van het nieuwjaarsvuurwerk tot de oliebollen niet alleen de vakantie alstublieft! de auto op de foto? best leuk! kiek ook 's uw kollega's denk ook aan de huisdieren er zijn in een jaar zoveel kleurige foto-motieven niet alléén de hoogtepunten een gratis boekje boordevol tips en ideeën II llll li»; li;"* BRENG HET HELE JAAR IN BEELD: Zo langzamerhand is de fotokamera voor veel mensen een dagelijkse metgezel aan het worden. Maar nog altijd zijn er kamera-bezitters, die zeggen: de zomer is voorbij en wat moet je daarna nog met een kamera doen? Vooral voor die mensen is er een boekje ver schenen, dat op deze bladzij wordt beschreven. Het heet: "Breng het hele jaar in beeld!" Twee foto's, die de eerste en de laatste dag van het jaar treffend in beeld brengen: het vuurwerk van nieuwjaarsnacht en de oliebollen van oudejaarsavond. Breng de tijd daar tussen in beeld. Dat is het advies, dat u op deze bladzij wordt gegeven. Het hele jaar dat is inderdaad vanaf die eerste foto's van het vuurwerk in de nacht van de eerste januari tot de oliebollen van het Oudejaar. Met alles wat daar tus sen ligt. De hoogtepunten in het leven van het gezin, de vele kleu rige motieven, die het jaar brengt. De vakantie en de huisdieren, de kollega's en de auto ze verdie nen het om te worden vastgelegd voor later. Maak er 'n boek van! Ja maar - zegt u misschien - wat doe je dan met al die foto's van zo'n levensjaar? Het antwoord is: er een fotoboek van maken, een album vol beelden van uw leven van vandaag. Dat is nu een fijn bezit, maar het wordt - in de loop van de jaren die komen - het mooiste boek van uw kollektie. Alles verandert Als alles precies zo zou blijven als het,nu is, dan zouden er geen fo to's nodig zijn. Maar we weten het: alles verandert. U zelf en de kinderen, de stad waarin u woont, het bedrijf waar u werkt. De mode en de winkels. Over vijf jaar al kijkt u naar de foto's van vandaag met een glimlach. Zo leuk ouder wets, denkt u. Over tien jaar is de herkenning soms al moeilijk. En nog later zijn die foto's van nu net als de foto's uit grootmoeders tijd: In het boekje "Breng het hele jaar in beeld" wordt een wandeling door het jaar gemaakt. Van ja nuari tot december. En dan blijkt, dat et eigenlijk in iedere maand wel fotomotieven zijn te vinden. Je moet er alleen soms even op gewezen worden. Er gebeurt niets Het probleem van veel mensen is, dat ze hun eigen leven te gewoon vinden om er foto's van te maken. "Er gebeurt niks", zeggen ze dan, "en van niks kun je toch geen foto's maken?" Akkoordvan niks kun je geen foto's maken. Dat is waar, maar gebeurt er echt niets in uw leven? Van buiten bekijken Om dat te kunnen beoordelen, zou u dat alledaagse leven van u eigen lijk van buiten moeten kunnen be kijken. En dan ontdekt u wel dege lijk bijzondere dingen. Geen kran- tennieuws, maar wel onderwer pen, die voor jezelf belangrijk zijn. Want elk mens is uniek en heeft een persoonlijk leven. Een wereld van jezelf, die niemand anders precies zo beleeft. En die daarom besteen serie foto's waard is. Zulke vakantiefoto's zijn leuk. Maar vergeet ook de rest van het jaar niet in beeld te brengen. soms vermakelijk en soms ontroe rend. Maar voor u en uw gezinsle den ook heel waardevol. Dan bent u héél erg blij, dat u nu het advies hebt opgevolgd om toch eens het hele jaar in foto's vast te leggen. En 't is bovendien nog een erg leuke bezigheid. Gek eigenlijk. Veel Nederlanders brengen een kwart van hun leven door op hun werk. Als je vraagt of ze" wel eens een foto maken van hun werkplaats of kantoor of hun kollega's, dan antwoorden ze bijna altijd ontkennend, 't Komt misschien omdat werk en hobbies meestal streng gescheiden dingen zijn. Het één is arbeid en het ande re: vrije tijd. Maar waarom zou je voor nu en voor later, toch niet eens een paar foto's maken van je werkomgeving? Bijvoorbeeld: van de machines, waarmee je werktof van de dingen, die je maakt of verkoopten van 't kantoorgebouw of de fabriek en van het interieur en de kanti ne of van je kollega's aan het werk of als ze even pauzeren. Misschien vinden wij, Nederlan- Wellicht hebben, net als u, veel mensen vandaag een blikken vriend. Een vriend, die een aantal jaren met ons meegaat, dagelijks naar ons werk of met de vakantie en ook op familiebezoek. Als we gaan winkelen of zomaar een dagje uit. Die altijd bij huis is, die we goed verzorgen en regelmatig schoonmaken. Die vriend is: de gezinsauto. Maar op een dag verdwijnt-ie. We opthouden het merk - zijn kleur en misschien nog het nummer. Maar verder is-ie verdwenen uit ons leven. We heb ben alleen nog een paar foto's. Eén van die auto voor het huis. En ook één onderweg bij een benzi nestation langs de autobaan toen we met vakantie gingen naar Oos tenrijk. Met zulke foto's ben je toch wel blij, want er wordt een stuk van je leven in beeld ge bracht. Daarom: maak ook 's een foto van uw auto. Als vreemde mannen er allang een brok samengeperst me taal van hebben gemaakt, dan staat-ie nog stralend op de foto's in uw album van die jaren. ders, het een beetje gek om met onze "kamera paar ons werk te gaan. Maar wat geeft het om het Joch eens te doen? En als u wat later de foto's, die u hebt ge maakt, aan uw kollega's laat zien, dan blijkt, dat bijna iedereen toch graag één of meer afdrukken wil hebben. Want - zegt men - 't is best leuk om voor later een paar foto's te hebben van je werk. Ook het bedrijf en de werkomgeving en zelfs de werkkring kunnen veran deren, nietwaar? In veel gezinnen neemt het huis dier een belangrijke plaats in. Daar ga je van houden, je bent persoonlijk betrokken bij het leven van zo'n dier en je waardeert zijn vriendschap. Dari is het ook goed om er foto's van te maken. 'n Beest poseert niet Allereerst omdat honden, katten of welk dier u ook hebt, altijd zichzelf zijn. Ze gaan hun eigen gang, ze poseren niet en trekken zich niets aan van een kamera. Ze kijken en spelen, slapen en eten en altijd zijn ze fotogeniek. Wie ze met de kamera volgt, is bijna altijd zeker van boeiende foto's. Een paar regels Wie dierenfoto's wil maken, vindt in het hieronder beschreven boekje "Breng het hele jaar in beeld" een aantal goede wenken. Wenken over het belang van een goed standpunt (meestal is dat op ooghoogte) en het zoeken van de juiste achtergrond, waardoor het dier duidelijk en kontrastrijk op de foto wordt afgebeeld. En natuur lijk gaat het ook om: geduld, want dat is bij het maken van dierenfo to's wel heel erg belangrijk. Jips over veel onderwerpen Het boekje, dat op deze bladzijde wordt genoemd, staat trouwens vol met dit soort praktische tips. Ook het maken van foto's van de vakantie en van de kinderen, van sneeuw en televisiebeelden, van 'n dagje uit en van een foto wenskaart ze worden uit voerig beschreven in "Breng het hele jaar in beeld". Kleuren zijn voor veel mensen belangrijke motieven om te fotograferen. Dat blijkt ook uit het stijgende aantal kleu- renfilmpjesdat wordt gekocht. Op dit moment zijn van alle in Nederland gemaakte fpto's al acht van de tien kleurenfoto'sNiet altijd - denken we misschien - zijn er genoeg kleurige onderwerpen, die een foto verdienen. Daarom hiernaast een aantal suggesties voor kleurenop namen, die dit najaar gemaakt kunnen worden. Die opsomming kan natuurlijk niet volledig zijn. En zal ook niet van toepassing zijn op elk gezin, 't Is alleen maar een rijtje onderwer pen, dat duidelijk maakt, dat er zelfs in de donkere nadagen van dit jaar erg veel kleurige fotomo tieven zijn te vinden. Hier zijn er een paar: de prachtige tinten van de bo men in het najaar de paddestoelen in het bos de schaal met pannekoeken met daaromheen de gezichten van de kinderen het schilderen van de keuken pa, die met een mooie bos bloemen thuis komt X-Q de aankoop van de nieuwe winterjas voor uw dochter de feestelijk verlichte winkel straat de intocht van Sint Nikolaas Dat zijn er zomaar een willekeurig aantal. Het is een rij, die in ieder gezin kan worden uitgebreid. Want overal worden verjaardagen gevierd, worden boswandelingen gemaakt, auto's gewassen, wordt kleurige kleding gebreid of wor den spelletjes gedaan. En altijd zijn er daarom motieven, die een kleurige foto verdienen. Het ophangen van de Advent- ster een jaarlijkse gebeurtenis die best een kleurenfoto waard is. Fotografeer niet alleen de hoog tepunten van het jaar, maar ook de alledaagse dingen. Want er komt een tijd, dat ook gewone din gen bijzonder worden. In het boekje "Breng het hele jaar in beeld'worden ze genoemd: de momenten van het jaar, waarin de kamera in elk geval een aktieve rol kan spelen. Dat zijn natuurlijk allereerst de feestdagen, de algemene en de persoonlijkeDat is een dagje uit met de'kollega's. Of de vakantie. Dat zijn de zonnige dagen, waarin je in de tuin kunt leven. Maar wie zijn levensjaar echt en kompleet in beeld wil brengen, moet ook juist denken aan de alle daagse dingen. Aan - inderdaad! - dat wekelijkse boodschappen doen. Aan dat dagelijks weerke rende wegfietsen van de kinderen naar school. Aan het gezellige avondje kaarten met de vrienden. het leven van nu anders gewor den. De foto's blijven Wat dan overblijft, dat zijn'de fo to's van nu. Foto's, die vertellen Alledaags wordt bijzonder Want bedenk: wat nu alledaags is en sleuf lijkt, kan straks bijzonder worden. Omdat je kunt gaan ver huizen, een winkel kan verdwij nen, de schooltijd gaat voorbij. En vrienden van nu kunnen te druk zijn voor een kaartavondje. Dan is over je leven, toen dé kinderen nog klein waren toen je nog op de fiets je boodschappen deed je nog woonde in die plaats. Daarom is het advies: maak niet alleen foto's van de bij zondere momenten in je leven. Veel fotohandelaren hebben hem in voorraad of kunnen zorgen, dat u hem krijgt: die gratis ideeëngids "Breng het hele jaar in beeld". Hij zit verpakt bij een pracht van een foto-album, dat tot 15 no vember 1977 wordt verkocht voor slechts voor 12,90. Daarna geldt weer de normale prijs van 18,90. Er zitten bovendien bij het album een aantal kleurige stic kers van de seizoenen en van de titel, die u in en op het album kunt plakken als u er een persoonlijk jaarboek van wilt maken. Het boekje "Breng het hele jaar in beeld" bevat 24 bladzijden en zo'n 40 foto's, waarvan vele in kleur, 't Is een wegwijzer voor mensen, die graag hun eigen leven het hele jaar in foto's vast willen leggen. Het boekje is een ge schenk van uw fotohandelaar. Pak zo nu en dan de kamera óók om de heel gewone dingen voor altijd vast te leggen. m» ÖK- gxiwi; kK-ïft ï*At tefet.iw#»' ittSawVs V»« Wtttett'&ggó*'

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1977 | | pagina 6