid- beginsel; zowel het fiscale beleid als de inkomensnivellering zijn op die lasten verdeling gericht. Bijstand - op welk ge bied dan ook - is in het geheel geen schande, maar moet worden betaald uit de middelen die volgens het fiscaal zeer progressieve systeem geheven zijn. Het getuigt niet van maatgevoel en vooruit strevend inzicht als men als bestuur van een volksmuziekschool daarnaast nog eens een nummertje plaatselijke lasten verdeling wil opvoeren. Daarmede gaat men op de stoel zitten van de gemeenteraad, die met 11 tegen 5 stemmen heeft laten weten niet voor een gedifferentieerd tarief te voelen, maar voor onbekrompen studietoelagen in alle moeilijke gevallen voor ieder gezin. Daartoe moet het gemeentelijk studie fonds extra gevoed worden met gemeen temiddelen welke grotendeels uit de rijksmiddelen komen, die volgens het van kracht zijnde fiscale stelsel reeds naar rato van inkomen bijeengegaard zijn. BEZORGDHEID OMTRENT HET FUNCTIONEREN VAN DE GEMEENTERAAD Progressieve partijen richtten zich tot de Raad en de burgemeester De volgende brief hebben de progressieve partijen in Heiloo geschreven aan de ge meenteraad en de burgemeester: De besturen van P.V.d.A., afd. Heiloo, D'66, afd. Heiloo en het aktiecentrum van de P.P.R. te Heiloo geven hierbij uiting aan hun bezorgdheid omtrent het functioneren van de gemeenteraad. Ondanks de opmerkingen van de heer Tomson, fractievoorzitter van de V.V.D., betreffende de polarisatie in de -raad moeten wij constateren dat de in het college vertegenwoordigde fracties het begrip democratie slechts in hun naam voeren. Vanaf de samenstelling van het college in september 1974 is het beleid van B. en W. en de meerderheid van de gemeente raad een aaneenschakeling van polarise rende daden geweest. Een hoogtepunt was de raadsvergadering van 28 februari jl. Ter illustratie hiervan de volgende punten a. „Winkelhof 't Loo" Hoewel de burgemeester verzekerde, on dersteund door wilde armbewegingen van wethouder Bolten, dat het uitermate belangrijk was dat de gehele raad zich achter het voorstel van B. en W. betref fende de winkelhof zou opstellen, was het college niet bereid de aanhef van het voorstel achterwege te laten zodat ook de fraktie van de progressieve partijen er mee zou kunnen instemmen. b. Reconstructie tennisbanen Bij de discussie bleek dat de studie over de reconstructie van de tennisbanen zeer oppervlakkig en verre van volledig was. Toch wilde het college de beslissing niet uitstellen tot 21 maart om zich beter te laten informeren. Ofschoon ook de bur gemeester tennis een volkssport vindt, wilde het college en de meerderheid van de raad niet toezeggen dat op het sport park Vennewater t.z.t. het tennisspelen tegen nagenoeg gelijke tarieven mogelijk gemaakt zal worden als op het huidige complex. c. De Volksmuziekschool De V.V.D. die zich altijd keert tegen overheidsbemoeienis geeft in dit geval het democratisch gekozen bestuur zelfs niet de kans een volkomen regelmatig tot stand gekomen begroting in te die nen. Dit gebeurt dan met steun van het C.D.A. dat niet eens de moeite heeft ge nomen zich op de hoogte te stellen van de te verwachten voorstellen van de zijde van de Volksmuziekschool. De leden van de Raad en het College die deel uitmaken van het bestuur van de volksmuziekschool en zich achter deze motie hebben geschaard, resp. het aan nemen hebben bevorderd, hebben blijk gegeven geen betrouwbare medebestuur ders te zijn. Hun ontbreekt iedere loyali teit. Een sterke afkeuring van dit gedrag dient hier duidelijk kenbaar gemaakt te worden. BEGRAFENISVERENIGING belast zich met BEGRAFENISSEN CREMATIES en TRANSPORTEN voor de kostende prijs Geen leden - geen kontributies Uitvoerder A. KLAASE Straatweg 121, Heiloo Telefoon 31521 b.g.g. 31009 of 30306 A. N. BOERMA Raadhuisweg 11, Heiloo Telefoon 31009 b.g.g. 30306 derland geldende beginselen het op dringen van de beginselen der minder heid aan de meerderheid, met welke mid delen dan ook. Gelukkig is er van een dergelijke opvatting in de Heiloose ge meenteraad geen sprake en blijft men daar uitgaan van de integriteit van de politieke tegenstander - zich ervan be wust zijnde dat we, hetzij als regerende partij hetzij als oppositie - tezamen de leefgemeenschap Heiloo moeten inrich ten en besturen. Het is dan ook zeer betreurenswaardig dat de bestuurders van dé Volksmuziek school, die andere politieke opvatting hebben dan de grote meerderheid van de Heiloose raad, uit teleurstelling en verontwaardiging hun zetel ter beschik king stellen en de Volksrpuziekschool de Volksmuziekschool laten'. Het lijkt er dan op dat de Volksmuziekschool middel wordt voor een politieke doelstelling en dat achten wij een verkeerde taakopvat ting van een bestuurder en bovendien een oneigenlijk politiek middel. Op woensdag 16 april zal de Volksmu ziekschool een „algemene vergadering" houden waarin in de ontstane vacatures van voorzitter en twee bestuursleden moet worden voorzien. Het komt ons voor dat het van belang is dat ook ou ders van leerlingen die onze bovenge schetste zienswijze steunen, daar ver schijnen en hun stem laten horen. De zwijgende meerderheid is meestal zo passief! Voor Wijnen en Gedistilleerd TELEFOON 8153» HOLLEWEG 55 WIJ BEZORGEN AAN HUIS a. Het organisatorische probleem bij een gedifferentieerd tarief is dat aan de administratie van de Volksmuziekschool opgave van het inkomen moet worden gedaan, welke niet controleerbaar is en dus een verleiding in zich herbergt van niet correcte opgave ten koste van hen die wel correcte aangifte doen. b. Bruto inkomen is een ongenuan ceerde maatstaf; er kunnen zich heel wel gevallen voordoen waarin de finan ciële zorgen, ondanks een redelijk bruto inkomen, groot zijn. Elke regeling die daarmede rekening houdt is beter. c. Het lijkt erop dat diegenen die zich in en buiten het bestuur van de Volksmuziekschool opwerpen als verde digers van een gedifferentieerd lesgel densysteem, de lastenverdeling naar in komen politiek belangrijker vinden dan het onbezorgd bestaan van een bloeiende volksmuziekschool. Op dat moment is men niet meer bezig met het instandhouden en besturen van een volksmuziekschool, maar met poli tiek. Lastenverdeling naar inkomen is onzes inziens geen taak en doel voor een volks muziekschool. Zodra men zich daarin vastbijt bedrijft men politiek en dat be hoort niet te geschieden in het kader van een volksmuziekschool, maar in de gemeenteraad, welke een samenstelling heeft die gebaseerd is op de politieke De toekenning van toelagen kan dan ge schieden na advies van de reeds bestaan de Studietoelagen Commissie, die reeds vele jaren op volstrekt discrete wijze op andere onderwijsterreinen het gemeente bestuur van advies dient. Als men zich nu in de gemeenteraad van Heiloo heeft uitgesproken tegen een ta rifering van lesgelden naar inkomen - maar tevens het middel heeft aangege ven waarmede het doel der Volksmuziek school kan worden bereikt - dan kunne.n wij ons voorstellen dat dat voor hen die zich Progressief noemen, hard aankomt en weinig ruimte biedt om aan zijn ove rigens respectabele politieke aspiraties vorm te geven. Maar dat is dan een poli tieke realiteit in deze gemeente, waar men blij of droef over kan zijn, maar die we in een democratisch samenspel tot op de huidige dag plegen te aanvaarden. Hoe betreurenswaardig men dat als po litieke oppositie ook moge ervaren, er kan onmogelijk met geloofwaardigheid worden gesteld dat hier van politiek machtsmisbruik sprake is. Politiek machtsmisbruik is volgens onze in Ne- Van 0-10 jaar worden hun wensen vervuld. Daarom weten hun ouders de weg naar <lè speciaalzaak voor jonge mode J. Pieters T. G. Tomson 3 stuks voor Kennemerstraatweg 255 - Heiloo Tel. 072-30262 WESTERWEG 291 HEILOO TELEFOON 072-30910. TOT ZIENS.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1975 | | pagina 3