RAAD KRIJGT VELE ONDERWIJSZAKEN TE BEHANDELEN Uitbreiding aantal volkstuinen wordt mogelijk Koopavond van 7 tot guur. Llv m i wat staat er op de verpakking kül) 55® KLEUTERS NAMEIM BEZIT VAN NIEUWE KLEUTERSCHOLEN Prachtige scholen werden gebouwd aan de Trompenburg Maandag was het zover, de kleuters van de „Sint Maarten" en „De Basse- roet" konden hun nieuwe school betrekken. De oude noodscholen werden afgebroken en tijdelijk hadden zij school elders in de gemeente. Het zijn geweldig mooie schooltjes ge worden, aan de Trompenburg. Ouders werden in de gelegenheid gesteld de schooltjes van hun kleuters te bezich tigen. Zij waren al even verheugd als de hoofdleidsters en de andere leid sters. In ongeveer 5 maanden werden de schooltjes gebouwd. Het ging er feestelijk aan toe Zoals gezegd, de kleuters van de schooltjes namen bezit ervan en dat op originele wijze. De kleuters van St. Maarten kwamen in optocht vanaf hun tijdelijke onderkomen aan de Pastoor van Muyenweg, naar Trom penburg. Feestelijk uitgedost met onder andere mutsjes met „St. Maar ten" er op. De „Basseroet" kleuters reden vanaf de Nic. Beetsschool mee op een wagen achter een tractor. Een clown zorgde er voor dat zowel de kleuters van „Sint Maarten" als van „De Basseroet"-zich kostelijk amu seerden. Schooltjes met één ingang Hadden „St. Maarten" en „De Basse roet", schooltjes aan elkaar grenzend, ieder hun eigen ingang, daar is nu mee gebroken. Er is nu éen ingang aan de noordzijde. De kleuters van „St. Maarten" komen bijeen in lokalen aan de Oostzijde, die van „De Basseroet" aan de westzijde. Ze liggen, evenals het gemeenschappelijk speellokaal, grenzend aan een royale hal, met in het midden een soort patio. Van de vijf lokalen zijn er magazijntjes voor het werkmateriaal, ruimte voor de leidsters en een alleraardigst keuken tje. Opvallend is het materiaal waar mee gewerkt kan worden en gespeeld. Zo zagen we prachtige zogenaamde natte hoeken'een springtafei en zelfs zagen we kleine werkbanken. ENQUETE OVER UITBREIDINGSPLAN Opvallend veel gelijke wensen bij Ronge-bewoners De afgelopen weken is er een enquête gehouden onder de bewoners en toe komstige bewoners van het uitbrei dingsplan „De Ronge". Opvallend vele gelijke wensen zijn naar voren geko men bij deze enquête. De Ronge bewoners werd een 14-tal vragen voorgelegd. Deze konden met JA, NEE en GEEN MENING beantwoord worden. Een aantal vragen willen wij hier publiceren met daar achter het percentage JA. Hier volgende gestelde vragen: Het uitbreidingsplan wordt uitgevoerd als woonerf, 86 procent; Er worden geen ekstra parkeervoor zieningen in de wijk toegepast, 71 procent; verkeersdrempels toepassen, 59 pro cent; beplanting toepassen in de stijl van het Blockhovepark, 79 procent; Ter plaatse van de ingang naar de wijk een beschermde voetgangersover steekplaats, 94 procent; Langs het Malevoort is nu alleen een rijwielpad gemaakt, in verband met de veiligheid van onze kinderen is een voetpad noodzakelijk (school, win kelcentrum, en het zwembad), 89 procent; Een brievenbus bij de ingang van de wijk, 97 procent. Verplaatsing van oefenterrein met model vliegtuigjes In verband met de geluidsoverlast dienen de hobbyisten met model vliegtuigjes een andere oefenplaats toegewezen te krijgen, 91 procent; Kinderspeelplaatsen het liefst in het aangrenzende bos projekteren, 86 procent. Door een aantal bewoners werden wat suggesties gedaan. We willen ook hier een aantal van noemen. Voetbalveldje in de bosstrook, hondentoilet in bos rand, fietspad langs het Malevoort alleen voor fietsers, brommers op de middenweg en reddingshaak aan de brug. De initiatiefnemers van deze enquête hebben de bovenomschreven gegevens doorgestuurd naar het College van burgemeester en wethouders. Zij zeg gen in het begeleidend schrijven dat zij de uitslag van de enquête zeer nuttig vinden bij een nog te houden hearing met B. en W. Zoals wij vorige week reeds mede deelden, vindt er vrijdag 26 november de maandelijkse raadsvergadering plaats. Er is een agenda met 29 punten, niet minder dan 16 onder wijszaken zijn aan de orde! We dach ten dat deze onderwijszaken allemaal wel zogenaamde hamerpunten zullen worden. Overigens voor de betrokken scholen natuurlijk wel belangrijke zaken. Burgemeester en wethouders stellen de raad voor Mevr. J. v.d. Vliet-'t Hart, thans nog in tijdelijke dienst aan de openbare lagere W.J. Hofdijkschool te benoemen in vaste dienst. In de vakature ontstaan door het heengaan van de heer H. v. Veldhuizen aan deze school, stellen B. en W. voor de heer A.C. Kok te benoemen. Het R.K. Schoolbestuur deed een groot aantal verzoeken voor aanschaf/uitbreiding van artikelen zowel voor de kleuter school als de basisscholen. Uitbreiding van 50 km-zone vinden B. en W. niet nodig Mevr. S.S. Regeling-Boomgaard heeft een brief gestuurd aan het gemeente bestuur. Zij vroeg daarin om uitbrei ding van de 50 km-zone op de Ken- nemerstraatweg. B. en W. stelden een onderzoek in. Het dagelijks bestuui der gemeente doet nu mededeling aan de raadsleden: „Na onderzoek zijn wij niet overtuigd van de noodzaak tot verplaatsing van de 50 km grens op de Kennemerstraatweg-noord. Er is geen reden om aan te nemen, dat door de gevraagde verkeersmaatregel het over steken zou worden vergemakkelijkt. Het oversteken van de Kennemer- straatweg blijft moeilijk door het drukke verkeer. Gezien het voren staande achten B. en W. geen ^termen aanwezig op het verzoek van mevr. S.S. Reggling-Boomgaard in te gaan." Subsidie aan Fed. Vrouwenraad voor V.O.S. cursus Het bestuur van de Federatieve Vrouwenraad verzoekt in aanmerking te komen voor een subsidie in de kosten van het organiseren van een eerste V.O.S.-cursus (Vrouwen oriënteren zich in de samenleving) en voor een vervolgcursus. In het voorjaar van 1976 heeft de Federa tieve Vrouwenraad reeds een V.O.S. - cursus georganiseerd voor een 17-tal dames. De cursus is een succes ge worden. De gunstige reakties hebben de Federatieve Vrouwenraad doen besluiten tot een herhalingscursus. Voor de dames die in het voorjaar de eerste cursus hebben gevolgd is men voornemens een vervolgcursus te or ganiseren. B. en W. doen een voorstel aan de raad om f 1.735,- beschikbaar te stellen. Benoeming lid adviescommissie betreffende de Alg. Bijstandswet Mevr. A. Zwolsman-Jacobse heeft in verband met haar verhuizing naar el ders, moeten bedanken als lid van de adviescommissie betreffende de uit voering van de Algemene Bijstands wet. Mej. C.J. van Leeuwen, wijkver pleegkundige bij de Kruisvereniging „Heiloo", is bereid gevonden in de commissie zitting te nemen. Het da gelijks bestuur der gemeente stelt voor haar te benoemen. Begraven woirft f 40,- duurder In de vergadering van 30 januari werd gevraagd aandacht te schenken aan een regelmatige aanpassing van de tarieven van begraafrechten aan het stijgende prijspeil. B. en W. stellen voor met ingang van 1 januari 1977 de tarieven voor het begraven met f 40,- en die voor het onderhoud van graven met f 10,- te verhogen en de overige tarieven on gewijzigd te laten. Bovendien de mo gelijkheid tot afkoop van het onder houdsrecht af te schaffen. NIEUWE PASTORES VOOR HEILOO De bisschop van Haarlem heeft met ingang van januari 1977 tot pastores van de R.K. Kerkgemeenschap van Heiloo benoemd: G.H.I. van den Berg (geb. 21-8-1933), nu werkzaam in de parochie van de H. Petrus te Krom menie. Daarvoor is hij kapelaan ge weest in Enkhuizen en Beverwijk. C.G.J. Harte (geb. 10-11-1937), nu werkzaam in de Pius X parochie te Amsterdam. Daarvoor was zijn standplaats Oudorp. Beide pastores zullen als een nauw samenwerkend team optreden voor de twee pa rochies. Ze hebben de wens uitge sproken samen op één pastorie te gaan wonen, maar elk zal bijzondere ver antwoordelijkheid voor een der parochies dragen. Tot een nadere taakverdeling zijn beiden nog niet gekomen: na een inloopperiode van ongeveer een half jaar hopen ze dit geregeld te hebben. Door deze benoeming is een maan denlange periode van onzekerheid ge ëindigd. Pastoor Reus is reeds sinds augustus als ziekenpastor werkzaam in Amsterdam. Van pastoor Schmidt was bekend, dat hij rond de jaarwisseling wegens pensioengerechtigde leeftijd met emeritaat zou gaan. Ook is inmiddels komen vast te staan, dat pastor Buskermolen elders een functie gaat vervullen. De eerste kennisma kingsbijeenkomst met de nieuwe pas toren heeft plaatsgehad op maandag avond. Hierbij aanwezig waren vicaris Kuipers, deken Geraets, de benoe mingsadviseur van het bisdom de heer de Waard, het kerkbestuur en ver schillende vertegenwoordigers van de commissie parochieraad i.o., de voormalige enquuêtecommissie en van beide parochies. Enkele leden van het kerkbestuur, van de parochieraad, van de voormalige enquêtecommissie en enige afgevaardigden van de Willi- brordparochie zullen met de nieuwe pastores deelnemen aan een commis sie die gaat bestuderen de nieuwe opzet en structuur, door de bisschop gewenst. Deze eist de inzet van meer parochianen en een gespreide verant woordelijkheid. De vicaris zegde toe hiervoor eventueel een deskundige van het bisdom beschikbaar te stellen. De nieuwe pastores rekenen op een loyale medewerking van alle katho lieken van Heiloo. Namens het r.k. kerkbestuur, H. G. Settels-Dekker. WIJN: Kleur, geur en smaak Deel 1. Het eerste wijnstukje wat in de Uit kijkpost stond ging over Beaujolais Primeur. De reaktie's waren dermate dat wij besloten hebben, om eenmaal per 14 dagen een artikeltje over wijn te plaatsen, mits er ruimte voor is. Het is haast niet mogelijk onze maal tijd beter te laten begeleiden dan met wijn. Wijn heeft niet alleen de eigen schap bizonder lekker te smaken, maar ook de mond te neutraliseren, zodat de eerste hap van de maaltijd net zo fijn smaakt als de laatste. Daarbij komt dat 'n goed glas wijn nog gezond is. De oorsprong van deze drank is onbekend. Wat we wel weten is dat volkeren reeds in de oudheid deze drank kenden. De Griekse zeevaarders hebben plm. 700 voor Chr. de kunst van de wijnbouw geleerd aan de volkeren die de gebieden rond de Middelandse zee bevolkten. De Romeinen hebben de wijn kuituur in onze streken bekend gemaakt. De monniken hebben op hun beurt weer bijgedragen kot de uitbreiding en verbetering van de wijnen. Ook zijn de monniken de eerste geweest die de methode Champenoise hebben toe gepast voor de druiven van de champagne. Overal worden de methodes met het maken van wijn verbeterd. De voort brengers van druiven streven ernaar hun diverse planten te selekteren en te verbeteren, om zo een nog perfektere wijn te verkrijgen. Niet alleen de planten van de wijnstok zijn belang rijk, ook de grond en het vakman schap van de wijnboer. Maar als het weer niet meewerkt is alles tevergeefs, want de druif heeft veel zon nodig om wijn van goede jaren te geven. De beaujolais was dit jaar een fijne wijn, vooral de Beaujolais Village primeur. De Tip: Corbie res een Midi wijn, bij kip of niet te gekruid vlees, bij Holl. jong bel. kaas of brie. R. t. H. VERENIGING „VRIENDEN VAN HET LIED" Koffieconcert op zondag 28 november Op zondag 28 november om 15 uur wordt ten huize van de familie Ta- kens, Baafjeslaan 17 Heiloo, een huisconcert georganiseerd door de vereniging "Vrienden van het Lied", in Heiloo. Dit concert bestaat uit 2 afzonderlijke liederrecitals. Voor de pauze treedt een jonge zanger op: de bas-bariton Jaap Dieleman met zijn begeleider Theo Bles. Zij zullen een Frans programma laten horen met liederen van Poulenc, Fauré en Ton de Kruyf. Van Fauré wordt de zelden gehoorde cyclus „Mirages" uitge voerd. Van de Nederlandse componist Ton de Kruyf komen drie liederen aan bod op teksten van Baudelaire. Deze liederen die opgedragen zijn aan Jaap Dieleman, zullen op dit concert hun premi ère beleven. Na de pauze horen we de mezzo sopraan Meta Bourgonjen, begeleid door Paul Niessing. Deze beide solis ten genieten reeds een grote bekend heid. Meta Bourgonjen was soliste bij veel oratoriumuitvoeringen, kerkcon- certen, in radio- en televisieprogram ma's en liederenrecitals. Zij zong al eerder voor onze vereniging in Heiloo en behaalde toen veel succes met haar programma „Honneur aux Dames". Paul Niessing die ook vaak als solist optreedt, geniet tevens als begeleider van talrijke vermaarde solisten grote bekendheid. Meta Bourgonjen en Paul Niessing brengen een programma, dat bestaat uit Engelse liederen op Shakespae re-teksten, liederen van Mendelssohn en een serie kinderliedjes van Leonard Bernstein, getiteld "I hate music". Alles bij elkaar wacht ons dus een zeer gevarieerd en veel belovend programma. Belangstellen den kunnen dit concert bijwonen. Entree voor niet-leden is f 6,- voor CJP f 3,-. Graag vooraf contact op nemen met de gastvrouw, tel. (072) 32290. Grote belangstelling voor volkstuin De gemeente wil grond ruilen met de heer L. de Winter om daar mee te gaan beschikken over meer ruimte voor het inrichten van volkstuintjes. Voor het reeds geplande volkstuin complex nabij de Lijnbaan bestaat grote belangstelling. Het complex biedt gelegenheid voor 49 volkstui nen, waarop primair moet worden toegewezen aan 24 volkstuinders, die van het complex achter perceel Wes- terweg 356 en van dat op de hoek Hoogeweg/Groeneweg moesten ver dwijnen, daarnaast bestaat een wacht lijst van 116 gegadigden, aldus B. en W. aan de raad. Door een voorgestelde ruiling met de heer Winter kan men, na aftrek van een rondbeplanting en de aanleg van parkeergelegenheid, ruimte scheppen voor plusminus 100 volkstuinen van plusminus 200 vier kante meter per tuin. Stukken in te zien voor belangstellenden Zij die belang stellen in gemeentelijke zaken kunnen de stukken met be trekking op de raadsagenda inzien op donderdag 25 en vrijdag 26 november, tijdens de kantooruren op de afdeling Algemene Zaken. Dit kan ook gebeu ren tijdens de openingsuren in de leeszalen van de Openbare Bibliotheek en Leeszaal op de Kennemerstraatweg en Pastoor van Muyenweg, hoek Ewisweg. Spreekuur C.D.A.-raadsfraktie Vanavond, 24 november, houdt de C.D.A.-raadsfraktie weer spreekuur om half acht ten Gemeentehuize. Openbare bespreking in het Open Huis Eveneens vanavond is er een openbare bespreking van de raadsagenda in het Open Huis, door de Progressive Com binatiesin Heiloo's Raad. De aanvang is 8 uur.'Een ieder is e' zoals altijd, welkom. PROVINCIALE BIBLIOTHEEK CENTRALE KOMT ZEKER NIET IN HEILOO Is de beslissing al gevallen? De Provinciale Bibliotheek Central) (P.B.C.) komt vrijwel zeker niet Heiloo. De P.B.C. is allang uit h:,, jasje gegroeid. In de loop der jaren door de geweldige ontwikkeling vai het bibliotheekwezen, werd het bj drijf, want zo mag men het noemen, in drie verschillende gebot' wen geplaatst. Onekonomisch, maai vooral kwam het de communicat» tussen bepaalde diensten niet tan goede. Er werd uitgekeken naai plaatsen die voor vestiging in aan- merking kwamen. Genoemd werden, U heeft het al eerder kunnen lezen, Alkmaar, Castricum en Heiloo. A|. hoewel de P.B.C. veel invloed kan uitoefenen waren het Gedeputeerd) Staten van Noord-Holland die moet ten beslissen. Als we goed zijn inga. licht dan viel gisteren de beslissing Daarover volgende week misschien meer. KOMBINATIE P.B.C./ HEILOOSE BIBLIOTHEEK Castricum viel af als vestigingsplaats, personeel van de P.B.C. sprak zichiii grote getale uit voor Heiloo. Alkmaar zat niet stil. Gezien de aanduiding van Alkmaar als centrumgemeente, wilde de gemeente Alkmaar de P.B.C. g in zijn gemeente houden, thans is namelijk reeds een deel van de P.B.C, in Alkmaar gevestigd. Alkmaar heeft een geschikt pand ter beschikking, het voormalige bedrijf was er in gevestigd van de firma Schuurman. Gelegen midden in de stad, het Hofplein. Heiloo, zowel het gemeentebestuur als het bestuur van de Algemene Leeszaal en Bibliotheek, stelden bijzonder prijs op vestiging in onze gemeente, Mede omdat de bibliotheek binnea enige jaren moet verdwijnen van de hoek Ewisweg/Pastoor v. Muyenweg, in twee voormalige nood(school)loka len. Men dacht aan de kombinatie gebouw P.B.C. en een definitieve ves tiging van de bibliotheek, voor Zuid west, op een zeer geschikt nog bi liggend terrein aan het Malevoort (aan de rand van Mallevoort) naast het winkelcentrum aanhef Hoekstuk. Een prachtige kombinatie dus, die wel niet door zal gaan. De onderhandelingen duren al geruime tijd. Je vraagt je als leek maar wel als belangstellende af, waarom moet die beslissing zo uitgesteld worden? troep m uitsli tyd, in c ®gnac, p Kalorik e toestel, f- bekle feflon. Kalori k p fee prij: UITKIJKPOST 24 NOVEMBER )4 NOVEP Veel voedingsmiddelen komen verpakt in de handel. Er is een groot assortiment aan verpakkingen op de markt, o.a. blik, karton, glas, papier. Verpakkingen hebben een duidelijke functie, ze kunnen het produkt beschermen tegen: verontreinigingen uitdrogen of opname van vocht inwerking van licht inwerking van zuurstof micro-organismen Op de verpakking kan nuttige informatie staan over o.a. hoeveelheid, samenstelling, duurzaamheid, gebruik. verplichte aanduidingen volgens de Nederlandse Warenwet In de Warenwet wordt geregeld aan welke eisen eet- en drinkwaren moeten voldoen. Ook staat erin wat op de verpakking van een produkt moet staan. In de wet wordt aangegeven wat de juiste bena ming van een bepaald artikel moet zijn. Hierin kun nen verschillen in kwaliteit tot uitdrukking worden gebracht, b.v. jam die is gemaakt van vruchten en suiker mag vruchtenjam worden genoemd huishoudjam bevat minder vruchten dan vruch tenjam. Een deel van de suiker mag worden vervangen door glucosestroop. chocoladevlokken of -korrels moeten een be paalde hoeveelheid cacao bevatten boterhamkorrels of -vlokken behoeven deze hoeveelheid cacao niet te bevatten. andere aanduidingen die voor de consument van belang zijn: prijs. In de'meeste gevallen wordt alleen de prijs van de hele verpakking vermeld. Na het verstrijken van de uiterste ver koopdatum of consumptiedatum hoeft het produkt nog niet bedorven te zijn. U moet echter wel dergelijke produkten zo snel mogelijk gebruiken. minimaal houdbaar tot of vers tot. Wanneer op de verpakking staat „vers tot 7 februari" dan betekent dit, dat het produkt ongeveer tot die datum vers is. beperkt houdbaar, koel bewaren (o.a. gerookte zalm, potten zure haring). Produkten waar op deze aanduiding staat, zijn na aankoop nog ongeveer 1 a 2 weken in de koelkast te bewaren. Daarna is het toch wel ge wenst ze zo snel mogelijk te gebruiken. Jammer genoeg staat de prijs per stan- daardhoeveelheid op slechts weinig pro dukten (wel op o.a. verpakte vleeswaren en kaas). Een standaardhoeveelheid is b.v. 100, 500 of 1000 g. Vooral bij het vergelijken van prijzen is dit erg gemakkelijk, daar de inhoud van potten en blikken soms zeer verschillend is. De prijzen van een produkt kunnen nogal stérk uiteen lopen en worden beïnvloed door factoren zoals gebruikte grondstoffen, bewerking, verpakking. Consumentenorga nisaties geven hier op verschillende ma nieren voorlichting over. samenstelling. Er zijn verschillende voedings middelen in de handel waarop vermeld staat welke ingrediënten erin verwerkt zijn. voedingswaarde. Steeds meer fabrikanten gaan ertoe over om iets over de voedingswaarde te vermelden (calorieën, eiwitten, vetten, koolhydraten, vitamines en mineralen). Dit is b.v. al het geval bij een aantal soorten mr>lk pn mpllcnrndukt-pn houdbaarheid. Hoe lang een produkt kan worden bewaard is uit verschillende aanduidingen op te maken. Pasteuriseren, steriliseren en condenseren zijn bewerkingen die van in vloed zijn op de houdbaarheid. Gepasteuriseerde produkten (voorname lijk melk en melkprodukten) zijn 1 2 dagen houdbaar op een koele plaats buiten de koelkast en 2 a 3 dagen in de koelkast. Gesteriliseerde of gecondenseerde melk met suiker is vrijwel onbeperkt houdbaar, als het op de juiste manier wordt bewaard (koel, onder 10°C in de originele gesloten verpakking). uiterste uitgiftedatum. Deze aanduiding staat op bijna alle melk en melkprodukten. Na deze datum mag de detaillist het produkt niet meer afleveren. uiterste verkoopdatum of u.v.d. Deze aanduiding komt onder andere voor op verpakte vlees waren. Het betekent dat het produkt na die datum niet meer verkocht mag worden. uiterste consumptiedatum. Deze wordt wel aan gegeven door achter de u.v.d. of uiterste verkoopdatum het aantal dagen te vermel den b.v. u.v.d. 8 (o.a. vermeid op Franse kaassoorten), of door de aanduiding te consumeren vóór. wijze van bewaren. Enkele voorbeelden die op verpakkingen kunnen staan zijn b.v.: be waren in de koelkast, koel en droog be waren. Koel betekent 8-10°C. Dit kan problemen geven bij gebrek aan een koele ruimte, zoals b.v. een kelder. Uit deze opsomming blijkt wel, dat het belangrijk is om goed te lezen wat er op de verpakking staat. De fabrikant vermeldt de aanduidingen jammer ge noeg niet altijd even duidelijk. Bekijk daarom de verpakking kritisch aan alle kanten. Het is in L.w eigen voordeel als u een zo vers mo gelijk produkt koopt en weet hoe lang u het kunt bewaren. PECHL Geheel alarm-lii vendien lamp. lamp. A Kadotip voor va Keramiek

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1976 | | pagina 10